Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια φιλη μου που παιρνει κεα της μπηκαν στον λογαριασμο της τα 100 αλλα τα υπολοιπα 100 δεν μπηκαν στην προπληρωμενη καρτα

η τραπεζα ειναι η alpha

 

καμια ιδεα? μηπως εχουν μπει και δεν φαινονται ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Σε μια φιλη μου που παιρνει κεα της μπηκαν στον λογαριασμο της τα 100 αλλα τα υπολοιπα 100 δεν μπηκαν στην προπληρωμενη καρτα

η τραπεζα ειναι η alpha

καμια ιδεα? μηπως εχουν μπει και δεν φαινονται ακομα?

Ας τσεκαρει λιγο αργοτερα, στην προπληρωμενη παντα αργουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2018 στις 4:56 ΜΜ, phanispal είπε

Που λέτε της γυναίκας όταν προσλήφθηκε (τέλη 2016) της είπαν να ανοίξει λογαριασμό στη Eurobank και να κλείσει εκείνον που είχε στην Εθνική (ακόμα απορώ με αυτό αλλά τέλος πάντων).

Αυτές τις μέρες λόγω παιδιού έκανε χαρτιά για συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας από τον ΟΑΕΔ, όπου της είπαν να ανοίξει λογαριασμό στην Εθνική γιατί μόνο με αυτή συνεργάζονται.

Πήγε να ανοίξει λοιπόν λογαριασμό, και της είπαν ότι είδαν στο σύστημα κάτι για Αλληλεγγύης, κάτι για Prepaid, στην οποία έχει ένα ποσό ~1.300€, μάλλον απ' το 2015.

Δε θυμάται ούτε να έκανε αίτηση για το ΚΕΑ, ούτε να παρέλαβε ποτέ κάρτα Prepaid.

Εν τω μεταξύ προσπάθησαν να κάνουν κάτι με την κάρτα (ίσως να τη δηλώσουν ως χαμένη ή ότι δεν την παρέλαβε ή να βγάλουν άλλη, μόνο εκείνοι ξέρουν), αλλά δεν τους άφηνε το σύστημα, και της είπαν να απευθυνθεί στα ΚΕΠ.

Σας φαίνεται λογικό κάτι από τα παραπάνω;

Κάποιος μια βοήθεια εδώ, γιατί σε αυτή τη χώρα ο ένας είναι πιο άχρηστος απ' τον άλλον.

Πήγε η γυναίκα σήμερα στα ΚΕΠ να ρωτήσει, και της είπαν ότι δεν ξέρουν κάτι, και την παρέπεμψαν σε άλλο ΚΕΠ, στο οποίο συστεγάζεται τμήμα ΚΕΑ.

Ήταν μια κοπέλα σ' ένα γραφείο (αυτό ήταν το ΚΕΑ σε αυτό το ΚΕΠ), και της είπε ότι μόνο για φέτος (το 2018) μπορεί να δει, όχι για άλλες χρονιές, και στην ερώτηση της γυναίκας μου πού να απευθυνθεί, της είπε ότι δεν ξέρει.

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2018 στις 5:49 ΜΜ, Dannie είπε

Αν κανεις αιτηση μεχρι το τελους του χρονου θα εγκριθει γιατι η νεα περουσιαση κατασταση θα φανει απο 1/19 γιατι τοτε αλλαζουν οι αντικειμενικες και τοτε θα φανουν ηλεκτρονικα.

Έκανα τώρα την αίτηση και πέρασαν τις νέες αντικειμενικές, λένε πέρασα το όριο και δεν θα εγκριθεί η αίτηση. Και έλεγαν ότι οι νέες αντικειμενικές θα έχουν ισχύ από το νέο έτος. Για ζητιανιά είμαστε...καλύτερα λαθρομετανάστης στην Ελλάδα παρά Έλληνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιεύθηκαν στο ΦΕΚ δύο νέες αποφάσεις για το Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης με τις οποίες τροποποιούνται η ισχύουσα από αύριο (1η Νοεμβρίου 2018) απόφαση Δ13/οικ./33475/1935/18 "Καθορισμός των όρων και των προϋποθέσεων εφαρμογής του προγράμματος Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης" καθώς και η προηγούμενη απόφαση (ισχύει μέχρι και σήμερα 31-10-2018) Γ.Δ.5οικ. 2961-10 "Καθορισμός των όρων και των προϋποθέσεων εφαρμογής του προγράμματος Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης".

