Προς το περιεχόμενο

[USB 3.0 stick] Sandisk Extreme 3.0 64GB, 27.30 ευρώ [ΤΕΛΟΣ]


Genatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω μπερδευτει.. Απ το forum της sandisc καταλαβα πως ερχεται με fat32 και αν δεν το φορμαρω θα πεσουν οι επιδοσεις του σε 2-3 χρονια το οποιο  ας πουμε οτι ειναι ΟΚ για 27 ευρω. Καθως ομως πρεπει να το φορμαρω με το καλημερα σε exfat γιατι το θελω για μεγαλα αρχεια ,σημαινει πως οι επιδοσεις του θα πεσουν σε 10-20 write .Ο τροπος να κανω secure erase για να το διορθωσω ειναι to much για τις γνωσεις μου. Αν ειναι ετσι μαλλον παω για ακυρο. Αν ομως ερχετε με exfat απ τη μανα του προχωραω κι ασ πεσει 2-3 χρονια. Γνωμες απο καποιον γνωστη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μπερδευτει.. Απ το forum της sandisc καταλαβα πως ερχεται με fat32 και αν δεν το φορμαρω θα πεσουν οι επιδοσεις του σε 2-3 χρονια το οποιο  ας πουμε οτι ειναι ΟΚ για 27 ευρω. Καθως ομως πρεπει να το φορμαρω με το καλημερα σε exfat γιατι το θελω για μεγαλα αρχεια ,σημαινει πως οι επιδοσεις του θα πεσουν σε 10-20 write .Ο τροπος να κανω secure erase για να το διορθωσω ειναι to much για τις γνωσεις μου. Αν ειναι ετσι μαλλον παω για ακυρο. Αν ομως ερχετε με exfat απ τη μανα του προχωραω κι ασ πεσει 2-3 χρονια. Γνωμες απο καποιον γνωστη ?

 

 

 

του κανεις quick format οχι full. με το full πεφτουν οι ταχυτητες και θελεις secure erase

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μπερδευτει.. Απ το forum της sandisc καταλαβα πως ερχεται με fat32 και αν δεν το φορμαρω θα πεσουν οι επιδοσεις του σε 2-3 χρονια το οποιο  ας πουμε οτι ειναι ΟΚ για 27 ευρω. Καθως ομως πρεπει να το φορμαρω με το καλημερα σε exfat γιατι το θελω για μεγαλα αρχεια ,σημαινει πως οι επιδοσεις του θα πεσουν σε 10-20 write .Ο τροπος να κανω secure erase για να το διορθωσω ειναι to much για τις γνωσεις μου. Αν ειναι ετσι μαλλον παω για ακυρο. Αν ομως ερχετε με exfat απ τη μανα του προχωραω κι ασ πεσει 2-3 χρονια. Γνωμες απο καποιον γνωστη ?

επειδή το έχω, quick format σε ntfs του έχω κάνει και είναι ο,τι καλύτερο έχω αγοράσει σε stick στη ζωή μου

 

δίνει τις ταχύτητες που υπόσχεται άνετα, ΑΛΛΑ μόνο αν αντιγράφεις ή γράφεις από ή σε ssd

 

σε μηχανικό σούρνεται αναλόγως με τις δυνατότητες του μηχανικού που όλοι οι μηχανικοί είναι πολύ πιο αργοί από αυτό το φλασάκι 

 

η μόνη βλακεία που έχω κάνει μαζί του είναι ότι το στράβωσα κατά λάθος όπως προεξείχε από το κουτί μου, αλλά το ίσιωσα (το έβγαλα από τη θήκη και το ίσιωσα) και συνεχίζει και δουλεύει κανονικά χωρίς να φαίνεται να έχει κάποιο θέμα 

 

για να μεταφέρεις στα γρήγορα μεγάλα αρχεία είναι τέλειο και ακόμα και σε full price έχει τη καλύτερη σχέση τιμής/επιδόσεων στην αγορά

 

το συνιστώ με τα 1000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δίνει τις ταχύτητες που υπόσχεται άνετα, ΑΛΛΑ μόνο αν αντιγράφεις ή γράφεις από ή σε ssd

 

σε μηχανικό σούρνεται αναλόγως με τις δυνατότητες του μηχανικού που όλοι οι μηχανικοί είναι πολύ πιο αργοί από αυτό το φλασάκι

 

 

καντου ενα full format για να περασουν οι μηχανικοι μπροστα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FarCry σ ευχαριστω πολυ οπως και τον topicstarter

 

 

δεν ειναι θεμα το 1-2 χρονια για να γινει αυτο. ειναι θεμα ποσο γραφεις.

