Προς το περιεχόμενο

Nissan NV 200 Μπορεί να ειναι ιχ


NikosKallithea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eφόσον είσια μέτοχος έστω και με 1% της εταιρείας ή υπάλληλος της, μπορείς νόμιμα να το οδηγείς. Το αγοράζει η εταιρεία, το βάζει και στα έξοδα της.

  

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό, τουλάχιστον αυτό μας είπαν απο την ΦΑΕΕ. Εχεις θέμα με τους επιβάτες, χρειάζεσαι παραστατικά για οτιδήποτε χρειαστεί να μεταφέρεις και ο σκοπός της Εταιρείας πρέπει να το δικαιολογεί.

 

Αν τα παραπάνω πληρούνται, τότε όντως το σύνολο των εξόδων "περνά" στα έξοδα της επιχείρησης.

 

Δεν λέει όμως να "πέσω" σε μικτό κλιμάκιο και να "τρέχω" ........................

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αυτ/τα αυτά (δύο θέσεις) και ολος ο υπόλοιπος χώρος πορτ μπαγκαζ, θεωρούνται φορτηγά με Χ μικτό βάρος.

 

Ετσι σαν φορτηγά βγάζουν άδεια ΙΧΦ, η οποία πρεπει να συνάδει με το επάγγελμα. Ητοι, αγροτικο, επαγγελματικο γενικα, κτλ κτλ κτλ.

 

Ετσι, εχω κι εγώ το κλιο μου. 2 θεσούλες, ντιζελάκι κι έχω σωθεί και βάζω τα πάντα στα έξοδα.

 

https://www.car.gr/6578140-renault-clio-1-5-dci-van-euro-5-gps

 

 

Eφόσον είσια μέτοχος έστω και με 1% της εταιρείας ή υπάλληλος της, μπορείς νόμιμα να το οδηγείς. Το αγοράζει η εταιρεία, το βάζει και στα έξοδα της.

 

Τα μπερδεύεις λιγάκι, άλλα ισχύουν όταν το ΦΙΧ διαθέτει επαγγελματική, και άλλο όταν διαθέτει αγροτική άδεια. Στο επαγγελματικό απαγορεύεται να επιβαίνουν πάνω από δύο άτομα, άσχετα αν διαθέτει πάνω από δύο θέσεις, επίσης απαγορεύεται να μεταφέρεις οτιδήποτε άσχετο με το επάγγελμα σου, και για ότι μεταφέρεις πρέπει να έχεις παραστατικά. Δες τι έπαθε κάποιος που χρησιμοποίησε επαγγελματικό αυτοκίνητο για ιδιωτική χρήση, και συγκεκριμένα για να μεταφέρει ένα ταψί φαγητό από το σπίτι στο φούρνο:

 

 

Στα αγροτικά αντιθέτως η άδεια κυκλοφορίας γράφει για τόσους επιβαίνοντες όσα και τα καθίσματα που διαθέτει, μπορείς χωρίς πρόβλημα να το χρησιμοποιήσεις σαν επιβατικό, μπορείς χωρίς πρόβλημα να κουβαλήσεις ότι σου κάνει κέφι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό, τουλάχιστον αυτό μας είπαν απο την ΦΑΕΕ. Εχεις θέμα με τους επιβάτες, χρειάζεσαι παραστατικά για οτιδήποτε χρειαστεί να μεταφέρεις και ο σκοπός της Εταιρείας πρέπει να το δικαιολογεί.

 

Αν τα παραπάνω πληρούνται, τότε όντως το σύνολο των εξόδων "περνά" στα έξοδα της επιχείρησης.

 

Δεν λέει όμως να "πέσω" σε μικτό κλιμάκιο και να "τρέχω" ........................

 

 

 

 

Αυτά εννοούνται συνφορουμίτη. Επαγγελματικό σημαίνει 2 άτομα (εφόσον μιλάμε για αυτά τα κλασσικά τύπου οπελ κορσα,ρενο κλιο, φορντ φιέστα).

Πάντα ομιλώ για αυτού του τύπου τα επαγγελματικά, για να μη γίνονται παρεξηγήσεις.

 

Σιγουρα μια εταιρεία, επε, αε, μπορει να εχει και ΙΧ ως εταιρικό, με κάποιους περιορισμούς.

