Προς το περιεχόμενο

Καινούργια Vs Παλαιά σπίτια


ronaldofenomeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λιγότερο είναι αυτά, ο πόνος είναι οι τοίχοι και τα μπετά...

Πάντως ως φοιτήτρια που έμεινα σε 3 διαφορετικά σπίτια έχω να πω ότι στα δυο πρώτα που ήταν παλιά τα κτίρια δεν ακουγόταν σχεδόν τπτ απ'τους πάνω (σίγουρα ακουγόντουσαν κάτι τρεξίματα και κάτι τέτοια) και στο τελευταίο που έμεινα που ήταν καινούριας κατασκεύης όχι μόνο ακουγόντουσαν οι διάλογοι, ακουγόταν και η κατσαρόλα που καπακωνόταν...κι απο υγρασία τα δύο παλιά δεν είχαν καθόλου (και μιλάμε για Γιάννενα που πνίγεσαι απ'αυτήν) ενώ το καινούργιο όχι μόνο μούχλιασαν οι τοίχοι αλλά είχε μουχλιάσει μέχρι και το στρώμα του κρεββατιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Αν δεν έριξε λεφτά στο σπίτι και ο εργολάβος/μηχανικός ήταν γτπκ, αναμενόμενο...

 

Δεν το πάω στο άκρο του παθητικού σπιτιού, αλλά ακόμα κι ένα καλά/σωστά φτιαγμένο "νεόδμητο" δεν πιάνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο θρες αλλα πραγματικα τωρα ποσοι εργολαβοι θα θυσιασουν λεφτα απο την τσεπη τους για να φτιαξουν μια πιο ανθρωπινη οικοδομη;1 στους 10;

Και νταξει εγω νοικαρης ειμαι σηκωνομαι και φευγω παλι αυριο αν γουσταρω ουτε χιλιαρικο δε θα μου παει.

Καποιος που χει χρεωθει για ολη του τη ζωη για ενα διαμερισμα και ακουει τον διπλα να χλατσαρει στη χεστρα του τι θα κανει?

 

Btw ειμαι ξαπλα κρεβατι τωρα και ακουω τις ομιλιες απο τουλαχιστον 2 διαμερισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να πω ότι δεν ήταν απαραίτητα λύση ανάγκης...αν ψάξεις παλιά σπίτια ρετιρέ σε 4όροφη και βάλε πολυκατοικία παλιάς δεκαετίας θα δεις μωσαικό στο μπαλκόνι

 

καλά στην μόνωση παίζουν πολλοί παράγοντες...κουφώματα π.χ.

 

 

δεν ηταν λυση αναγκης,ηταν η μονη λυση.το μωσαικο,ειναι χοντρο χαλικι,τι δεν καταλαβαινεις;τα πλακακια κοστιζανε πολλα περισοτερα ,με τα περαστικα.τι δεν καταλαβαινεις;μεχρι και τα 80ς το μωσαικο ηταν mainstream,μαζι με τα ξυλινα πατωματα στα υπνοδωματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηταν λυση αναγκης,ηταν η μονη λυση.το μωσαικο,ειναι χοντρο χαλικι,τι δεν καταλαβαινεις;τα πλακακια κοστιζανε πολλα περισοτερα ,με τα περαστικα.τι δεν καταλαβαινεις;μεχρι και τα 80ς το μωσαικο ηταν mainstream,μαζι με τα ξυλινα πατωματα στα υπνοδωματια.

 

Τα ξύλινα πατώματα σε υπνοδωμάτια ή/και σαλόνια είναι ακόμα αγαπημένα από πολύ κόσμο. Δε τα βλέπεις όμως εύκολα σε νεόδμητα διαμερίσματα διότι κοστίζουν. Το πλακάκι είναι πιο φτηνό και κυρίως, βολικό. Θα τα δεις όμως σε πιο ακριβά σπίτια, μεζονέτες, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω σε παλιά οικοδομή και δεν αντέχω τη φασαρία από τους γύρω. Άντε και έκανες το ιδανικό και πήγες σε μία μεζονέτα; Πόσο πρακτική είναι; Πως τη ζεσταίνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω σε παλιά οικοδομή και δεν αντέχω τη φασαρία από τους γύρω. Άντε και έκανες το ιδανικό και πήγες σε μία μεζονέτα; Πόσο πρακτική είναι; Πως τη ζεσταίνεις;

 

Βασικά, μεζονέτα σημαίνει μονοκατοικία, τυπικά με εσωτερική σκάλα. Δε χρειάζεται να είναι 400 τ.μ. για να χαρακτηριστεί μεζονέτα. Οπότε τη ζεσταίνεις όπως και οποιοδήποτε διαμέρισμα. 

