Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπισης αν εισαι πριν 31 μαιου

για να κανεις νεα αιτηση πρεπει να κανεις ακυρωση αυτης που εχεις τωρα μιας και δεν τις εχουνε ακυρωσει αυτοι (κατι που κανεις δεν εχει διευκρινισει αν ειναι σωστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, citelis είπε

Βοηθός λογιστή είμαι ο ίδιος και προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η σωστή διαδικασία που πρέπει να γίνει για όσους έχουν την τελευταία αίτηση πριν τις 31/5/2018 αλλά για την ώρα δεν βγάζω άκρη! 

συναδλφε...ΔΗΜΟ....δεν νομιζω τα λεφτα που παιρνει το γραφειο απο αυτους τους ανθρωπους να ειναι κατι αξιολογο...δημο και τελειωσε η υποθεση, εχουμε τα αναδρομικα τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για αυτο δεν θελω να ασχολουμε με αυτα γιατι οχι οτι ειμαι εξυπνος αλλα πραγματικα αποχαζευω εντελως,στον δημο με ρωτουσε αν θελω να κανω νεα αιτηση , επισης οταν την ρωτησα αν δεν κανω νεα αιτηση ο νοεμβριος χανετε? μου απαντησε δεν ξερω ,και οτι μπορει η τροποποιητική που πηγα να κανω να την εβγαζε ακυρωμενη και οτι πρεπει να κανω καινουργια,και επισης μου ελεγε αφηστε την τροποποιητική η προυγουμενη ειναι ακομα εγκεκριμενη   ,δεν ξερω συμπολιτες μου τα λογια δεν εχουν αξια πλεον

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Simon_says είπε

για αυτο δεν θελω να ασχολουμε με αυτα γιατι οχι οτι ειμαι εξυπνος αλλα πραγματικα αποχαζευω εντελως,στον δημο με ρωτουσε αν θελω να κανω νεα αιτηση , επισης οταν την ρωτησα αν δεν κανω νεα αιτηση ο νοεμβριος χανετε? μου απαντησε δεν ξερω ,και οτι μπορει η τροποποιητική που πηγα να κανω να την εβγαζε ακυρωμενη και οτι πρεπει να κανω καινουργια,και επισης μου ελεγε αφηστε την τροποποιητική η προυγουμενη ειναι ακομα εγκεκριμενη   ,δεν ξερω συμπολιτες μου τα λογια δεν εχουν αξια πλεον

Σωστα σου απαντησε, κανεις δεν ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τα πράγματα είναι απλά, κάνεις τροποποίηση και βλέπεις τι θα σου βγει :D

εγώ έτσι έκανα στο λογιστή τον Ιούλιο που πήγα, έτσι θα κάνω το Γενάρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/233526/kea-deite-analytika-pote-prepei-na-kanete-nea-aitisi-gia-na-min-xasete-to-epidoma

Και μπαίνω σήμερα να γκουγκλάρω μήπως υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία και βλέπω αυτό το σημερινό άρθρο (έχει αναπαραχθεί σε πολλές σελίδες) το οποίο ουσιαστικά ανατρέπει τα μέχρι τώρα δεδομένα καθώς λέει ότι όσοι έχουν κάνει αίτηση Μάιο του 2018 πρέπει να κάνουν νέα αίτηση τον Ιανουάριο! Και λέει ότι πρέπει να προσέλθουν στο κέντρο κοινότητας. Πιθανόν και να είναι λάθος βέβαια! Πάντως στο δήμο θα χρειαστεί σίγουρα να πάει ο ενδιαφερόμενος. Ίσως να πάω κι εγώ να ρωτήσω αλλά απίθανο να ξέρουν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν ειναι καποιος στις κατηγοριες αυτες γιατι να παει στο "κεντρο κοινοτητας"?