 

 

 

Τα μπερδεύεις λιγάκι, άλλα ισχύουν όταν το ΦΙΧ διαθέτει επαγγελματική, και άλλο όταν διαθέτει αγροτική άδεια. Στο επαγγελματικό απαγορεύεται να επιβαίνουν πάνω από δύο άτομα, άσχετα αν διαθέτει πάνω από δύο θέσεις, επίσης απαγορεύεται να μεταφέρεις οτιδήποτε άσχετο με το επάγγελμα σου, και για ότι μεταφέρεις πρέπει να έχεις παραστατικά. Δες τι έπαθε κάποιος που χρησιμοποίησε επαγγελματικό αυτοκίνητο για ιδιωτική χρήση, και συγκεκριμένα για να μεταφέρει ένα ταψί φαγητό από το σπίτι στο φούρνο:

 

 

Στα αγροτικά αντιθέτως η άδεια κυκλοφορίας γράφει για τόσους επιβαίνοντες όσα και τα καθίσματα που διαθέτει, μπορείς χωρίς πρόβλημα να το χρησιμοποιήσεις σαν επιβατικό, μπορείς χωρίς πρόβλημα να κουβαλήσεις ότι σου κάνει κέφι.

 

Οταν είχα μιλήσει με το λογιστή μου, μου είχε πει πως και η άδεια "αγροτικού" είναι τύπος της ευρύτερης επαγγελματικής άδειας. Γι'αυτο αμφότερα, ειναι ΙΧΦ.

Δεν επιμένω, αλλά αυτό θυμάμαι.

 

Επίσης, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, οτι με το επαγγελματικό κουβαλάς οτι προβλεπεται απο την άδεια του. Οποιος νομιζει το αντίθετο, ας δεί εκείνος το βιντεάκι, εγώ γνωρίζω τι έχω αγοράσει και μέχρι που με καλύπτει ο νόμος.

 

Και πρεπει να επιβεβαιώσεις αυτό που αναφέρεις για το τι κουβαλά το αγροτικό. Θεωρώ πως έχεις λάθος...δεν μεταφέρει ότι "θελει" το αγροτικό.

Δηλαδή ειναι παράνομο να ;ας να φερεις τη κόρης σου τον καναπέ που τελείωσε απο φοιτήτρια στη Ξάνθη...

 

Υ.Γ. και επίσης, μην ξεχνάμε και τον περιορισμό που υπάρχει στους οδηγούς! Το επαγγελματικο μου δε μποριε να το οδηγήσιε ο κολλητός μου, παρά μονον εάν εχει υπαλληλική σχέση μαζι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kanesaxo:

 

Το επαγγελματικό και το αγροτικό είναι και τα δύο ΦΙΧ επειδή ΦΙΧ= Φορτηγό(διαχωρισμός από τα επιβατικά) + Ιδιωτικής Χρήσης(διαχωρισμός από τα δημόσιας χρήσης), όχι επειδή "η άδεια "αγροτικού" είναι τύπος της ευρύτερης επαγγελματικής άδειας", ότι και να εννοούσε με αυτό ο λογιστής σου.

 

Όσο για τη μεταφορά επιβατών, όπως εξήγησα ήδη η επαγγελματική άδεια γράφει πάνω δύο άτομα ασχέτως αν το όχημα διαθέτει παραπάνω θέσεις, ενώ η αγροτική άδεια γράφει πάνω τόσα άτομα όσες ακριβώς θέσεις διαθέτει το όχημα. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι γιατί το ένα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιβατικό ενώ το άλλο όχι.

 

Όσο για το τι επιτρέπεται να κουβαλά το καθένα, το επαγγελματικό περιορίζεται "για την εξυπηρέτηση των μεταφορικών αναγκών της επιχείρησης ή του επαγγέλματος του ιδιοκτήτη του".

