Προς το περιεχόμενο

Η νέα διαφήμιση της Apple έχει χρώμα ελληνικό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήταν και ότι καλύτερο η διαφήμιση τις apple . Θα μπορούσαν κάτι καλύτερο να σκεφτούν.

 

Πχ: https://youtu.be/olRGi1HC3mg

Sorry αλλά μόλις άκουσα τις 3 πρώτες νότες το σταμάτησα. Γούστα είναι αυτά αλλά αυτό μου φαίνεται τρελό κιτς.

SlideShow της κακιάς ώρας. Το ότι έχει μερικές ωραίες φωτό δεν μου λέει κάτι.

Χίλιες φορές το διαφημιστικό της Apple παρόλο που από σκηνοθετικής άποψης δεν μ' άρεσε, ειδικά το acting των ηλικιωμένων. Η μουσική ψαγμένη αλλά πολύ τολμηρή για προβολή στο εξωτερικό, θα μας περάσουν για τυρολέζους. Location και φωτογραφία μια χαρά. Τα live πλάνα δεν είναι με iPhone αλλά οι φωτό δεν νομίζω ότι είναι DSLR, όπως αναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο φινάλε ρε παιδιά, μας άρεσε δεν μας άρεσε, μας πρόσβαλε δεν μας πρόσβαλε, αυτό αποφάσισε ένας παγκοσμιος εμπορικός κολοσσός να κάνει για να προωθήσει το προϊόν του και αν θα του βγει θα δείξει. Εγώ πάντως ούτε θα κερδίσω ούτε θα χάσω ώστε να το ψάχνω τόσο σε βάθος και να αναλύω κάθε second της διαφήμισης. Παρά πολύ φασαρία για το θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παρά πολύ φασαρία για το θέμα.

 

εγώ πάντως είμαι ευγνώμων που έμαθα τον Κώστα Μπέζο που δεν τον ήξερα παρά τα 1,5 πράγματα που θέλω να νομίζω ότι ξέρω περί Μουσικής... και χαμογελάω για τα καλά όποτε σκέφτομαι το σκέρτσο που μας άφησε φωνογραφημένο που αν δεν ήταν η διαφήμιση ποτέ δε θα το γούγλαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tetrabitos Οχι φίλε δεν το ξανασκεφτομαι καθόλου. Ότι έγραψα το εννοώ περα περα για περα. Εμένα μου άρεσε η διαφήμιση, δεν βρήκα κάτι αρνητικό και τέλος. Πριν πεις την "εξυπνάδα" Κάτσε διάβασε ολα τα σχόλια και θα καταλάβεις τι εννοώ. Κάπου θα βγεις και ενα σχόλιο περί γραμμοφωνου(???????????), εγώ εκεί έσκασα στα γέλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελιτισμός η απλή παρατήρηση των χαμερπών συμπεριφορών που με τελικά με χαντακώσανε γιατί δεν είμαι ομοίως μονοφαγικός εγωπαθής να-ψοφήσει-η [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>όβουν-εμένα-δε-μου-κόψανε-χα-χα-χα?

μακάρι να μην αναγκαστείς ποτέ να τους φας στη μάπα χωρίς επιλογή διαφυγής 

 

Ελιτισμός είναι η απαξίωση ανθρώπων με λανθασμένα ή ανύπαρκτα επιχειρήματα που βασίζονται απλά σε pseudointellectuality. Έννοιες όπως πλέμπα, χωριάτες, deplorables, κτλ, δεν πιάνουν ως επιχειρήματα, αλλά ως χαρακτηρισμοί, που γίνεται κυρίως από ελιτιστές σαν και εσένα, αν όντως έχω κρίνει σωστά.

 

"Απλή παρατήρηση" σαν να μας λες ότι είναι τόσο απλό που όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι ηλίθιος. Αν είναι απλό, εξήγησέ το απλά αδερφέ, και άσε τους χαρακτηρισμούς. Έχεις γράψει σε μια πρόταση μόνο χαρακτηρισμούς χωρίς καμία επεξήγηση (-χαμερπών συμπεριφορών, μονοφαγικός, εγωπαθής-) καθώς και απειλές-προσβολές τύπου "να ψοφήσει". Από έναν σπουδαγμένο και σοφό άνθρωπο σαν και εσένα όπως υπαινίσσεσαι ότι είσαι, θα περίμενε κάποιος μια πιο καλά articulated πρόταση με επιχειρήματα.

 

Είναι τόσο ηλίθιο αυτό που γράφεις, και εξηγώ γιατί είναι ηλίθιο, χωρίς να σε αποκαλώ ηλίθιο* γιατί όλη σου η πρόταση, θα μπορούσε να διαβαστεί από τον οποιονδήποτε και να στοχεύσει σε οποιονδήποτε. Δεν έχει ίχνος ταυτότητας και επιχειρημάτων.

 

*ΥΓ. για να μην παρεξηγηθεί κανείς. Δεν με θεωρώ ηλίθιο. Θεωρώ ότι πολλές φορές λέω ηλίθια πράγματα. Ελπίζω να καταλαβαίνει κάποιος την διαφορά. Αλλιώς, ίσως να είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίμενα να ξεθυμάνει όλος ο ντόρος σε αυτό το άρθρο πριν γράψω και πραγματικά δεν περίμενα τέτοιου είδους σχόλια, δεν με ενοχλεί προσωπικά αν άρεσε ή όχι η διαφήμιση αλλά το γεγονός ότι οι εικόνες ενός παραδοσιακού γραφικού χωριού που προβάλει ήθη και έθιμα που ο κόσμος στις πόλεις έχει ξεχάσει, χαρακτηρίζεται ως τρίτος κόσμος. Είναι λυπηρά πραγματικά τέτοιου είδους σχόλια. Κάποιος μάλιστα χαρακτήρισε ως αγράμματους τους κτηνοτρόφους. Μπορεί στα χωριά της Ελλάδος να μην υπάρχει σχολή εκπαίδευσης κτηνοτρόφων αλλά σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες υπάρχει πτυχίο για το παραπάνω επάγγελμα όπως και για τον αγρότη και τον φούρναρη. Δεν νομίζω να είστε σε θέση να κάνετε τα παραπάνω επαγγέλματα δίχως γνώσεις και εκπαίδευση επειδή όπως αναφέρθηκε χρησιμοποιείτε έναν υπολογιστή.

