Προς το περιεχόμενο

Απάτη από το 54422


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λούτσες μπλε και η φραγή, δεν βοηθάει. 3 φορές (διαφορετικές μέρες/εβδομάδες όχι μαζί), έχει δεχθεί η μάνα μου μηνύματα, μετά την πρώτη φορά έγινε φραγή στα 5ψηφια.

 

Δεν έγινε κάτι, συνεχίζουν να έρχονται. Περιέργως χρέωση δεν γίνεται ποτέ.

ίσως γιατί στέλνονται μέεσω υπολογιστή χωρίς να χρησιμοποιηθεί το  δίκτυο της εταιρείας και απλώς φαίνεται σαν αποστολέας έανς πενταψήφιος αριθμός.Σε αυτή την περίπτωση ναι η φραγή δεν βοηθάει και δεν μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα μόνο αν έχεις κινητό android τότε ίσως μπορείς να το μπλκάρεις μα μία εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ίσως γιατί στέλνονται μέεσω υπολογιστή χωρίς να χρησιμοποιηθεί το δίκτυο της εταιρείας και απλώς φαίνεται σαν αποστολέας έανς πενταψήφιος αριθμός.Σε αυτή την περίπτωση ναι η φραγή δεν βοηθάει και δεν μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα μόνο αν έχεις κινητό android τότε ίσως μπορείς να το μπλκάρεις μα μία εφαρμογή.

Η φραγη γινεται σε χρεωσιμα 5ψηφια.τα μη χρεωσιμα δεν περιοριζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να υπάρχουν ύποπτα apps ή 'παιχνίδια' που να κάνουν αυτή τη δουλειά;;

Δηλαδή να δίνουν το νούμερο σου, να διαβάζουν το pin απ το sms που λαμβάνεις και να το 'καταχωρούν' στην σελίδα επιβεβαίωσης ωστε να φαίνεσαι και νόμιμα απ την πλευρά της εταιρίας υπεύθυνος εσύ;

Δεν χρειαζεται καν να κατεβασεις κατι, ερχεται «ετοιμο»:

http://thehackernews.com/2017/03/android-malware-apps.html?m=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα και εγώ mail στην εταιρεία όπου και με ενημέρωσαν πως έγινε ενεργοποίηση από εξωτερικό συνεργάτη.

Τους ζήτησα διαγραφή από τις υπηρεσίες και επιστροφή του ποσού.

Ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι με έβγαλαν από συνδρομητή και μου έστειλαν με mail κωδικό για 10€ κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"This sometimes resulted in downloading of other apps that commit SMS fraud. So we blocked the Chamois app family using Verify Apps and also kicked out bad actors who were trying to game our ad systems."

Ταδε εφη google που προσφατα ξηλωσε τις chamois ad based εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εισερχόμενο δεν ειναι χρεωσιμο.

Αυτό έγραφε αλλά επιπλέον πως είναι ενεργή η υπηρεσία. Το αγνόησα, ελπίζω να μην δω στο λογαριασμό κάποια χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ενημερώσω ότι έστειλα email στην συγκεκριμένη εταιρία ζητώντας πληροφορίες για το που κ πως έγινε η ενεργοποίηση (διευθύνσεις ip κτλ) για να προβώ σε νόμιμες κινήσεις. Μου είπαν εμμέσως πλην σαφώς ότι η ενεργοποίηση έγινε από εξωτερικό συνεργάτη και θα μου προσδώσουν το ποσό σε 5 εργάσιμες. Αυτό για κάποιους "φίλους" εδώ που πιστεύουν ότι όλοι είμαστε κουτί κι έχουμε γραφεί σε υπηρεσία. Επιπλέον θέλω να εκφράσω πάλι τη δυσαρέσκειά μου προς την connote για τη στάση της στο θέμα.

 

Να ευχαριστήσω και δημόσια το μέλος green21 για την παρότρυνση του. Για 3-4 ευρώ δεν είχα σκοπό να κάνω κάτι, αλλά σε αυτό βασίζονται και αυτοί.

 

Τα ίδια και σε μένα, αρνήθηκα κάθε συναλλαγή με δαύτους. Αφού κατεγράγηκε ότι δεν αποδέχομαι καμία χρέωση αυτοί τελικά με χρέωσαν 3 SMS. Όμως σε επικοινωνία με την Cosmote μου είπαν ότι θα γίνει αφαίρεση του ποσού - χωρίς καν αίτηση αμφισβήτησης - στον επόμενο λογαριασμό.

Εμένα πάντως με τρώει να το προχωρήσω νομικά, ψάχνοντας πως, με ποιο τρόπο, έγιναν οι χρεώσεις και αν έγινε χρήση των προσωπικών δεδομένων και με ποιον τρόπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ΕΕΤΤ έκανε σωστά τη δουλειά της δεν θα χρειαζόταν να το προχωρήσεις νομικά.

 

Αλλά μιλάμε για καρεκλοκένταυρους που βγάζουν 1-2 αποφάσεις το χρόνο για να δικαιολογούν τους παχυλούς μισθούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα ίσως να το ψάξω στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΑΠΔΠΧ).

​Πατάνε όμως στο γεγονός ότι τρέχεις όλη μέρα για να να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου οπότε που καιρός για τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

Μόλις πριν λίγο μου ήρθε κι εμένα ένα μήνυμα από το 54122 από κάποια Μαρίνα 12 που είδε το προφίλ μου στο facebook κλπ...

Εννοείται πως δεν απάντησα(το διέγραψα επίσης) και δε μου έχει έρθει και κανένα άλλο sms σε σχέση με την υπηρεσία αυτή, μόνο το παραπάνω. Αυτή τη στιγμή δεν έχω καθόλου υπόλοιπο στην κάρτα αλλά μόνο κάποια δωρεάν λεπτά ομιλίας. Χρειάζεται να κάνω κάτι ή να το αγνοήσω απλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοια κατασταση μου συνεβη και εμενα, μιλησα με την vodafone και μπλοκαρα αυτο τον αριθμο και καθαρισα αφου πρωτα με χρεωσαν με λιγα ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...