Προς το περιεχόμενο

Απάτη από το 54422


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ την πάτησα ενώ ήμουν εξωτερικό.

Όμως τελικά έβγαλα λεφτά απ αυτή την υπόθεση.

Μου τα επέστρεψε και η vodafone και αυτοί.

Στους απατεώνες πρέπει να γίνεσαι απατεώνας.

Συμφωνώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Γαιτί όχι;Ξέρεις πόσες εφαρμογές έχουν κατέβει από το google play γιατί περιείχαν ιούς;Δύσκολο είανι να κάνουν και αυτό;

 

Ναι δεν έχεις άδικο, απλώς από τη στιγμή που το ίδιο το Google Play σου βγάζει φάτσα φόρα τι permissions θέλει η κάθε εφαρμογή μου φαίνεται απίστευτο να την πατάει κόσμος έτσι. Συν ότι νόμιζα ότι η κάθε εφαρμογή που ανεβαίνει ελέγχεται πρώτα, oh well...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν έχεις άδικο, απλώς από τη στιγμή που το ίδιο το Google Play σου βγάζει φάτσα φόρα τι permissions θέλει η κάθε εφαρμογή μου φαίνεται απίστευτο να την πατάει κόσμος έτσι. Συν ότι νόμιζα ότι η κάθε εφαρμογή που ανεβαίνει ελέγχεται πρώτα, oh well...

Δεν είανι απαραίτητο να δηλωθεί πρώτα στα permisions της εφαρμογής μπορεί να μην δηλώνεται καν για αυτό μπορεί να την πατήσει ο οποιοσδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είανι απαραίτητο να δηλωθεί πρώτα στα permisions της εφαρμογής μπορεί να μην δηλώνεται καν για αυτό μπορεί να την πατήσει ο οποιοσδήποτε.

 

Δε γίνεται. Αν μια εφαρμογή πάει να κάνει κάτι για το οποίο δεν έχει δικαίωμα τερματίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται. Αν μια εφαρμογή πάει να κάνει κάτι για το οποίο δεν έχει δικαίωμα τερματίζεται.

Και όμως γίνεται γιατί πολύ απλά ο προγραμματιστής δεν τα δηλώνει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι περισσότερες κλήσεις του API χρειάζονται συγκεκριμένα permissions. Αν η εφαρμογή σου πάει να καλέσει κάτι που χρειάζεται permissions που δεν είναι δηλωμένα στο manifest file της εφαρμογής, τότε η εφαρμογή θα πετάξει exception. Αυτά ίσχυαν πριν κάποια χρόνια, πολύ πιθανόν να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να μπορείς να καλέσεις ό,τι θες χωρίς κανέναν έλεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο μου συνέβει και εμένα αρχές του 2014, ο πάροχος δεν επέστρεφε , τα χρήματα. Έγινε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και επιστράφηκαν τα χρήματα σε 10 εργάσιμες ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 3-4 εβδομάδες μου ήρθε και εμένα μήνυμα στο κινητό από κάποιον 5ψήφιο και από κάποια δήθεν κοπέλα, ότι έκανα εγγραφή κάπου και περίμενε απάντηση για γνωριμία. Κατάλαβα ότι κάποια απάτη είναι, δεν έδωσα σημασία και φυσικά ΔΕΝ απάντησα. Δεν μου ξαναήρθε άλλο μήνυμα από τότε.

 

Εννοείται ότι δεν έδωσα πουθενά αριθμό κινητού ή όνομα στον οποιονδήποτε, ποτέ και για κανέναν, ότι και να υπόσχεται. Κινητό έχω χαζό.

 

Δεν παρατήρησα κάτι(να μου τελειώσει η κάρτα), είμαι με καρτοκινητό, αλλά αυτό δεν σημαίνει κιόλας ότι δεν χρεώθηκα έστω εκείνο το sms.

Πρέπει να κάνω κάτι, ή το θέμα τελείωσε για εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι να κάνεις και μία φραγή σε όλα τα 5αψηφια νούμερα δεν είναι κακό έτσι θα σιγουρευτείς ότι δεν θα σου ξαναστείλουν μήνυμα ποτέ από τέτοια νούμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι να κάνεις και μία φραγή σε όλα τα 5αψηφια νούμερα δεν είναι κακό έτσι θα σιγουρευτείς ότι δεν θα σου ξαναστείλουν μήνυμα ποτέ από τέτοια νούμερα

Λούτσες μπλε και η φραγή, δεν βοηθάει. 3 φορές (διαφορετικές μέρες/εβδομάδες όχι μαζί), έχει δεχθεί η μάνα μου μηνύματα, μετά την πρώτη φορά έγινε φραγή στα 5ψηφια.

 

Δεν έγινε κάτι, συνεχίζουν να έρχονται. Περιέργως χρέωση δεν γίνεται ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω ότι έστειλα email στην συγκεκριμένη εταιρία ζητώντας πληροφορίες για το που κ πως έγινε η ενεργοποίηση (διευθύνσεις ip κτλ) για να προβώ σε νόμιμες κινήσεις. Μου είπαν εμμέσως πλην σαφώς ότι η ενεργοποίηση έγινε από εξωτερικό συνεργάτη και θα μου προσδώσουν το ποσό σε 5 εργάσιμες. Αυτό για κάποιους "φίλους" εδώ που πιστεύουν ότι όλοι είμαστε κουτί κι έχουμε γραφεί σε υπηρεσία. Επιπλέον θέλω να εκφράσω πάλι τη δυσαρέσκειά μου προς την connote για τη στάση της στο θέμα.

 

Να ευχαριστήσω και δημόσια το μέλος green21 για την παρότρυνση του. Για 3-4 ευρώ δεν είχα σκοπό να κάνω κάτι, αλλά σε αυτό βασίζονται και αυτοί.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...