 

Το αγροτικό όμως σύμφωνα με τα παρακάτω(μια και ζήτησες επιβεβαίωση) μπορεί να έλκει μπαγκαζιέρα(τρέιλερ μεταφοράς οικοσκευών):

 

http://www.yme.gr/?getwhat=7&tid=&aid=1799&id=0

 

Να και το επίμαχο ΦΕΚ:

 

http://www.ahellas.gr/userfiles/file/%CE%A6%CE%99%CE%A7-%CE%A1%CE%A5%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%9B%CE%9A%CE%97%CE%A3%CE%97.pdf

 

Οπότε μια χαρά νόμιμο είναι να πας να φέρεις τον καναπέ της κόρης σου από την Ξάνθη με το αγροτικό, έστω με την προϋπόθεση να φορτωθεί σε μπαγκαζιέρα και όχι στην καρότσα. Θεωρητικά πάντα γιατί στην πράξη κανένας δεν θα σου πει τίποτα αν έχεις έπιπλα στην καρότσα αγροτικού, αν όμως έχεις έπιπλα στην καρότσα επαγγελματικού το ΣΔΟΕ θα σε σκίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κατάλαβες πως το εννοώ...

 

Συμφωνούμε πως τα οχήματα αυτα είναι ΟΛΑ ΙΧΦ = ιδιωτικής χρήσης φορτηγό; εξού και μικτό βάρος, απόβαρο, καθαρό. Συμφωνούμε.

 

Ενα λοιπόν ΙΧΦ πρέπει να φέρει μια άδεια επαγγελματική. Εκεί που δε συμφωνούμε, είναι πως διαχωριζεις την αμιγώς επαγγελματική άδεια με την αγροτική.

Εδώ έχω ένσταση, φυσικα δε μπορώ να το αποδείξω, καθώς πρέπει να ρωτήσω προφανώς στο συγκοινωνιών.

 

Κι εξηγούμαι με απτό παράδειγμα.

 

Οταν πας να ταξινομήσεις ένα ΙΧΦ σου ζητούν μεταξύ άλλως και την έναρξη για να δούν με τι ασχολείσαι, σωστά; (τουλάχιστο σε μένα έγινε.

Ετσι, είσαι αγρότης; επαγγελματική άδεια αγροτικού.

Είσαι Χ έμπορος; επαγγελματική άδεια εμπορικού

Είσαι μανάβης; επαγγελματική άδεια εμπορικού(?) οπου αναγράφεται οπωρολαχανικά

Είσαι βαφέας; επαγγεματική άδεια αναγράφει ελαιοχρωματισμοί.

 

Σωστά;

 

Πχ, εγώ έγω το κλιο, επαγγελματική άδεια οπου αναγράφει "εργοληπτικό".

Εχω το τετραξονικό φορτηγό το οποιο αναγράφει "εργοληπτικο".

 

Προσοχή: ένας που εχει επιχείρηση Χωματουργικών, το φορτηγό του έχει επαγγελματική άδεια που αναγράφει "χωματουργικά". Που σημαίνει οτι μπορει να κουβαλήσει συναφή με τα χωματουργικά, ήτοι χωμα,μπαζα,προιοντα κατεδαφισης, πετρες κ.α.

 

Το δικο μου κουβαλάει ΟΤΙ έχει να κανει με τα έργα μου. Τα ξύλα του μπετατζή μου, τα σίδερα, τα τα τα...

 

ΑΛΛΟΣ έχει φορτηγό με άδεια αγροτικού/δασικου, επειδή κουβαλάει λιπάσματα, στάρια, ξύλα κ.α.

 

Δηλ κατ'εμε, το "αγροτικό" είναι παρακλάδι/ονομασία της αρχικής επαγγελματικής άδειας. Δηλαδή το "επαγγελματικόν" αναγράφει την υποπερίπτωση/είδος επαγγέλματος.

 

Κατα τ΄άλλα, συμφωνούμε πως οφείλεις να κουβαλάς συναφή με το επαγγελμα για το οποιο αγοράστηκε, εκδόθηκε ανάλογη άδεια χρήσης.

Ακόμη κι εγώ που στο κλιο κουβαλάω τα μπαγκάζια μου, είμαι παράνομος.

 

Και κλείνοντας, εξακολουθώ να επιμένω πως με το "αγροτικό" (το κλασσκο 4Χ4 μονο/ημι/διπλοκάμπινο) δε μπορεις να μεταφέρεις οτν καναπέ.