Σύμφωνα με τη νέα απόφαση 54653/2701/18, η πράξη έγκρισης στο Κ.Ε.Α. ανακαλείται εάν μετά την αναστολή καταβολής της εισοδηματικής ενίσχυσης, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παράγραφο 1, άρθρο 8 της Δ13/οικ./33475/1935/18 (από 1η Νοεμβρίου 2018), επιβεβαιωθεί η αναντιστοιχία μεταξύ των δηλουμένων στην αίτηση στοιχείων και της πραγματικής κατάστασης του νοικοκυριού. Σε αυτήν την περίπτωση: α) Εάν το νοικοκυριό εξακολουθεί να πληροί τα κριτήρια του προγράμματος δικαιούται να επανυποβάλει αίτηση τον επόμενο μήνα αυτού της ανάκλησης, αφού επιστραφούν τα αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά. Σε περίπτωση μη επιστροφής τους, τα αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά συμψηφίζονται στις επόμενες καταβολές. β) Εάν το νοικοκυριό δεν πληροί πλέον τα κριτήρια δικαιούται να επανυποβάλει αίτηση για το πρόγραμμα μετά την πάροδο έξι (6) μηνών από την ημερομηνία αναστολής και με την προϋπόθεση, ότι έχουν επιστραφεί τα αχρεωστήτως καταβληθέντα. Μετά την πάροδο των έξι μηνών και σε περίπτωση μη επιστροφής των αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών, το νοικοκυριό δύναται να επανυποβάλει αίτηση για το πρόγραμμα και, εφόσον η αίτηση εγκριθεί, τα επιστρεπτέα ποσά συμψηφίζονται στις επόμενες καταβολές.

Με τη νέα απόφαση 54652/2700/18 η καταβολή της εισοδηματικής ενίσχυσης του Κ.Ε.Α. της προϊσχύουσας (μέχρι 31-10-2018) απόφασης Γ.Δ.5οικ. 2961-10 διακόπτεται:
1. Εάν περιέλθουν στο αρμόδιο όργανο του Δήμου έγγραφα στοιχεία από τα οποία προκύπτει ότι η καταβολή έγινε χωρίς να πληρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις. Τα στοιχεία διαβιβάζονται στη Διεύθυνση Καταπολέμησης της Φτώχειας και εφόσον διαπιστωθεί ότι η καταβολή έγινε χωρίς να πληρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις εκδίδεται πράξη διακοπής της καταβολής. Σε αυτή την περίπτωση, το νοικοκυριό δικαιούται να επανυποβάλει αίτηση για το πρόγραμμα μετά την πάροδο ενός έτους, από την ημερομηνία έκδοσης της πράξης διακοπής και με την προϋπόθεση ότι έχουν επιστραφεί τα αχρεωστήτως καταβληθέντα. Μετά την παρέλευση του ως άνω διαστήματος και σε περίπτωση μη επιστροφής των αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών, το νοικοκυριό δύναται να επανυποβάλει αίτηση για το πρόγραμμα και, εφόσον η αίτηση εγκριθεί, τα επιστρεπτέα ποσά συμψηφίζονται στις επόμενες καταβολές.
2. Εάν διαπιστωθεί, μέσω των μηνιαίων διασταυρώσεων ή της διεξαγωγής κοινωνικής έρευνας, αναντιστοιχία ανάμεσα σε όσα δηλώθηκαν στην αίτηση και στην τρέχουσα κατάσταση του νοικοκυριού ή εάν η επόμενη δήλωση Ε1 δεν αντανακλά τα στοιχεία που δηλώθηκαν κατά τη διαδικασία υποβολής των αιτήσεων. Σε αυτή την περίπτωση, το νοικοκυριό δικαιούται να επανυποβάλει αίτηση για το πρόγραμμα μετά την πάροδο ενός έτους, από την ημερομηνία έκδοσης της πράξης διακοπής και με την προϋπόθεση ότι έχουν επιστραφεί τα αχρεωστήτως καταβληθέντα. Μετά την παρέλευση του ως άνω διαστήματος και σε περίπτωση μη επιστροφής των αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών, το νοικοκυριό δύναται να επανυποβάλει αίτηση για το πρόγραμμα και, εφόσον η αίτηση εγκριθεί, τα επιστρεπτέα ποσά συμψηφίζονται στις επόμενες καταβολές.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42604

