Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ανακληθεί θα έρθει μήνυμα (σε e-mail και κινητό) και τότε κάνεις νέα. Σε κόσμο που είχε κάνει αίτηση το Μάιο ήρθαν μηνύματα ήδη. Αυτό που δεν ξέρω είναι που κάνεις αίτηση! Δηλαδή την κάνεις μόνος σου ή πας στο κέντρο κοινότητας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, citelis είπε

Όταν ανακληθεί θα έρθει μήνυμα (σε e-mail και κινητό) και τότε κάνεις νέα. Σε κόσμο που είχε κάνει αίτηση το Μάιο ήρθαν μηνύματα ήδη. Αυτό που δεν ξέρω είναι που κάνεις αίτηση! Δηλαδή την κάνεις μόνος σου ή πας στο κέντρο κοινότητας? 

Ως προς το ερώτημά σου: Και τα δυο δύναται κάποιος. 

Επεξ/σία από Vasileios26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από ότι βλέπω αν είναι κανείς μονοπρόσωπο νοικοκυριό την κάνει και μόνος του και φαίνεται απλή διαδικασία! Τώρα ένα άλλο καλό ερώτημα είναι πως αν την κάνει κανείς την νέα αίτηση και αυτή εγκριθεί και δοθεί το ίδιο ΙΒΑΝ που είχε μέχρι τώρα τότε η προπληρωμένη κάρτα που είχε ο δικαιούχος μέχρι τώρα θα συνεχίσει να παίρνει αυτή λεφτά ή θα έρθει νέα προπληρωμένη κάρτα? Άλλο ερώτημα είναι αν για αίτηση που εγκρίθηκε ΣΗΜΕΡΑ θα μπουν χρήματα στο τέλος του Ιανουαρίου ή θα πρέπει ο δικαιούχος να περιμένει τέλος Φεβρουαρίου? Μάλλον θα πάω κέντρο κοινότητας να ρωτήσω για σιγουριά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, citelis είπε

Ναι από ότι βλέπω αν είναι κανείς μονοπρόσωπο νοικοκυριό την κάνει και μόνος του και φαίνεται απλή διαδικασία! Τώρα ένα άλλο καλό ερώτημα είναι πως αν την κάνει κανείς την νέα αίτηση και αυτή εγκριθεί και δοθεί το ίδιο ΙΒΑΝ που είχε μέχρι τώρα τότε η προπληρωμένη κάρτα που είχε ο δικαιούχος μέχρι τώρα θα συνεχίσει να παίρνει αυτή λεφτά ή θα έρθει νέα προπληρωμένη κάρτα? Άλλο ερώτημα είναι αν για αίτηση που εγκρίθηκε ΣΗΜΕΡΑ θα μπουν χρήματα στο τέλος του Ιανουαρίου ή θα πρέπει ο δικαιούχος να περιμένει τέλος Φεβρουαρίου? Μάλλον θα πάω κέντρο κοινότητας να ρωτήσω για σιγουριά! 

Πάρε εδώ, μια εικόνα από το είδος/τύπο της κάρτας που θα σου έρθει (αν τελικά το πάρεις): https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-visa-kea

Όπως βλέπεις, είναι διαφορετική. Στο εν λόγω link, λέει λεπτομέρειες για τον τρόπο παραλαβής της. 

Επομένως, ακόμα κι αν είχες άλλη προπληρωμένη, αυτή θα σου έρθει.

Τέλος Φεβρουαρίου θα πληρωθείς αν τελικά πάνε όλα καλά. Δεδομένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκρίθηκε η αίτηση ήδη! Στην πραγματικότητα δεν αφορά εμένα (δεν είμαι δικαιούχος) αλλά κοντινό πρόσωπο που είχε κάνει αίτηση Μάιο του 2018 και σήμερα ανακλήθηκε λόγω παρέλευσης 6μηνου και του έκανα την αίτηση σήμερα αφού είδα ότι γίνεται χωρίς να χρειάζεται να πας κέντρο κοινότητας! Ευτυχώς εγκρίθηκε! Αλλά μου κάνει εντύπωση που ουσιαστικά όπως το οργάνωσαν και με δεδομένο ότι δεν μπορούσες να κάνεις αίτηση πριν έρθει ενημέρωση με μήνυμα ουσιαστικά σου κόβουν έναν μήνα!

