Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, ougxar είπε

Θα σου ερθει μηνυμα στο κινητο που ειχες δηλωσει οτι ληγει το κεα σου και να πας το ανανεωσεις μεσα στο μηνα

Συμφωνα με αυτο  ea64.jpg μεσα στον ιανουαριο

Πληρωνεσαι και ιανουαριο δε χανεις κατι

Σε ευχαριστω για την απαντηση, μηπως γνωριζεις εαν μπορω να την κανω εγω απο το σπιτι η πρεπει να παω ξανα απο την πρόνοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ougxar είπε

Αν το παιρνεις μαζι και με αλλα μελη του νοικοκυριου μονο στη προνοια και στους δημους,αλλιως νομιζω γινεται και απο το σπιτι

ωραια,σ'ευχαριστω πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται να εχει πιστωθει το κεα μονο στον λογαριασμο το 100αρικο και οχι στην προπληρωμενη καρτα? πως μπορω να δω τις κινησεις της προπληρωμενης καρτας?

 

αν οντως δεν εχει μπει τι μπορει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

γινεται να εχει πιστωθει το κεα μονο στον λογαριασμο το 100αρικο και οχι στην προπληρωμενη καρτα? πως μπορω να δω τις κινησεις της προπληρωμενης καρτας?

αν οντως δεν εχει μπει τι μπορει να κανω?

Πας τράπεζά να δεις κινήσεις λογαριασμού και αν δεν έχει μπει τίποτα κάνε μια ερώτηση στη πρόνοια εκεί που έκανες την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Πας τράπεζά να δεις κινήσεις λογαριασμού και αν δεν έχει μπει τίποτα κάνε μια ερώτηση στη πρόνοια εκεί που έκανες την αίτηση.

Αυτος που λεω μου ειπε οτι δεν εχει καν βιβλιαριο πως θα δει τις κινησεις? στην alpha bank ειναι η καρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Αυτος που λεω μου ειπε οτι δεν εχει καν βιβλιαριο πως θα δει τις κινησεις? στην alpha bank ειναι η καρτα...

Στο ατμ δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας..  σχετικα με το ΚΕΑ στην αιτηση δηλωνουμε και τις καταθεσεις; Ας πουμε καποιος ανεργος με μηδενικο εισοδημα μεσα στο 2018 η το 2017 ειχε πανω απο 4.800 (μονοπροσωπο) καταθεσεις (απο οικονομιες /βοηθεια απο γονεις) και υστερα μεσα σ ενα απ αυτα τα ετη μειωθηκαν..Θα το δουν αυτο; Η μετρανε μονο τους τοκους καταθεσεων;;; Εχω ακουσει οτι μονο τους τοκους βλεπουν απ το Ε1 και τιποτα αλλο, αν ειναι ετσι γιατι βαζουν οριο στις καταθεσεις;;; Το οριο στους τοκους ειναι 30€ και ας πουμε αν εχει 0,50 λεπτα εισοδημα απο τοκους και καταθεσεις 6.000€ θα τον κοψουν;; 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, NasosNk είπε

Γεια σας..  σχετικα με το ΚΕΑ στην αιτηση δηλωνουμε και τις καταθεσεις; Ας πουμε καποιος ανεργος με μηδενικο εισοδημα μεσα στο 2018 η το 2017 ειχε πανω απο 4.800 (μονοπροσωπο) καταθεσεις (απο οικονομιες /βοηθεια απο γονεις) και υστερα μεσα σ ενα απ αυτα τα ετη μειωθηκαν..Θα το δουν αυτο; Η μετρανε μονο τους τοκους καταθεσεων;;; Εχω ακουσει οτι μονο τους τοκους βλεπουν απ το Ε1 και τιποτα αλλο, αν ειναι ετσι γιατι βαζουν οριο στις καταθεσεις;;; Το οριο στους τοκους ειναι 30€ και ας πουμε αν εχει 0,50 λεπτα εισοδημα απο τοκους και καταθεσεις 6.000€ θα τον κοψουν;; 

Κοίτα. 

Θα σου απαντήσω ως νέος στο εν λόγω εισόδημα (έχει εγκριθεί η αίτησή μου, και πρωτο-πληρώνομαι τέλος του τρέχοντος μήνα). 

Στη δική μου αίτηση -στην πλατφόρμα του ΚΕΑ- , φάνηκαν μόνο οι τόκοι, οι οποίοι ήταν αυτοί που ήταν δηλωμένοι στη φορολογική μου δήλωση. 

 Τα χρήματά μου (από τα (ανύπαρκτά μου) εισοδήματα μεταβλήθηκαν προς τα κάτω -το 2017- ), αλλά το σύστημα είδε μόνο τους ίδιους τόκους με τους δηλωμένους.

Επομένως καταλήγουμε στο συμπέρασμα που αφορά και το ερώτημά σου, ότι εάν μεταβληθούν (προς τα πάνω) τα χρήματα στο λογαριασμό τραπεζών (πχ από δωρεά κάποιου με κατάθεσή του στο λογαριασμό σου), στο σύστημα δεν εμφανίζονται. 

Επίσης ένα άλλο συμπέρασμα είναι, ότι βλέπουν τους τόκους πρώτα/αρχικά, αλλά αυτοί πηγάζουν από καταθεσεις/εισοδήματα. Επομένως άμεσα μετράνε οι τόκοι στο σύστημα, αλλά έμμεσα αυτοί από κάπου προκύπτουν.

Επίσης, το 4,800, μετρά συνδυαστικά με τις καταθέσεις/εισοδήματα του τελευταίου εξαμήνου από την ημέρα της αίτησης και πίσω (αναφέρομαι στο όριο 1,200).

Δηλαδή, και 4,800 το 2017, και 1,200 το τελευταίο εξάμηνο από την υποβολή. 

Τα έγραψα όλα αυτά, για να τα διαχωρίσουμε όλοι (μεταξύ αυτών και πρώτα προσωπικά).

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από Vasileios26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι δικαιούχος του ΚΕΑ από τον Μάιο που έκανα την  φορολογική μου δήλωση και μου καταβλήθηκε πρώτη φορά τον Ιούνιο.Παρολο που πέρασαν έξι μήνες δεν έχει ακυρωθεί ακόμη η αίτηση μου (συνεχίστηκε δηλαδή μέχρι τώρα η καταβολή για 7ο μήνα) ούτε υπάρχει κάποια επιλογή για να καταθέσω νέα εφόσον είναι σε ισχύ ακόμη η προηγούμενη.σε ερώτηση στον λογιστή μου η απάντηση ήτανε ότι μόλις μου την ακυρώσουν από το κράτος θα μου έρθει μύνημα να καταθέσω νέα.ποτε θα γίνει αυτό κανείς δεν ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...