Διάβασα, το ΦΕΚ, και το αλλο που ανήρτησες και εγώ το ερμηνεύω διαφορετικά. Δώσαν αυτη την "άνεση" στους κατόχους αγροτικού γιατι οι περισσότεροι τα χρησιμοποιουν ως ΙΧ και θεωρούνταν άδικο να μη μπορουν να μεταφέρουν τη βάρκα, το τρέιλορ, της μπαγκαζιέρα με τις βαλίτσες τους.

 

Κακώς κατ'εμε το ερμηνεύεις οτι μπορουν να μεταφέρουν τον Χ καναπέ τους, είτε στη καρότσα, είτε στη "μπαγκαζιέρα" τους ώς ντρίπλα, ας πούμε.

Διότι αυτά τα αντικείμενα μεταφέρονται, μονον όταν έχεις άδεια μεταφορών.

 

Σίγουρα μπορει να κουβαλήσει, λιπάσματα, σπορους, τσάπες, φτυάρια, λάστιχα για το τρακτέρ του, λάδια για τη συντήρηση και και και, αλλα οχι το πλυντήριο, τη κουζίνα, το ψυγείο.

 

Σήμερα λογικά θα πιώ καφέ με φίλο τροχαίο και θα επιβεβαιώσω και θα ποστάρω αναλόγως, έτσι για να το γνωρίζουμε στα σίγουρα.

 

Ουτως ή αλλως κουβέντα σε φιλικό κλίμα κάνουμε και δεν εχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ οτι έχω λάθος σε κάτι, δε κάνουμε διαγωνισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που δε συμφωνούμε, είναι πως διαχωριζεις την αμιγώς επαγγελματική άδεια με την αγροτική.

Είναι πολύ απλό:

 

Αγροτικό ΦΙΧ αυτοκίνητο είναι:

α) Αυτό που του έχει χορηγηθεί άδεια κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης ως μη κατά κύριο επάγγελμα αγρότης.

β) Αυτό που του έχει χορηγηθεί άδεια κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης για γεωργικές κτηνοτροφικές πτηνοτροφικές μελισσοκομικές κλπ ατομικές επιχειρήσεις ή εταιρίες.

 

Επαγγελματικό ΦΙΧ αυτοκίνητο είναι:

Αυτό που του έχει χορηγηθεί άδεια κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης για οτιδήποτε άλλο εκτός από τα παραπάνω.

 

Οταν πας να ταξινομήσεις ένα ΙΧΦ σου ζητούν μεταξύ άλλως και την έναρξη για να δούν με τι ασχολείσαι, σωστά; (τουλάχιστο σε μένα έγινε.

Όχι έτσι ακριβώς.

 

Αν είσαι οτιδήποτε άλλο εκτός από αγρότης, σου ζητάνε από την εφορία βεβαίωση για το χρόνο έναρξης και το αντικείμενο εργασιών της επιχείρησης σου.

Αν είσαι κατά μη κύριο επάγγελμα αγρότης, σου ζητάνε το εκκαθαριστικό για να δουν αν έχεις δηλώσει αγροτικό εισόδημα.

Αν είσαι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης, σου ζητάνε βεβαίωση από τη διεύθυνση Γεωργίας.

 

Και κλείνοντας, εξακολουθώ να επιμένω πως με το "αγροτικό" (το κλασσκο 4Χ4 μονο/ημι/διπλοκάμπινο) δε μπορεις να μεταφέρεις οτν καναπέ.

Διάβασα, το ΦΕΚ, και το αλλο που ανήρτησες και εγώ το ερμηνεύω διαφορετικά. Δώσαν αυτη την "άνεση" στους κατόχους αγροτικού γιατι οι περισσότεροι τα χρησιμοποιουν ως ΙΧ και θεωρούνταν άδικο να μη μπορουν να μεταφέρουν τη βάρκα, το τρέιλορ, της μπαγκαζιέρα με τις βαλίτσες τους.

 

Κακώς κατ'εμε το ερμηνεύεις οτι μπορουν να μεταφέρουν τον Χ καναπέ τους, είτε στη καρότσα, είτε στη "μπαγκαζιέρα" τους ώς ντρίπλα, ας πούμε.

Διότι αυτά τα αντικείμενα μεταφέρονται, μονον όταν έχεις άδεια μεταφορών.

Πάμε άλλη μία, "αγροτικό" για το κράτος δεν είναι ούτε το pickup(μπορεί να είναι και κλούβα), ούτε το 4x4(μπορεί να είναι και δικίνητο), είναι το ΦΙΧ που του έχει χορηγηθεί αγροτική άδεια.