 

:P

 

Στο θέμα της πρακτικότητας, είναι ΠΟΛΥ καλύτερα από ότι ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξύλινα πατώματα σε υπνοδωμάτια ή/και σαλόνια είναι ακόμα αγαπημένα από πολύ κόσμο. Δε τα βλέπεις όμως εύκολα σε νεόδμητα διαμερίσματα διότι κοστίζουν. Το πλακάκι είναι πιο φτηνό και κυρίως, βολικό. Θα τα δεις όμως σε πιο ακριβά σπίτια, μεζονέτες, κλπ.

σημερα,το κοστος του πλακακιου,ειναι πολυ πιο χαμηλο απο οτι ηταν το 80-90....τα ξυλινα ειναι ακριβοτερα απο το πλακακι,αλλα φθηνοτερα σε απολυτες τιμες απο τις τιμες 80-90....μην συγκρινετε τις σημερινες τιμες με τις παλιες.αν δεν ηταν η κινα αλλα και το ανατολικο μπλοκ,θα σας ελεγα ποσο θα αγοραζατε τα σμαρτφονια.

πολλοι, δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι το ιταλικο,τουρκικο,σπανιολικο πλακακι που αγοραζετε σημερα σε ξεφτιλα τιμη,λογω καθετοποιησης της παραγωγης ,με μηχανηματα αλλα και ενοικιαζομενους υπαλληλους,αλλα και ελεω ευρωπαικης ενωσης ακα χωρις δασμους,την δεκαετια του 80 το χρυσοπληρωνες ειτε στους εξωτερικους παραγωγους+δασμους,ή στις λιγες μονοπωλιακου χαρακτηρα βιομηχανιες ανα την ελλαδα.οι περισοτεροι μαλιστα,δεν γνωριζουν τι σημαινε να κανεις εισαγωγη τοτε.ηταν κατορθωμα,με τα ρισκα που περιειχε αλλα και με το τρεξιμο.σημερα μπαινεις στο νετ,βλεπεις το προιον,συμφωνεις την τιμη,κανεις το εμβασμα και ερχεται το εμπορευμα.....καμια σχεση με τοτε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω σε σπίτι του 72. κληρονομιά. Μωσαϊκό διαδρομος προς τα δωμάτια, μπάνιο, βεράντα. Δωμάτια ξύλινο πάτωμα. Κουζίνα νεροχύτης παγκος μάρμαρο πάτωμα μωσαικο. Διαρρύθμιση με τα δωμάτια περίεργη.

Του πατάω μια ανακαινιση. Υδραυλικά ξήλωμα και καινούρια. το τι μπιχλα σκουριά χώμα πετραδακια τρίχες είχε μέσα δε περιγραφετε. Ηλεκτρολογικα έγιναν απλά προσθήκες στα υπάρχοντα. Επιπλέον γραμμές για airconditioner πρίζες όπου ήθελα και κάθε δωμάτιο τη δικη του ασφαλιας γτ μια σομπα κ ενα ps3 τοτεμε φώτα ανάμεσα έριχνε την ασφάλεια 3 δωματίων . τραβάω κ μια γείωση γτ σα παλιό σπίτι ή γείωση ήταν στα υδραυλικά εποχης.

