Προς το περιεχόμενο

Καινούργια Vs Παλαιά σπίτια


ronaldofenomeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω αλλάξει 15 σπίτια την τελευταία 30ετία επειδή δέν είχα ποτέ δικό μου σπίτι και έχω παρατηρήσει τα εξής, σε όσα σπίτια κατοικούσα τα οποία είχαν χρονολογία κατασκευής πρίν το 2000 (δέν έχω κατοικήσει βέβαια σε σπιίτι παλίοτερο του 1980) ήταν καλύτερα σε θέμα κατασκευής, ηχομόνωσης, θερμομόνωσης και γενικά αντοχής σε όλους τους τομείς. Αντιθέτως όσα σπίτια είχαν χρονολογία κατασκευής απο το 2000 και μετα πάντα είχαν θέματα με υγρασία στούς τόιχους, μούχλες, μηδενική ηχομόνωση και θερμομόνωση και γενικά διάφορα προβλήματα...έχετε ανάλογες εμπειρίες? έχει αλλάξει κάτι απ'το 2000 και μετά σε θέματα δόμησης κατοικιών?με λίγα λόγια τα παλιότερα είναι καλύτερα απ'τα σημερινα?...εμένα έτσι μου φένεται...

 

συγνώμη για όποιο ορθογραφικό λάθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στην 10ετια του 80,αρχισαν να χτιζουν σπιτια οσοι εφεραν χρημα απο γερμανια,και στην πλειοψηφια ηταν ιδιοκτητα.στα 90ςοι ιδιοι μαζι με νεοπες,εκαναν τους εργολαβους,χτιζοντας πολυκατοικιες αποδεκτες.μετα το 2000,οι προηγουμενοι αλλα και καινουριοι,θελοντας να βγαλουν ακομη περισοτερο κερδος,ψαχνοντας και κοβοντας υλικα,εκαναν οικοδομες που ειναι λειψες σε πολλα.πχ φιλος που σκεφτοταν να κανει αγορα σε εργολαβικη οικοδομη,λογω του οτι την βρηκε οικονομικη,αλλα και ηταν της δουλειας(εριχνε μπετα σε περιφερεια θεσσαλονικης),ειδε τι εργασιες ειχαν γινει στην οικοδομη που τον ενδιεφερε,και απο αυτα που ελεγε,για να γινει κανονικο σπιτι,επρεπε να ξυλωσει οτι σαβουρα ειχε βαλει μεσα ο εργολαβος ,και να τα αλλαξει.ακομη και τα πλακακια....

 παραυτα,υπαρχουν και διαμαντακια.ξερω εργολαβο που σε εμπορικη οικοδομη,εβαλε,περαν ολων των αλλων,ινοξ κιγκλιδωματα.αν ειναι δυναμον.τετοια διαμερισματα ομως,αν σου πει ο αλλος οτι τα δινει 30% πανω,τσινας και γρινιαζεις.εγω ομως,σχεδον καθε χρονο,βαφω και απο λιγο καποιο καγκελο,ενω αυτουνου,ακομη και σημερα,10ετια μετα,ειναι κοσμηματα..........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχομονωση ουτε λογος παντως ουτε σε παλαια ουτε σε καινουργια.Εφυγα προσφατα απο σπιτι 5ετιας λογω φασαριας απο σκυλο γειτονα ο οποιος μαλλον ηταν ο Παβαροτι των σκυλων και ηρθα σε διαμερισμα 20ετιας οπου κυριολεκτικα ακουω τις συζητησεις των απο κατω.Απο πανω μενουν κατι γιδια που σερνουν επιπλα ολη μερα και η γυναικα που ειναι στο μεγεθος μικρης φαλαινας οταν περπαταει κουνιομαστε.

Δεν ειναι τυχαιο τελικα οτι οσοι εχουν απλα πανε και χτιζουν μονοκατοικιες εκτος πολης με κοντινοτερο γειτονα στα 300m.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχομονωση ουτε λογος παντως ουτε σε παλαια ουτε σε καινουργια.Εφυγα προσφατα απο σπιτι 5ετιας λογω φασαριας απο σκυλο γειτονα ο οποιος μαλλον ηταν ο Παβαροτι των σκυλων και ηρθα σε διαμερισμα 20ετιας οπου κυριολεκτικα ακουω τις συζητησεις των απο κατω.Απο πανω μενουν κατι γιδια που σερνουν επιπλα ολη μερα και η γυναικα που ειναι στο μεγεθος μικρης φαλαινας οταν περπαταει κουνιομαστε.

Δεν ειναι τυχαιο τελικα οτι οσοι εχουν απλα πανε και χτιζουν μονοκατοικιες εκτος πολης με κοντινοτερο γειτονα στα 300m.

