Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια Coin Rig


innocent73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θα γραψω αναλυτικα το Rig

MOBO=H81 Pro BTC R2.0

Απλη CPU CELERON

8GB RAM
120GB SSD
1200W PCU
6 RX480 NITRO 8GB (Σκεφτομαι για Stock clock, αλλα μπορει και να γινουν Oc)
 
 το συγκεκριμενο βγαινει πανω κατο 2000 €. Η ερρωτηση ειναι η εξης, αξιζει με 3 τετοια rig το mining; και θα τα βγαλουν τα λεφτα τους; Καλοδεχουμενες οι συμβουλες οι ζηλιαριδες και οι στραβοι μακρυα.Ευχαριστω!

 

 

 

φιλε με ενα τετοιο μηχανημα και μικροτερο κοστος (με r9 280x 5 τεμαχια + 2 που μπηκαν μετα) το μηχανημα εκανε αποσβεση  με τα απο 3 χρονια χωρις να υπολογιζω το ρευμα. αν βαλεις και το ρευμα δεν εχει κανει αποσβεση.

υπολογισε τα σχεδον 900+ watt 24/7. βαλε τωρα τον βαθμο δυσκολιας που ειχαν τα νομισματα πριν 3 χρονια. και τι βαθμους εχουν τωρα. δυστηχω θεωρω οτι δεν θα βγαλει τα λεφτα του. επισης 6καρτες δυσκολα να παιξει. καλυτερα 5 η και τεσσερεις. αν χρειαζεσαι βοηθεια καπου μπορω να σε βοηθησω.

 

 

τωρα ειδα οτι δεν εχεις κοστος ρευματος.

 

δεν ξερω ειλικρινα αν αξιζει. 

 

αν σου περισευουν τα λεφτα καντο.

 

εγω στην θεση σου θα φτιαχνα ενα μηχανημα και θα το δουλευα για ενα μηνα,  εκει υπολογισε το κερδος σου και δες αν συμφερει.

 

το μηχανημα μου εβγαζε της καλες μερες 13 δολαρια την ημερα. τωρα βγαζει 10 στις 3-4 μερες. οπως καταλαβαινεις δεν βγαιζεις ευκολα το κοστος του μηχανηματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλε με ενα τετοιο μηχανημα και μικροτερο κοστος (με r9 280x 5 τεμαχια + 2 που μπηκαν μετα) το μηχανημα εκανε αποσβεση  με τα απο 3 χρονια χωρις να υπολογιζω το ρευμα. αν βαλεις και το ρευμα δεν εχει κανει αποσβεση.

υπολογισε τα σχεδον 900+ watt 24/7. βαλε τωρα τον βαθμο δυσκολιας που ειχαν τα νομισματα πριν 3 χρονια. και τι βαθμους εχουν τωρα. δυστηχω θεωρω οτι δεν θα βγαλει τα λεφτα του. επισης 6καρτες δυσκολα να παιξει. καλυτερα 5 η και τεσσερεις. αν χρειαζεσαι βοηθεια καπου μπορω να σε βοηθησω.

 

 

τωρα ειδα οτι δεν εχεις κοστος ρευματος.

 

δεν ξερω ειλικρινα αν αξιζει. 

 

αν σου περισευουν τα λεφτα καντο.

 

εγω στην θεση σου θα φτιαχνα ενα μηχανημα και θα το δουλευα για ενα μηνα,  εκει υπολογισε το κερδος σου και δες αν συμφερει.

 

το μηχανημα μου εβγαζε της καλες μερες 13 δολαρια την ημερα. τωρα βγαζει 10 στις 3-4 μερες. οπως καταλαβαινεις δεν βγαιζεις ευκολα το κοστος του μηχανηματος.

Εισαι λαθος, αυτο που λες δεν μπορει να υσχυει.

Μπες εδω http://whattomine.com/coins/151-eth-ethash και βαλε 600 Mh/s και δες ποσα βγαζεις την ημερα. ( 600Μh/s ειναι με της Rx480 Nitro 8gb )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 600 που τα ειδες?

 

εννοεις και τα τρια μηχανηματα?

 

560 στην καλυτερηκαι τα τρια.

 

και δεν υπολογιζεις ουτε το ποσο θα αλλαξει η δυσκολια ουτε την τιμη του νομισματος.

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

καθε 10 ημερες μπορεις να βλεπεις αλλα πραγματα.

και αυτα που βλεπεις στους calculator ειναι ιδανικα με τα σημερινα δεδομενα. δεν εχει ουτε downtime ουτε αλλαγες.

 

Επισης για πες μου λιγο για το κοστος. ποσο τις βγαζεις τι 6 καρτες? ποσα λεφτα βγαινουν?

