Προς το περιεχόμενο

Σας αρεσει να μιλατε στο τηλεφωνο;


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παρατηρησει οτι αποφευγω να μιλαω στο τηλεφωνο, δηλαδη το σηκωνω και βιαζομαι κατα καποιο τροπο να το κλεισω και σπανια παιρνω εγω καποιον. Επισης αποφευγω να παρω καποιο γραφειο να κανονισω μια υποθεση και προτιμω να παω αυτοπροσωπος-αν ειναι κατι κοντα δηλαδη θα παω με την αυριο καθος περναω απο κει απο το να παρω τηλ τωρα να ξεμπερδευω. Δε ξερω που οφειλετε αυτο, ντροπαλος η κατι δεν ειμαι ισα ισα-και δε θυμαμαι ποτε να εχω αφησει μηνυμα, ξαναπαιρνω μετα απο λιγο.

 

Υπαρχουν πολλοι περιεργοι σαν εμενα;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κι εγω! Το μισω το τηλεφωνο.Φιλοι παραπονιουνται συνεχως πως δεν τους τηλεφωνω και ματαια προσπαθω να τους εξηγησω οτι το θεωρω χαζο να τα λεμε απο το τηλεφωνο κι οτι προτιμω να τα πουμε απο κοντα. Δεν μπορω να μιλαω με τις ωρες στο τηλεφωνο, αλλα προσωπο με προσωπο μιλαω ακαταπαυστα. Επισης με εχουν απατησει και παρατησει με αφορμη αυτο (χαχαχα). Αλλα παλι τα ιδια συνεχιζω.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κοπελα που γουσταρω η με τη κοπελα μου ουτε εγω εχω προβλημα. Με συγγενεις το εχω αυτο το προβλημα και με το που με παιρνουν ξερουν και λενε "κατσε να σου πω μη το κλεισεις" και μετα απο 5-10" στο τελος λεω "ενταξει ενταξει αντε γεια".

 

Τα πιο επισημα τηλεφωνηματα ειναι ακομα χειροτερο που πρεπει να πεις "ναι γεια σας ειμαι ο ταδε και σας παιρνω για μπλα μπλα", δε ξερω δε μ'αρεσει..απο κοντα βλεπεις τον αλλον και ειναι αλλιως,οχι οτι εχω προβλημα να μιλησω ευγενικα μονο στο τηλεφωνο δε μου βγαινει

 

Ισως εχει να κανει πε την "αβολη" στιγμη που δε μιλαει κανεις η οταν μιλας για πολυ ωρα δε ξερεις αν ο αλλος ειναι ακομα στη γραμμη και δινει σημασια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κοπελα που γουσταρω η με τη κοπελα μου ουτε εγω εχω προβλημα. Με συγγενεις το εχω αυτο το προβλημα και με το που με παιρνουν ξερουν και λενε "κατσε να σου πω μη το κλεισεις" και μετα απο 5-10" στο τελος λεω "ενταξει ενταξει αντε γεια".

 

Τα πιο επισημα τηλεφωνηματα ειναι ακομα χειροτερο που πρεπει να πεις "ναι γεια σας ειμαι ο ταδε και σας παιρνω για μπλα μπλα", δε ξερω δε μ'αρεσει..απο κοντα βλεπεις τον αλλον και ειναι αλλιως,οχι οτι εχω προβλημα να μιλησω ευγενικα μονο στο τηλεφωνο δε μου βγαινει

 

Ισως εχει να κανει πε την "αβολη" στιγμη που δε μιλαει κανεις η οταν μιλας για πολυ ωρα δε ξερεις αν ο αλλος ειναι ακομα στη γραμμη και δινει σημασια

