Προς το περιεχόμενο

[USB 3.0 stick] Sandisk Extreme 3.0 64GB, 27.30 ευρώ [ΤΕΛΟΣ]


Genatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα το χτύπαγα άλλα είναι τεράστιο σε 

 

Εγώ έχω 3, είναι πολύ αξιόπιστο, όχι σαν κάτι άλλα μικρότερα που έχω και πρέπει να παλέψω για την σωστή επαφή τους.

 

Αξίζει; θα γράφει γρήγορα;

 

Σε laptop με USB 3 βγάζει τα παρακάτω

 

crystaldisk_mark_USB.jpg

Επεξ/σία από qwerty99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 3, είναι πολύ αξιόπιστο, όχι σαν κάτι άλλα μικρότερα που έχω και πρέπει να παλέψω για την σωστή επαφή τους.

 

 

Σε laptop με USB 3 βγάζει τα παρακάτω

 

crystaldisk_mark_USB.jpg

Usb 2 τα μισά Δηλσδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερό φλασάκι. Το έχω 1,5 χρόνο τώρα.

Κατάλληλο και για εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος λόγω των πολύ καλών 4K read/writes.

Σε πείραμα που είχα κάνει φόρτωνε τα Windows 10 σχεδόν όσο γρήγορα όσο ο SSD μου.

 

Χτύπησα άλλο ένα χθες πριν βγει το θέμα. Στη συνέχεια μου το έβγαζε 54.7 οπότε και δεν ασχολήθηκα να ανοίξω θέμα.

 

post-216698-0-15364700-1483862863_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο μικρό ναι. Πιο γρήγορο δεν υπάρχει.

Ακόμα και κάποια που δηλώνουν 400MB/s έχουν random (4Κ) speeds ΓΤΠ.

Βασικά,, όχι μόνο 4Κ. Σε οτιδήποτε κάτω από sequential (π.χ. 512Κ) τρώνε τη σκόνη του Sandisk.

 

Όποιος ξέρει δεν το συζητά καν. Αν τον βολεύει το μέγεθος είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mymemory.co.uk/USB-Flash-Drives

στο πραπανω θα βρειτε με 25 λιρες 128 usb3 πιο μικρο και ταχυτατο ;)

 

Εγώ της Lexar δεν ξαναπαίρνω με τίποτα.

Εχω 2 USB 3.0 στικάκια πτυσόμενα, και σε laptop πρέπει να σιγουρευτείς για την καλή επαφή, αλλιώς καληνύχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο μικρό ναι. Πιο γρήγορο δεν υπάρχει.

Ακόμα και κάποια που δηλώνουν 400MB/s έχουν random (4Κ) speeds ΓΤΠ.

 

 

 

Εγώ πήρα αυτό το στικ. Άμα δε θες τα random 4k ειναι από τα πιο γρήγορα που έχω δει ίσως και το γρηγορότερο. Αν τα θες τοτε το sandisk είναι μονόδρομος γιατί δεν βρήκα άλλο στον ανταγωνισμό. Αλλά ο περισσότερος κόσμος δεν τον νοιάζει το συγκεκριμένο γιαυτό και η έλλειψη ανταγωνισμού φαντάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα σε νοιάζουν τα random. Και δεν είναι μόνο τα 4Κ. Είναι οτιδήποτε κάτω από 1-2ΜΒ σε μέγεθος. Δες τα 512Κ ας πούμε (1,5 MB/s το Lexar vs 20MB/s το Sandisk). Κοίτα τι γράφει ένας τύπος:

 

UPDATE: I decided to run a real-world scenario. In my Downloads folder, I have 8,924 Files with 731 Folders that accumulated to 22.7GB's worth of space. I moved that to my RAMDisk, then proceeded to move my Downloads folder to each of the USB 3.0 Flash drives.

