Προς το περιεχόμενο

Android development 101 για πλήρως άσχετο


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα, το ευκολότερο introduction στο android, γίνεται με xamarin.

 

Γενικά μου φαίνεται πολύ ευκολότερο στην δημιουργία εφαρμογών για android για κάποιον που έχει στοιχειώδη γνώση C# ή Java.

 

To μονο του μειονέκτημα είναι ότι παράγει σχετικά μεγάλα πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, το ευκολότερο introduction στο android, γίνεται με xamarin.

 

Γενικά μου φαίνεται πολύ ευκολότερο στην δημιουργία εφαρμογών για android για κάποιον που έχει στοιχειώδη γνώση C# ή Java.

 

To μονο του μειονέκτημα είναι ότι παράγει σχετικά μεγάλα πακέτα.

Χμμμ ενδιαφέρον κι αυτό, δεν ήξερα καν την ύπαρξή του. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όχι και στο λέω με σχετική σιγουριά. Για να λάβω μέρος έπρεπε να συμπληρώσω ένα ερωτηματολόγιο που είχαν και εκεί δηλωνες γνώσεις προγραμματισμού, android και μερικών άλλων. Το συγκεκριμένο course μάλιστα τόνιζε ότι είναι για αρχάριους ή ακόμα και για άτομα που δεν είχαν την παραμικρή ιδέα. Βέβαια ακόμα δεν το έχω αρχίσει για να σου πω με σιγουριά ακόμα. Αλλά περιμένω. Μόλις αρχίσει θα ενημερώσω.

 

πως παει? ξεκινησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως παει? ξεκινησες?

Δυστυχώς λόγω αρρώστιας έχω κάνει μόνο ένα μάθημα μέχρι στιγμής, αλλά γενικά μου φαίνεται αρκετά εύκολο και βατό. Δεν προαπαιτεί γνώση προγραμματισμού ή κάτι άλλου, μόνο κάποιες βασικές γνώσεις πληροφορικής που λίγο-πολύ όλοι πλέον έχουμε. Στην ουσία είναι κάποια βιντεάκια που σου περιγράφουν μερικές εντολές και δίπλα έχει ένα δείγμα/εικόνα οθόνης android smartphone που δείχνει τι γίνεται αλλάζοντας αυτές τις εντολές. Πχ αλλαγή γραμματοσειράς, προσθήκη πλαισίου γύρω από το κείμενο, προσθήκη εικόνας background και τέτοια. 

Μόλις μου περάσει η ίωση και πέσει ο πυρετός θα το συνεχίσω :) Πάντως μια χαρά τα λένε μέχρι στιγμής. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα , απλά θέλει στρατιωτική πειθαρχία , εδώ έχει ενδιαφέρον videos

 

 

αν χρειαστεί μαθηματικά , βρίσκεις έναν και σε βοηθάει στο μέλλον , πιο πολύ ο προγραμματισμός βασίζεται στο self knowledge , οι καλύτεροι προγραμματιστές είναι οι αυτοδίδακτοι , δες κι εδώ

 

http://www.doctorandroid.gr/2013/01/first-steps-on-android-programming.html B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...