 

 

 

6x RX 480 Red Devils hashing at 188mh/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 Rig απο 1500 € το καθενα και ειναι Oc οι καρτες ακριβως ειναι 540 τωρα και δινουν 24 σημερα την στιγμη που μιλαμε.

Μην λες οτι να ναι, και μην παραπληροφορεις τον κοσμο. Δηλαδη τι; σε πειραζει που καποιος βγαζει αυτο που λεει και οχι το λαθος που λες εσυ; μου φαινεται τρολαρεις! Εγω δεν κανω mining με βιντεακια ουτε με ονειρα!!! Με πραγματικα Rig αγορασμενα! 

Αν θες μπορω να σε κανω ενα και να στο δοσω , δεν θελω πολλα, 2000€ ! Αμφιβαλω αν ειδες το λινκ γιατι εκει τα υπολογιζεις ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε χαλαρωσε.

 

6 καρτες 480χ και 1200 τροφοδοτικο και μνημη και μητρικη 1500? πως τα βγαζεις ρε φιλε για πες μας τιμες.

 

σου λεω εχω μηχανημα εδω και 3 χρονια με 5 r9 280x. και ειχα και δευτερα μηχανηματα που βγαζαν litecoin.

 

αυτη την στιγμη εχω 7 x r9 280x.

 

τι να παραπληροφορησω και βλακειες μου λες? 

εχω λογω να παραπληροφορησω κανεναν? κανω mining απο το 2014 οταν το litecoin ειχε 25 δολαρια.

 

To βιντεο στο εβαλα γιατι δεν εχω εικονα ποσο βγαζει σε πραγματικες συνθηκες η 480x επειδη δεν εχω τετοια καρτα.

 

Εσυ εχεις. το εστησες? για βαλε μας φωτο.  

 

μπες και εδω να δεις τα rig μου . Link.png Site: http://694487.ethosdistro.com/

και αμα θελεις και φωτο εχω.  οσο για το μηχανημα που θα μου κανεις να μου δωσεις.... τι να πω σεβομαι τον χωρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βρει νομίσματα που αξίζει τον κόπο όμως έτσι δεν είναι;

Δεν υπάρχει λόγος να ανάβουν τα αίματα, μία συζήτηση κάνουμε.

Πολλές φορές κάθισα και υπολόγιζα αν συμφέρει όχι για να βγουν λεφτά αλλά τουλάχιστον μην χάσω αλλά από το 2009-2010 μέχρι με σήμερα δεν εστησα κάτι γιατί με το ρεύμα κτλπ ήταν λίγο ρίσκο :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω fallen4nel, το ρευμα παιζει μεγαλο ρολο στο mining. Οσο για τον φιλο μου τον tyf οποτε θελει ας με πει και μεσα σε 2 βδομαδες θα του εχω ενα Rig ετοιμο μονο για αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ακομη και εσυ με δωρεαν ρευμα μπορει με μερικες λαθος κινησεις να μπεις μεσα, αλλα οκ εχεις αερα λογο του ρευματος.

Ριξε μια ματια και εδω http://www.insomnia.gr/topic/514010-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-scrypt-mining-litecoin-%CE%BA%CE%BB%CF%80-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/ μπας και παρεις καμια ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βρει νομίσματα που αξίζει τον κόπο όμως έτσι δεν είναι;

Δεν υπάρχει λόγος να ανάβουν τα αίματα, μία συζήτηση κάνουμε.

Πολλές φορές κάθισα και υπολόγιζα αν συμφέρει όχι για να βγουν λεφτά αλλά τουλάχιστον μην χάσω αλλά από το 2009-2010 μέχρι με σήμερα δεν εστησα κάτι γιατί με το ρεύμα κτλπ ήταν λίγο ρίσκο :(

αδερφε βγαζεις.

αυτο που λεω ειναι οτι

οσο περναει ο καιρος γινεται ποιο δυσκολο. 

δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα (εχω 50 litecoin καβατζα 3 χρονια και περιμενω να ανεβασει τιμη να τα δωσω. αν τα δωσω τωρα δεν βγαζω ουτε τα λεφτα μου για τα μηχανημα που τα εβγαλαν.)

 

 ειναι πολυ μακροπροθεσμη επενδυση στην οποια δεν μπορεις να βασιστεις. 

ειναι μονο αν εχεις λεφτα στην ακρη και δεν τα θελεις για 3 χρονια σιγουρα.

θελει χρονο ασχετα αν φαινεται οτι τα βαζεις να δουλευουν και καθεσαι.

το καλοκαιρι θελεις καλο cooling .

το rig θελει συνεχεια Update ωστε να βαζεις νεους miner Η νεα νομισματα.

 καθαρισμα.

να παρακολουθεις συνεχως τις τιμες ωστε να βλεπεις τι συμφερει.

