Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Ετσι είναι καλά λες...

οι περισσότεροι που έχω δει εγώ,τα λεφτά που περνούν από μέρισμα και άλλα επιδόματα τα χαλάνε σε κινητά,ταμπλετ,τηλεόραση και λοιπές άλλες αγορές πλην κάλυψης των εξόδων τους όπως ρεύμα,νερό και άλλα παρόμοια γιατί απλά το έχουν δει εδώ στην Ελλάδα σαν έξτρα εισόδημα,μερικοί απλά ζουν με επιδόματα και τέτοια.

Λίγοι είναι αυτοί που το περνουν και έχουν πραγματική ανάγκη και πληρώνουν λογαριασμού,φαγητό,φόρους κτλπ κτλπ.

Είχα πάει σε σπίτι για δουλειά,και έλεγε ο νεαρός στην μάνα του,άντε να μπει το επίδομα τέλος του μήνα να πάρω κανένα κινητο.

Και περνούν και επίδομα,και βρίζουν την Ελλάδα και το παίζουν και θιγμένη στο τέλος....όλα δικά τους τα θέλουν....

Εντάξει, τον φίλο παραπάνω ήθελα να τον πειράξω λιγο γιατί σε κάθε ποστ που έκανε πίστευες οτι θα ήταν το τελευταίο του...:P

Δεν διαφωνώ πάντως οτι υπάρχουν και αυτοί που λες. Άλλωστε αυτός ειναι φαντάζομαι και ενας απο τους λόγους που γίνονται πιο αυστηρά τα κριτήρια...

 

Επεξ/σία από thant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Ετσι είναι καλά λες...

οι περισσότεροι που έχω δει εγώ,τα λεφτά που περνούν από μέρισμα και άλλα επιδόματα τα χαλάνε σε κινητά,ταμπλετ,τηλεόραση και λοιπές άλλες αγορές πλην κάλυψης των εξόδων τους όπως ρεύμα,νερό και άλλα παρόμοια γιατί απλά το έχουν δει εδώ στην Ελλάδα σαν έξτρα εισόδημα,μερικοί απλά ζουν με επιδόματα και τέτοια.

Λίγοι είναι αυτοί που το περνουν και έχουν πραγματική ανάγκη και πληρώνουν λογαριασμού,φαγητό,φόρους κτλπ κτλπ.

Είχα πάει σε σπίτι για δουλειά,και έλεγε ο νεαρός στην μάνα του,άντε να μπει το επίδομα τέλος του μήνα να πάρω κανένα κινητο.

Και περνούν και επίδομα,και βρίζουν την Ελλάδα και το παίζουν και θιγμένη στο τέλος....όλα δικά τους τα θέλουν....

Kοιτα στο συγκεκριμενο το κεα δεν υπαρχουνε πολλα ατομα ειναι λιγα που παιρνουνε και δεν εχουνε μεγαλη αναγκη αλλο βεβαια αν δουλευουνε μαυρα και παλι ομως ειναι η εξαιρεση εγω οσους ξερω το κινητο η το tablετ ειναι οχοι το τελευταιο δεν υπαρχει καν στο μυαλο τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thant είπε

Εντάξει, τον φίλο παραπάνω ήθελα να τον πειράξω λιγο γιατί σε κάθε ποστ που έκανε πίστευες οτι θα ήταν το τελευταίο του...:P

Δεν διαφωνώ πάντως οτι υπάρχουν και αυτοί που λες. Άλλωστε αυτός ειναι φαντάζομαι και ενας απο τους λόγους που γίνονται πιο αυστηρά τα κριτήρια...

Τα κριτήρια δεν αυστηροποιήθηκαν ουτε μπορεί να κάνει κανείς μαϊμουνιά μια που τα πάντα εξαρτώνται από το εκκαθαριστικό και το περιουσιολόγιο. Οι αυξομειώσεις των αντικειμενικών αξιών ακινήτων είναι που κάνει τη διαφορά. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν εχουν ακίνητο, και δεν τους νοιάζει πόσο θα ανέβει η θα κατέβει το περιουσιακό κριτήριο, ο,τι και να γίνει είναι μέσα, δουλεύουν και τα μαύρα τους και όλα καλά. Εδώ μιλάμε για άτομα που έχουν πραγματικά ανάγκη και μένουν στην απ' έξω γιατί το σπίτι που είχαν εκτιμιόταν πέρυσι Χ και πληρούσαν το κριτήριο ενώ φέτος είναι η αντικειμενική εγινε Ψ και πετάχτηκαν έξω αυτόματα ενώ το Α ή Β λαμόγιο τη βγάζει καθαρή. Όχι μόνο δε αυστηροποιήθηκαν τα κριτήρια αλλά ευνοούν ακόμα περισσότερο τα λαμόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Φοιτητές προγραμμάτων πλήρους φοίτησης, μαθη-
τευόμενοι των επαγγελματικών σχολών ή όσοι εξασκού-
νται πρακτικά στα πλαίσια επαγγελματικού εκπαιδευτι-
κού προγράμματος χωρίς εργασιακή σχέση.

το περνουν και οι φοιτητες?

