Προς το περιεχόμενο

Αγορά - τοποθέτηση - εγκατάσταση - λειτουργιά ssd


gkarabid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και καλη χρονια σε ολους.

Σε αναμονή εκπτώσεων περιμενω μια καλη προσφορα σε δισκους ssd ωστε να δωσο ενα αλλον αερα στους δυο υπολογιστες των παιδιων.

Αυτην την στιγμη εχουν επανω εναν 500GB 7200 και η χρηση τους ειναι καθαρα games και σερφαρισμα

Η χωρητικότητα θα ειναι απο 120 εως 250 gb και θα κριθεί απο την τιμη που εχω βαλει σαν ταβανι.

Η ερωτησεις σου ως προς την αγορα εγκατασταση κλπ ειναι :

 

1) Κατα την αγορα του σκληρου SSD τι να προσεξω σαν χαρακτιριστικα (διαβαζω για mlc tlc κλπ) και αν τα 120 GB φτανουν να εγκατασταθουν επανω τα windows 7 ,office 11 , lol , C.C , και Call of Duty 5. Oλα τα υπολοιπα παιχνιδια πανε στον 500gb

 

2)Στην εγκατασταση στο υπολογιστη πως θα την κανω (δεν ενοοω τα καλωδια ) ωστε να ξεκινησουν η εγγραφη τον windows?

Σκεφτομαι πρωτα να βγαλω τον υπολογιστη απο την μπριζα , αποσυνδεση του HD500gb βαζω τον ssd και ξεκιναω των υπολογιστη με το cd των windows ωστε να γινει η εγκατασταση τους.

Αφου τελειωσει να βαλω ξανα σε αλλοι θεση των 500gb και να γινει ενα format ωστε να των εχω σαν αποθηκη.

 

3)Αν ολα τα βηματα που εγραψα ειναι σωστα μετα την εγκατασταση του λειτουργικου και την εκκίνηση του καπου ειχα διαβαση οτι πρεπει να απενεργοποιησουμε την ανασυγκροτηση και καποια αλλες ενεργιες για την καλη λειτουργια του ssd!!!

 

Σορυ παιδες για της πολλες ερωστησεις αλλα εχω πελαγοση οχι τοσο σε ποιον σκληρο να διαλεξω αλλα πως θα τον ενεργοποιήσω ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια Πολλα! Η διαδικασια ειναι ακριβως η ιδια δεν χρειαζεται να πειραξεις κατι.

 

Τα windows απο τα 7αρια και μετα, αυτοματα αναγνωριζουν οτι εβαλες ssd και απενεργοποιουν αυτοματα οτι δεν χρειαζεται (ανασυγκροτηση-prefetching κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια Πολλα! Η διαδικασια ειναι ακριβως η ιδια δεν χρειαζεται να πειραξεις κατι.

 

Τα windows απο τα 7αρια και μετα, αυτοματα αναγνωριζουν οτι εβαλες ssd και απενεργοποιουν αυτοματα οτι δεν χρειαζεται (ανασυγκροτηση-prefetching κτλ)

Άρα φίλε μου ή διαδικασία είναι όπως γράφω στην δεύτερη ενότητα;

Δεν τον βάζω πρώτα επάνω σαν δεύτερων δίσκο και περιμένω να τον αναγνωρίσουν τα windows;

Από την αρχήν τοποθέτηση και καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικου προτείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα φίλε μου ή διαδικασία είναι όπως γράφω στην δεύτερη ενότητα;

Δεν τον βάζω πρώτα επάνω σαν δεύτερων δίσκο και περιμένω να τον αναγνωρίσουν τα windows;

Από την αρχήν τοποθέτηση και καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικου προτείνεις.

Ακριβως!  :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια μικρη λεπτομερεια  αλλα σημαντικη!Οταν βαλεις πανω τον ssd, αποσυνδεσε τον μηχανικο και μετα περνα τα windows  γιατι αλλιως θα σου κανει εγγραφη το boot εκει(στον 500αρη) και αν τυχων τον βγαλεις  για καποιον λογο, δεν θα κανει εκκινηση το συστημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια μικρη λεπτομερεια αλλα σημαντικη!Οταν βαλεις πανω τον ssd, αποσυνδεσε τον μηχανικο και μετα περνα τα windows γιατι αλλιως θα σου κανει εγγραφη το boot εκει(στον 500αρη) και αν τυχων τον βγαλεις για καποιον λογο, δεν θα κανει εκκινηση το συστημα!

