Προς το περιεχόμενο

Το iOS 10 βρίσκεται στο 76% των φορητών συσκευών Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι μιλάτε για update πενταετίας αυτό με ξεπερνά. Ποιος φανατικός έχει iphone και το έχει κρατήσει 5 χρόνια ; Εδώ όσοι πήρατε το iphone 7 το Σεπτέμβρη θα γεμίσει το φόρουμ με αγγελίες για πώληση του. Βρείτε άλλη καραμέλα πλέον να λέτε γιατί το θέμα update δεν σας αντιπροσωπεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το ios10 ηταν μια απο τις κακες αναβαθμισεις. Παρολαυτα, πιστευω πως πλεον ακομα και ο μεσος χρηστης δεν πρεπει να κατεβαζει το νεοτερο λογισμικο αν δεν εχουν περασει τουλαχιστον 6 μηνες χρησης του απο τους πιο hardcore users για να υπαρξει πορισμα.

 

Ουτως ή αλλως ειναι κοινο μυστικο οτι πλεον για τις παλαιοτερες συσκευες οποιος επιλεγει να εχει το νεοτερο λογισμικο, το εκλαμβανει ως δωρακι απο την apple με το κοστος του να του κολλαει σε τετοιο βαθμο που να πρεπει να παρει καινουργιο. Και οταν λεω παλιο κινητο εννοω 3ετιας-4ετιας και πανω.

Εγω στο 6s μου αναβαθμιση δεν εκανα και ουτε θα κανω. Οταν με το καλο μου δωσει κατι περσσοτερο (αν μου δωσει) το ios11, ευχαριστως. Μεχρι τοτε δεν υπαρχει λογος να ρισκαρω για κατι που πρακτικα εμενα δεν μου προσφερει κατι παραπανω (μηνυματα δεν χρησιμοποιω στο imessage για να κανω καρδουλες).

Ο καθενας διαλεγει και παιρνει.

Εδω ipad 2 με το ios4 και πηγαινε σφαιρα (υπερβολη αλλα καταλαβατε - αναλογικα με τις δυνατοτητες τοφ εννοω) μεχρι περσυ. Με το που εκανε μονο του αναβαθμιση σε ios9 (καταραμενη apple, κυριευσες το ταμπλετ και πηρε πρωτοβουλια μονο του), σερνεται και ειναι για πεταμα.

Το ιδιο γινεται και τα 5αρια τωρα.

Το ιδιο θα γινεται και με τα 6s σε 2-3 χρονια.

 

Αν και πιστευω πως τα 6s θα κρατησουν περισσοτερο απο καθε αλλη iphone συσκευη προηγουμενη ή μεταγενεστερη, απο πλευρας υποστηριξης νεοτερων λογισμικων διχως πολλες θυσιες (για να ευλογησω και τα γενια μου). Εχω την εντυπωση πως θα ειναι τα αντιστοιχα ipad 2 των iphone. Πιστα σκυλια. (Ετσι και το off topic)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως περιμένετε να αντιδράμε άμα γίνεται τέτοιο πράγμα σε μεγάλη εταιρία που είναι και ακριβή ?? Ας βγάλουν κάτι καλό και εφικτό και σίγουρα δεν θα αντιδράμε έτσι και ούτε θα υπάρξουν αρνητικά σχόλια ,να κάτσει η Apple να σοβαρευτεί να πρωτοτυπήσουν και να καινοτομήσει επιτέλους.

 

Αυτό το "Το iOS 10 βρίσκεται στο 76% των φορητών συσκευών Apple" = είναι επειδή δεν έχει επιλογή για downgrade και στο ότι όταν βγήκε το πρώτο update iOS 10 οι χρήστες αναγκαστικά έκατσαν με το iOS 10 με bugs επειδή δεν έχει downgrade και περίμεναν μέχρι να βγει update μόνο για bugfixes.

 

Όσο για τις customιες συνολικά ο χρήστης βγαίνει πολύ κερδισμένος και μπορεί να κάνει το κινητό του ότι θέλει.

Ενημερώσου λίγο καλύτερα. Φυσικά και μπορείς να κάνεις downgrade.

 

Η Apple συνεχίζει να υπογράφει την προηγούμενη έκδοση του λογισμικού για περίπου 1 μήνα. Αρκετό χρονικό διάστημα για να αποφασίσεις αν η τελευταία ενημέρωση τρέχει ικανοποιητικά η όχι στη συσκευή σου.

Επίσης ακόμα καλύτερα υπάρχει και το public beta testing. Ώρες ώρες νομίζω ότι τρολαρεις με αυτά που λες επειδή τα παραπάνω που λέω γίνονται εδώ και πολύ καιρό.