Τώρα για τη κάρτα αφού θα έρθει νέα από την Πειραιώς χρειάζεται από τον δικαιούχο να γίνει κάτι? Επίσης μιλάμε για κόσμο που μπορεί να μην έχει πάρε δώσε με την Πειραιώς! Δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την υπάρχων κάρτα του ΚΕΑ (Εθνικής είναι)? Δεν καταλαβαίνω γιατί να στείλουν άλλη! 

 

Επεξ/σία από citelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, citelis είπε

Εγκρίθηκε η αίτηση ήδη! Στην πραγματικότητα δεν αφορά εμένα (δεν είμαι δικαιούχος) αλλά κοντινό πρόσωπο που είχε κάνει αίτηση Μάιο του 2018 και σήμερα ανακλήθηκε λόγω παρέλευσης 6μηνου και του έκανα την αίτηση σήμερα αφού είδα ότι γίνεται χωρίς να χρειάζεται να πας κέντρο κοινότητας! Ευτυχώς εγκρίθηκε! Αλλά μου κάνει εντύπωση που ουσιαστικά όπως το οργάνωσαν και με δεδομένο ότι δεν μπορούσες να κάνεις αίτηση πριν έρθει ενημέρωση με μήνυμα ουσιαστικά σου κόβουν έναν μήνα!

Τώρα για τη κάρτα αφού θα έρθει νέα από την Πειραιώς χρειάζεται από τον δικαιούχο να γίνει κάτι? Επίσης μιλάμε για κόσμο που μπορεί να μην έχει πάρε δώσε με την Πειραιώς! Δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την υπάρχων κάρτα του ΚΕΑ (Εθνικής είναι)? Δεν καταλαβαίνω γιατί να στείλουν άλλη! 

Τέτοια ήταν για την ακρίβεια: 

kea.jpg

Λες πληροφορίες αξιότιμε συμπολίτη, οι οποίες δε βοηθούν τη συζήτηση, και κάνουμε το τόπικ καφενειακή συζήτηση. Με καλοσύνη στο λέω.

Να το πλατιάσουμε όσο θες, αρκεί να είμαστε "to the point"/εντός θέματος λέξη προς λέξη, διότι προσπαθώ να βοηθήσω, και κουράζομαι με όσα περιττά διαβάζω. Αναφέρομαι στη πρώτη κυρίως παράγραφο που διάβασα.

Επί του θέματος: Τη κάρτα της Πειραιώς ενδεικτικά στην έστειλα, δε γνωρίζω ούτε ποιά κάρτα έχει ο άνθρωπος που ενδιαφέρεσαι, ούτε πίστευα ότι θα "έδενες" τη πληροφορία περί της Πειραιώς που σου έστειλα (αν την "έδεσες" ως πληροφορία), διότι δε καταλαβαίνω γιατί στέκεσαι στη Πειραιώς. 

Εάν το πρόσωπο το οποίο ενδιαφέρεσαι, έχει άλλη κάρτα ΚΕΑ άλλης τράπεζας, τότε παραμένει με αυτή.

Στο διά ταύτα: Όλες οι PREPAID ΚΕΑ, έχουν τη μορφή του ενδεικτικού παραδείγματος που σου έστειλα, όποια τράπεζα κι αν είναι δηλαδή, έτσι θα είναι η κάρτα. 

Ο λόγος ο οποίος στέλνουν άλλη PREPAID (και δε πιστώνουν τα χρήματα στις γνωστές PREPAID) είναι πως έχει ειδικό chip διαμορφωμένο έτσι ώστε να ΜΗΝ μπορούν να γίνονται αναλήψεις φυσικού χρήματος. Γιά να είναι μόνο για ψώνια δηλαδή.

