Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση υπολογιστη deskop


takoulou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλε ο τεχνικος και αλλον σκληρο δισκο και δεν δουλεψε ουτε ουτε αυτος ο σκληρος δισκος... Δεν  εμπαινε καθολου  στα windows.. Δεν κανει τιποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλε άλλο σκληρό και πήγε να μπει στα windows ή έβαλε άλλο σκληρό και πήγε να κάνει νέα εγκατάσταση;Δοκίμασε όπως και νά'χει κι εσύ,μπορείς να μπεις στην εγκατάσταση να δεις ότι βλέπουν το δίσκο και το πολύ πολύ ακύρωσέ τη πριν αρχίσει αν δε θες να χάσεις τα αρχεία πριν κάνεις backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλε επισης  εναν δικο του σκληρο δισκο που ειχε για δοκιμη  ( εκτος και απο τον δικο μου που ειχα )... Και δεν εμπαινε στα windows ουτε αυτος.  Δεν ετρεχε. Απο το bios φαινεται ο σκληρος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού επαναλαμβάνεις συνεχώς το τι σου είπε ο τεχνικός τι άλλο περιμένεις να σου πούμε; Αν τον εμπιστεύεσαι πέτα τη μητρική,αυτό δε σου είπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ρωταω...  Αν ισχυει κατι τετιο...  Ναι μου ειπε οτι φταιει η μεταχειρισμενη μητρικη,.. Μια γνωμη παραπανω θελω.. Δεν κανει boot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω.Φτιαξε ένα linux live cd.

Θα λυθούν πολλές απορίες όσον αφορά την κατάσταση του υπολογιστή σου.

Δεν φταίνε κατά πάσα πιθανότητα οι μητρικές,αλλά η εγκατάσταση των 7 που δεν αναγνωρίζει τα στοιχεία της νέας σου μητρικής.

Με το live cd θα δεις αν λειτουργεί σωστά ο υπολογιστής και μπορείς 1)να σώσεις πανευκολα τα αρχεία σου , 2)να εκτελέσεις διαγνωστικά προγράμματα εφόσον έχεις την υποψία ότι κάποιο εξάρτημα δε λειτουργεί σωστά π.χ. μνήμες, δίσκος, κάρτα γραφικών κτλ.

Μισή ώρα να το κατεβάσεις και να γράψεις σε dvd είναι.

Και μετά ,αφού σώσεις ότι θες, περνάς καινούργια εγκατάσταση των Windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλημερα.. Ειχα εναν σταθερο υπολογιστη που ειπα να του κανω μια ψιλο αναβαθμιοση.. Πηρα νεο κουτι και ειπα να παρω  και μεταχειρισμενη  μητρικη ( 775) λιγο καλυτερη απο αυτη που ειχα επανω.. Πηρα μια μεταχειρισμενη P5QL-E | Motherboards | ASUS Global..  Τι εβαλα επανω να δουλεψει με επεξεργαστη που ειχα απο πριν τον intel core2 quad q6600..Και ειχα μνημη 4 gb... Απο τοτε δεν εχει δουλεψει ξανα ο υπολογιστης μου..  Ενω πριν δουλευε κανονικα.. Αλλαξα ξανα την μητρικη την μεταχειρισμενη εβαλα ξανα το ιδιο μοντελο αλλα και παλι τιποτα.. Βαλαμε και αλλη μητρικη αλλα αυτη ειχε προβλημα με τις θυρες usb...Kαι παλι τιποτα.. Δεν ανοιγει τα windows..   Βγαζει μπλε οθονη.. Τον εχω παει και στον τεχνικο και μου λεει οτι μαλλον η μητρικη.. Ισχυει αυτο; Τι μπορω  να κανω ;

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχουν δοκιμαστεί 3 μητρικές. Πόσες έχουν δοκιμαστεί και ποιες και με ποιον επεξεργαστή και ποιες μνήμες κάθε φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόταση μου

 

Μονόδρομος το live cd/usb πλέον (π.χ. http://puppylinux.com/index.html#download με τη διαδικασία εγγραφής και φόρτωσης εδώ http://puppylinux.org/wikka/LiveDVD)

1)Μπαινεις στο περιβάλλον του linux live cd βρίσκεις και σώζεις ότι θες ,αν έχεις εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο

ή

2)με το ενσωματωμένο πρόγραμμα διαχείρισης δίσκου π.χ. gparted τον χωρίζεις στα δύο και από το περιβάλλον του linux live cd μεταφέρεις τα αρχεία στο δεύτερο partition,αφού κανείς apply τις αλλαγές.

Η δεύτερη διαδικασία θέλει λίγο προσοχή.

 

Αφού τα σώσεις πας σε νέα εγκατάσταση των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα! Για να μην ανοιξω νεο θεμα..!

 

Μια ερωτηση:

Εχω σε ενα ντεσκτοπ αυτην την μαδερμπορντ.

 

http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/ALiveDual-eSATA2/

 

Δεχεται αυτες τις μνημες http://www.ebay.com/itm/Samsung-8GB-2x4GB-DDR2-PC2-6400-800MHz-Desktop-Memory-For-AMD-CPU-High-Density/282312987163?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D40791%26meid%3D890cc25a3b5044d4a53f64dfb258f203%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D6%26sd%3D331934309634

 

Ευχαριστω πολυ!

Επεξ/σία από cris41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...