Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Απο παππου προς εγγονο 10% (ως εξαιρεση στον κανονα), απο εγγονο προς παππου 20%.

ΥΓ. Μ@λ@κια εγραψα, νομιζα οτι λεγατε για τον φορο δωρεας.

αυτα τα πσοστα σε ευρω ποσο ειναι?

για φιλοξενεια στυος παππουδες πληρωνεις φορο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

αυτα τα πσοστα σε ευρω ποσο ειναι?

για φιλοξενεια στυος παππουδες πληρωνεις φορο?

Οπως εγραψα στο υστερογραφο, εγραψα οτι να 'ναι, νομιζα οτι μιλουσατε για τον φορο δωρεας χρηματων και οχι για την δωρεαν παραχωρηση κατοικιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που το εισπράττει και η τελευταία αίτηση του είναι πριν τις 31/5/2018 δεν πρέπει να ξανακάνει αίτηση μες το Νοέμβριο για να συνεχίσει να το εισπράττει? Έχω συγγενή που το παίρνει και είχε κάνει αίτηση στα μέσα Μαΐου γι' αυτό ρωτάω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, citelis είπε

Κάποιος που το εισπράττει και η τελευταία αίτηση του είναι πριν τις 31/5/2018 δεν πρέπει να ξανακάνει αίτηση μες το Νοέμβριο για να συνεχίσει να το εισπράττει? Έχω συγγενή που το παίρνει και είχε κάνει αίτηση στα μέσα Μαΐου γι' αυτό ρωτάω! 

02-03-2018 η προηγούμενη εγκεκριμένη αιτηση ,πρεπει να γινει καινουργια , αυριο θα παω να την ολοκληρώσω απο τον οαεεδ μου παν κιολας οτι πρεπει μεχρι παρασκευη να την κανω γιατι ?και εγω δεν ρωτησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι την Παρασκευή γιατί? Δεν τελειώνει ο μήνας τη Παρασκευή και από όσο διαβάζω όσοι έκαναν αίτηση μέχρι 31/5 πρέπει να κάνουν ξανά αίτηση μέσα στο Νοέμβριο! 

Και καλά η διαδικασία υποβολής νέας αίτησης ποια είναι? Πηγαίνει κανείς στη τελευταία εγκεκριμένη και εκεί που λέει ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ και εκεί επιλέγει ''Νέα τροποποιητική αίτηση από υπάρχουσα'' ή έχει αλλάξει κάτι στη διαδικασία? Γιατί πουθενά μα πουθενά δε γράφει ποια είναι η διαδικασία για νέα αίτηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο τους καρανικες τι να περιμενεις

στην αποφαση φεκ πως το λενε γραφανε οτι οποιος εχει ηδη εγκεκριμενη αιτηση οταν αλλαζουνε τα κριτηρια(1 νοεμβριου) θα ισχυει η αιτηση του για 6 μηνες απο τοτε που την εκανε

βεβαια ξεχασαν οι εγκεφαλοι να  αναφερουνε  αυτους που ειχανε εγκεκριμενες αιτησεις απο 6 μηνες και πανω (πχ καποιος που ειχε κανει αιτηση τον μαρτιο)

 

θα πει τωρα καποιος  

- ε λογικα απο 1 νοεμβρη θα ακυρωθουνε οι αιτησεις τους και θα κανουνε νεες και θα τους στειλουνε και ενημερωτικο μυνημα οτι λογω παρελευσης μπλα μπλα θα πρεπει να κανουνε νεα

 

αμ δε!@

οι αιτησεις ολων και μεχρι σημερα 14 του μηνα ειναι ακομα εγκεκριμενες

αλλοι λενε απο δημους ακυρωστε μονοι την αιτηση σας και ξανακαντε νεα

αλλοι λενε περιμενετε να ερθει πρωτα ενημερωτικο μυνημα απο το συστημα του κεα 

κλασικα οτι να ναι

Επεξ/σία από ant_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, citelis είπε

Μέχρι την Παρασκευή γιατί? Δεν τελειώνει ο μήνας τη Παρασκευή και από όσο διαβάζω όσοι έκαναν αίτηση μέχρι 31/5 πρέπει να κάνουν ξανά αίτηση μέσα στο Νοέμβριο! 

