Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Προσπαθώ να συμπληρώσω την αίτηση για τη μητέρα μου. Εμφανίζονται αυτόματα οι τόκοι αλλά όχι οι καταθέσεις.. στη φορολογική δήλωση επίσης δεν υπάρχει πουθενά πεδίο με καταθέσεις.. Πού/πώς θα τις βρω;!

 

Aυτο λεω κι εγω από πανω.

Μηπως σου τις  γραφει στη στηλη "Επισημανσεις"?

 

Για ένα ατομο παντως κρινοντας απο μενα, το οριο είναι 4800€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας γνωστος μου που το δικαιουται(νομιζε) του εβγαλε σαν εισοδημα την συνταξη της μητερας του(επειδη την φιλοξενει)....!!!

Θα βρουν πολλους τροπους να κοψουν κοσμο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι μου βγαζει οτι το ΑΦΜ και ο ΑΜΚΑ δεν ταιριαζουν...μπαινω στο amka.gr και στο ΙΚΑ και τα στοιχεια ειναι ολοσωστα και επικαιροποημενα......τι παιζει εδω????? :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σε σπίτι φίλου μου με 3 ανέργους (αυτον,τον μπαμπά του και την μαμά του) με μηδενικό εισόδημα από πουθενά,χωρίς καταθέσεις στις τράπεζες ούτε 1€ και με σπίτι αξίας 55.000€ όπως βγάζει το συστημα,τους έριξαν άκυρο επειδή ο μπαμπάς του έχει αμάξι 10 ετιας με τεκμήριο 3800€ και το παιδί αμάξι 14ετιας με τεκμήριο 2500€ και έτσι πέρασαν τα 6000€ κινητής περιουσίας και έφαγαν άκυρο!!! Μέτρησαν και τα 2 αμάξια και του μπαμπά του και του γιου που είναι φιλοξενουμενος.

Λες και μπορούν να φάνε το αμάξι τους ξέρω γω η λες και φέρνει εισόδημα το αμάξι!!!

 

(Επειδή μπορεί να ρωτήσει κάποιος πως ζούνε 3 άνεργοι άνθρωποι μες το σπίτι ,η μαμά του κάνει καθαριότητα σε σκάλες και σε σπιτια,και άλλα τέτοια και ο μπαμπάς του κάνει που και που μεροκάματα σε οικοδομη)

 

Είναι να μην πέσεις στην ανάγκη του κράτους πάντως...

 

(Δόξα το Θεό όσοι ακόμα έχουμε μία δουλειά και ένα εισόδημα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση στο προγραμμα αυτο θα πρέπει να δηλωσεις τα μελη του νοικοκυριου και τι εισόδημα είχαν, αν κάνει ενας την αίτηση και δηλώσει ας πουμε τωρα 5 εξαρτημενα μέλη(στην τυχη το νούμερο) δηλώνεις και τις καταθέσεις ολων μαζι απο παντα; απο την αρχή και οτι εχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σε σπίτι φίλου μου με 3 ανέργους (αυτον,τον μπαμπά του και την μαμά του) με μηδενικό εισόδημα από πουθενά,χωρίς καταθέσεις στις τράπεζες ούτε 1€ και με σπίτι αξίας 55.000€ όπως βγάζει το συστημα,τους έριξαν άκυρο επειδή ο μπαμπάς του έχει αμάξι 10 ετιας με τεκμήριο 3800€ και το παιδί αμάξι 14ετιας με τεκμήριο 2500€ και έτσι πέρασαν τα 6000€ κινητής περιουσίας και έφαγαν άκυρο!!! Μέτρησαν και τα 2 αμάξια και του μπαμπά του και του γιου που είναι φιλοξενουμενος.

Λες και μπορούν να φάνε το αμάξι τους ξέρω γω η λες και φέρνει εισόδημα το αμάξι!!!

 

(Επειδή μπορεί να ρωτήσει κάποιος πως ζούνε 3 άνεργοι άνθρωποι μες το σπίτι ,η μαμά του κάνει καθαριότητα σε σκάλες και σε σπιτια,και άλλα τέτοια και ο μπαμπάς του κάνει που και που μεροκάματα σε οικοδομη)

 

Είναι να μην πέσεις στην ανάγκη του κράτους πάντως...