Ειναι βαρετό να μιλάς στο τηλέφωνο απλά για να μιλάς. Ειδικά μερικοί δεν βάζουν γλώσσα μέσα. Δεν έχεις θέμα στο φυσιολογικό είναι. Ειδικά εμείς οι άνδρες σπάνια είμαστε του τηλεφώνου. Οι γυναίκες το έχουν για σκουλαρίκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με τη σπάει το ανάποδο, όταν ακούω «στο έγραψα στο FB/Skype/οτιδήποτε». Αν είναι κάτι σημαντικό πάρε τηλέφωνο για να είναι σίγουρο ότι θα το μάθω. Αλλιώς θα το δω όταν μπω FB (μια φορά τη μέρα και αν) ή όταν ανοίξω το αντίστοιχο πρόγραμμα. Τηλεφωνάκι, 2 λεπτά θα πάρει και τέλειωσε η υπόθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω! Το μισω το τηλεφωνο.Φιλοι παραπονιουνται συνεχως πως δεν τους τηλεφωνω και ματαια προσπαθω να τους εξηγησω οτι το θεωρω χαζο να τα λεμε απο το τηλεφωνο κι οτι προτιμω να τα πουμε απο κοντα. Δεν μπορω να μιλαω με τις ωρες στο τηλεφωνο, αλλα προσωπο με προσωπο μιλαω ακαταπαυστα. Επισης με εχουν απατησει και παρατησει με αφορμη αυτο (χαχαχα). Αλλα παλι τα ιδια συνεχιζω.

θα τους λες υπαρχει και το viber.απο τοτε που βγηκε το viber Και ολα αυτα γλυτωνεις απιστευτα τα τηλεφωνα.

για τις εταιρειες που λεει ο ts και εγω προτιμω να στελνω email για να παρω μια απαντηση παρα να παιρνω τηλεφωνο.αντι να χαιρεται ο αλλος που εχει την ησυχια του και δεν χρειαζεται να μιλαει στο τηλεφωνο σε χωριζει κιολας. λολ.

 

 

κατα τα αλλα +1 και για μενα οτι δεν μου πολυ αρεσει το τηλεφωνο παρα μονο αν ειναι να γινει μια πολυ συντομη συνεννοηση ή αν πρεπει να δωσω τιποτα οδηγιες οταν σε πριζουν για pc /internet οποτε με texting δεν βγαζεις ακρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρησει οτι αποφευγω να μιλαω στο τηλεφωνο, δηλαδη το σηκωνω και βιαζομαι κατα καποιο τροπο να το κλεισω και σπανια παιρνω εγω καποιον. Επισης αποφευγω να παρω καποιο γραφειο να κανονισω μια υποθεση και προτιμω να παω αυτοπροσωπος-αν ειναι κατι κοντα δηλαδη θα παω με την αυριο καθος περναω απο κει απο το να παρω τηλ τωρα να ξεμπερδευω. Δε ξερω που οφειλετε αυτο, ντροπαλος η κατι δεν ειμαι ισα ισα-και δε θυμαμαι ποτε να εχω αφησει μηνυμα, ξαναπαιρνω μετα απο λιγο.

 

Υπαρχουν πολλοι περιεργοι σαν εμενα;

Σαν να το 'γραψα εγώ! :-)

 

Κι εγώ το τηλέφωνο το 'χω για το κλείσιμο των ραντεβού στην ουσία με μόνη εξαίρεση όταν είμαι σε συγκεκριμένου τύπου δουλειά με συνεργείο που το χρησιμοποιώ ως γουόκι τόκι.

 

Ακόμα και με φίλους μου που ζούμε σε διαφορετικούς νομούς, κάνω ταξίδια αστραπή ανα διαστήματα ώστε να τα πούμε απο κοντά :)

Κι εγω! Το μισω το τηλεφωνο.Φιλοι παραπονιουνται συνεχως πως δεν τους τηλεφωνω και ματαια προσπαθω να τους εξηγησω οτι το θεωρω χαζο να τα λεμε απο το τηλεφωνο κι οτι προτιμω να τα πουμε απο κοντα. Δεν μπορω να μιλαω με τις ωρες στο τηλεφωνο, αλλα προσωπο με προσωπο μιλαω ακαταπαυστα. Επισης με εχουν απατησει και παρατησει με αφορμη αυτο (χαχαχα). Αλλα παλι τα ιδια συνεχιζω.