 

εαν το γεμισεις ολο , του πετας 64gb και μετα τα σβησεις ειναι το ιδιο πραγμα.

 

ο τυπος που ειπε οτι του μειωθηκε η ταχυτητα μετα απο ενα χρονο ειναι για τη δικη του χρηση.

 

καποια στιγμη επειδη κανει wear levelling θα γραψει δεδομενα σε ολο το φλασακι αναγκαστικα και ας εχει κελια που εχουν φλαγκαριστει διεγραμμενα. και τοτε ειναι που θα πεσουν οι ταχυτητες

που παταω για να το παραγγειλω?

 

 

το οτι λεει 5 χρονια εγγυηση απο τον προμηθευτη σημαινει οτι σου δινει ο κωτσοβολος 5 χρονια εγγυηση και για τα υπολοιπα 25 χρονια που μενουν πρεπει να μιλησεις με την μαμα sandisk?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που παταω για να το παραγγειλω?

 

Ηταν για λιγες ωρες και παλι διαθεσιμο αλλα οχι πια.

 

Αν πατε και στην σελιδα με τα Usb sticks δν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο γνωρίζω απο παλιά που διάβαζα για τριμ και λοιπά,

 

εάν δεν κάνει απο μόνο του κάποιο είδος τριμ,

και αν δεν έχουν κάνει βλακεία με το να γράφονται ομοιόμορφα τα blocks,

 

μετά το γράψιμο ίσο με τη χωρητικότητα του θα είναι πιο αργό.

Αθροιστικά. 1γίγα σήμερα και 5 μεθαύριο κλπ.

Όταν φτάσουμε τα 64 θα θέλει "καθάρισμα".

 

Πάλι μάλλον πιο γρήγορο απο άλλα αλλά δε θα "πετάει".

 

Εγώ πήρα δύο με παραλαβή απο το κατάστημα που δεν έχω πάει ακόμα (και ελπίζω να μή τα φάνε άλλοι)

και δε πρόκειται ποτέ να του κάνω "καθάρισμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο γνωρίζω απο παλιά που διάβαζα για τριμ και λοιπά,

 

εάν δεν κάνει απο μόνο του κάποιο είδος τριμ,

και αν δεν έχουν κάνει βλακεία με το να γράφονται ομοιόμορφα τα blocks,

 

μετά το γράψιμο ίσο με τη χωρητικότητα του θα είναι πιο αργό.

Αθροιστικά. 1γίγα σήμερα και 5 μεθαύριο κλπ.

Όταν φτάσουμε τα 64 θα θέλει "καθάρισμα".

 

Πάλι μάλλον πιο γρήγορο απο άλλα αλλά δε θα "πετάει".

 

Εγώ πήρα δύο με παραλαβή απο το κατάστημα που δεν έχω πάει ακόμα (και ελπίζω να μή τα φάνε άλλοι)

και δε πρόκειται ποτέ να του κάνω "καθάρισμα".

 

 

wear levelling κανουν ολοι γιατι εχουν nand flash τσιπακια. ειτε βρισκονται σε SSD ειτε σε κανονικα στικακια. Το θεμα ειναι οτι οι επιδοσεις στους SSD σχετιζονται με τον ελευθερο χωρο που εχουν. προβληματα παρουσιαζονται στο τελος του γεμισματος του χωρου. δηλαδη οταν φτανουμε στα 64gb. και σε αυτο φταιει ο SSD controller που εβαλαν για να εχουν τις επιδοσεις στα 4K

 

ο κανονικος κλασσικος usb 3.0 controller οπως εχει το lexar p20 δεν εχει τετοια θεματα. γιατι δεν χρειαζεται χωρο για τετοιες λειτουργιες.