Γρεμιζω 1 τοίχο ώστε να γίνει κουζίνα σαλόνι ενιαίο και να φτιαχτεί η διαρρύθμιση. Γρεμιζω μπάνιο γτ ηταν εκείνες οι μπανιέρες οι μπλε με τους μπλε νιπτήρας κ το σάπιο μπιντέ. Πλακάκι ντουζιέρα ανέπνευσε ο χώρος. Όπου είχε εσωτερικά μωσαικο έβαλα καλής ποιότητας laminate. Το μπαλκόνι παραμένει με την αιτία μωσαϊκό γτ δεν έχω αποφασίσει τι να βάλω στο πάτωμα.τα κάγκελα πρόβλημα μεγάλο κ ντεμοντέ. Παραμένουν ως έχουν.Ταβάνια ψηλά. Ηχομόνωση καλύτερη από πολυκατοικία του 85.

Συμπέρασμα δικό μου μετά από όλη τη βαβούρα που τράβηξα ήταν ότι τα υλικά ήταν κλασεις ανώτερα σε σχέση με τώρα. Οι σωληνώσεις ήταν χαλκός και όχι πλαστικά pvc πως τα λένε που προτείνουν πλέον και βάζουν σε νέες πολυκατοικίας. Ηλεκτρολογικα εποχής οκ άλλες ανάγκες τότε. Ναι μωσαικο άλλης εποχή τότε αλλά καρά ανθεκτικό όχι που δα σε σπίτι να ράγισε πλακάκι. Ο χώρος με τα ψηλά ταβάνια με κάνει να μη θέλω εύκολα να μετακομίσω σε καινούρια κατασκευή. Από την άλλη σε καινούρια κατασκευή θα νιώθεις αισθητικά πιο όμορφα πιο μοντέρνα θα χεις αυτόνομη θέρμανση και άλλα καλά. Θεωρώ ένα παλιό σπίτι φροντισμένο δομικά ειναι πολυ καλύτερο. Αισθητικά not .χωρίς αυτόνομη θέρμανση. Όσο κ να το ανακαινίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα,το κοστος του πλακακιου,ειναι πολυ πιο χαμηλο απο οτι ηταν το 80-90....τα ξυλινα ειναι ακριβοτερα απο το πλακακι,αλλα φθηνοτερα σε απολυτες τιμες απο τις τιμες 80-90....μην συγκρινετε τις σημερινες τιμες με τις παλιες.αν δεν ηταν η κινα αλλα και το ανατολικο μπλοκ,θα σας ελεγα ποσο θα αγοραζατε τα σμαρτφονια.

 

Σε αυτό δε μπορώ να διαφωνήσω. Ο βασικός λόγος όμως που δε βλέπουμε συχνά ξύλινα (κυρίως σε διαμερίσματα) πλέον είναι το κόστος. Δεν είναι ότι πλέον δε τα θέλει ο κόσμος. Μια χαρά κρατιέται το ξύλο στα 'high-end' σπίτια (ορίστε, λες και μιλάω για κινητά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το ειπες κατα την γνωμη σου.διοτι,εκεινη η γενια,απλωνε τα ποδια της,οσο επετρεπε το παπλωμα.και αν δεν ειχαν για πλακακια ,δεν εβαζαν πλακακια.αντιθετα,η δικη σου γενια,ηθελε μεταξωτα βρακια με δανεικα.

 

Τα πλακάκια έγιναν μόδα από αρχές 90s, μαζί με το μεταναστευτικό κύμα από Αλβανία (workforce στις οικοδομές)... ανάπτυξη.

 

Προσωπικά προτιμούσα το old school μωσαϊκό, αν και κοστίζει παραπάνω. :)

 

http://www.michanikos.gr/topic/36262-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B4%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%BF%CF%85/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή έχω συνηθίσει να κυκλοφορώ μέσα στο σπίτι χωρίς παπούτσια/παντόφλες, μάρμαρα/πλακάκια/κτλπ χωρίς ενδοδαπέδια δεν προβλέπονται, ξύλο ftw... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παλιά σπίτια είναι υπερ-σιχαμένα κατά τη γνώμη μου,  με ελάχιστες εξαιρέσεις (πχ νεοκλασσικά). 'Εχουν λεπτούς τοίχους, άθλια διαρρύθμιση, για δάπεδο αυτό το αηδιαστικό πράγμα που λέγεται μωσαϊκό, μικρά μπαλκόνια, χάλια ηλεκτρικά - υδραυλικά και ένα σωρό άλλα προβλήματα. Δεν θέλω να τα βλέπω ούτε να πηγαίνω επισκέψεις σε τέτοια σπίτια. Μεγαλώνοντας έμεναν όλο σε αυτά οι δικοί μου και ήταν βασικός λόγος που έφυγα από το σπίτι στο λύκειο: για να μείνω σε μια τρυπα, αλλά καινουργια τρύπα.

