Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@vagoskid76

Στο ΚΕΑ όπως και στο Επίδομα Στέγασης μετράει το συνολικό εισόδημα του νοικοκυριού.

Ο πατέρας σου θα πρέπει να κάνει την αίτηση. Επίσης δε νοείται παραχώρηση μέρους του σπιτιού.

@Sofia_cad

Αν μένεις με τον πατέρα σου, πρέπει να κάνει εκείνος την αίτηση, αλλιώς πρέπει να πάρεις το ρεύμα στο όνομα σου.

 Τα κριτήρια τροποποιούνται, είτε για βελτίωση του προγράμματος είτε για να κοπούν άτομα που καταχρηστικά το έλαβαν.

Δε κατάλαβα τι κακό είπε η υπάλληλος.

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gstasuros είπε

Καλημερα σας , θελω να ρωτησω σχετικα με το κεα , εγω 20 του μηνος μπηκα στο στρατο , το κεα που παιρνω πρεπει να γινει ανανεωση μεχρι τελη φεβρουαριου, θα μπορεσω να κανω την ανανεωση η φαινετε στο συστημα οτι ειμαι ηδη στο στρατο  ?? και αν οχι με φωτοτυπια ταυτοτητας μπορω να κανω ??

Έχεις ενοικιαστήριο στο όνομα σου ή δικό σου σπίτι; Αν ναι δικαιούσαι κανονικά, όπως και πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gstasuros είπε

 

Εχω ενοικιαστηριο στο ονομα μου , το πρωι πηρα στην προνοια και αυτοι δεν ηξεραν τι τους γινετε , βεβαια στο τελος αποφασισαν οτι δεν δικαιουμε για αυτο ειπα να σας ρωτησω  ( μηπως σε καποιον εχει τυχη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Έχεις ενοικιαστήριο στο όνομα σου ή δικό σου σπίτι; Αν ναι δικαιούσαι κανονικά, όπως και πριν. 

Αφού τον αποριπτουν άδικα, μπορεί να κάνει ένσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gstasuros είπε

Εχω ενοικιαστηριο στο ονομα μου , το πρωι πηρα στην προνοια και αυτοι δεν ηξεραν τι τους γινετε , βεβαια στο τελος αποφασισαν οτι δεν δικαιουμε για αυτο ειπα να σας ρωτησω  ( μηπως σε καποιον εχει τυχη )

Θα πας στο Κέντρο Κοινότητας και αν ο υπάλληλος δεν ξέρει, θα τον αναγκάσεις να διαβάσει την Κοινή Υπουργική Απόφαση. Δεν υπάρχει κώλυμα με την ανεργία, αφού η πλατφόρμα στο "Εργασιακό Status" δίνει την επιλογή Φοιτητής/Σπουδαστή/Φαντάρος. 

Ο τελευταίος μήνας επιδότησης να φανταστώ είναι ο Φεβρουάριος; Την προηγούμενη αίτηση την έκανες μόνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο τελευταιος μηνας ειναι ο φεβρουαριος , δεν την εκανα μονος μου , ειχα παει στην προνοια , επειδη δεν θα βρω με αυτους την ακρη , για αυτο ρωτουσα αν δεν φαινεται στο συστημα  οτι ειμαι φανταρος να κανω μονος μου απο το σπιτι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Gstasuros είπε

Ναι ο τελευταιος μηνας ειναι ο φεβρουαριος , δεν την εκανα μονος μου , ειχα παει στην προνοια , επειδη δεν θα βρω με αυτους την ακρη , για αυτο ρωτουσα αν δεν φαινεται στο συστημα  οτι ειμαι φανταρος να κανω μονος μου απο το σπιτι  

Το φανταριλίκι δεν είναι πρόβλημα.

Στην τελευταία δήλωση φορολογίας, φαίνεται το σπίτι που νοικιάζεις ή ήσουν φιλοξενούμενος; Η πλατφόρμα παίρνει τα στοιχεία από την τελευταία φορολογική. Αν πχ το 2018 έμενες με τους γονείς σου και κάποια στιγμή στο 2019 νοίκιασες, πρέπει δυστυχώς να πας είτε στην πρόνοια είτε στον Δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diinekis21 είπε

@vagoskid76

Στο ΚΕΑ όπως και στο Επίδομα Στέγασης μετράει το συνολικό εισόδημα του νοικοκυριού.

Ο πατέρας σου θα πρέπει να κάνει την αίτηση. Επίσης δε νοείται παραχώρηση μέρους του σπιτιού.

