Προς το περιεχόμενο

Aliexpress alipay και χρέωση συναλλάγματος απο € σε $


dreamkiller777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που βρίσκω ποσο έχει το exchange rate τους;

Επισης μπορώ να πληρώσω απευθείας σε δολλάρια μεσω revolut? Και αν ναι μεσω alipay ή χωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ γιατι αλλα rates ειδα στο xe.com κ αλλα τράβηξε.

Αν εχω δολλάρια στη revolut θα τραβήξει απο τα δολλάρια ή απο τα ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ γιατι αλλα rates ειδα στο xe.com κ αλλα τράβηξε.

Αν εχω δολλάρια στη revolut θα τραβήξει απο τα δολλάρια ή απο τα ευρω;

Αν εχεις ολο το ποσο σε δολάρια, θα "τραβήξει" δολάρια, αν οχι θα κάνει μετατροπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ρυθμίσεις του account σου στο aliexpress μπορείς να ρυθμίσεις να σου βγάζει τις τιμές σε $, αντί σε euros.
Έτσι, το revolut θα μετατρέπει τα euros σου σε δολάρια μόνο του (αντί για το ali) και όλα καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πως ρυθμίζουμε το aliexpress να μας βγάζει την τιμή που έχει ζητήσει ο πωλητής στο νόμισμα που έχει ζητήσει και όχι να μας κάνει μετατροπή στο νόμισμα που εμείς έχουμε επιλέξει?

 

Για παράδειγμα σε ένα προϊόν αν ο πωλητής έχει ζητήσει 100$ και εγώ έχω ρυθμίσει την εφαρμογή να μου εμφανίζει σε € τις τιμές, τότε θα μου κάνει μετατροπή η εφαρμογή με όποιο κόστος αυτή θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ρυθμίζουμε το aliexpress να μας βγάζει την τιμή που έχει ζητήσει ο πωλητής στο νόμισμα που έχει ζητήσει και όχι να μας κάνει μετατροπή στο νόμισμα που εμείς έχουμε επιλέξει?

 

Για παράδειγμα σε ένα προϊόν αν ο πωλητής έχει ζητήσει 100$ και εγώ έχω ρυθμίσει την εφαρμογή να μου εμφανίζει σε € τις τιμές, τότε θα μου κάνει μετατροπή η εφαρμογή με όποιο κόστος αυτή θέλει.

Άνοιξε την εφαρμογή στο κινητό σου, σύρε το δαχτυλο σου απο αριστερά προς τα δεξιά θα φανεί το μενου, πάτα(την ελληνική σημαία) στα settings, εκει ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές αγόρασα από aliexpress σε €.

 

Το έβαλα να μου δείχνει τις τιμές σε ευρώ και στη leupay χρεώθηκα ακριβώς το ποσό των € που μου έδειξε το aliexpress.

 

Πιστεύω ότι τους τελευταίους μήνες τα κινεζομάγαζα μπορούν να δεχτούν και πληρωμές σε άλλο νόμισμα εκτός $.

 

 

Διευκρίνηση:

1. Στο aliexpress η τιμή σε € ήταν ίδια με αυτή που προκύπτει από την ισοτιμία της visa οπότε ούτε έχασα ούτε κέρδισα και μάλλον τη διαφορά στην τιμή της καρπώνεται το aliexpress.

2. Στο gearbest η τιμή που βγάζει σε € είναι σχεδόν ίδια με το xe,com (κάποιες μέρες και ελαφρώς καλύτερη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε την εφαρμογή στο κινητό σου, σύρε το δαχτυλο σου απο αριστερά προς τα δεξιά θα φανεί το μενου, πάτα(την ελληνική σημαία) στα settings, εκει ειναι

Εκεί σου λέει σε τι νόμισμα θες να βλέπεις τις τιμές. Εγώ θέλω ρύθμιση ώστε να βλέπω τις τιμές που ζητάει ο πωλητής στο νόμισμα που ζητάει ο πωλητής. Δεν θέλω να μου κάνει μετατροπή το Aliexpress με ότι προμήθεια γουστάρει και δεν θα μάθω ποτέ.

 

(αν και μερικές φορές η άγνοια είναι χρυσός!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές αγόρασα από aliexpress σε €.

 

Το έβαλα να μου δείχνει τις τιμές σε ευρώ και στη leupay χρεώθηκα ακριβώς το ποσό των € που μου έδειξε το aliexpress.

 

Πιστεύω ότι τους τελευταίους μήνες τα κινεζομάγαζα μπορούν να δεχτούν και πληρωμές σε άλλο νόμισμα εκτός $.

 

 

Διευκρίνηση:

1. Στο aliexpress η τιμή σε € ήταν ίδια με αυτή που προκύπτει από την ισοτιμία της visa οπότε ούτε έχασα ούτε κέρδισα και μάλλον τη διαφορά στην τιμή της καρπώνεται το aliexpress.

2. Στο gearbest η τιμή που βγάζει σε € είναι σχεδόν ίδια με το xe,com (κάποιες μέρες και ελαφρώς καλύτερη)

 

Αν το είχες σε δολάρια θα πλήρωνες λιγότερα σε ευρώ με τη μετατροπή της τραπεζας και την προμήθεια της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...