Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε συγγενικο πρόσωπο που είναι δικαιούχος του ΚΕΑ εδώ και 1 χρόνο του ήρθε sms στις 10/10 που έλεγε οτι... "Η αίτηση ανεστάλη λόγω επιβεβαίωσης στοιχείων. Μεταβείτε στον δήμο εως τις 30/11.

Την επόμενη μέρα του sms πήγε στον λογιστή που του τα φτιάχνει και τον εξουσιοδότησε για να καταθέσει τα δικαιολογητικα στο δήμο.

Στις 5/11 η αίτηση εγκρίθηκε και έλεγε οτι "Εγκρίνουμε απο 5/11/2018 και μήνα έναρξης καταβολής τον 12/2018".

Το θέμα είναι οτι για δυο μήνες δεν έχει πληρωθεί, τον μήνα 10ο και τον μήνα 11ο και η ερώτηση είναι, τον Δεκέμβριο θα πάρει καθυστερούμενα τους δυο μήνες που δεν πληρώθηκε ή θα χαθούν αυτοί οι δυο μήνες; Υπάρχει αντίστοιχη περίπτωση;

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ερωτηση οποιος γνωριζει, το ΚΕΑ του Νοεμβριου / Δεκεμβριου δεν μπηκε για το παρακατω λογο :

 

Ενημέρωση για αλλαγή κατάστασης της αίτησης ΚΕΑ
ΚΕΑ: Σας ενημερώνουμε ότι έπειτα από διασταυρώσεις στις 2/12/2018 5:18:20 μμ η αίτηση σας με αριθμό ********** ανακαλείται λόγω συμπλήρωσης 6 μηνών από το μήνα έγκρισης. Υποβάλετε νέα αίτηση έως το τέλος του μήνα για να μην διακοπεί η εισοδηματική ενίσχυση του νοικοκυριού. Μπορείτε να δείτε περισσότερα μέσω του https://www.keaprogram.gr Αυτό είναι ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα. Μην απαντάτε σε αυτό το e-mail. Δεν το ελέγχει κανείς.

 

Οι μηνες που μπηκαν ειναι οι εξης :

 

CbGFe.png

 

 

 

Οι μηνες που δεν μπηκαν δηλαδη 11 και 12 θα τους παρω η οχι; Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

 

         
         
         
         
         
         
         
       

 

Επεξ/σία από Ruzza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "Δεν το ελεγχει κανεις." στο τελος μ' αρεσε. Θα μπορουσε να προσθεσει: "Τζαμπα κοπος, μην παιδευεστε αδικα."

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ruzza,

Θα έπρεπε στις 28 , αφού δεν μπήκαν τα λεφτά του ΚΕΑ, κατευθείαν να ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ αίτηση, για να μην χάσεις το μήνα!!!!

ΥΓ. Η προηγούμενη αίτηση σου, πότε είχε εγκριθεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την περίπτωσή μου και το ΚΕΑ.

Παίρνω το ΚΕΑ, έχω μηδενικό εισόδημα  και παίρνω το ποσό των 200€. Τελευταία τροποποιητική έκανα στις 16 Ιουνίου.

Βρήκα δουλειά μέσω κοινωφελούς εργασίας (8μηνα) και άρχισα να δουλεύω απο 19 Νοεμβρίου.

Νέα αίτηση θα κάνω προφανώς τον Ιανουάριο.

Τί ακριβώς να δηλώσω τότε στην νέα αίτηση; Να δηλώσω τον 1ο μισθό που θα μας έχουν πληρώσει; Άν δεν τον δηλώσω και το αφήσω όπως έχει, δηλαδή μηδέν εισόδημα υπάρχει περίπτωση να έχει επιπτώσεις αυτό; Και αν ναι, τί παίζει να γίνει; 

Απο την άλλη, αν δηλώσω τον 1ο μισθό που θα πάρω, αυτό λογικά θα έχει συνέπεια να μειωθεί το ποσό του ΚΕΑ ε;

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε, δώστε μου τα φώτα σας...

Επεξ/σία από vassemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vassemo είπε

Τί ακριβώς να δηλώσω τότε στην νέα αίτηση; Να δηλώσω τον 1ο μισθό που θα μας έχουν πληρώσει; Άν δεν τον δηλώσω και το αφήσω όπως έχει, δηλαδή μηδέν εισόδημα υπάρχει περίπτωση να έχει επιπτώσεις αυτό; Και αν ναι, τί παίζει να γίνει; 

 

Αν δηλώσεις ψευδή στοιχειά έχεις 1 χρόνο off από το πρόγραμμα, συν ότι θα σου ζητήσουν και τα λεφτά που πήρες πίσω.