να ξερεις πως θα γυρισεις τα bitcoin σε κανονικα λεφτα και ποσα θα χασεις και απο την συναλλαγη.

συνεχεια να τα παραλουθεις μην τυχον κολλησουν.

και εγω οταν το εφτιαξα η προοπτικες ηταν παρα πολυ καλες. τα calculator βαραγανε 600 δολαρια τον μηνα .

ελα μου ντε που στον δευτερο μηνα ολα αλλαξανε. εχω σκαψει sta 3 + χρονια litecoin dash eth kai zcash.

τωρα εδω ο φιλος ειδε ενα calculator και νομιζει ολα ειναι στον αυτοματο.

Και στα pool που σκαβουμε εχει user που βγαζουνε 5000 και 10,000 τον μηνα αλλα μιλαμε για τρελλα λεφτα που εχουν ριξει.

 

δεν θελω να αποθαρυνω κανεναν απλα να προετοιμασω.

δεν ειναι κατι απλο οπως στηνω ενα pc.

μιλαμε για μηχανημα 24/7.

Συμφωνω fallen4nel, το ρευμα παιζει μεγαλο ρολο στο mining. Οσο για τον φιλο μου τον tyf οποτε θελει ας με πει και μεσα σε 2 βδομαδες θα του εχω ενα Rig ετοιμο μονο για αυτον.

 

 

εγω φιλαρακι εχω. φτιαξε ενα για παρτυ σου και βαλτο να το δουμε. και γενικα ποσταρε και ολη την ιστορια να βοηθησεις και αλλους.

post-234050-0-57159500-1483918975_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μια ερώτηση που δεν κατάλαβα..Στην αρχή λες

Ειμαι noob στο mining και θα ηθελα καποιες πληροφοριες-συμβουλες για δημιουργεια rig  για mining διαφορον δομησματον,Ευχαριστω


Και μετά λες αυτα.

3 Rig απο 1500 € το καθενα και ειναι Oc οι καρτες ακριβως ειναι 540 τωρα και δινουν 24 σημερα την στιγμη που μιλαμε.

Μην λες οτι να ναι, και μην παραπληροφορεις τον κοσμο. Δηλαδη τι; σε πειραζει που καποιος βγαζει αυτο που λεει και οχι το λαθος που λες εσυ; μου φαινεται τρολαρεις! Εγω δεν κανω mining με βιντεακια ουτε με ονειρα!!! Με πραγματικα Rig αγορασμενα! 

Αν θες μπορω να σε κανω ενα και να στο δοσω , δεν θελω πολλα, 2000€ ! Αμφιβαλω αν ειδες το λινκ γιατι εκει τα υπολογιζεις ολα.

Λίγο επιθετικός δεν έγινες ενώ ανάφερες ότι είσαι noob?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σε πείραξε μόνο...

Είπα να σχολιάσω μόνο αυτό..Γιατί και να πάει κάποιος να τον βοηθήσει στο τέλος μπορεί να τα ακούσει κιόλας...Τα άλλα τα αφήνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι "noob" τι παει να πει; Αυτα που εγραψα παραπανω ειναι κατι πολυ απλο και πολυ ευκολο να βρεθουν. Εχω ριξει το διαβασμα μου αλλα μου λειπει η εμπειρια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι "noob" τι παει να πει; Αυτα που εγραψα παραπανω ειναι κατι πολυ απλο και πολυ ευκολο να βρεθουν. Εχω ριξει το διαβασμα μου αλλα μου λειπει η εμπειρια! 

Το παίζεις μεγάλη ιστορία ακόμα και όταν σου μιλάει ένας ψαγμένος.

 

Ένας έξυπνος noobας δεν το κάνει, γιατί θέλει να μάθει. Ο χαζός noobάς απο την άλλη...

 

Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε. Κακό είναι να μην θέλουμε να μάθουμε παρόλο που δεν ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δέκα ευρώ που έχει το Ethereum δεν πρόκειται να κάνεις απόσβεση. Επίσης δεν έχει κανένα νόημα να αρχίσεις να κάνεις mining πριν να κάνεις πρώτα μια έρευνα σε νομίσματα. Το να περιμένεις να σου πει κάποιος τι να κάνεις mining είναι αφελές. Κανείς δεν πρόκειται να σου πει γιατί τους στερείς χρήματα (όσο περισσότεροι μαζεύονται σε ένα νόμισμα τόσο μειώνονται τα κέρδη για τους υπόλοιπους).

 

Κατά τη γνώμη μου πιο πολύ αξίζει να πάρεις ένα ASIC και να κάνεις mine σε Bitcoins. Με το bitcoin πάνω από $700 έχεις μια ελπίδα να κάνεις απόσβεση στο έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...