Αυτό φίλε μου έχω γράψει ότι θα κανω.

Δεν ξέρω μόνο όταν τελειωσο με την εγκατάσταση του λειτουργικου και συνδεσω πάλι τον 500gb επάνω αν μπορώ να τον κάνω φορμάτ ώστε να τον έχω για αποθήκη.

Λογικά θα είναι ίδια διαδικασία όπως με ένα στικακι ,δεξί κλικ επανω στον σκληρό διαμόρφωση (,fat32 η ntfs ;)και τέλος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φίλε μου έχω γράψει ότι θα κανω.

Δεν ξέρω μόνο όταν τελειωσο με την εγκατάσταση του λειτουργικου και συνδεσω πάλι τον 500gb επάνω αν μπορώ να τον κάνω φορμάτ ώστε να τον έχω για αποθήκη.

Λογικά θα είναι ίδια διαδικασία όπως με ένα στικακι ,δεξί κλικ επανω στον σκληρό διαμόρφωση (,fat32 η ntfs ;)και τέλος....

Ναι ρε κανενα θεμα τον κανεις κανονικα φορματ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο λογικά θα έχω έναν από τους δύο ssd του θέλω και σκεφτόμουν για όχι καθαρή εγκατάσταση των windows αλλά να έκανα μία κλονοποιηση :) από τον υπάρχων.

Υπάρχει δυνατότητα από τον παλιό δίσκο να πάρω μόνο τα windows - οδηγούς και μετά να προχωρησω σε φορμάτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο λογικά θα έχω έναν από τους δύο ssd του θέλω και σκεφτόμουν για όχι καθαρή εγκατάσταση των windows αλλά να έκανα μία κλονοποιηση :) από τον υπάρχων.

Υπάρχει δυνατότητα από τον παλιό δίσκο να πάρω μόνο τα windows - οδηγούς και μετά να προχωρησω σε φορμάτ;

Καλησπέρα φίλε, και καλή χρονιά. Μπορείς να κάνεις clone το σύστημα σου στον ssd. Αν έχεις κάποιον τρόπο να τον συνδέσεις εξωτερικά, με μια θήκη ας πούμε, κλωνοποιείς όλο το σύστημα σου όπως είναι, και μετά κάνεις τράμπα τους 2 δίσκους, φορμάρεις τον HDD, και είσαι έτοιμος. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ macrium reflect για κλωνοποίηση. Είναι δωρεάν και εύκολο στη χρήση.

 

link: http://www.macrium.com/reflectfree.aspx

 

Edit: Όσον αφορά το να κρατήσεις ορισμένα δεδομένα, και όχι όλα, δεν νομίζω πως γίνεται. Απ' όσο γνωρίζω, το cloner απλά αντιγράφει τα blocks από τον ένα δίσκο στον άλλο, δεν τα ξεχωρίζει. Αν είμαι λάθος ας διορθώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, και καλή χρονιά. Μπορείς να κάνεις clone το σύστημα σου στον ssd. Αν έχεις κάποιον τρόπο να τον συνδέσεις εξωτερικά, με μια θήκη ας πούμε, κλωνοποιείς όλο το σύστημα σου όπως είναι, και μετά κάνεις τράμπα τους 2 δίσκους, φορμάρεις τον HDD, και είσαι έτοιμος. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ macrium reflect για κλωνοποίηση. Είναι δωρεάν και εύκολο στη χρήση.

 

link: http://www.macrium.com/reflectfree.aspx

 

Edit: Όσον αφορά το να κρατήσεις ορισμένα δεδομένα, και όχι όλα, δεν νομίζω πως γίνεται. Απ' όσο γνωρίζω, το cloner απλά αντιγράφει τα blocks από τον ένα δίσκο στον άλλο, δεν τα ξεχωρίζει. Αν είμαι λάθος ας διορθώσει κάποιος.

Εγώ ήθελα φίλε μόνο το λειτουργικό μαζί με τους οδηγούς να πάρω και όχι όλον τον σκληρο.Ασε που ο παλιός είναι 500gb και ο ssd 250 με τιπ κλωνοποίηση :)

Μάλλον θα πάω σε φορμάτ και ξανά εγκατάσταση....