 

3 ώρες πριν, vassemo είπε

 Απο την άλλη, αν δηλώσω τον 1ο μισθό που θα πάρω, αυτό λογικά θα έχει συνέπεια να μειωθεί το ποσό του ΚΕΑ ε;

 

 Ναι θα μειωθεί το πόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απο λαθος πατησα υποβολη στην αιτηση με τα ηδη καταχωρημενα στοιχεια....με ποσο επιδοτησης 10 ευρω...το θεμα ειναι οτι τους τελευταθους 6 μηνες δςν εχω εοσοδημα λαι πρεπει να παω στο δημο να παω τα χαρτια....απο τη στιγμη που εκανα καταλαθος υποβολη...μπορει να γινει ακυρωση και επανυποβολη????με το νεο νομο δε μαφηνει απο το σπιτι....στο δημο μπορπυν να το κανουν???ή για 6 μηνες θα μεινω με τα 10 ευρω απο λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μετα απο 2 μηνες εγκεκριμενης αιτησης για το κεα δεν εχω παραλαβει ακομα την καρτα. Τα στοιχεια ειναι σωστα, το μισο επιδομα (100 ευρω) καταβαλλεται στο λογαριασμο κανονικα. Στην εθνικη που εχω δηλωσει το iban μου ειπαν να απευθυνθω στην κοινωνικη υπηρεσια του δημου, και στη γραμμη που εχουν στο υπουργειο για πληροφοριες πανω στο κεα δε το σηκωνει κανεις. Γνωριζει καποιος που να απευθυνθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex254 είπε

Καλησπερα, μετα απο 2 μηνες εγκεκριμενης αιτησης για το κεα δεν εχω παραλαβει ακομα την καρτα. Τα στοιχεια ειναι σωστα, το μισο επιδομα (100 ευρω) καταβαλλεται στο λογαριασμο κανονικα. Στην εθνικη που εχω δηλωσει το iban μου ειπαν να απευθυνθω στην κοινωνικη υπηρεσια του δημου, και στη γραμμη που εχουν στο υπουργειο για πληροφοριες πανω στο κεα δε το σηκωνει κανεις. Γνωριζει καποιος που να απευθυνθω?

Πήγαινε στην πρόνοια που ανήκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Πήγαινε στην πρόνοια που ανήκεις.

Εχω παει, το μονο που μου ειπαν ειναι οτι 'η εθνικη αργει πολυ'😑και η τραπεζα τα ριχνει στην προνοια φυσικα

Επεξ/σία από alex254
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Να ρωτήσω κάτι, φίλος που δούλεψε πέρσι 3 μήνες με σύμβαση σε ιδιωτική εταιρία και έμενε στο σπίτη της κοπέλας του, είχε δηλώσει άστεγος στη περυσινή δήλωση, δικαιούται να δηλώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απο λαθος πατησα υποβολη στην αιτηση με τα ηδη καταχωρημενα στοιχεια....με ποσο επιδοτησης 10 ευρω...το θεμα ειναι οτι τους τελευταθους 6 μηνες δςν εχω εοσοδημα λαι πρεπει να παω στο δημο να παω τα χαρτια....απο τη στιγμη που εκανα καταλαθος υποβολη...μπορει να γινει ακυρωση και επανυποβολη????με το νεο νομο δε μαφηνει απο το σπιτι....στο δημο μπορπυν να το κανουν???ή για 6 μηνες θα μεινω με τα 10 ευρω απο λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2018 στις 8:40 ΜΜ, alex254 είπε

Εχω παει, το μονο που μου ειπαν ειναι οτι 'η εθνικη αργει πολυ'😑και η τραπεζα τα ριχνει στην προνοια φυσικα

φιλε μου να σε ρωτησω κατι γιατι και εγω περιμενω να πληρωθω πρωτη φορα τελος του μηνα και η καρτα δεν εχει ερθει ακομα και τα λεφτα λενε θα μπουν πριν τα χριστουγεννα δηλαδη 20-21  δεν εχεις παρει τη καρτα 2 μηνες αλλα τα λεφτα στη καρτα μπαινουν για καθε μηνα? δηλαδη εχουν μαζευτει 200 στη καρτα ? η θα τα χασεις και οταν θα παρεις τη καρτα τοτε θα αρχισουν να τη φορτωνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Δούλευα 3 μήνες εποχιακό και πήρα συνολικά 850 ευρώ εώς και τον οκτώμβρη ( ξεκίνησα 27 ιούλη)

Εχω Αίτηση ΚΕΑ απο Ιούνιο που είναι τώρα να γίνει ανανέωση , με ότι ποσο βγάλει βεβαια λόγω εισοδήματος.

Επειδή ο ξάδερφος μου και λογιστής ειναι στο νοσοκομείο και θέλω να κάνω μονος τροποποίηση της ήδη υπάρχουσας ( φαντάζομαι έτσι γινεται η ανανέωση ) έχει κανει κάποιος να μ περιγράψει την διαδικασία? Απλα να έχω όλα τα στοιχεία μπροστά μου και να τα σημειώσω δεν χρειάζεται? Θελω να δω το ποσό που θα εγκριθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα αίτηση για το ΚΕΑ Ιούνιο και εγκρίθηκε, πλέον έχω συμπληρώσει 6 μήνες οπότε λογικά θα μου βγάλει μήνυμα τις επόμενες ημέρες ότι η αίτηση μου δεν θα ισχύει πια. Εγώ εν τω μεταξύ έχω βρει δουλειά δύο μήνες τώρα και δεν θέλω να ανανεώσω την αίτηση.. Πρέπει να κάνω κάτι ή απλά να μην κάνω καινούρια αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...