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, οσων ανέβηκε το περιουσιακό κριτήριο ήδη πέρασε στα στοιχεία και οι αιτήσεις απορρίπτονται. Πάει το διακοσάρι.Ελλαδα της κοινωνικής μέριμνας σου λέει μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alieus είπε

Παίδες, οσων ανέβηκε το περιουσιακό κριτήριο ήδη πέρασε στα στοιχεία και οι αιτήσεις απορρίπτονται. Πάει το διακοσάρι.Ελλαδα της κοινωνικής μέριμνας σου λέει μετά...

Μην την ψαχνεις μπανανια μεχρι τελους για τους κατοικους της μπανανιας που γενηθηκανε εδω.... αν γενηθηκες αλλου μια χαρα εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lokaki είπε

Μην την ψαχνεις μπανανια μεχρι τελους για τους κατοικους της μπανανιας που γενηθηκανε εδω.... αν γενηθηκες αλλου μια χαρα εισαι

Τουλάχιστον θα δώσουν Νοέμβριο δεκεμβριο; υποτίθεται  ότι οι νέες αντικειμενικές  θα είχαν ισχύ από 1/1/19... Δε πιστεύω όμως,  λέει  πρέπει  να πάω από το Δήμο μου λόγω αναντιστοιχίας  περιουσιακού. Τι γίνεται  θα πεινάσουμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alieus είπε

 Για ζητιανιά είμαστε...καλύτερα λαθρομετανάστης στην Ελλάδα παρά Έλληνας.

 

1 ώρα πριν, alieus είπε

 Πάει το διακοσάρι.Ελλαδα της κοινωνικής μέριμνας σου λέει μετά...

 

27 λεπτά πριν, alieus είπε

Τι γίνεται  θα πεινάσουμε... 

Τουλάχιστον προλαβες να πάρεις κινητό;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι είναι καλά λες...

οι περισσότεροι που έχω δει εγώ,τα λεφτά που περνούν από μέρισμα και άλλα επιδόματα τα χαλάνε σε κινητά,ταμπλετ,τηλεόραση και λοιπές άλλες αγορές πλην κάλυψης των εξόδων τους όπως ρεύμα,νερό και άλλα παρόμοια γιατί απλά το έχουν δει εδώ στην Ελλάδα σαν έξτρα εισόδημα,μερικοί απλά ζουν με επιδόματα και τέτοια.

 

Λίγοι είναι αυτοί που το περνουν και έχουν πραγματική ανάγκη και πληρώνουν λογαριασμού,φαγητό,φόρους κτλπ κτλπ.

Είχα πάει σε σπίτι για δουλειά,και έλεγε ο νεαρός στην μάνα του,άντε να μπει το επίδομα τέλος του μήνα να πάρω κανένα κινητο.

 

Και περνούν και επίδομα,και βρίζουν την Ελλάδα και το παίζουν και θιγμένη στο τέλος....όλα δικά τους τα θέλουν....

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ετσι είναι καλά λες...

οι περισσότεροι που έχω δει εγώ,τα λεφτά που περνούν από μέρισμα και άλλα επιδόματα τα χαλάνε σε κινητά,ταμπλετ,τηλεόραση και λοιπές άλλες αγορές πλην κάλυψης των εξόδων τους όπως ρεύμα,νερό και άλλα παρόμοια γιατί απλά το έχουν δει εδώ στην Ελλάδα σαν έξτρα εισόδημα,μερικοί απλά ζουν με επιδόματα και τέτοια.