2)α. Μονοπρόσωπο νοικοκυριό: κάθε ενήλικο άτομο
που διαμένει μόνο του σε κατοικία και δεν εμπίπτει
στην κατηγορία ενηλίκων έως 25 ετών που φοιτούν σε
πανεπιστημιακές σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγ-
γελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή
αλλοδαπής.
β. Πολυπρόσωπο νοικοκυριό: όλα τα άτομα που δι-
αμένουν κάτω από την ίδια στέγη. Στο πολυπρόσωπο
νοικοκυριό εντάσσονται: α) φιλοξενούμενα άτομα ή
φιλοξενούμενη οικογένεια, με την προϋπόθεση ότι η
φιλοξενία είχε δηλωθεί στην τελευταία εκκαθαρισμένη
δήλωση φορολογίας εισοδήματος και β) τα ενήλικα τέ-
κνα έως 25 ετών που φοιτούν σε πανεπιστημιακές σχολές
ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή
κατάρτισης, ανεξαρτήτως του τόπου διαμονής τους.

μπορειτε να μου το εξηγησετε γιατι δεν το καταλαβαινω?καποιος που δεν σπουδαζει δεν το δικαιουται?
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, jimis98 είπε

1)Φοιτητές προγραμμάτων πλήρους φοίτησης, μαθη-
τευόμενοι των επαγγελματικών σχολών ή όσοι εξασκού-
νται πρακτικά στα πλαίσια επαγγελματικού εκπαιδευτι-
κού προγράμματος χωρίς εργασιακή σχέση.

το περνουν και οι φοιτητες?

2)α. Μονοπρόσωπο νοικοκυριό: κάθε ενήλικο άτομο
που διαμένει μόνο του σε κατοικία και δεν εμπίπτει
στην κατηγορία ενηλίκων έως 25 ετών που φοιτούν σε
πανεπιστημιακές σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγ-
γελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή
αλλοδαπής.
β. Πολυπρόσωπο νοικοκυριό: όλα τα άτομα που δι-
αμένουν κάτω από την ίδια στέγη. Στο πολυπρόσωπο
νοικοκυριό εντάσσονται: α) φιλοξενούμενα άτομα ή
φιλοξενούμενη οικογένεια, με την προϋπόθεση ότι η
φιλοξενία είχε δηλωθεί στην τελευταία εκκαθαρισμένη
δήλωση φορολογίας εισοδήματος και β) τα ενήλικα τέ-
κνα έως 25 ετών που φοιτούν σε πανεπιστημιακές σχολές
ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή
κατάρτισης, ανεξαρτήτως του τόπου διαμονής τους.

μπορειτε να μου το εξηγησετε γιατι δεν το καταλαβαινω?καποιος που δεν σπουδαζει δεν το δικαιουται?
 

Κάποιος που δεν σπουδάζει το δικαιούται αν μένει μόνος του αλλιώς αν είναι φιλοξενουμενος παίρνει κάποιο ποσό για αυτόν αυτός που νοικιάζει το σπίτι και κάνει το Κέα στο όνομα του 

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jimis98 είπε

δηλαδή όλοι οι φοιτητές το περνουν? αν είναι φοιτητής και μετακινηται και μενει με τους δικους του τι γίνεται?

Αν δηλώνεις φιλοξενία το χάνεις....
Αν εχεις συμβόλαιο στο όνομα σου εκει που είναι η σχολή σου το πέρνεις αλλα πρέπει να δηλωθεί ως κύρια κατοικία....
προσοχή : μετά τις 31/10 πρέπει να έχεις 6 μήνες ήδη το συμβόλαιο στα χερια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimis98 είπε

αν μενεις σε γιαγιαδες το περνεις?

ολο τον χρονο μπορεις να κανεις για αιτησεις για νεους στο κεα?

Αν δηλώνεις στην δήλωση σου Ε1 (φιλοξενία στην γιαγιά) σαν κύρια κατοικία θα πρέπει να κάνει την αίτηση για εσένα το άτομο που σε φιλοξενεί...
Απο εκεί και πέρα εχει να κάνει το ποσό της σύνταξης και τυχόν εισόδημα που έχεις εσύ...
Καλύτερα να ρωτήσεις στον δήμο που μένεις αν μπορείς να το πάρεις... εφόσον δεις αρχίκα που δηλώνεις οτι μένεις σαν κύρια κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zx-spectrum είπε

Αν δηλώνεις στην δήλωση σου Ε1 (φιλοξενία στην γιαγιά) σαν κύρια κατοικία θα πρέπει να κάνει την αίτηση για εσένα το άτομο που σε φιλοξενεί...
Απο εκεί και πέρα εχει να κάνει το ποσό της σύνταξης και τυχόν εισόδημα που έχεις εσύ...
Καλύτερα να ρωτήσεις στον δήμο που μένεις αν μπορείς να το πάρεις... εφόσον δεις αρχίκα που δηλώνεις οτι μένεις σαν κύρια κατοικία.

για διορθωσει στο Ε1 πτε εχω δικαιωμα?εγω δεν εχω καποιο εισοδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...