Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, σημερα πηγα να κανω ανανεωση το ΚΕΑ και πηγα τις μισθοδοσιες απο το τελευταιο 6μηνο. Πηγα 2 μισθοδοσιες γιατι τους αλλους μηνες ημουν σε αναστολη. Οι μισθοδοσιες συνολο ηταν 200Ε. Στην φορμα στο ΚΕΑ μου βγαζει 788Ε. Και μου λεει οτι ειναι επειδη μετραει και η αναστολη μεσα σαν εσοδα. Πρωτον αμα μετρουσε θα ειχα κανα 5000 χιλιαρο με τοσες αναστολες και δεν θα μετρουσε μονο η μια. Δευτερον ξερω ατομο φιλο που ειναι στην ιδια φαση με εμενα και εκανε το ΚΕΑ κανονικα μονο με τις 2 μισθοδοσιες ενω εχει παρει το τελευταιο 6μηνο ποσα επιδοματα αναστολης(Δηλαδη δηλωσε στο ΚΕΑ μονο τα 200Ε). Τι ισχυει τελικα? Μιλησα και με αλλη κοινοτητα και δεν ξερουν αν ειναι αφορολογητο και μου ειπαν να ρωτησω τον λογιστη μου. Μιλησα με τον λογιστη μου και μου ειπε να ρωτησω την κοινοτητα. 😣😣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα αίτηση 5-10 Απριλίου και δεν μπήκαν τέλος Απριλίου 

Τι έγινε και τι μπορώ να κάνω

Η αίτηση είχε εγκριθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Stu είπε

Έκανα αίτηση 5-10 Απριλίου και δεν μπήκαν τέλος Απριλίου 

Τι έγινε και τι μπορώ να κάνω

Η αίτηση είχε εγκριθεί

Οι αιτήσεις Απριλίου πληρώνονται τον Μάιο.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα έληξε η αίτηση, αλλά ηλεκτρονικά επαναλαμβάνει το σφάλμα που είχε προκύψει και το Νοέμβριο...

...παίρνει το δηλωθέν ποσό του Ε1:301 για το φορολογικό έτος 2019, το διαιρεί διά δύο και μού βγάζει ό,τι νά'ναι, υποχρεώνοντάς με να τρέχω πάλι στο Δήμο, ενώ δεν υπάρχουν εισοδήματα το τελευταίο 6μηνο.

Αφού ΕΦΚΑ μπαίνεις πάλι με κωδικούς Taxis όπως στο KEA, δε μπορούν να διασταυρώσουν τις βάσεις δεδομένων από εκεί;

Τί να τη κάνω την ηλεκτρονική αίτηση, αν για τα στοιχειώδη δεν διαβάζονται ορθώς τα στοιχεία;
Κι αντί να τρέχουμε στο δήμο, δύσκολο θα ήταν να υποβάλαμε το δικαιολογητικά ψηφιακά, αφού δε μπορούν να τα αντλήσουν απο ΕΦΚΑ;

Ελπίζω να ανοίξουν οι δηλώσεις πριν το τέλος του Μαΐου, μήπως με τη νέα δήλωση γλιτώσω τη ταλαιπωρία αυτή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, definitio είπε

Εμένα έληξε η αίτηση, αλλά ηλεκτρονικά επαναλαμβάνει το σφάλμα που είχε προκύψει και το Νοέμβριο...

...παίρνει το δηλωθέν ποσό του Ε1:301 για το φορολογικό έτος 2019, το διαιρεί διά δύο και μού βγάζει ό,τι νά'ναι, υποχρεώνοντάς με να τρέχω πάλι στο Δήμο, ενώ δεν υπάρχουν εισοδήματα το τελευταίο 6μηνο.

Αφού ΕΦΚΑ μπαίνεις πάλι με κωδικούς Taxis όπως στο KEA, δε μπορούν να διασταυρώσουν τις βάσεις δεδομένων από εκεί;

Τί να τη κάνω την ηλεκτρονική αίτηση, αν για τα στοιχειώδη δεν διαβάζονται ορθώς τα στοιχεία;
Κι αντί να τρέχουμε στο δήμο, δύσκολο θα ήταν να υποβάλαμε το δικαιολογητικά ψηφιακά, αφού δε μπορούν να τα αντλήσουν απο ΕΦΚΑ;

Ελπίζω να ανοίξουν οι δηλώσεις πριν το τέλος του Μαΐου, μήπως με τη νέα δήλωση γλιτώσω τη ταλαιπωρία αυτή

 

Νομίζω ότι δεν γλιτώνεις την επίσκεψη στον Δήμο.