 

(Δόξα το Θεό όσοι ακόμα έχουμε μία δουλειά και ένα εισόδημα)

 

Το εισόδημα αλληλεγγύης δεν απευθύνεται σε αυτήν την κοινωνική ομάδα, αλλά σε αυτούς που δεν έχουν απολύτως τίποτα. Είναι σαφώς σε καλύτερη θέση απο πολλά νοικοκυριά. Άσε που κάνουν και μαύρα και έχουν στην πραγματικότητα εισόδημα. Αυτό σου δείχνει ότι τα τεκμήρια είναι δίκαια.

 

 

Έχουν τα εξής έξοδα-τεκμήρια

- ΕΝΦΙΑ

- Τέλη κυκλοφορίας 2 αυτοκινήτων ~500/έτος

- Ασφάλιση 2 αυτοκινήτων ~450/έτος

- Βενζίνες 40/μήνα για 2 αυτοκίνητα = 440/έτος

- ΚΤΕΟ, σέρβις, φθορές κτλ = 200/έτος

 

Οπότε σου λέει το σύστημα...μεγάλε οκ μου λες εδώ ότι έχεις 0 εισόδημα...παρ'όλα αυτά κάπου μαγικά βρίσκεις και πληρώνεις ~1800/έτος για τα παραπάνω (και ζείς παράλληλα 3 άτομα;) ε κάτι γίνεται εδώ.

 

Δηλαδή 2 αυτοκίνητα στο σπίτι και έχουν παράπονο; Εδώ ξέρω ζευγάρια με 30κ+ το χρόνο για έχουν μόνο 1 αυτοκίνητο γιατί έχει μεγάλο κόστος.

 

Δεν λέω ότι οι άνθρωποι δεν είναι σε δύσκολη θέση, αλλά υπάρχουν άτομα εκεί έξω μακράν χειρότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά μ είπε ότι κάτι πακιστανοι που δουλεύουν μαύρα και παίρνουν κάτι 600€ πηραν αέρα το ΚΕΑ και θα παίρνουν κάθε μήνα φράγκα.

 

Τεσπα μου φαίνεται ότι το σύστημα θέλει να βοηθήσει "επιλεκτικά" και πιο πολύ τους μετανάστες

 

 

Και κάτι ακόμα.

 

Το ότι ο φίλος έχει 2 αμάξια στο σπίτι 10ετιας και βάλε σημαίνει ότι είναι φράγκατος; Δεν καταλαβαίνω το λογισμό σου.δηλαδη άλλοι που πάνε με λεωφορείο (πχ μετανάστες) και δουλεύουν μαύρα και δεν πληρώνουν ποτέ τίποτα στο κράτος (φόρους,σήματα,εφορίες και πολλά άλλα) είναι καλύτερα;;;Επίσεις το ότι άλλοι με 30κ++ έχουν ένα αμάξι τι σημαίνει; Τα φυλάνε στο στρώμα σ λέω εγώ... Τεσπα δεν το συνεχίζω γιατί και δεν με ενδιαφέρει αλλά και επειδή δεν θα βγει ακρη και όλο αυτό φαίνεται κάπως..

 

Καλή συνέχεια παιδιά στο τοπικ και ελπίζω να σας βοηθήσει το κράτος όσους έχετε πραγματικά ανάγκη.

 

 

(Όσο για τις τιμές που έβγαλες κιόλας είναι εντελώς λάθος,και τα τεκμήρια είναι μία μαλακια διοτι το αμάξι ειδικά του παιδιού αξίζει ούτε 1.5κ σε μάντρα να το πάρει και του έβαλαν ένα τρελό τεκμηριο όπως σε πολύ κόσμο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό σου δείχνει ότι τα τεκμήρια είναι δίκαια.

Τα τεκμήρια είναι μια μλκια και μισή που έχει μπει γιατί οι ελεγκτικοί μας μηχανισμοί είναι γτπκ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σημαίνει ότι είναι φραγκάτος. Το ΚΕΑ έχει σκοπό ο καθένας να έχει κατ'ελάχιστο 200 ευρώ εισόδημα τον μήνα. Οπότε σου λέει έχεις αμάξι; Δεν πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας; ασφάλειες, σέρβις, βενζίνες; Πού βρήκες λεφτά γι'αυτά απο τη στιγμή που μου δηλώνεις 0; Άρα....έχεις 200/μήνα τα οποία τα βγάζεις μαύρα.

 

Οπότε εσύ μου βάζεις στη ζυγαριά Πακιστανό με 600 μαύρα χωρίς περιουσία, με Ελληνική οικογένεια 3 ατόμων με 3 περιουσιακά τεκμήρια + όσα μαύρα βγάζει ο καθένας απο δουλίτσες εδώ και εκεί τα οποία πιθανότατα ξεπερνούν τα 600 μαύρα του Πακιστανού.