 

θεωρητικα θα πρεπει το sandisk extreme αφου ειναι SSD να εχει τα ιδια θεματα με τα power losses που εχουν και οι SSD δηλαδη εν δυναμει FTL corruption ωστε να γινεται το στικακι μπρικι και να μη διαβαζεται απο το pc.

 

μπορουμε να κανουμε δοκιμη πανω σε αυτο μιας που υπαρχουν τα 30 χρονια εγγυηση (πλακα κανω , αλλα θα γουσταρα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μπερδεμένο το θέμα trim.

Έχει και SSD controller που υποστηρίζει trim και USB-SATA bridge που υποστηρίζει UASP (άρα και trim).

Το θέμα είναι ότι κάπου έχει μπλοκάρει η υπόθεση trim, πιθανότατα στο firmware του USB-SATA bridge.

Σε Linux μπορεί να γίνει manual trim μέσω του hdparm οπως λέει εδώ αυτός ο τύπος

 

Για τα Windows που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα 3 είναι τα πράγματα που πρέπει να γίνονται:

1) Format σε exFAT για να μειωθούν οι επιπλέον εγγραφές του NTFS.

2) Να φροντίζουμε να μένει πάντα ένα 5-10% ελεύθερου χώρου

3) Quick format κατά διαστήματα για να έρχεται στα ίσα του

 

Το έχω 1,5 χρόνο, έκανα ένα quick format χθες για να δω ΑΝ έχει επιρρεαστεί η απόδοση του καθόλου

και τα αποτελέσματα είναι αυτά:

 

post-216698-0-45408200-1483976351_thumb.png

 

Οπότε συνεχίζει να πετάει. Κανένα πρόβλημα χωρίς secure erase και συναφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω 1,5 χρόνο, έκανα ένα quick format χθες για να δω ΑΝ έχει επιρρεαστεί η απόδοση του καθόλου

και τα αποτελέσματα είναι αυτά:

 

attachicon.gifSandisk Extreme USB.png

 

Οπότε συνεχίζει να πετάει. Κανένα πρόβλημα χωρίς secure erase και συναφή.

 

 

τα writes σου εχουν πεσει λιγο σε σχεση με οτι βλεπω εδω

 

 

https://sansa.i.lithium.com/t5/image/serverpage/image-id/141i807960F66BC84EB6?v=v2

 

 

υπαρχει κανενας να δωσει crystalmark μαμισιο?

 

οποιος το παραλαβει ή θα το παραλαβει να ριξει ενα μαμισιο τεστ

 

btw εσενα γιατι λεει 60GiB και οχι 58? μαλλον θα ειναι το FAT32. ισως αυτο εξηγει και τα χαμηλοτερα read απο εσενα. ειναι το χειροτερο απο τα τρια. NTFS, exFAT παιζουν μαζι μπαλα

 

και ο τυπος δινει τα ιδια στα writes

 

http://i68.servimg.com/u/f68/10/07/98/36/sd_etr10.jpg

 

φαινεται εχεις χασει στα sequence

 

Το AS SSD σου δειχνει οτι ειναι align?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράζουμε τους αναγνώστες αλλά έχει ενδιαφέρον αυτό που έχει κάνει η Sandisk.

Το έχει βγάλει σε 2 εκδόσεις. Κάποια μοντέλα τα έβγαλε με overprovision τα 2 GB που τους λείπουν.

Αυτά λοιπόν είναι λιγότερο ευπαθή σε αυτά που περιγράφουμε παραπάνω.

 

Όσο για τις επιδόσεις δεν έχω καμία μείωση. Τόσο ήταν και την πρώτη μέρα.

Μάλλον δεν πιάνω τα μέγιστα λόγω του Renesas USB 3.0 controller που έχει η Μ/Β μου.

Aligned πρέπει να είναι. Δεν του έχω κάνει κάτι για να αλλάξει το alignment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...