Α καλά ναι, υπήρξε σχέση που με είχε καταλήξει να κάνω το τηλέφωνο σκουλαρίκι... μιλάμε οτι ήταν για ψώνια βολτάροντας φερ' ειπείν κι εγώ στη δουλειά με το hands free μόνιμα σε λειτουργία, σαν να είμασταν παρέα και γούσταρε όταν άκουγε και κανά τριβείο που και που ο.Ο (10h/24h)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι τοσο φαν του τηλεφωνου,αλλα προτιμω να μιλαω απο κοντα.Με οσους δεν μπορω να τους δω αμεσα,ναι μιλαω ή οταν θελω να μιλησω απο κοντα με καποιον και δεν μπορω.Χρησιμοποιω πολυ messenger αλλα και viber/direct messages στο instagram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γουστάρω με τίποτα να μιλάω στο τηλ. με κανέναν-καμία, ακόμα και φαγητό όταν θέλω να παραγγείλω μόνο μέσω ιντερνετ.

Όταν με παίρνουν για σύντομη συνεννόηση δεν έχω θέμα απλά προτιμώ την γραπτή ή real επικοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι φυσιολογικο ομως, ολο και καποιος λογος θα κρυβεται πισω απ τον χαρακτηρα η τη προσωπικοτητα μας που μας κανει να μη μας αρεσει να μιλαμε στο τηλ.

 

Πχ. Μπορει υποσυνειδητα να εχουμε καποια ανασφαλεια-για το πως ακουγεται η φωνη μας ξερω γω, η να ειμαστε τυποι που να "μετραμε" τα λογια μας και αν δε βλεπουμε τον αλλον δε μπορουμε να κρινουμε πως τα παμε αν δε διαβαζουμε το body language του αλλου. Θα ταν ενδιαφερον να μαθω το λογο που ειμαι/ειμαστε ετσι αν μπορουσε να το εξηγησει η επιστημη.

 

Με βιντεοκλησεις skype κτλ δε νομιζω εχω καποιο προβλημα και αυτο ειναι ενδιαφερον.

 

Μια αλλη εκδοχη ειναι οτι βαριεμαι τους ανθρωπους γενικα και τις μπουρδες που λενε. Ισως αισθανομαι αναγκασμενος να εχω μια συζητηση στο τηλ χωρις να μπορω να ξεφυγω απο τη στιγμη που το σηκωσω ενο με sms γραφω μια δυο λεξεις και τελειωσε μεχρι να μου ξανααπαντησει και να με "ξαναενοχλησει"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν μικρός πριν κάνω οποιαδήποτε σχέση δεν είχα πρόβλημα. Αρχισε να με ενοχλεί από τις γυναίκες και την μανία που έχουν να παίρνουν συνέχεια λέγοντας μαλακίες χωρίς ουσία. Επίσης αισθάνομαι πως περιορίζομαι στο να κάνω οτιδήποτε όσο μιλάω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕν ξέρω αν θυμάστε, ήταν μια περίοδος, γύρω στο 2009, που οι εταιρίες κινητής είχαν προσφορά στα καρτοκινητά 1500 λεπτά ομιλίας και 1500 sms προς χρήστες των ίδιων καρτοκινητων για μερικούς μήνες με εφάπαξ χρέωση μερικά ευρώ και μετά αρκούσε να βάλεις κάρτα μια φορά τον μήνα για να ενεργοποιηθεί η προσφορά, και η κάρτα σου έμενε για να την χρησιμοποιήσεις όπως θες. Εκείνη την περίοδο εγώ είχα παρουσιαστεί στον στρατό, και ένας φίλος που ήμασταν στον ίδιο θάλαμο είχε βάλει την προσφορά και μιλούσε με την κοπέλα του, και η κοπέλα του είχε βάλει επίσης την ίδια προσφορά. Δηλαδή συνολικά 3.000 λεπτά ομιλίας ή 50 ώρες τον μήνα. Ε λοιπόν, χάλαγαν και τις 50 ώρες και δεν τους έφταναν κιόλας, δηλαδή μίλαγαν κατά μέσο όρο 1 ώρα και 40 λεπτά την ημέρα, το κινητό είχε γίνει κανονικά σκουλαρίκι.

 

Εγώ πάλι από την άλλη μου την σπάει πάρα πολύ να με παίρνουν τηλέφωνο, εκτός μόνο αν πρόκειται για πολύ σημαντικό λόγο. Το τηλέφωνο έχω να το χρησιμοποιήσω για κλήση τουλάχιστον 12 μέρες, ούτε καν τα χριστούγεννα και την πρωτοχρονιά δεν έκανα κλήσεις, ευχές έστειλα με sms.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...