Προς το περιεχόμενο

Απάτη από το 54422


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρομοια κατασταση μου συνεβη και εμενα, μιλησα με την vodafone και μπλοκαρα αυτο τον αριθμο και καθαρισα αφου πρωτα με χρεωσαν με λιγα ευρω...

Τα πήρες πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μπήκα σε κακόβουλη σελίδα από το κινητό μου και έκανε εγγραφή. Ευτυχώς δεν είχα κάρτα. Έστειλα stop και με διέγραψε.

Καλά, περίμενε. Πιο πιθανό να συνεχίσουν αν σε χρεώνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πήρες πίσω;

Ειχα ρωτηση την vodafone και μου ειπε οτι θα πρεπει να κινηθω δικαστικα εναντιον τους, και οτι αυτοι δεν εχουν καμια σχεση με το θεμα μου, οποτε για 5-6€ δεν εκανα τιποτα, οπως καταλαβαινεις. Το λαθος μου ηταν οτι δεν εκανα καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη.

Το κινητο μου δεν το ειχα βαλει - δωσει πουθενα στο διαδικτυο, εκτος απο αγγελιεςγια αυτο μου εκανε τρομερη εντυπωση αυτο που εγινε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έπαθα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα σε καρτοκινητο που δεν το έχω δώσει πουθενά ( το έχω μόνο για ιντερνετ ) όταν μου πέταξε κάποιο pop up στον chrome που διαφημίζει νομίζω, το fruit ninja.

Πήρα τηλέφωνο στο 2111881777 και αυτοματοποιημένο μήνυμα σε διέγραφε πατώντας το 1, έστειλα και το stop οπότε υποθέτω είναι εντάξει ( όχι ότι έχει κάρτα το συγκεκριμένο νούμερο ποτέ αλλά.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οπως εχω γραψει και σε προηγουμενο post οτι αυτες οι εταιρειες ειναι συνηθως θυγατρικες των παροχων και απο αυτους βρισκουν τα κινητα μας και κανουν τις εγγραφες τις περισσοτερες φορες χωρις να εχουμε κανει εμεις τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναεβαλα κάρτα και δεν με χρεωσαν

Το ότι έβαλες κάρτα και δεν σε χρέωσαν δεν λέει κάτι γιατί μπορεί να σου έρθουν και άλλα μηνύματα που αυτά με την σειρά τους θα σε χρεώνουν δεν το κάνουν στα καπάκια για να μην τους υποπτευθείς αλλά κάποια στιγμή θα θα σου ξαναστείλουν χρεώσιμο sms για αυτό καλύτερα να πάρεις τον παροχό σου και να βάλεις φραγή σε όλατα πενταψήφια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Kαλησπέρα,

σήμερα ενώ ήμουν παραλία και είχα αφήσει το κινητό σπίτι (wifi/data off), έλαβα sms εγγραφής "φάντασμα" από το 54666 καθώς και άλλων 2 προωθητικών από τα 54600 και 54422. 

Συνολικά μου φάγανε εντός ώρας (εγγραφή 17:32 στο lottyclub με 24.8€ ανά μήνα - 18:31 που γύρισα και έστειλα stop) γύρω στα 3€.

Έστειλα στην Wind για επιστροφή του ποσού και αποκλεισμό 5ψήφιων αριθμών.

Στο κινητό δεν είχε κανείς πρόσβαση μιας και το σπίτι ήταν κλειστό.

Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο πως κάνουν εγγραφές σε συνεργασία με τους παρόχους. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο (δεν ξέρω πως "ενεργοποίησαν" το pin χωρίς φυσική πρόσβαση στο κινητό μου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,

 

σήμερα ενώ ήμουν παραλία και είχα αφήσει το κινητό σπίτι (wifi/data off), έλαβα sms εγγραφής "φάντασμα" από το 54666 καθώς και άλλων 2 προωθητικών από τα 54600 και 54422. 

 

Συνολικά μου φάγανε εντός ώρας (εγγραφή 17:32 στο lottyclub με 24.8€ ανά μήνα - 18:31 που γύρισα και έστειλα stop) γύρω στα 3€.

 

Έστειλα στην Wind για επιστροφή του ποσού και αποκλεισμό 5ψήφιων αριθμών.

 

Στο κινητό δεν είχε κανείς πρόσβαση μιας και το σπίτι ήταν κλειστό.

 

Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο πως κάνουν εγγραφές σε συνεργασία με τους παρόχους. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο (δεν ξέρω πως "ενεργοποίησαν" το pin χωρίς φυσική πρόσβαση στο κινητό μου).

Ίσως το κάνουν σε τυχαία νούμερα και απλά βάζουν μόνοι τους τον κωδικό ενεργοποίησης, που είναι παράνομο.

 

Όπως και να έχει, κάνε και καταγγελία, όπως ειπώθηκε πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οπως εχω γραψει και σε προηγουμενο post οτι αυτες οι εταιρειες ειναι συνηθως θυγατρικες των παροχων και απο αυτους βρισκουν τα κινητα μας και κανουν τις εγγραφες τις περισσοτερες φορες χωρις να εχουμε κανει εμεις τιποτα.

Δε στέκει αυτό που λες. Οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών μπορουν να εχουν πολλαπλασια κέρδη με άλλους τρόπους. Σίγουρα παιρνουν προμήθεια απο την υπηρεσία γιατί αυτές βαζουν το δίκτυο αλλα αυτό δε σημαινει οτι ειναι θυγατρικές. 

 

Η μονη λύση ειναι ραγή 5ψήφιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα ήδη φραγή 5ψήφιων.

Η πλάκα είναι πως στο site (ως καλά λαμόγια) δεν υπάρχει τρόπος επικοινωνίας στις περισσότερες χώρες
http://www.lottyclub.net/?change_lang=1&lang=GR

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...