Το μωσαϊκό το βρίσκω όμορφο!

 

Μένω σε σπίτι του 72. κληρονομιά. Μωσαϊκό διαδρομος προς τα δωμάτια, μπάνιο, βεράντα. Δωμάτια ξύλινο πάτωμα. Κουζίνα νεροχύτης παγκος μάρμαρο πάτωμα μωσαικο. Διαρρύθμιση με τα δωμάτια περίεργη.

Του πατάω μια ανακαινιση. Υδραυλικά ξήλωμα και καινούρια. το τι μπιχλα σκουριά χώμα πετραδακια τρίχες είχε μέσα δε περιγραφετε. Ηλεκτρολογικα έγιναν απλά προσθήκες στα υπάρχοντα. Επιπλέον γραμμές για airconditioner πρίζες όπου ήθελα και κάθε δωμάτιο τη δικη του ασφαλιας γτ μια σομπα κ ενα ps3 τοτεμε φώτα ανάμεσα έριχνε την ασφάλεια 3 δωματίων . τραβάω κ μια γείωση γτ σα παλιό σπίτι ή γείωση ήταν στα υδραυλικά εποχης.

Γρεμιζω 1 τοίχο ώστε να γίνει κουζίνα σαλόνι ενιαίο και να φτιαχτεί η διαρρύθμιση. Γρεμιζω μπάνιο γτ ηταν εκείνες οι μπανιέρες οι μπλε με τους μπλε νιπτήρας κ το σάπιο μπιντέ. Πλακάκι ντουζιέρα ανέπνευσε ο χώρος. Όπου είχε εσωτερικά μωσαικο έβαλα καλής ποιότητας laminate. Το μπαλκόνι παραμένει με την αιτία μωσαϊκό γτ δεν έχω αποφασίσει τι να βάλω στο πάτωμα.τα κάγκελα πρόβλημα μεγάλο κ ντεμοντέ. Παραμένουν ως έχουν.Ταβάνια ψηλά. Ηχομόνωση καλύτερη από πολυκατοικία του 85.

Συμπέρασμα δικό μου μετά από όλη τη βαβούρα που τράβηξα ήταν ότι τα υλικά ήταν κλασεις ανώτερα σε σχέση με τώρα. Οι σωληνώσεις ήταν χαλκός και όχι πλαστικά pvc πως τα λένε που προτείνουν πλέον και βάζουν σε νέες πολυκατοικίας. Ηλεκτρολογικα εποχής οκ άλλες ανάγκες τότε. Ναι μωσαικο άλλης εποχή τότε αλλά καρά ανθεκτικό όχι που δα σε σπίτι να ράγισε πλακάκι. Ο χώρος με τα ψηλά ταβάνια με κάνει να μη θέλω εύκολα να μετακομίσω σε καινούρια κατασκευή. Από την άλλη σε καινούρια κατασκευή θα νιώθεις αισθητικά πιο όμορφα πιο μοντέρνα θα χεις αυτόνομη θέρμανση και άλλα καλά. Θεωρώ ένα παλιό σπίτι φροντισμένο δομικά ειναι πολυ καλύτερο. Αισθητικά not .χωρίς αυτόνομη θέρμανση. Όσο κ να το ανακαινίσεις.

Εμένα μου αρέσει που η κουζίνα ήταν ξεχωριστό δωμάτιο στα παλιότερα σπίτια, δεν θα την ένωνα με το καθιστικό. Δεν ξέρω τι εξυπηρετεί αυτό και γιατί έχει επικρατήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει που η κουζίνα ήταν ξεχωριστό δωμάτιο στα παλιότερα σπίτια, δεν θα την ένωνα με το καθιστικό. Δεν ξέρω τι εξυπηρετεί αυτό και γιατί έχει επικρατήσει.

 

Είναι μόδα εξ Αμερικής, όπως και το πλακάκι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...