Real-World Benchmark Results:
Lexar JumpDrive Triton = 7 minutes and 43 seconds, or roughly 51MB's per second
SanDisk Extreme = 3 minutes and 42 seconds, or roughly 102MB's per second

Not to mention that when I deleted the folder afterwards, the SanDisk Extreme deleted it within mere seconds at over 1000 items per second. When deleting it on the Lexar JumpDrive Triton, it took a few minutes, starting at 150 items per second, down to near 30 items per second after a while.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα σε νοιάζουν τα random. Και δεν είναι μόνο τα 4Κ. Είναι οτιδήποτε κάτω από 1-2ΜΒ σε μέγεθος. Δες τα 512Κ ας πούμε (1,5 MB/s το Lexar vs 20MB/s το Sandisk). Κοίτα τι γράφει ένας τύπος:

 

UPDATE: I decided to run a real-world scenario. In my Downloads folder, I have 8,924 Files with 731 Folders that accumulated to 22.7GB's worth of space. I moved that to my RAMDisk, then proceeded to move my Downloads folder to each of the USB 3.0 Flash drives.

 

Real-World Benchmark Results:

Lexar JumpDrive Triton = 7 minutes and 43 seconds, or roughly 51MB's per second

SanDisk Extreme = 3 minutes and 42 seconds, or roughly 102MB's per second

 

Not to mention that when I deleted the folder afterwards, the SanDisk Extreme deleted it within mere seconds at over 1000 items per second. When deleting it on the Lexar JumpDrive Triton, it took a few minutes, starting at 150 items per second, down to near 30 items per second after a while.

Ναι το ξέρω. Το καλύτερο είναι store compression χωρίς συμπίεση που γινεται αμεσα και μεταφορά όταν έχεις τέτοια θεματα. Αυτό ήταν από εποχής USB 2. Στα multimedia είσαι οκ.

 

Το αν δε σε νοιαζουν το έγραψα ως προς την έλλειψη ανταγωνισμού, το οποίο η αλήθεια μου κάνει εντύπωση. (Αν και τώρα που το ξανασκεφτομαι τα φλασακια ποτέ δεν φτιάχτηκαν για εγκαταστάσεις λειτουργικών. Για boot drive OS μονο που είναι σκέτο read και ramdisk

 

Το πρόβλημα επίσης λύνεται με φορμάτ σε ex fat και επιλογή cluster size 1024kb +. Χάνεις λίγο σε χώρο αλλά κερδίζεις σε απόδοση.

 

Όταν θα μου έρθει το φλασακι θα κάνω μερικά πειράματα.

 

Μόνο για εγκατάσταση λειτουργικού είναι απαγορευτικό διότι το μέγιστο NTFS cluster size είναι 64kb

Επεξ/σία από FarCry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To USB αυτο ειναι κορυφαιο, εχω το 32αρι 2-3 χρονια και ειναι ο,τι καλυτερο.

 

Σιγουρα ειναι μαρκουτσι αλλα γι αυτο παιρνεις και ενα μικρο οταν θες και ενα τετοιο.

 

Δυστυχως οταν παταω παραλαβη απο καταστημα, βαζω ΤΚ και λεει οτι δεν υπαρχει σε κοντινο καταστημα (με επιλογη χωρις οριο χλμ)

 

Οσοι το προλαβαν θα το απολαυσουν!

Ευχαριστουμε τον topic starter!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πείραμα που είχα κάνει φόρτωνε τα Windows 10 σχεδόν όσο γρήγορα όσο ο SSD μου.

 

It must be made clear that the Extreme and Extreme PRO are not candidates to consider for a portable OS or Windows-To-Go drive.

 

Since there is no TRIM support through the SATA - USB bridge, users are advised to format them in a file system suitable for flash drives (such as exFAT).

Οπότε ανάλογα με το cluster size στο ex fat μπορείς να παίξεις το jumpdrive είτε καλύτερη απόδοση/μικρότερο χωρο από το sandisk είτε το ανάποδο. Το sandisk κερδίζει σε χώρο και το jumpdrive σε ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...