Τα παιχνίδια είναι που με χαλάνε όπως το gtv με 60gb εγκατάσταση :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα φίλε μόνο το λειτουργικό μαζί με τους οδηγούς να πάρω και όχι όλον τον σκληρο.Ασε που ο παλιός είναι 500gb και ο ssd 250 με τιπ κλωνοποίηση :)

Μάλλον θα πάω σε φορμάτ και ξανά εγκατάσταση....

Τα παιχνίδια είναι που με χαλάνε όπως το gtv με 60gb εγκατάσταση :(

Αν πριν την κλωνοποίηση δεις ότι τα αρχεία σου δεν ξεπερνούν σε όγκο τον όγκο του ssd, τότε μπορείς να κλωνοποιήσεις κανονικά. Το macrium κάνει shrink το partition του συστήματος σου αυτόματα, ή αν θες να του δώσεις συγκεκριμένο όγκο, σου δίνει την επιλογή. Εγώ προσωπικά έβαλα το partition από 500GB HDD σε 120GB SSD, βέβαια χρησιμοποίησα μόνο 70GB περίπου εκείνη την στιγμή, οπότε είχα χώρο. Αν τώρα θες να διαμορφώσεις το partition σου από πριν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το wizard από το disk management, ώστε να μικρύνεις τον όγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πριν την κλωνοποίηση δεις ότι τα αρχεία σου δεν ξεπερνούν σε όγκο τον όγκο του ssd, τότε μπορείς να κλωνοποιήσεις κανονικά. Το macrium κάνει shrink το partition του συστήματος σου αυτόματα, ή αν θες να του δώσεις συγκεκριμένο όγκο, σου δίνει την επιλογή. Εγώ προσωπικά έβαλα το partition από 500GB HDD σε 120GB SSD, βέβαια χρησιμοποίησα μόνο 70GB περίπου εκείνη την στιγμή, οπότε είχα χώρο. Αν τώρα θες να διαμορφώσεις το partition σου από πριν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το wizard από το disk management, ώστε να μικρύνεις τον όγκο.

Ωχ τώρα φίλε σε εχασα πλήρους!!! :) Ειμαι ψιλό άσχετος ως πολύ και με την ορολογία με έστειλες.

Αν κατάλαβα καλά μπορώ να διαλεξω στην κλονοποιηση ποια αρχεία θα μπουν;δεν μιλάω για φωτογραφίες mp3 κλπ που είναι απλά σε φακέλους αλλά το λειτουργικό ,office ,και δύο τρία παιχνίδια ααα και τους οδηγούς.

Όπως είπα το κόβω καθαρή εγκατάσταση ώστε να τελειωσο μία ώρα γρηγορότερα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά άσε ότι θες να μείνει πάνω στον ssd, πχ το gtaV ή το office που ανέφερες. Κάνε ένα backup τα saves και τα αρχεία σου, και απεγκατέστησε τα προγράμματα που σκοπεύεις να επανεγκαταστήσεις στον HDD. Βεβαιώσου ότι αυτά που άφησες πάνω δεν ξεπερνούν τα 250GB, εφ'όσον ο SSD σου είναι 250GB και είσαι έτοιμος να κάνεις κλωνοποίηση.

Δες και αυτό το video αν θες, είναι αρκετά κατατοπιστικό:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σου.

Έκανα τελικά καθαρή εγκατάσταση των windows 7 στο ssd όπως και τους οδηγούς και δύο τρεις εφαρμογες.

Τώρα ξανά κουμποσα των παλιό HD 500gb και βλέπω τρεις τόμους (σκληρους)

Ένας ο C όπου είναι ο ssd μετά έχουνε τον Ε με 99,9mb και τέλος τον F με 465gb.

Τους δύο τελευταίους τους έκανα και μία διαμόρφωση και θέλω να ρωτησω αν γίνεται απλά να γινει ένας δίσκους ο Ε & F ...

Επίσης μία τελευταία ερώτηση όταν ξεκινάνε τα windows το πληκτρολόγιο είναι στα Ελληνικά πως το αλλαζω αυτά παιδιά γιατί ο μικρός έφαγε κρυαδα μόλις τον είδε.

Στην αρχή της εγκατάσταση των windows έβαλα πληκτρολόγιο Ελληνικό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα κάνεις ένα δίσκο όλα, τα 99,9MB είναι το system partition της προηγούμενης εγκατάστασης. Απλά πας στο disk manager, το διαγράφεις, και κάνεις extend το F, ώστε να καταλάβει όλο τον χώρο. Όσον αφορά το πληκτρολόγιο, πας Control Panel -> Region and Language -> Language και προσθέτεις τα αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...