Λίγοι είναι αυτοί που το περνουν και έχουν πραγματική ανάγκη και πληρώνουν λογαριασμού,φαγητό,φόρους κτλπ κτλπ.

Είχα πάει σε σπίτι για δουλειά,και έλεγε ο νεαρός στην μάνα του,άντε να μπει το επίδομα τέλος του μήνα να πάρω κανένα κινητο.

Και περνούν και επίδομα,και βρίζουν την Ελλάδα και το παίζουν και θιγμένη στο τέλος....όλα δικά τους τα θέλουν....

Υπάρχουν κι αυτοί που λες, δεν ξέρω αν είναι οι περισσότεροι, αλλά σκέψου ότι υπάρχουν και οι άλλοι που πραγματικά βασίζονται στο επίδομα και τώρα που τους το κόψανε θα γίνουν δράματα. Άσε, μη σου τύχει...

4 ώρες πριν, thant είπε

Τουλάχιστον προλαβες να πάρεις κινητό;

Λες και είχα iphone και ξαναπάω για ...iphone... Πρέπει να αντικαταστησω ένα φτηνό τηλέφωνο που το πήρα με δόσεις με ένα ίδιο με δόσεις πάλι. Δεν είναι είδος πολυτελείας είναι ανάγκη. Και τέλος πάντων βρήκες ώρα να την πεις όταν ο άλλος έχει πραγματικά πρόβλημα. Σοβαρά τώρα; Για ένα κινητο της πλάκας; Και έκατσες και έκανες και ερυενα στα ποστ μου...τι να πω...άλλος πεθαίνει κι άλλος γελάει... Να σαι καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τελευταία τροποποίηση στην αίτηση είχα κάνει 12 Μαρτίου του 2018. Τώρα θα πρέπει από 1 Νοέμβρη να κάνω πάλει. Τι κάνω, να τροποποιητική αίτηση από την υπάρχουσα ή πρέπει να ακυρώσω την υπάρχουσα και να κάνω καινούργια; Μας έχουν μπερδέψει και στην σελίδα τους ούτε μερικές σημειώσεις δεν έχουν ανεβάσει να ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vfragos είπε

Καλημέρα, τελευταία τροποποίηση στην αίτηση είχα κάνει 12 Μαρτίου του 2018. Τώρα θα πρέπει από 1 Νοέμβρη να κάνω πάλει. Τι κάνω, να τροποποιητική αίτηση από την υπάρχουσα ή πρέπει να ακυρώσω την υπάρχουσα και να κάνω καινούργια; Μας έχουν μπερδέψει και στην σελίδα τους ούτε μερικές σημειώσεις δεν έχουν ανεβάσει να ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Ευχαριστώ.

Εγώ προσπάθησα να κάνω νέα αίτηση αλλά η επιλογή ήταν μπλοκαρισμένη. Έκανα τροποποιητική στην υπάρχουσα και πήρα απάντηση, άρα γίνεται και από κει. Για πιο σιγουριά ρωτά και στο Δήμο σου, όλοι έχουν τμήμα για ΚΕΑ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alieus είπε

Εγώ προσπάθησα να κάνω νέα αίτηση αλλά η επιλογή ήταν μπλοκαρισμένη. Έκανα τροποποιητική στην υπάρχουσα και πήρα απάντηση, άρα γίνεται και από κει. Για πιο σιγουριά ρωτά και στο Δήμο σου, όλοι έχουν τμήμα για ΚΕΑ. 

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μάλλον έτσι θα το κάνω και εγώ. Εάν την ακυρώσω και πάω από την αρχή για νέα μάλλον θα χάσω το ΚΕΑ Νοεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα εγώ και την πάτησα. Μου έβγαλε το νέο περιουσιακό μου που ξεπερνάει τις 90.000 για άγαμο και με πεταξε ( με τις νέες αντικειμενικές με ανέβασαν στις 92300). Δε ξέρω αν δεν έκανα την τροποποιητική κέρδιζα τόπον Νοέμβριο,ψαλλα η προηγούμενη αίτηση είχε γίνει Ιανουάριο 2018 οπότε μάλλον έπρεπε να κάνω. Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...