@Sofia_cad

Αν μένεις με τον πατέρα σου, πρέπει να κάνει εκείνος την αίτηση, αλλιώς πρέπει να πάρεις το ρεύμα στο όνομα σου.

 Τα κριτήρια τροποποιούνται, είτε για βελτίωση του προγράμματος είτε για να κοπούν άτομα που καταχρηστικά το έλαβαν.

Δε κατάλαβα τι κακό είπε η υπάλληλος.

@Diinekis21 ευχαριστώ για την απάντησή σου.Μένω με την μητέρα μου σε ενοίκιο.Δεν είπε κάτι κακό η υπάλληλος εξάλλου την δουλειά της κάνει.Απλά μετά από το καλοκαίρι '19 εμένα προσωπικά δεν με πιάνει καμία βοήθεια του κράτους.Θέλεις από voucher;Πέρασαν άτομα με 7 και 10 χρόνια ανεργίας,έτσι κρίθηκα επιλαχούσα(δηλαδή εκτός).Θέλεις από κοινωνικό μέρισμα;Eπρεπε να έχω άνεργο γονιό ή κάποιος να είναι ΑΜΕΑ. Θέλεις από τα άλλα επιδόματα;Θέλεις από το ΚΕΑ τώρα; Που είναι και το μόνο που πήρα δηλαδή για 6 μήνες λόγω(παρανομίας της προηγούμενης κυβέρνησης όπως το έθεσαν).Και ειλικρινά θέλω να γελάσω πια με το πανηγύρι.Προφανώς δεν περιμένω το ΚΕΑ για να ζήσω αλλά όταν άλλοι παράγοντες δυσκολεύουν την ζωή μας προσπαθείς να πάρεις μια περίοδο χάριτος με ένα επίδομα(δυστυχώς ή ευτυχώς) μέχρι να πατήσεις-ορθοποδήσεις.Και για να σου δώσω να καταλάβεις,ανήκω στους πολλούς πτυχιούχους με μεταπτυχιακά και δεξιότητες.Αλλά ακόμα και για να πάρεις ΕΣΠΑ να κάνεις κάτι έστω μόνος σου(γιατί ανήκεις σε αυτούς που έστω το προσπαθούν και δεν θέλεις να κάθεσαι)πρέπει να έχεις budget που να καλύπτει για ένα εξάμηνο at least έξοδα.Αντιλαμβάνεσαι ότι για να ζητάει κάποιος ΚΕΑ προφανώς όχι δάνειο δεν μπορεί να πάρει για το ΕΣΠΑ-γιατί δεν δύναται ο ίδιος ή έστω κάποιος από το οικογενειακό του περιβάλλον(ο υπάλληλος της τράπεζας το είχε απορία ο άνθρωπος_βλέπεις εγώ είναι σαν να σκάω από άλλη εποχή_πάντως έγκριση δανείου δεν υπήρχε), αλλά ούτε να βγάλει το μήνα του στα βασικά. Τελοσπάντων. Νομίζω όλοι τα ίδια αντιλαμβανόμαστε αλλά as always μόνοι μας την βγάζουμε την άκρη.

*Μην απορούνε οι κυβερνήσεις με το brain drain.(και φυσικά δεν μιλάω για το Brain drain τύπου Μητσοτάκη-σπουδές με πληρωμένα όλα από την οικογένεια).

**Τι μπορεί να γράψει κάποιος σε ένα Φόρουμ για το ΚΕΑ.

Καλή συνέχεια και τύχη σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sofia_cad έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λες. Το πρόγραμμα δεν φτιάχτηκε για να αντιμετωπίσει συθέμελα την ακραία φτώχια, αλλά για να πασπαλίσει με λίγη άχνη την τρέχουσα κατάσταση. Εφόσον όμως διαμένεις σε ένα σπίτι με κάποιον γονέα και αποκλείεστε από το ΚΕΑ ως νοικοκυριό, σημαίνει ότι συμπληρώνονται κάποια ελάχιστα εισοδήματα( δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι είναι επαρκή).

Δυστυχώς για να είσαι δικαιούχος ΚΕΑ, πρέπει να μένεις σε σπίτι με ενοικιαστήριο ή δικιάς σου ιδιοκτησίας(πχ κληρονομιά). Τώρα πως μπορεί κάποιος που είναι δικαιούχος ΚΕΑ, να νοικιάζει είναι μια μεγάλη κουβέντα(πιθανώς να τον συντηρούν ακόμη οι δικοί του).