Και καλά η διαδικασία υποβολής νέας αίτησης ποια είναι? Πηγαίνει κανείς στη τελευταία εγκεκριμένη και εκεί που λέει ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ και εκεί επιλέγει ''Νέα τροποποιητική αίτηση από υπάρχουσα'' ή έχει αλλάξει κάτι στη διαδικασία? Γιατί πουθενά μα πουθενά δε γράφει ποια είναι η διαδικασία για νέα αίτηση! 

δεν ρωτησα εκει την παταω λεω για να το λει κατι θα ξερει, και εγω αυτα διαβαζα

εμενα στην τροποποιητική την οποια ομως δεν υπεβαλα οριστικα, γιατι  εμενα μου  βγαζει εισοδήματα   τα οποια δεν ειναι πραγματικα και θα πηγαινα  η κεπ η δημαρχειο παλι αναγκαστικα ,μου βγαζει αυτο το μυνημα στο τελος

Λόγος Μη Έγκρισης / Παρατηρήσεις: Ακύρωση αίτησης σε εκκρεμότητα εξαιτίας αλλαγής της ΚΥΑ. Πρέπει να γίνει νέα αίτηση για να εφαρμοστούν οι νέοι κανόνες του προγράμματος.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jimis98 είπε

οι λογιστές δεν μπορούν να το κανουν?

Εγώ σε λογιστή πάω και δεν έχω πρόβλημα. Μόνο αν θέλει κάτι που αναγκαστικά πας δήμο, αλλά εκεί σου ζητάνε ότι θέλουν. Εγώ πάντως τον Ιούλιο που ήθελα να κάνω την ανανέωση στο κεπ μου ζητάγανε ένα σωρό πράγματα, και πήγα στο λογιστή και σε λίγα λεπτά τελειώσαμε. Τώρα το Γενάρη που θα ξαναπάω θα δω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, citelis είπε

Δηλαδή πρέπει κάποιος να πάει ΚΕΠ! Δεν γίνεται ηλεκτρονικά προφανώς! 

Ρωτησα στα ΚΕΠ απο 1η νοεμβριου τους εχουν αφαιρεσει το δικαιωμα υποβολης αιτησεων, επειδη ειχαν τοιχοκολημενα τα δικαιολογιτικα για το κεα και φανταστηκα οτι κανουν και αυτοι, αρα πηγα Δημο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, jimis98 είπε

οι λογιστές δεν μπορούν να το κανουν?

Βοηθός λογιστή είμαι ο ίδιος και προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η σωστή διαδικασία που πρέπει να γίνει για όσους έχουν την τελευταία αίτηση πριν τις 31/5/2018 αλλά για την ώρα δεν βγάζω άκρη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, citelis είπε

Βοηθός λογιστή είμαι ο ίδιος και προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η σωστή διαδικασία που πρέπει να γίνει για όσους έχουν την τελευταία αίτηση πριν τις 31/5/2018 αλλά για την ώρα δεν βγάζω άκρη! 

Φίλε επειδή τα έχουνε κάνει νιμου , κάνε τροποποίηση από υπάρχουσα αίτηση και θα δεις τι θα σου ζητήσει :D

εγώ με το φίλο λογιστή έτσι έκανα :D

αν εγκρίθηκε οκ, αλλιώς θα δεις τι θέλει και θα το φτιάξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ βγαινουνε καθημερινα στελεχη του συγκεκριμενου υπουργειου που ειναι υπευθυνο για το κεα στα καναλια εφημεριδες κλπ και λενε οτι ριπαπια θελουνε εκτος απο αυτο το να ξεκαθαρισουνε τι γινεται με αυτους που ειχανε αιτηση απο 6 μηνες και πανω

μεχρι και για τον καιρο και για τα ζωδια σχολιαζουνε αλλα για αυτο δεν εχουνε να πουνε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...