 

Όσο για το ΦΕΚ είναι εντελώς ξεκάθαρο, δεν επιδέχεται καμία "ερμηνεία". Εφόσον έχω αγροτικό ΦΙΧ έχω το δικαίωμα να σέρνω μπαγκαζιέρα, την οποία το κράτος την αντιλαμβάνεται ως "τρέιλερ μεταφοράς οικοσκευών". Πάρε και τον ορισμό της "οικοσκευής" μια και σου αρέσουν οι επιβεβαιώσεις:

 

https://el.wiktionary.org/wiki/οικοσκευή

 

Αν παρόλη την τεκμηρίωση που παρέθεσα συνεχίζεις να νομίζεις πως με ένα αγροτικό ΦΙΧ μπορείς να κουβαλήσεις βαλίτσες αλλά δεν μπορείς να κουβαλήσεις έναν καναπέ... σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

 

Ουτως ή αλλως κουβέντα σε φιλικό κλίμα κάνουμε και δεν εχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ οτι έχω λάθος σε κάτι, δε κάνουμε διαγωνισμό.

 

Στον εαυτό σου πες τα αυτά, εσύ είσαι αυτός που αμφισβητεί όσα γράφω όχι μόνο χωρίς να τεκμηριώνει τίποτα, αλλά και που ταυτόχρονα δηλώνει πως δεν έχει ιδέα από αυτά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος, αν θα μπορούσε να βγαλει αδεια κυκλοφορίας ενα τέλος πάντων σαν το Nissan ή κάποιο παρόμοιο απο ιδιώτη, ουτε αγρότη, ούτε τίποτα, απλά ιδιώτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό:

 

Αγροτικό ΦΙΧ αυτοκίνητο είναι:

α) Αυτό που του έχει χορηγηθεί άδεια κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης ως μη κατά κύριο επάγγελμα αγρότης.

β) Αυτό που του έχει χορηγηθεί άδεια κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης για γεωργικές κτηνοτροφικές πτηνοτροφικές μελισσοκομικές κλπ ατομικές επιχειρήσεις ή εταιρίες.

 

Επαγγελματικό ΦΙΧ αυτοκίνητο είναι:

Αυτό που του έχει χορηγηθεί άδεια κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης για οτιδήποτε άλλο εκτός από τα παραπάνω.

 

Ωραία, το πιάσα. Συνεπώς υπάρχουν 2 διακριτές κατηγορίες.

 

 

Όχι έτσι ακριβώς.

 

Αν είσαι οτιδήποτε άλλο εκτός από αγρότης, σου ζητάνε από την εφορία βεβαίωση για το χρόνο έναρξης και το αντικείμενο εργασιών της επιχείρησης σου.

 

Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό. Στη περίπτωση μου μή αγρότης, ζήτησαν την έναρξη και τις τυχούσες μεταβολές απ'τη ΔΟΥ μου (μεταξύ άλλων)

 

 

 

 

Αν παρόλη την τεκμηρίωση που παρέθεσα συνεχίζεις να νομίζεις πως με ένα αγροτικό ΦΙΧ μπορείς να κουβαλήσεις βαλίτσες αλλά δεν μπορείς να κουβαλήσεις έναν καναπέ... σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

 

Εξακολουθώ να το νομίζω, θα το επιβεβαιώσω και θα επανέλθω.

 

 

Στον εαυτό σου πες τα αυτά, εσύ είσαι αυτός που αμφισβητεί όσα γράφω όχι μόνο χωρίς να τεκμηριώνει τίποτα, αλλά και που ταυτόχρονα δηλώνει πως δεν έχει ιδέα από αυτά τα πράγματα.

 

Δυστυχώς στη καριέρα μου ταξινόμησα μόλις 2 οχήματα, οπότε η εμπειρία μου είναι περιορισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος, αν θα μπορούσε να βγαλει αδεια κυκλοφορίας ενα τέλος πάντων σαν το Nissan ή κάποιο παρόμοιο απο ιδιώτη, ουτε αγρότη, ούτε τίποτα, απλά ιδιώτη

 

Σου έχω απαντήσει ήδη, το συγκεκριμένο όχι, άλλα παρόμοια όχι, σου έκανα ανάλυση κιόλας τις προϋποθέσεις. Αν θέλεις κάποια παραπάνω διευκρίνηση ρώτα, εκτός βέβαια αν θέλεις απάντηση από κάποιον άλλον.

Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό. Στη περίπτωση μου μή αγρότης, ζήτησαν την έναρξη και τις τυχούσες μεταβολές απ'τη ΔΟΥ μου (μεταξύ άλλων)

 

Έτσι όπως το είχες γράψει φαινόταν σαν να είχες δεδομένο πως το χαρτί αυτό το ζητάνε από όλους, έτσι μπήκα στον κόπο να διευκρινίσω ότι το ζητάνε σε όλους τους άλλους εκτός από τους αγρότες.

 

Εξακολουθώ να το νομίζω, θα το επιβεβαιώσω και θα επανέλθω.

 

Είπαμε, χέρια ψηλά :)

 

Δυστυχώς στη καριέρα μου ταξινόμησα μόλις 2 οχήματα, οπότε η εμπειρία μου είναι περιορισμένη.

 

Δεν είναι κακό, απλά το βρίσκω εντελώς άκυρο να δίνεις συμβουλές και να αμφισβητείς όσα γράφω όταν δεν έχεις ιδέα από τέτοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nissan πάντως το βγάζει και σε επιβατικό με άλλο όνομα:

 

https://www.car.gr/7493119-nissan-evalia-7-diesel-full-extra

 

Εφορία, τέλη κτλ σαν κοινό 1500cc φυσικά.

 

 

Δεν μου απάντησες για αυτο ομως που ποσταρες εσυ ή δεν κατάλαβα την απάντηση, το παραπάνω μπορεί να το κυκλοφορεί κάποιος ιδιώτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου απάντησες για αυτο ομως που ποσταρες εσυ ή δεν κατάλαβα την απάντηση, το παραπάνω μπορεί να το κυκλοφορεί κάποιος ιδιώτης?

 

Αν εννοείς το Evalia ναι, βγάζει κανονικά άδεια επιβατικού και μπορεί να το κυκλοφορήσει ένας ιδιώτης. Αν εννοείς το NV200 όχι, δεν μπορεί να βγάλει άδεια επιβατικού και δεν μπορεί να το κυκλοφορήσει ένας ιδιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό, απλά το βρίσκω εντελώς άκυρο να δίνεις συμβουλές και να αμφισβητείς όσα γράφω όταν δεν έχεις ιδέα από τέτοια πράγματα.

 

Στο 1ο μου ποστ, δε συμβούλευσα κάτι λάθος...

 

 

 

Τα αυτ/τα αυτά (δύο θέσεις) και ολος ο υπόλοιπος χώρος πορτ μπαγκαζ, θεωρούνται φορτηγά με Χ μικτό βάρος.

 

Ετσι σαν φορτηγά βγάζουν άδεια ΙΧΦ, η οποία πρεπει να συνάδει με το επάγγελμα. Ητοι, αγροτικο, επαγγελματικο γενικα, κτλ κτλ κτλ.

 

Ετσι, εχω κι εγώ το κλιο μου. 2 θεσούλες, ντιζελάκι κι έχω σωθεί και βάζω τα πάντα στα έξοδα.

 

https://www.car.gr/6578140-renault-clio-1-5-dci-van-euro-5-gps

 

Eφόσον είσια μέτοχος έστω και με 1% της εταιρείας ή υπάλληλος της, μπορείς νόμιμα να το οδηγείς. Το αγοράζει η εταιρεία, το βάζει και στα έξοδα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1ο μου ποστ, δε συμβούλευσα κάτι λάθος...

 

 

 

 

Πέρα από το τσουβάλιασμα αγροτικού με επαγγελματικού όχι, οφείλω να το παραδεχτώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το Evalia ναι, βγάζει κανονικά άδεια επιβατικού και μπορεί να το κυκλοφορήσει ένας ιδιώτης. Αν εννοείς το NV200 όχι, δεν μπορεί να βγάλει άδεια επιβατικού και δεν μπορεί να το κυκλοφορήσει ένας ιδιώτης.

 

Ναι αυτο εννοώ, ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...