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, christakos07 είπε

Έχεις ενοικιαστήριο στο όνομα σου ή δικό σου σπίτι; Αν ναι δικαιούσαι κανονικά, όπως και πριν. 

 

5 ώρες πριν, christakos07 είπε

Θα πας στο Κέντρο Κοινότητας και αν ο υπάλληλος δεν ξέρει, θα τον αναγκάσεις να διαβάσει την Κοινή Υπουργική Απόφαση. Δεν υπάρχει κώλυμα με την ανεργία, αφού η πλατφόρμα στο "Εργασιακό Status" δίνει την επιλογή Φοιτητής/Σπουδαστή/Φαντάρος. 

Ο τελευταίος μήνας επιδότησης να φανταστώ είναι ο Φεβρουάριος; Την προηγούμενη αίτηση την έκανες μόνος;

 

4 ώρες πριν, christakos07 είπε

Το φανταριλίκι δεν είναι πρόβλημα.

Στην τελευταία δήλωση φορολογίας, φαίνεται το σπίτι που νοικιάζεις ή ήσουν φιλοξενούμενος; Η πλατφόρμα παίρνει τα στοιχεία από την τελευταία φορολογική. Αν πχ το 2018 έμενες με τους γονείς σου και κάποια στιγμή στο 2019 νοίκιασες, πρέπει δυστυχώς να πας είτε στην πρόνοια είτε στον Δήμο.

Στην τελευταια δηλωση φαινεται το σπιτι που νοικιαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρωτάω για δικο μου ατομο:

μπηκαν μονο 100 ευρω στον ΙΒΑΝ που χε δηλωσει,δεν ηξερε οτι θελει και prepaid καρτα για τα υπολοιπα! τι μπορουμε να κανουμε? στο ebank τής γιουρο φαινονται μονο τα 100 στο λογαριασμο... Τα αλλα χαθηκαν και θα χανονται ?!?!!? (Εκανε αιτηση αρχες Δεκεμβρη και σημερα εμφανιστηκαν τα χρηματα, δεν ειχε ρωτησει καποιον ουτε στην αιτηση λεει καπου σχετικα με τη prepaid... εβαλε απλα τ ον ΙΒΑΝ απ το λογαριασμο του. Το ΚΕΑ με ποια τραπεζα συνεργαζεται για να εκδωσει καρτα ΚΕΑ? Βλεπω οτι και οι 4 συστημικες εχουν στο σαιτ τους καρτα κεα 😕 )

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2018 στις 2:32 ΠΜ, gia_nnis είπε

Αν καποιος παιρνει το κεα για χ μηνες αλλα δεν εχει εκδοθει η prepaid γιατι το αφησε ετσι.. οταν θα την βγαλει θα παρει τα αναδρομικα ή τα χανει???

@gia_nnis συνεβη σε δικο μου προσωπο ιδιο θεμα , 2 χρονια μετα ( :P ) εχεις κατι νεοτερο ; τι εκανες τοτε ; σ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Είμαι δικαιούχος ΚΕΑ ως ιδιοκτήτης. Μπορώ να νοικιάσω κάποιο άλλο σπίτι ή γραφείο στο ονομά μου χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την αίτηση; 

Σκέφτομαι δηλαδή πως από τη στιγμή που λαμβάνω το επίδομα αυτό, η λογική λέει ότι δε μπορώ να νοικιάσω κάποια άλλη στέγη, ή να έχω δευτερεύουσα κατοικία στο όνομά μου.

Είναι απαραίτητη η δήλωση της ενοικίασης στην επόμενη φορολογική δήλωση ή φαίνεται αυτομάτως στο σύστημα, καθώς γίνεται ηλεκτρονικό συμβόλαιο;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wandersoul είπε

Καλησπέρα.

Είμαι δικαιούχος ΚΕΑ ως ιδιοκτήτης. Μπορώ να νοικιάσω κάποιο άλλο σπίτι ή γραφείο στο ονομά μου χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την αίτηση; 

Σκέφτομαι δηλαδή πως από τη στιγμή που λαμβάνω το επίδομα αυτό, η λογική λέει ότι δε μπορώ να νοικιάσω κάποια άλλη στέγη, ή να έχω δευτερεύουσα κατοικία στο όνομά μου.

Είναι απαραίτητη η δήλωση της ενοικίασης στην επόμενη φορολογική δήλωση ή φαίνεται αυτομάτως στο σύστημα, καθώς γίνεται ηλεκτρονικό συμβόλαιο;

Ευχαριστώ.

Ποιος ο λόγος, που θες να το κάνεις αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...