Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Stu είπε

Γειά σας ξανά😂 

Στο κεα για εισοδιματικα κριτήρια λέει για 2 γονείς και ανήλικος 2.100€ εξάμηνο δηλαδή 4.200€ το χρόνο 

Αυτά τα 4.200 είναι πόσο είναι το εισόδημα μου πριν το ΚΕΑ ή το εισόδημα μου πες 1000(χρόνο) + 200(ΚΕΑ το μήνα)x 12μηνες;

 

350 ευρώ τον μήνα, επί 12 μήνες, ισούται με 4200. Άρα είναι το ποσό ενίσχυσης του ΚΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, Stu είπε

Γειά σας ξανά😂 

Στο κεα για εισοδιματικα κριτήρια λέει για 2 γονείς και ανήλικος 2.100€ εξάμηνο δηλαδή 4.200€ το χρόνο 

Αυτά τα 4.200 είναι πόσο είναι το εισόδημα μου πριν το ΚΕΑ ή το εισόδημα μου πες 1000(χρόνο) + 200(ΚΕΑ το μήνα)x 12μηνες;

 

Τι εννοείς ?

Για κάντο λιανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας ξανά😂 

Στο κεα για εισοδιματικα κριτήρια λέει για 2 γονείς και ανήλικος 2.100€ εξάμηνο δηλαδή 4.200€ το χρόνο 

Αυτά τα 4.200 είναι πόσο είναι το εισόδημα μου πριν το ΚΕΑ ή το εισόδημα μου πες 1000(χρόνο) + 200(ΚΕΑ το μήνα)x 12μηνες;

 

 

 

Το όριο εισοδήματος για δύο γονείς και ανήλικο είναι 4.200€ το χρόνο 

Αν πάρω το ΚΕΑ θα έχω το εισόδημα μου π.χ 1000€ + τα 200€ το μήνα από το ΚΕΑ (3.400€)

Τα 4.200€ όριο μετράει πριν πάρω το ΚΕΑ δηλαδή θα μετρήσει μόνο τα 1000€ εισόδημα ή θα δει το εισόδημα 1000€+(200x12)ΚΕΑ = 3.400€ 

Δηλαδή πιο λιανα μετράει το εισόδημα μου πριν πάρω το κεα (1000€) ή το εισόδημα μου+το κεα (3.400€)

Ποιο μετράει ως μετά από τόσα λεφτά εισοδήματα μου το κοβει

Το απλό εισόδημα ή εισόδημα + κεα

 

Επεξ/σία από Stu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Stu είπε

Γειά σας ξανά😂 

Στο κεα για εισοδιματικα κριτήρια λέει για 2 γονείς και ανήλικος 2.100€ εξάμηνο δηλαδή 4.200€ το χρόνο 

Αυτά τα 4.200 είναι πόσο είναι το εισόδημα μου πριν το ΚΕΑ ή το εισόδημα μου πες 1000(χρόνο) + 200(ΚΕΑ το μήνα)x 12μηνες;

 

 

 

Το όριο εισοδήματος για δύο γονείς και ανήλικο είναι 4.200€ το χρόνο 

Αν πάρω το ΚΕΑ θα έχω το εισόδημα μου π.χ 1000€ + τα 200€ το μήνα από το ΚΕΑ (3.400€)

Τα 4.200€ όριο μετράει πριν πάρω το ΚΕΑ δηλαδή θα μετρήσει μόνο τα 1000€ εισόδημα ή θα δει το εισόδημα 1000€+(200x12)ΚΕΑ = 3.400€ 

Δηλαδή πιο λιανα μετράει το εισόδημα μου πριν πάρω το κεα (1000€) ή το εισόδημα μου+το κεα (3.400€)

Ποιο μετράει ως μετά από τόσα λεφτά εισοδήματα μου το κοβει

Το απλό εισόδημα ή εισόδημα + κεα

 

Το ΚΕΑ συμπληρώνει το εισόδημά σου μέχρι το "εγγυημένο ποσό".

Για το παράδειγμά σου, το εγγυημένο ποσό είναι 350/μήνα (όχι 200, τόσο είναι για έναν ενήλικο)

350 επί 12 μας κάνει 4200 - αυτό δηλαδή που λες "όριο εισοδήματος", μην το σκέφτεσαι έτσι, αλλά σαν εγγυημένο ποσό.

Οπότε αν χωρίς το ΚΕΑ δεν έχεις κανένα εισόδημα, παίρνεις όλο το εγγυημένο ποσό - 350/μήνα.

Αν χωρίς το ΚΕΑ έχεις 1000 εισόδημα, το ΚΕΑ θα σου δώσει τα υπόλοιπα 3200 (άρα 266,66/μήνα).

Αν χωρίς το ΚΕΑ έχεις 4000 εισόδημα, το ΚΕΑ θα σου δώσει τα υπόλοιπα 200 (άρα 16,66/μήνα).

Η αναγωγή σε ετήσιο εισόδημα δεν είναι πολύ σωστή (αφού το ΚΕΑ είναι αυστηρά εξάμηνο), αλλά you get the idea.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κεα 

Ιστορία:

Η μητέρα είναι παντρεμένη με τον πάτερα μου Lol

Εγώ κάνω τα χαρτιά τους 

Θα κάνω αίτηση στο όνομα της μητέρας (το σπίτι στο όνομα του πατέρα ) 

Η μητέρα μου είναι ιδιοκτήτης ή φιλοξενία? 

Ή πρέπει να κάνω αίτηση από το όνομα του πατέρα μου?