Συγνώμη εάν σου είπα κάτι περιττό, αλλά τέθηκαν πολλά σε ένα post , και μετά βίας κατάλαβα τι ήθελες να ρωτήσεις. 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από Vasileios26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vasileios26 είπε

Λες πληροφορίες αξιότιμε συμπολίτη, οι οποίες δε βοηθούν τη συζήτηση, και κάνουμε το τόπικ καφενειακή συζήτηση. Με καλοσύνη στο λέω.

Να το πλατιάσουμε όσο θες, αρκεί να είμαστε "to the point"/εντός θέματος λέξη προς λέξη, διότι προσπαθώ να βοηθήσω, και κουράζομαι με όσα περιττά διαβάζω. Αναφέρομαι στη πρώτη κυρίως παράγραφο που διάβασα.

Επί του θέματος: Τη κάρτα της Πειραιώς ενδεικτικά στην έστειλα, δε γνωρίζω ούτε ποιά κάρτα έχει ο άνθρωπος που ενδιαφέρεσαι, ούτε πίστευα ότι θα "έδενες" τη πληροφορία περί της Πειραιώς που σου έστειλα (αν την "έδεσες" ως πληροφορία), διότι δε καταλαβαίνω γιατί στέκεσαι στη Πειραιώς. 

Στο διά ταύτα: Όλες οι PREPAID ΚΕΑ, έχουν τη μορφή του ενδεικτικού παραδείγματος που σου έστειλα, όποια τράπεζα κι αν είναι δηλαδή, έτσι θα είναι η κάρτα. 

Ο λόγος ο οποίος στέλνουν άλλη PREPAID, είναι πως έχει ειδικό chip διαμορφωμένο έτσι ώστε να ΜΗΝ μπορούν να γίνονται αναλήψεις φυσικού χρήματος. Γιά να είναι μόνο για ψώνια δηλαδή.

Ευχαριστώ. 

Αυτό που ρώταγα είναι αν στέλνουν καινούρια prepaid ή μένει αυτή υπήρχε για το ΚΕΑ μέχρι τώρα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, citelis είπε

Αυτό που ρώταγα είναι αν στέλνουν καινούρια prepaid ή μένει αυτή υπήρχε για το ΚΕΑ μέχρι τώρα! 

Τώρα είναι λιτό το ερώτημα και έτσι γίνεται κατανοητό -από μεριάς μου-. 

Έχω απαντήσει στο από πάνω μήνυμά μου. 

Γιά οιαδήποτε άλλη πληροφορία, αν μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα και χρονια πολλα !!παιρνω το κεα εδω και 6 μηνες απο τον μαιο..στις 4 ιανουαριου μου ηρθε μηνημα οτι πρεπει να κανω νεα αιτηση..οπως και εκανα και εγκριθηκε κανονικα παλι..ρωταω αν το κεα ιανουαριου θα το παρω κανονικα?η θα περιμενω απο τον φεβρουαριο?ο λογιστης μου ειπε οτι αιτησεις μεχρι και τις 4 του μηνα..θα πιστωσουνε το κεα κανονικα τον ιδιο μηνα μιας και ειναι ανανεωση..και οχι καινουρια αιτηση..γνωριζει κανενας κατι αλλο?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα ο αδερφος μου ειχε κανει αιτηση τον Ιουλιο και ηρθε μυνημα νομιζω στις 4 Ιανουαριου(προχθες δλδ).Μεχρι τωρα πληρωθηκε 5 φορες και αλλη μια τελος Ιανουαριου 6 φορες.Αρα με το που κανει τωρα την αιτηση θα πληρωθει τελος Φεβρουαριου και δεν χανει κανενα μηνα.Εσεις με αιτησεις με εγκριση τον Μαιο εχετε πληρωθει 6 φορες και μαλλον χανεται μηνα.Αν κανετε τωρα την αιτηση θα πληρωθητε τελος Φεβρουαριου.Κανονικα για αιτησεις με εγκριση τον Μαιο επρεπε να ερθει μηνυμα τον Νοεμβριο.