Χαχαχαχα θεϊκό ποστ!! Πέθανα!!!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω τα παλιότερα σπίτια είναι τα καλύτερα, όχι μόνο λόγω καλύτερων υλικών αλλά και λόγω ταβανιού (κυρίως δλδ)..Πώς είναι δυνατόν να μην ακούς τους πάνω ή τους κάτω όταν σας χωρίζουν 2 μέτρα στο όρθιο;Κι αν δεν σας χώριζαν 2 μέτρα στο όρθιο πώς θα έβγαζε ο κατασκευαστής περισσότερους ορόφους;

Τα παλιά (πριν του 80) έχουν πολύ ψηλότερα ταβάνια αλλά μερικά απ'τα μειονεκτήματά τους είναι η πολύ κακή συντήρηση και η έλλειψη ανακαίνισης...ειδικά οι τουαλέτες και οι κουζίνες στα περισσότερα είναι ΧΑΛΙΑ...και τα μπαλκόνια...και το χειρότερο στα μπαλκόνια κατ'εμέ είναι τα κάγκελα που (ορθώς βέβαια) πρέπει να είναι σε όλα τα διαμερίσματα ίδια και κατα συνέπεια μένουν σάπια ή τέλος πάντων δεν αλλάζονται ποτέ γιατί σ'αυτήν την περίπτωση πρέπει να βάλει όλη η πολυκατοικία το χέρι στην τσέπη...Βέβαια αυτά είναι προβλήματα που παρουσιάζονται με την πάροδο πολλών ετών στις παλιές κατοικίες κι εκτός αυτού μπορεί να λυθεί προσωρινά με σιδηρόστοκο ή δεν ξέρω κι εγώ τι....

Οι καινούριες πολυκατοικίες έχουν περισσότερα προβλήματα που εμφανίζονται σύντομα μετά το χτίσιμό τους...


Kι άλλο ένα κακό στα περισσότερα παλιά σπίτια είναι η κακή διαρρύθμιση (πολλοί διάδρομοι και μικρότερα δωμάτια) καθώς και η έλλειψη παραθύρου στα μπάνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παλιά σπίτια είναι υπερ-σιχαμένα κατά τη γνώμη μου,  με ελάχιστες εξαιρέσεις (πχ νεοκλασσικά). 'Εχουν λεπτούς τοίχους, άθλια διαρρύθμιση, για δάπεδο αυτό το αηδιαστικό πράγμα που λέγεται μωσαϊκό, μικρά μπαλκόνια, χάλια ηλεκτρικά - υδραυλικά και ένα σωρό άλλα προβλήματα. Δεν θέλω να τα βλέπω ούτε να πηγαίνω επισκέψεις σε τέτοια σπίτια. Μεγαλώνοντας έμεναν όλο σε αυτά οι δικοί μου και ήταν βασικός λόγος που έφυγα από το σπίτι στο λύκειο: για να μείνω σε μια τρυπα, αλλά καινουργια τρύπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το ειπες κατα την γνωμη σου.διοτι,εκεινη η γενια,απλωνε τα ποδια της,οσο επετρεπε το παπλωμα.και αν δεν ειχαν για πλακακια ,δεν εβαζαν πλακακια.αντιθετα,η δικη σου γενια,ηθελε μεταξωτα βρακια με δανεικα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το ειπες κατα την γνωμη σου.διοτι,εκεινη η γενια,απλωνε τα ποδια της,οσο επετρεπε το παπλωμα.και αν δεν ειχαν για πλακακια ,δεν εβαζαν πλακακια.αντιθετα,η δικη σου γενια,ηθελε μεταξωτα βρακια με δανεικα.

δεν νομίζω.

πρώτα απ'όλα υπάρχουν πλακάκια και πλακάκια, μωσαικά και μωσαικά κλπ κλπ..έχω δει σπίτια με όλα αυτά τα παλιομοδίτικα πατώματα, μπάνια, κουζίνες κλπ. και παρ'όλα αυτά είναι εύκολο να νοικιαστούν/πωληθούν γιατί είναι προσεγμένα και καλοδιατηρημένα..και δεύτερον ποιός σου είπε εσένα ότι όλα αυτά κάποτε ήταν τα φτηνά υλικά και συνεπώς η λύση του φτωχού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω.