Κλείσε ραντεβού σύντομα, μην αφήνεις να περάσουν οι μέρες και χάσεις τον επόμενο μήνα επιδότησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, definitio είπε

Εμένα έληξε η αίτηση, αλλά ηλεκτρονικά επαναλαμβάνει το σφάλμα που είχε προκύψει και το Νοέμβριο...

...παίρνει το δηλωθέν ποσό του Ε1:301 για το φορολογικό έτος 2019, το διαιρεί διά δύο και μού βγάζει ό,τι νά'ναι, υποχρεώνοντάς με να τρέχω πάλι στο Δήμο, ενώ δεν υπάρχουν εισοδήματα το τελευταίο 6μηνο.

Αφού ΕΦΚΑ μπαίνεις πάλι με κωδικούς Taxis όπως στο KEA, δε μπορούν να διασταυρώσουν τις βάσεις δεδομένων από εκεί;

Τί να τη κάνω την ηλεκτρονική αίτηση, αν για τα στοιχειώδη δεν διαβάζονται ορθώς τα στοιχεία;
Κι αντί να τρέχουμε στο δήμο, δύσκολο θα ήταν να υποβάλαμε το δικαιολογητικά ψηφιακά, αφού δε μπορούν να τα αντλήσουν απο ΕΦΚΑ;

Ελπίζω να ανοίξουν οι δηλώσεις πριν το τέλος του Μαΐου, μήπως με τη νέα δήλωση γλιτώσω τη ταλαιπωρία αυτή

 

Αφού δεν εργάζεσαι, μπορείς να πεταχτείς στον δήμο.

Δεν χάλασε ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, christakos07 είπε

Νομίζω ότι δεν γλιτώνεις την επίσκεψη στον Δήμο.

Κλείσε ραντεβού σύντομα, μην αφήνεις να περάσουν οι μέρες και χάσεις τον επόμενο μήνα επιδότησης.

ΣΥΜΦΩΝΩ.

Είναι 7 εργάσιμες ημέρες έως το τέλος του μήνα και δεν προλαβαίνει αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση, λογικα μου εγκρίνουν το κεα αλλά έχω ελάχιστο εισόδημα το 6μηνο λόγο επιδομάτων Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 1100, το ποσό των 200σιων ευρω θα το πάρω όταν δεν θα έχω καθόλου εισόδημα το 6μηνο; Η θα προσαυξάνεται κάθε μήνα μέχρι να γίνει 200; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Metaksas είπε

Παιδιά μια ερώτηση, λογικα μου εγκρίνουν το κεα αλλά έχω ελάχιστο εισόδημα το 6μηνο λόγο επιδομάτων Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 1100, το ποσό των 200σιων ευρω θα το πάρω όταν δεν θα έχω καθόλου εισόδημα το 6μηνο; Η θα προσαυξάνεται κάθε μήνα μέχρι να γίνει 200; 

Μετά το εξάμηνο θα το πάρεις κανονικά. Το ποσό είναι κλειδωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωστός παίρνει το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα 200€ κάθε μήνα, στην φορολογική δήλωση δηλώνει ότι του έχει παραχωρηθεί δωρεάν κατοικία.

Πολύ σύντομα θα αναγκαστεί να νοικιάσει σπίτι, θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να παίρνει κανονικά το ΕΕΕ και το επίδομα στέγασης?

Το ρωτάω αυτό επειδή στα κριτήρια γράφει ότι πρέπει α) να έχεις ιδιόκτητο σπίτι, β) να σου έχει παραχωρήσει δωρεάν κάποιος συγγενείς οικεία για να μένεις, γ) να έχεις ενοικιαστήριο τουλάχιστον 6 μήνες για να μπορέσεις να αιτηθείς για το ΕΕΕ.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε αλλαγή του καθεστώς στέγασης, από δωρεάν παραχώρηση σε ενοικιαστήριο.

Θα μπορεί να παίρνει κανονικά το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα όπως το έπαιρνε και μαζί με το επίδομα στέγασης η θα πρέπει να περάσουν 6 μήνες για να ξανά αιτηθεί το EEE?