 

Όσο αναφορά τις customιές, δεν λέω, όταν είσαι ακόμα μαθητής ή φοιτητής έχει γούστο. Αργότερα όμως φεύγει σιγά σιγά αυτή η τρέλα. Ειδικά όταν θες να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή σου για πληρωμές μέσω android/Apple pay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας μου είχε το iPhone 4 για 6 χρόνια περίπου iOS 6.1.3 έκανε αυτα που ηθελε(mail photo κλησεις Viber kodi παιχνίδια ) αλλά εκτός από flashtools σε android φτιαγμένα από την κοινότητα δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος downgrade που να είναι "επίσημος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώσου λίγο καλύτερα. Φυσικά και μπορείς να κάνεις downgrade.

 

Η Apple συνεχίζει να υπογράφει την προηγούμενη έκδοση του λογισμικού για περίπου 1 μήνα. Αρκετό χρονικό διάστημα για να αποφασίσεις αν η τελευταία ενημέρωση τρέχει ικανοποιητικά η όχι στη συσκευή σου.

Επίσης ακόμα καλύτερα υπάρχει και το public beta testing. Ώρες ώρες νομίζω ότι τρολαρεις με αυτά που λες επειδή τα παραπάνω που λέω γίνονται εδώ και πολύ καιρό.

 

Όσο αναφορά τις customιές, δεν λέω, όταν είσαι ακόμα μαθητής ή φοιτητής έχει γούστο. Αργότερα όμως φεύγει σιγά σιγά αυτή η τρέλα. Ειδικά όταν θες να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή σου για πληρωμές μέσω android/Apple pay.

 

Ναι αλλά δεν βλέπω πουθενά να δίνει official downgrade - όλο backup και backup και restore πρέπει να κάνεις για να πας σε iOS 9.

 

Μου λες ότι τρολλάρω - σκέψου ότι το iOS 10 ήταν όλο buggies και προβλήματα πχ, αυτά που γράφω δεν είναι τρολλιές και αν θες googlαρε τα:

  • iOS 10.1.1: Αναφορές χρηστών ότι εξαντλεί την μπαταρία του iPhone
  • iOS 10: Κενό ασφαλείας δίνει πιο εύκολη πρόσβαση στα backups του iPhone
  • iOS 10: Η αναβάθμιση έβγαλε εκτός λειτουργίας κάποια iPhone και iPad
  • Πρόβλημα για το iOS 10 - Μπλοκάρει τα τηλέφωνα των χρηστών
  • iOS 10.2: φέρνει 100 νέα emoji, wallpapers και iMessage screen effects (ενώ αυτό δεν είναι τρολλιά από μεριά τους  :wacko: !!) (υποτίθεται software όχι εικονίδια κλπ)

Δηλ όλο αυτό γίνεται από το iOS 10 - και στο iOS 9 υπήρχαν προβλήματα αλλά όχι τόσα πολλά όσο το iOS 10,, ύστερα μου λέτε γιατί εγώ λέω ότι μερικοί χρυσοπληρώνουν ενώ δεν σέβονται τον καταναλωτή - δηλ κάτσε δίνεις 800€ και η εταιρία να δημιουργεί προβλήματα στους καταναλωτές ?? 

 

Για τα Android δικαιολογείται για bugs κλπ γιατί είναι ανοιχτού κώδικα ενώ της Apple είναι κλειστό και δεν γίνεται να έχει bugs εφόσον θεωρείται σταθερό λειτουργικό που λέτε !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώσου λίγο καλύτερα. Φυσικά και μπορείς να κάνεις downgrade.

Η Apple συνεχίζει να υπογράφει την προηγούμενη έκδοση του λογισμικού για περίπου 1 μήνα.

Downgrade αποκλειστικά και μόνο στην αμέσως προηγούμενη έκδοση του λειτουργικού.

Αν είσαι στην έκδοση 10.2, μπορείς να πας στην 10.1 και όχι πχ στην 10.0.

Για 9.x.x δεν το συζητάμε βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να συγκρίνεται με το Android ενώ υπάρχει σε συσκευές πολλών εταιριών πρέπει να σταματήσει. Στα nexus & pixel σίγουρα το ποσοστό δεν είναι 1%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώσου λίγο καλύτερα. Φυσικά και μπορείς να κάνεις downgrade.

 

Η Apple συνεχίζει να υπογράφει την προηγούμενη έκδοση του λογισμικού για περίπου 1 μήνα. Αρκετό χρονικό διάστημα για να αποφασίσεις αν η τελευταία ενημέρωση τρέχει ικανοποιητικά η όχι στη συσκευή σου.

Επίσης ακόμα καλύτερα υπάρχει και το public beta testing. Ώρες ώρες νομίζω ότι τρολαρεις με αυτά που λες επειδή τα παραπάνω που λέω γίνονται εδώ και πολύ καιρό.

 

Όσο αναφορά τις customιές, δεν λέω, όταν είσαι ακόμα μαθητής ή φοιτητής έχει γούστο. Αργότερα όμως φεύγει σιγά σιγά αυτή η τρέλα. Ειδικά όταν θες να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή σου για πληρωμές μέσω android/Apple pay.

 

Φυσικά και δεν την υπογράφει για 1 μήνα.Αν δεν αναφερθεί κάποιο σοβαρό bug (ανεπίτρεπτο κατά τη γνώμη μου) σταματάει στις 10 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...