πρώτα απ'όλα υπάρχουν πλακάκια και πλακάκια, μωσαικά και μωσαικά κλπ κλπ..έχω δει σπίτια με όλα αυτά τα παλιομοδίτικα πατώματα, μπάνια, κουζίνες κλπ. και παρ'όλα αυτά είναι εύκολο να νοικιαστούν/πωληθούν γιατί είναι προσεγμένα και καλοδιατηρημένα..και δεύτερον ποιός σου είπε εσένα ότι όλα αυτά κάποτε ήταν τα φτηνά υλικά και συνεπώς η λύση του φτωχού;

θελεις να πεις οτι μπορουσαν να βαλουν πλακακια και επελεγαν μωσαικο;ή εννοεις οτι το μωσαικο ηταν ακριβοτερο;ξερεις την διαδικασια κατασκευης μωσαικου;τι θελεις να πεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το ειπες κατα την γνωμη σου.διοτι,εκεινη η γενια,απλωνε τα ποδια της,οσο επετρεπε το παπλωμα.και αν δεν ειχαν για πλακακια ,δεν εβαζαν πλακακια.αντιθετα,η δικη σου γενια,ηθελε μεταξωτα βρακια με δανεικα.

 

Ατυχές το παράδειγμα στην δική μου περίπτωση μιας και είναι τελείως ανάποδα τα πράγματα. 'Ενας από τους λόγους που δεν μιλάω στον πατέρα μου και δεν θέλω να τον δω ούτε ζωγραφιστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελεις να πεις οτι μπορουσαν να βαλουν πλακακια και επελεγαν μωσαικο;ή εννοεις οτι το μωσαικο ηταν ακριβοτερο;ξερεις την διαδικασια κατασκευης μωσαικου;τι θελεις να πεις;

θέλω να πω ότι δεν ήταν απαραίτητα λύση ανάγκης...αν ψάξεις παλιά σπίτια ρετιρέ σε 4όροφη και βάλε πολυκατοικία παλιάς δεκαετίας θα δεις μωσαικό στο μπαλκόνι

Κι από μόνωση? :P

καλά στην μόνωση παίζουν πολλοί παράγοντες...κουφώματα π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παλιά σπίτια είναι υπερ-σιχαμένα κατά τη γνώμη μου,  με ελάχιστες εξαιρέσεις (πχ νεοκλασσικά). 'Εχουν λεπτούς τοίχους, άθλια διαρρύθμιση, για δάπεδο αυτό το αηδιαστικό πράγμα που λέγεται μωσαϊκό, μικρά μπαλκόνια, χάλια ηλεκτρικά - υδραυλικά και ένα σωρό άλλα προβλήματα. Δεν θέλω να τα βλέπω ούτε να πηγαίνω επισκέψεις σε τέτοια σπίτια. Μεγαλώνοντας έμεναν όλο σε αυτά οι δικοί μου και ήταν βασικός λόγος που έφυγα από το σπίτι στο λύκειο: για να μείνω σε μια τρυπα, αλλά καινουργια τρύπα.

Υπαρχουν παλιες πολυκατοικιες αρχοντικες μονο απο την εισοδο νιωθεις οτι φτιαχτηκε με μερακι τωρα το μωσαικο,μπανο,κουζινα σε τοσο παλιες πολυκατοικιες ειναι ανακαινισμενα σε μερικες η αν το αγοραζεις το φτιαχνεις.

Παντως εγω πηγαινω συχνα στα Βριλησσια σε μια θεια μου που εχει οροφοδιαμερισμα 11 ετων και μια μερα που κοιμηθηκα εκει τρελλαθηκα...ακουγοταν που μιλαγαν στο αλλο δωματιο,ακουγοταν το καζανακι απο την δευτερη τουαλετα και το πρωι ακουγα την απο κατω που ξυπναγε τα παιδια να πανε σχολειο...ΦΟΒΕΡΟΟΟ.Ωραιο μερος εχει τεραστιο κηπο με δενδρα και λουλουδια και ειναι τελευταιος οροφος αν ηταν στην μεση θα ακουγες και τους απο πανω εκτος απο τους αποκατω.Σαφως στις παλιες πολυκατοικιες(στις περισσοτερες) ειχαν κανει καλυτερη δουλεια γιαυτο και ειναι 60 ετων και ορθιες τα καινουργια σε 30 - 40 χρονια με τα υλικα που εχουν μαλλον δεν θα αντεξουν.Καλα δεν βαζω σε μερικες καινουργιες πολυκατοικιες που νιωθεις ψυχοπλακωμα επειδη σχεδον ορθιος φτανεις το νταβανι τι να την κανω την βεραντα και τα μεγαλεια φυλακες ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά στην μόνωση παίζουν πολλοί παράγοντες...κουφώματα π.χ.

 

Το λιγότερο είναι αυτά, ο πόνος είναι οι τοίχοι και τα μπετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...