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Stu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τον μήνα έληξε η τρίμηνη παράταση που είχαν δόση και πρέπει να κάνω νέα αίτηση μέσα στον Απρίλιο. Σήμερα μου είπαν κάτι φίλοι ότι δεν χεριάζετε να κάνω γιατί δώσανε και άλλη τρίμηνη παράταση.... Ισχύει αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες παιδιά, προσπαθώ να κάνω αίτηση για το κεα, ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας μέχρι πέρυσι τον Μάιο, πήρα ταμείο ανεργίας μέχρι τον Δεκέμβρη, τώρα που πάω να κάνω την αίτηση μ λέει μετάβαση στο δήμο αιτία μη έγκρισης για το εισόδημα επιχείρησης στο 6μηνο ενώ έχω κλείσει από πέρυσι! Να το βάλω χειροκίνητα 0 και όχι αυτό π βάζει μόνο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Metaksas είπε

Καλημερες παιδιά, προσπαθώ να κάνω αίτηση για το κεα, ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας μέχρι πέρυσι τον Μάιο, πήρα ταμείο ανεργίας μέχρι τον Δεκέμβρη, τώρα που πάω να κάνω την αίτηση μ λέει μετάβαση στο δήμο αιτία μη έγκρισης για το εισόδημα επιχείρησης στο 6μηνο ενώ έχω κλείσει από πέρυσι! Να το βάλω χειροκίνητα 0 και όχι αυτό π βάζει μόνο του;

Λογικά χωρίς να είμαι ειδικός πρέπει να σου έχουν περάσει αυτόματα το ποσό που επερνες από το ταμείο σαν εισόδημα γι'αυτό δεν μπορείς... Ίσως μόλις κλείσεις 6 μήνες από τότε που πήρες τελευταία φορά από ταμείο ανεργίας να σε αφήσει να την κάνεις.Στειλε καλύτερα και ένα email , συνήθως σου απαντάνε την επόμενη μέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Metaksas είπε

Καλημερες παιδιά, προσπαθώ να κάνω αίτηση για το κεα, ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας μέχρι πέρυσι τον Μάιο, πήρα ταμείο ανεργίας μέχρι τον Δεκέμβρη, τώρα που πάω να κάνω την αίτηση μ λέει μετάβαση στο δήμο αιτία μη έγκρισης για το εισόδημα επιχείρησης στο 6μηνο ενώ έχω κλείσει από πέρυσι! Να το βάλω χειροκίνητα 0 και όχι αυτό π βάζει μόνο του;

Το ταμείο ανεργίας λαμβάνεται ως εισόδημα. Δεν είσαι δικαιούχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2021 στις 8:06 ΜΜ, maverick290402 είπε

Αυτό τον μήνα έληξε η τρίμηνη παράταση που είχαν δόση και πρέπει να κάνω νέα αίτηση μέσα στον Απρίλιο. Σήμερα μου είπαν κάτι φίλοι ότι δεν χεριάζετε να κάνω γιατί δώσανε και άλλη τρίμηνη παράταση.... Ισχύει αυτό? 

Ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

σήμερα έλαβα το εξής μήνυμα:

"ΕΕΕ: Σας ενημερώνουμε ότι έπειτα από διασταυρώσεις στις 11/4/2021 η αίτηση σας με αριθμό ΧΧΧ ανακαλείται λόγω συμπλήρωσης 6 μηνών από το μήνα έγκρισης.

Και ενώ υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να υποβάλετε νέα αίτηση έως το τέλος του μήνα για να μην διακοπεί η εισοδηματική ενίσχυση του νοικοκυριού αυτή τη στιγμή και στο πλαίσιο των μέτρων προστασίας από τη διάδοση του COVID-19 σας δίνεται η δυνατότητα να μην υποβάλετε νέα αίτηση για τους επόμενους 3 μήνες και πάρα ταύτα να συνεχίσετε να λαμβάνετε το ποσό ενίσχυσης που λαμβάνατε μέχρι σήμερα.

Πιο συγκεκριμένα:
Αν δεν υποβάλετε νέα αίτηση, θα συνεχίσετε να λαμβάνετε το ίδιο ποσό ενίσχυσης για τους επόμενους 3 μήνες, ενώ νέα αίτηση θα πρέπει να υποβάλετε ξανά τον Ιούλιο του 2021 ώστε να μην διακοπεί η εισοδηματική ενίσχυση του νοικοκυριού."


Πήγα στο site να δοκιμάσω να ανοίξω νέα αίτηση (έτσι είχα κάνει και πριν 6 μήνες που έλαβα ανάλογο μήνυμα), αλλά τώρα δεν την προχώρησα (οριστικοποίηση).

Έκανα βλακεία λέτε;

Βάζω και screenshot να δείτε τι δείχνει το site.

spacer.png

Λέει ακυρωμένη η παλιά αίτηση, όχι παρωχημένη (δεν είμαι σίγουρος αν έτσι έγραφε πριν).

Θα πληρωθώ τέλη του μήνα με βάση την παλιά αίτηση και το μήνυμα που έλαβα;

Ή όντως έκανα βλακεία που ξεκίνησα νέα αίτηση (και ακύρωσε την παλιά?), αλλά δεν την οριστικοποίησα και πλέον πρέπει να την οριστικοποιήσω για να λάβω άλλες εκ νέου πληρωμές;

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα, γιατί κι εγώ μπερδεμένος είμαι. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από geo21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα,

το επιδομα μακροχρονιας ανεργιας 400ε που μπαινει συνηθως τον μαιο εφαπαξ  συνεχιζετε?

Επεξ/σία από George56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, George56 είπε

καλησπερα,

το επιδομα μακροχρονιας ανεργιας 400ε που μπαινει συνηθως τον μαιο εφαπαξ  συνεχιζετε?

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...