Οσο για την καρτα που ρωταει καποιος φιλος πιο πανω οχι δεν ερχεται αλλη καρτα,μια καρτα σου εκδιδει το ΚΕΑ οταν το παρεις μια φορα και παντα αυτη θα εχεις για το ΚΕΑ.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ-Η σε ευχαριστω για την απαντηση, το θεμα ειναι οτι εγω εκανα αιτηση τον μαιο αλλα πληρωθηκα και τον δεκεμβριο!! δηλαδη 7 μηνες..μου ηρθε μην 2 ιανουαριου και η αιτηση εγκριθηκε στις 4..οποτε οτι να ναι κανουνε...ειδωμεν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειχα κανει αιτηση τον Ιουνιο και αυτο το μηνα μου ηρθε μηνα να κανω αλλη αιτηση, πως γινεται κ αυτοι που εκαναν Μαιο και αυτοι που εκαναν Ιουνιο να θελουν ιδιο μηνα αιτηση? Μεχρι αρχες του μηνα η αιτηση ηταν εγκεκριμενη (ελεγε επισης +33), στις 3 Ιανουαριου νομιζω μου ηρθε το μυνημα για ανακληση. Δεκεμβρη τον πληρωθηκα. Θα πληρωθω λετε αυτο το μηνα ?

Επισης πηγα στο κεντρο κοινοτητας για νεα αιτηση επειδη οπως διαβασα οταν εχεις φιλοξενουμενα μελη πρεπει να πας στο δημο. Μου ζητησαν ενα τονο δικαιολογητικα, και οταν τους ειπα μου ειναι δυσκολο να τα μαζεψω ολα αυτα που μου ζητατε, μου ειπαν απλα καντε αιτηση ονλαιν και αμα εγκριθει απλα φερτε μας οτι δικαιολογητικο σας γραψει στην αιτηση. (Μεχρι στιγμης σε αιτηση που εκανα ελεγχο και αποθηκευση δεν μου ζηταει ουτε ενα δικαιολογητικο). Μου φαινεται οποιος παει τελικα στο κεντρο κοινοτητας για αιτηση ψαχνεται για γραφειοκρατικο τρεξιμο χωρις λογο.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stefa_1 είπε

Εγω ειχα κανει αιτηση τον Ιουνιο και αυτο το μηνα μου ηρθε μηνα να κανω αλλη αιτηση, πως γινεται κ αυτοι που εκαναν Μαιο και αυτοι που εκαναν Ιουνιο να θελουν ιδιο μηνα αιτηση? Μεχρι αρχες του μηνα η αιτηση ηταν εγκεκριμενη (ελεγε επισης +33), στις 3 Ιανουαριου νομιζω μου ηρθε το μυνημα για ανακληση. Δεκεμβρη τον πληρωθηκα. Θα πληρωθω λετε αυτο το μηνα ?

Επισης πηγα στο κεντρο κοινοτητας για νεα αιτηση επειδη οπως διαβασα οταν εχεις φιλοξενουμενα μελη πρεπει να πας στο δημο. Μου ζητησαν ενα τονο δικαιολογητικα, και οταν τους ειπα μου ειναι δυσκολο να τα μαζεψω ολα αυτα που μου ζητατε, μου ειπαν απλα καντε αιτηση ονλαιν και αμα εγκριθει απλα φερτε μας οτι δικαιολογητικο σας γραψει στην αιτηση. (Μεχρι στιγμης σε αιτηση που εκανα ελεγχο και αποθηκευση δεν μου ζηταει ουτε ενα δικαιολογητικο). Μου φαινεται οποιος παει τελικα στο κεντρο κοινοτητας για αιτηση ψαχνεται για γραφειοκρατικο τρεξιμο χωρις λογο.

