Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για δορυφορικό δέκτη σε τηλεόραση


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lolarikos μήπως παλαιότερα είχες ξαναμπεί με το user name 21cm?

 

 

Καταρχάς ο άνθρωπος ρώτησε μιας και πήρε tv με δορυφορικο δέκτη αν αξίζει να επένδυσει εκεί. Προφανώς και δεν γνωρίζει και για αυτό ρωτάει.

 

Και αρχίσατε να αναλύετε λύσεις με dreambox, κλειδιά bis και streaming με vlc και enigma... Πιο πολύ σαν επίδειξη γνώσεων μου φαίνεται ότι κάνετε πάρα να βοηθήσετε. Ένας χρήστης με ελάχιστες η καθόλου γνώσεις δεν θα ασχοληθεί με αυτά. Εκτός και εάν το θέλε πάρα πάρα πάρα πολύ.

 

Φίλε μου όπως προαναφερθηκε θες ένα πιάτο 1m+ βάση στήριξης και ένα lnb. Αν θες περισσότερους δορυφορους μπορείς να προσθέσεις επιπλέον lnb παρακεντρα χωρίς μοτέρ κτλ. Ένα απλό diseq αρκεί. Όπως περιπου στα είπε ο χρήστης fysikos. Με μόνη ένσταση το μέγεθος του πιάτου. Πάρε όσο μεγαλύτερο μπορείς.

 

Να ξέρεις ότι τα ελεύθερα δορυφορικα κανάλια δεν έχουν και κάτι το εξαιρετικό. Αν ξέρεις ξένες γλώσσες μερικά αξίζουν. Θα έλεγα ότι το κόστος του εγχείρηματος δεν είναι απαγορευτικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωρίζω το 21cm που λες και θα σε παρακαλούσα να προσέχεις πριν κάνεις υποθέσεις. Επίδειξη γνώσεων δεν εχω λόγο να κάνω. Απλά τα διαδοχικά ποστ που βλέπεις είναι ότι απέμεινε από έναν εριστικό τύπο που μπήκε λογικά με fake profil και έβριζε. Εγώ δεν έχω λόγο να κρύβομαι πίσω από ψεύτικα προφίλ με ξέρουν πολλοί εδώ μέσα με τους οποίους εχω συναλλαχθει. Το αν θέλω να τον βοηθήσω φαίνεται από το γεγονός ότι δεν επιχείρησα να τον βάλω σε επιπλέον έξοδα και διαδικασίες με ταράτσες και νευριασμενους ενοίκους αλλα του πρότεινα την νόμιμη οδό όπου πλέον στα δίνουν όλα δωρεάν με περιεχόμενο που όντως αξίζει σε αντίθεση με τα fta που λίγα είναι εκεί τα καλα. Και προς τους προλαλησαντες που επιχείρησαν να καθοδηγήσουν το παιδί δεν υπάρχει από μέρους μου καμια εμπαθεια. Όλοι έχουν απίστευτες γνώσεις γύρω από συναλλαγές, δικτυα-υπολογιστες και δορυφορικά αντίστοιχα. Απλά μερικές φορές φίλε ο διαδικτυακός λόγος παρεξηγείται γτ είναι απρόσωπος.

Φίλε graphist επειδή βλέπω ότι και συ ξέρεις πολλά γύρω από το θέμα επιτρεψε μου να κάνω μόνο μία συμπλήρωση σε αυτό που λες. Το τι διάμετρο θα βάλει έχει να κάνει με τον δορυφόρο την δέσμη που τον ενδιαφέρει και την γεωγραφική του περιοχή. Υπάρχουν Site που μπορεί να βρει τι διαμετρο χρειάζεται. Δεν έχει νόημα το 1.2m που βγάζει στα 60€ αντί του 80cm που βγαίνει στα 20€ αν θες να κατεβάσεις hotbird. 2 χιλιάδες καταχωρήσεις κατεβαίνουν εύκολα με 80αρι. Επίσης να κοιτάξει μήπως υπάρχει συνδρομητής Nova με ήδη ρυθμισμένο πιάτο να πάρει ένα lnb δύο εξόδων και τελείωσε η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπέθεσα κάτι. Έκανα μια απλή ερώτηση. Δεν το θεωρώ προσβολή. Ο τοπικ starter ρώτησε κάτι απλό και ξαφνικά το θέμα κατέληξε σε άλλο επίπεδο. Δεν έχω κάτι με κανέναν ούτε έχω να χωρίσω κάτι. Απλά η άποψη μου είναι ότι μερικές φορές δεν χρειάζεται να αναλύουμε τόσο πολύ μερικά πράγματα. Ειδικά σε τόσο απλές ερωτήσεις. Δεν έχουν όλοι ούτε τις γνώσεις μας, ούτε την θέληση να ασχολήθουν.

 

Εφόσον σβήστηκαν ποστ από αναφορά, δεν είχα την πλήρη εικόνα. Αντιλαμβάνομαι τον εκνευρισμό σου. Δυστυχώς είχαμε και στο παρελθόν διενέξεις με τέτοια άτομα και ήμουν και εγώ παθών

 

Λυπάμαι αν προσέβαλα κάποιον.

 

Θεωρώ την επιλογή μεγάλης κεραίας ασφαλέστερη επιλογη καθώς επιτρέπει την παράλληλη λήψη περισσότερων από ενός δορυφόρου πιο εύκολα. Ειδικά στα παρακέντρα. Μπορεί πχ να τον ενδιαφέρει λήψη από τις 28 μοίρες που έχει πολύ καλό υλικό. Η όταν ασχοληθεί παραπάνω αγοράζοντας δεκτή σοβαρότερο να μην έχει δέσμευση από το πιάτο και εγκατάσταση μετά νέου, άλλες βάσεις, ρύθμιση εκ νέου κτλ κτλ.

 

Σε καλούς μου πελάτες ακόμα και για νοβα βάζω μεγάλα πιάτα για καλύτερη λήψη σε κακές συνθήκες καιρού. Η διαφορα στα χρήματα είναι 40€ περίπου. Αξίζει.

 

Φιλικα πάντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ας είμαστε λίγο συγκρατημένοι με τα πολλαπλά LNB και τα παράκεντρα, γτ από ό,τι βλέπω στο κάτωθι λινκ το Tuner του συγκεκριμένου μοντέλου KU6500 δεν υποστηρίζει diseqc signal: 

http://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/40024-Samsung-TV-2016

 

Αν θέλει να τεστάρει ως εκ τούτου τις δυνατότητες της τηλεόρασής του στο μέγιστο, βάζει ένα LNB δύο εξόδων σε ένα ογδοντάρι που κοιτάει 13Ε ενός άλλου ενοίκου της πολυκατοικίας. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, βάζει ένα ογδοντάρι να κοιτάει 13Ε ή 19.2Ε (ο Astra σε περιεχόμενο αξίζει περισσότερο, οπότε θα πρότεινα αυτόν).


Εδώ μπορεί να δει τα κανάλια UHD: 

http://en.kingofsat.net/ultrahd.php?&standard=All&ordre=freq&filtre=Clear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι υποστηρίζει καθώς σε περσινό μοντέλο είχα στήσει. Θα μπορούσα να το δω στα manual τους. Αλλά ας αποφασίσει o topic starter και το ψάχνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...