Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πότε θα ανοίξει η εφαρμογή δεν ξέρω.

1 Φεβρουαρίου ξεκινάνε οι αιτήσεις από το δεύτερο 15μερο έως τέλος Μαρτίου θα δοθεί σταδιακά η πρώτη δόση.

 

 

Με 200 ευρω πως ζεις;[/quote

 

Όπως είπαν και οι άλλοι επιβιώνεις απλα είναι για άτομα κάτω από το όριο της φτώχειας.

 

Μαζί με το ΚΕΑ θα υπάρχουν και άλλα μέτρα στήριξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ζεις αλλα... Απλα για να μη τα κανεις rampage στο δρόμο αρκούν ...μοα σταγόνα για να σβήσει τη φωτια ενα πράμα.... Ενα κομμάτι ψωμί ειναι ρε παιδια τα 200€ και οσοι μένουν σε νοίκι απλα θα ειναι το πολυ, πολυ το νοίκι τους..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασες τα κριτηρια?

Αν εισαι ανεργος δεν εχεις μεγαλη περιουσια)μεχρι 80.000) και δεν παιρνεις απο καπου εισοδηματα νομιζω καπου 1200 το χρονο το δικαιουσε.Δεν γραφει να εισαι μακροχρονια ανεργος...!

οκ σε ευχαριστω αν ειναι θα παω να ρωτησω με ειπαν οτι δεν το δικαιουμε, και λεω γιατι, και μου ειπε την πρωτη φορα αυτος ο κυριος γιατι δεν δουλεψατε σε εποχιακα επαγγελματα, και ηταν ενα κοριτσακι πριν απο εμενα και τις ειπε οτι εσυ θα το παρεις το επιδομα ελα απο εδω να με βρεις,  απατη μου μυριζει, τελος παντων θα το ψαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σε ευχαριστω αν ειναι θα παω να ρωτησω με ειπαν οτι δεν το δικαιουμε, και λεω γιατι, και μου ειπε την πρωτη φορα αυτος ο κυριος γιατι δεν δουλεψατε σε εποχιακα επαγγελματα, και ηταν ενα κοριτσακι πριν απο εμενα και τις ειπε οτι εσυ θα το παρεις το επιδομα ελα απο εδω να με βρεις,  απατη μου μυριζει, τελος παντων θα το ψαξω

Η ανεργία δεν παίζει ρόλο ,ούτε που έχεις δουλέψει..

Το ζητούμενο είναι να μην έχεις εισόδημα μεγάλες καταθέσεις κτλ

Στην περίπτωση σου δεν ξέρω αν το επίδομα ανεργίας που πήρες μετριέται στο εισόδημα αλλά και πάλι μπορεί να είσαι κάτω ανώτατο όριο εισοδήματος.

 

Επίσης δεν πρέπει να μένεις με άλλα άτομα,γιατί μετά μετράνε και αυτοί στο εισόδημα τα περιουσιακά στοιχεία κτλ.Πιάνεται σαν οικογένεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν πρέπει να μένεις με άλλα άτομα,γιατί μετά μετράνε και αυτοί στο εισόδημα τα περιουσιακά στοιχεία κτλ.Πιάνεται σαν οικογένεια. 

 

Αν κάποιος δηλαδή είναι άνεργος και χωρίς περιουσιακά στοιχεία, αλλά μένει - όπως πολλοί πλέον δυστυχώς... - με τους γονείς του, δεν το δικαιούται; Δεν το έχω ψάξει εφόσον δε με αφορά, αλλά μού φαίνεται περίεργο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος δηλαδή είναι άνεργος και χωρίς περιουσιακά στοιχεία, αλλά μένει - όπως πολλοί πλέον δυστυχώς... - με τους γονείς του, δεν το δικαιούται; Δεν το έχω ψάξει εφόσον δε με αφορά, αλλά μού φαίνεται περίεργο...

 

Εφόσον μένει με τους γονείς υπολογίζονται και τα οικονομικά στοιχεία των γονέων.

Οπότε αν έχουν αυτοί εισοδήματα χάνεται το δικαίωμα.

Υποτίθεται ότι το επίδομα αυτό είναι για κάθε νοικοκυριό γι αυτό υπολογίζει όλα τα άτομα που μένουν μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω ότι εννοείς για προστατευόμενο μέλος, το οποίο μπορεί να είναι μέχρι μια Χ ηλικιά. Αν φιλοξενείται στο σπίτι χωρίς να είναι προστατευόμενο δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες για το εισόδημα των γονέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι εννοείς για προστατευόμενο μέλος, το οποίο μπορεί να είναι μέχρι μια Χ ηλικιά. Αν φιλοξενείται στο σπίτι χωρίς να είναι προστατευόμενο δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες για το εισόδημα των γονέων.

Όχι δεν παίζει ρόλο , πχ αν ένας είναι άνεργος και το ίδιο είναι και η γυναίκα του και μένουν στο σπίτι των γονιών ενός εκ των δύο τότε μπορεί να κάνει αίτηση ο ιδιοκτήτης του σπιτιού και να τους δηλώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι εννοείς για προστατευόμενο μέλος, το οποίο μπορεί να είναι μέχρι μια Χ ηλικιά. Αν φιλοξενείται στο σπίτι χωρίς να είναι προστατευόμενο δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες για το εισόδημα των γονέων.

Όπως τα λέω είναι..Οι φιλοξενούμενοι υπολογίζονται συνολικά μαζί με αυτούς που τους φιλοξενούν.

Το μόνο που μπορείς να είχες κάνει είναι να δηλώσεις άστεγος και όχι φιλοξενούμενος.

Αλλά πλέον είναι αργά για τέτοια μεταβολή.

 

EDIT 

Αν μπεις στο site του kea το λέει ξεκάθαρα.

post-50211-0-56025100-1485547584_thumb.png

Επεξ/σία από johnbond
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι , προστατεύομενα είναι μόνο τα ανήλικα και τα ενήλικα αμεα

Ή αυτά που είναι έως 25 και είναι φοιτητές/στρατιώτες...

Όπως τα λέω είναι..Οι φιλοξενούμενοι υπολογίζονται συνολικά μαζί με αυτούς που τους φιλοξενούν.

Το μόνο που μπορείς να είχες κάνει είναι να δηλώσεις άστεγος και όχι φιλοξενούμενος.

Αλλά πλέον είναι αργά για τέτοια μεταβολή.

Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, οπότε δεν επιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέω είναι..Οι φιλοξενούμενοι υπολογίζονται συνολικά μαζί με αυτούς που τους φιλοξενούν.

Το μόνο που μπορείς να είχες κάνει είναι να δηλώσεις άστεγος και όχι φιλοξενούμενος.

Αλλά πλέον είναι αργά για τέτοια μεταβολή.

 

EDIT 

Αν μπεις στο site του kea το λέει ξεκάθαρα.

 

καλα με τις δηλώσεις του 2015 θα διαμορφωθει το επιδομα? Ημαρτον κύριε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...