Μια απο τα ιδια κ σε εμενα με το κεντρο κοινοτητας (επειδη εχω φιλοξενουμενο μελος) οποτε κ εγω προσπαθω να υποβαλλω online αλλα εχει κολλησει στην επισημανση "Το 1ο Μέλος έχει 2 μη συμπληρωμένα ή λάθος συμπληρωμένα στοιχεία, παρακαλώ επιληφθείτε για να μπορέσουν να διεξαγχθούν οι περαιτέρω έλεγχοι" και δε με αφήνει να οριστικοποίησω την αίτηση αφου στο τελικο σταδιο μου βγαζει "Υπάρχει μία Επισήμανση προς επίλυση. Πρέπει να μεταβείτε στον οικίο σας δήμο για να συνεχίσετε την αίτηση."
stefa_1 σε αφηνει να προχωρησεις κανονικα στην υποβολη παρολο που εχεις κ εσυ φιλοξενουμενα μελη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, aliasins είπε

Μια απο τα ιδια κ σε εμενα με το κεντρο κοινοτητας (επειδη εχω φιλοξενουμενο μελος) οποτε κ εγω προσπαθω να υποβαλλω online αλλα εχει κολλησει στην επισημανση "Το 1ο Μέλος έχει 2 μη συμπληρωμένα ή λάθος συμπληρωμένα στοιχεία, παρακαλώ επιληφθείτε για να μπορέσουν να διεξαγχθούν οι περαιτέρω έλεγχοι" και δε με αφήνει να οριστικοποίησω την αίτηση αφου στο τελικο σταδιο μου βγαζει "Υπάρχει μία Επισήμανση προς επίλυση. Πρέπει να μεταβείτε στον οικίο σας δήμο για να συνεχίσετε την αίτηση."
stefa_1 σε αφηνει να προχωρησεις κανονικα στην υποβολη παρολο που εχεις κ εσυ φιλοξενουμενα μελη?

Και σε μενα βγαζει την ιδια επισημανση, πηγα στο ΚΕΠ να δω μηπως υπαρχει αναντιστοιχια σε ΑΜΚΑ-ΑΦΜ, και ηταν ολα καλα. Αλλα ο υπαλληλος βρηκε πως το επιθετο του φιλοξενουμενου μελους ηταν λαθος στην εφορια αλλα στον ΗΔΙΚΑ ηταν σωστα γραμμενο και δεν διασταυρωνοταν. Θα παω στην εφορια να κανω αλλαγη στοιχειων μητρωου, αλλα πιστευω πως θα χασω το χρονο μου. Κατι αλλο παιζει να ειναι γιατι διαβασα και αλλοι εχουν το ιδιο θεμα. Οποτε ουσιαστικα θα μεινω χωρις κεα μεχρι το σεπτεμβρη (ωστε να εχει ενημερωθει το συστημα με τις νεες δηλωσεις) ουτως ωστε να διαγραψω το φιλοξενουμενο μελος που με "εκαψε". Αν ημουν μονο εγω στο νοικοκυριο θα ειχα ξεμπερδεψει τωρα.

Πανε για αρχη στο κεπ να δεις μηπως μπορουν να στο επιλυσουν, εμενα ο υπαλληλος στο κεπ κατι μου ειπε οτι ισως μπορει να το διορθωσει αλλα το συστημα ηταν πεσμενο οταν ειχα παει. Στο κεντρο κοινοτητας (τουλαχιστο της περιοχης μου) πρεπει να τροφοδοτηθεις με ηρεμιστικα για να κανεις εκει αιτηση, πλεον ειναι μερος για γερα νευρα, ειχαν επισης και κατι σαν σεκιουριτα μεσα.

Αν βγαλεις ακρη, ποσταρε να μαθουμε.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αν όντως χάσουν ένα μήνα όσοι είχαν κάνει αίτηση τον Μάιο τότε μεγάλη ανοησία κατά τη γνώμη μου που οφείλεται σε κακή οργάνωση αφού αρχικά είχε ειπωθεί ότι θα λάμβαναν μήνυμα τον Νοέμβριο! 

Επεξ/σία από citelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...