 

1. Υποβολή της αίτησης: η αίτηση, η οποία επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης του νόμου 1599/1986 ως προς τα δηλωθέντα στοιχεία, υποβάλλεται ηλεκτρονικά, είτε από τους αιτούντες απευθείας, είτε μέσω των αρμοδίων οργάνων των Δήμων στους οποίους διαμένουν οι αιτούντες ή των Κέντρων Κοινότητας. Τα νοικοκυριά που απαρτίζονται και από φιλοξενούμενα μέλη, τα νοικοκυριά με απροστάτευτα τέκνα, τα νοικοκυριά στη σύνθεση των οποίων έστω ένα ενήλικο μέλος είναι αλλοδαπός, και οι μονογονεϊκές οικογένειες υποβάλλουν αίτηση αποκλειστικά στους Δήμους ή τα Κέντρα Κοινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Νομίζω ότι πλέον δεν μπορείς να κάνεις τροποποιητική, κανείς ΜΟΝΟ νέα αίτηση αν είσαι πριν την 31 μαϊου

Έτσι ακριβώς δεν θά υπάρχουν πλέον τροποποιητικες θα κάνουμε νεα αίτηση κάθε 6 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , επειδή είμαι νέος στο ΚΕΑ. Έκανα αίτηση σήμερα και μου τη εγκρινανε αλλα με ποσό 26 ευρω/μηνα. Τι σημαίνει αυτό? ¨εχω τα κρητηρια για το 200 ευρω αλλά πώς τα βάζω. Είμαι παντρεμένος ανεργος και μένω με ενοικιο.

Η εγκριση αιτησης λέει αυτο

Εγκρίνουμε τη χορήγηση του Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης στον/στην ????????, από 18/11/2018 με μηνιαίο ποσό 26,63€ και μήνα έναρξης καταβολής τον 12/2018.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που έκανα τον Ιούλιο, πρέπει να κάνω τροποποιητική για τα νέα εισοδήματα; Αυτό το μήνα κανονικά έπρεπε να κάνω τροποποιητική υπέρ μου, γιατί πέρασε το εξάμηνο από κάποιο εισοδήμα, αλλά το άφησα έτσι. Όμως τον άλλο μήνα θα πρέπει να δηλώσω έξτρα εισοδήματα, με την παλιά ΚΥΑ τουλάχιστον. Τροποποιητική μου βγάζει πλαίσιο στις ενέργειες, αλλά φοβήθηκα να το πατήσω. Στην ΚΥΑ που διάβασα λέει ότι δεν ΘΑ επιτρέπονται τροποποιητικές, αλλά αφήνει ασάφεια αν αυτό ισχύει μόνο για τις καινούριες (+προ Μαΐου) ή αν αυτές που τρέχουν πάνε με την παλιά ΚΥΑ.

26 λεπτά πριν, Lefteriis είπε

Καλησπέρα , επειδή είμαι νέος στο ΚΕΑ. Έκανα αίτηση σήμερα και μου τη εγκρινανε αλλα με ποσό 26 ευρω/μηνα. Τι σημαίνει αυτό? ¨εχω τα κρητηρια για το 200 ευρω αλλά πώς τα βάζω. Είμαι παντρεμένος ανεργος και μένω με ενοικιο.

Η εγκριση αιτησης λέει αυτο

Εγκρίνουμε τη χορήγηση του Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης στον/στην ????????, από 18/11/2018 με μηνιαίο ποσό 26,63€ και μήνα έναρξης καταβολής τον 12/2018.

Θα έχεις εισοδήματα, γι' αυτό δεν παίρνεις όλο το ποσό. Συνήθως παίρνει αυτόματα τα εισοδήματα από την τελευταία φορολογική δήλωση, από το 2017 δηλαδή. Αναγκαστικά πρέπει να πας από το δήμο με τα δικαιολογητικά (πχ ότι είσαι άνεργος τους τελευταίους 6 μήνες). Μόνο αυτοί μπορούν να τα σβήσουν.

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις αλλα εισοδηματα στο νοικοκυριο σου και υπολοιπονται 26,83 για να φτασεις το οριο του ΚΕΑ (το οποιο δεν ξερω ποσο ειναι για παντρεμενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δουλεψει εποχιακος για 2 μηνες .. και ηταν 1300 ευρώ για τους μηνες ιουνιο ιουλιο συνολικά. Απο Μαρτιο  2018 ημουν ανεργος. Δλδ αν παώ στον Δήμο με χαρτιάθα αλλάξει αάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...