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Raylan είπε

Γνωστός παίρνει το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα 200€ κάθε μήνα, στην φορολογική δήλωση δηλώνει ότι του έχει παραχωρηθεί δωρεάν κατοικία.

Πολύ σύντομα θα αναγκαστεί να νοικιάσει σπίτι, θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να παίρνει κανονικά το ΕΕΕ και το επίδομα στέγασης?

Το ρωτάω αυτό επειδή στα κριτήρια γράφει ότι πρέπει α) να έχεις ιδιόκτητο σπίτι, β) να σου έχει παραχωρήσει δωρεάν κάποιος συγγενείς οικεία για να μένεις, γ) να έχεις ενοικιαστήριο τουλάχιστον 6 μήνες για να μπορέσεις να αιτηθείς για το ΕΕΕ.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε αλλαγή του καθεστώς στέγασης, από δωρεάν παραχώρηση σε ενοικιαστήριο.

Θα μπορεί να παίρνει κανονικά το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα όπως το έπαιρνε και μαζί με το επίδομα στέγασης η θα πρέπει να περάσουν 6 μήνες για να ξανά αιτηθεί το EEE?

Θα μπορούσε να ρωτήσει στον δήμο.

Αλλά, έτσι και αλλιώς, αφού αναγκάζεται να φύγει, τι θα κάνει ?

Αν πχ ο δήμος πει ότι θα μεσολαβήσει ένα εξάμηνο, ΔΕΝ θα φύγει ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Raylan είπε

Γνωστός παίρνει το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα 200€ κάθε μήνα, στην φορολογική δήλωση δηλώνει ότι του έχει παραχωρηθεί δωρεάν κατοικία.

Πολύ σύντομα θα αναγκαστεί να νοικιάσει σπίτι, θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να παίρνει κανονικά το ΕΕΕ και το επίδομα στέγασης?

Το ρωτάω αυτό επειδή στα κριτήρια γράφει ότι πρέπει α) να έχεις ιδιόκτητο σπίτι, β) να σου έχει παραχωρήσει δωρεάν κάποιος συγγενείς οικεία για να μένεις, γ) να έχεις ενοικιαστήριο τουλάχιστον 6 μήνες για να μπορέσεις να αιτηθείς για το ΕΕΕ.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε αλλαγή του καθεστώς στέγασης, από δωρεάν παραχώρηση σε ενοικιαστήριο.

Θα μπορεί να παίρνει κανονικά το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα όπως το έπαιρνε και μαζί με το επίδομα στέγασης η θα πρέπει να περάσουν 6 μήνες για να ξανά αιτηθεί το EEE?

Η αίτηση ανανέωσης του δικαιούχου για το ΕΕΕ  γίνεται κάθε 6 μήνες, αν τώρα αφήσει το σπίτι που του έχουν παραχωρήσει και πάει να νοικιάσει θα πιστώνεται κανονικά το ΕΕΕ όσο ισχύει το εξάμηνο. Όταν λήξη το εξάμηνο του ΕΕΕ για να μπορέσει να ξανά αιτηθεί πρέπει να είναι σε ενοικιαστήριο 6 μήνες.


Π.χ: Αν ο μήνας Ιούνιος είναι ο πέμπτος μήνας πληρωμής του ΕΕΕ, πρέπει να κρατήσει το σπίτι και τον Ιούλιο που είναι ο έκτος μήνας του ΕΕΕ ώστε να μπορέσει να κάνει αίτηση για άλλο ένα εξάμηνο και μετά θα πρέπει να πάει να νοικιάσει, αν φύγει τώρα θα πάρει το επίδομα του Ιουνίου-Ιουλίου αλλά θα πρέπει να περιμένει να συμπληρωθούν 6 μήνες ενοικίου για να ξανά κάνει αίτηση για το ΕΕΕ.
 

Απάντηση από τον δήμο.

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπαινω μεσα στο ΚΕΑ και βλεπω οτι η αιτηση ειναι έως 06/2021
Αλλα ειναι εγκεκριμένη
Εχει παρει καποια παραταση;

Αν θυμάμαι καλα πρεπει να ακυρωθεί απο μονη της και μετα να κανω καινουργια

Και ερχεται email και μνμ στο κινητο οταν ακυρωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...