 

Το δίκαιο λοιπόν είναι να τα πάρει ο Πακιστανός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη, αυτος που νοικιαζει βρισκει 300 ευρω το μηνα ενω εχει μηδενικο εισοδημα, αρα εχει καλυτερη καβατζα απο αυτον που αναγκαζεται να φιλοξενηθει. Και αυτο μαλλον ειναι και η πραγματικοτητα στην πλειοψηφια των περιπτωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη, αυτος που νοικιαζει βρισκει 300 ευρω το μηνα ενω εχει μηδενικο εισοδημα, αρα εχει καλυτερη καβατζα απο αυτον που αναγκαζεται να φιλοξενηθει. Και αυτο μαλλον ειναι και η πραγματικοτητα στην πλειοψηφια των περιπτωσεων.

 

Προφανέστατα, γι'αυτό το ποσό που δίνει ο καθένας ετησίως για ενοίκιο αποτελεί και αυτό τεκμήριο.

Ο ίδιος ο φιλοξενούμενος δεν δικαιούται ΚΕΑ, αλλά αποτελεί πρόσθετο μέρος του νοικοκυριού και έτσι δημιουργούνται προυποθέσεις για μεγαλύτερο επίδομα (+100 για κάθε ενήλικο μέλος του νοικοκυριού) και πιό χαλαρά κριτήρια (υψηλότερα εισοδήματα/τεκμήρια κτλ). Είναι σαφώς ευκολότερο μια οικογένεια με φιλοξενούμενους να πάρει το επίδομα απο έναν που μένει μόνος του.

Όμως εδώ έχεις περίπτωση που ο φιλοξενούμενος γλιτώνει τα χρήματα απο το ενοίκιο και τα δίνει στο αυτοκίνητο, ενώ έχει δωρεάν στέγη και πληρώνει λιγότερο ρεύμα, νερό, τηλέφωνο ακόμα και φαϊ σε σχέση με αυτόν που μένει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αυτός που μένει μόνος του, κάπου τα βρίσκει και τα δίνει, άρα τα έχει, αυτός είναι ο συλλογισμός σου.

 

Εκείνος που φιλοξενείται πάλι έχει ευκολίες.

 

Τελικά ποιος τα δικαιούται, ο πακιστανός που δουλεύει μαύρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο λεω κι εγω από πανω.

Μηπως σου τις  γραφει στη στηλη "Επισημανσεις"?

 

Για ένα ατομο παντως κρινοντας απο μενα, το οριο είναι 4800€.

 

Στις επισημάνσεις μου γράφει ότι δεν έχω δηλώσει το ποσό των καταθέσεων.. ναι τόσο είναι το όριο αλλά δεν έχω ιδέα τι καταθέσεις είχε τότε (το τραγικό είναι ότι χρησιμοποιώ εγώ το λογαριασμό της και με δικά μου χρήματα κινδυνεύει να είναι πάνω από το όριο - οριακά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά μ είπε ότι κάτι πακιστανοι που δουλεύουν μαύρα και παίρνουν κάτι 600€ πηραν αέρα το ΚΕΑ και θα παίρνουν κάθε μήνα φράγκα.

 

 

Oι πακιστανοι αυτοι και γενικα ολοι οι ξενοι που παιρνουν το επιδομα, είναι πολιτογραφημενοι ελληνες πολιτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αυτός που μένει μόνος του, κάπου τα βρίσκει και τα δίνει, άρα τα έχει, αυτός είναι ο συλλογισμός σου.

 

Εκείνος που φιλοξενείται πάλι έχει ευκολίες.

 

Τελικά ποιος τα δικαιούται, ο πακιστανός που δουλεύει μαύρα;

Ναι μόνο οι ξένοι δουλεύουν μαύρα οι Έλληνες με το σταυρό στο χέρι...

 

Το κεα το παίρνει όποιος είναι κάτω από το όριο της φτώχειας είτε Έλληνας είτε ξένος αρκεί να μην είναι φιλοξενούμενος.

Oι πακιστανοι αυτοι και γενικα ολοι οι ξενοι που παιρνουν το επιδομα, είναι πολιτογραφημενοι ελληνες πολιτες?

Φυσικά αν δεν είναι νόμιμα στην χώρα δεν παίρνουν κεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...