 

Στην τελική χλευάζεται αυτούς που σας παρέχουν την τροφή την οποία βρίσκετε στα μανάβικα, στις ψαραγορές και τα σούπερ μάρκετ. Ο χωριάτης ή ο τσοπάνης για εμένα όπως και για τους κατοίκους της Αρεόπολης δεν είναι προσβολή αλλά επάγγελμα.

 

Σοβαρευτείτε λίγο, γιατί στο έτος 2017 είναι ντροπή να υπάρχει αυτή η νοοτροπία, θα έπρεπε να είστε περήφανοι σαν Έλληνες για την κουλτούρα μας και τον πολιτισμό μας και μακάρι να υπήρχαν και στην πόλη παραδοσιακοί φούρνοι και μαγαζάκια που να παρέχουν φρέσκα βιολογικά προϊόντα. 

 

Όσο για το βίντεο για αυτούς που θέλουν να το αναλύσουν, ένα παραδοσιακό καφενείο σε κάθε γραφικό χωριό είναι έτσι όπως στο βίντεο, σαφώς και υπάρχουν πίνακες και αποκόμματα εφημερίδας του 50-60 αφού προσπαθούν τέτοια μέρη να κρατήσουν την παράδοση και τις αναμνήσεις τους. Όσο για την ενδυμασία δεν είδα τα παιδάκια να είναι περίεργα ντυμένα, κανονικά μπουφάν και ζακέτες φορούσαν. Όσο για τους παππούδες και τις γιαγιάδες του χωριού ήταν όπως οι περισσότεροι παππούδες των μικρών παραδοσιακών χωριών ντυμένοι. Το πουλόβερ με το πουκάμισο της κοπέλας όπως και του τύπου στο βίντεο είναι μια χαρά μοντέρνα, υπάρχει κόσμος που ντύνεται κομψά, δεν ήξερα ότι το πουλόβερ με το πουκάμισο είναι ενδυμασία τριτοκοσμική. Μήπως να έδειχναν καλύτερα τους γείτονες με την φαρδιά αθλητική φόρμα και την παντόφλα στον κήπο; Υπάρχουν τελοσπάντων ενήλικες που ντύνονται κομψά και εγώ φοράω πουλόβερ δεν βλέπω που είναι το κακό.

 

Η Φουρνάρησα, μέσα στο πλάνο βλέπουμε και πάστες και στο πίσω μέρος κάποια ταμιακή ή ζυγαριά, τι έπρεπε δηλαδή να δείξουν για να σας αρέσει;

 

Ο κουρέας είναι προφανώς ένας παραδοσιακός μπαρμπέρης, φυσικά δώσανε με τις ενδυμασίες παραπάνω έμφαση στην παράδοση των επαγγελμάτων αλλά δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Τέλοσπάντων η διαφήμιση προβάλει ένα προϊόν σε ένα παραδοσιακό τόπο. Την διαφήμιση την βρήκα προσωπικα καλή, ούτε τέλεια ούτε χάλια. Έχω δει και καλύτερες αλλά δεν θα κατακρίνω τους ανθρώπους που πήραν μέρος σε αυτή με τους χαρακτηρισμούς που υπώθηκαν παραπάνω, τέλος Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Υπάρχουν μέρη που παραμένουν γραφικά και κρατούν την παράδοση, σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι αλλά δεν σαν δίνετε το δικαίωμα να τους προσβάλετε. 

Επεξ/σία από Neg
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελιτισμός είναι η απαξίωση ανθρώπων με λανθασμένα ή ανύπαρκτα επιχειρήματα που βασίζονται απλά σε pseudointellectuality. Έννοιες όπως πλέμπα, χωριάτες, deplorables, κτλ, δεν πιάνουν ως επιχειρήματα, αλλά ως χαρακτηρισμοί, που γίνεται κυρίως από ελιτιστές σαν και εσένα, αν όντως έχω κρίνει σωστά.

 

"Απλή παρατήρηση" σαν να μας λες ότι είναι τόσο απλό που όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι ηλίθιος. Αν είναι απλό, εξήγησέ το απλά αδερφέ, και άσε τους χαρακτηρισμούς. Έχεις γράψει σε μια πρόταση μόνο χαρακτηρισμούς χωρίς καμία επεξήγηση (-χαμερπών συμπεριφορών, μονοφαγικός, εγωπαθής-) καθώς και απειλές-προσβολές τύπου "να ψοφήσει". Από έναν σπουδαγμένο και σοφό άνθρωπο σαν και εσένα όπως υπαινίσσεσαι ότι είσαι, θα περίμενε κάποιος μια πιο καλά articulated πρόταση με επιχειρήματα.

 

Είναι τόσο ηλίθιο αυτό που γράφεις, και εξηγώ γιατί είναι ηλίθιο, χωρίς να σε αποκαλώ ηλίθιο* γιατί όλη σου η πρόταση, θα μπορούσε να διαβαστεί από τον οποιονδήποτε και να στοχεύσει σε οποιονδήποτε. Δεν έχει ίχνος ταυτότητας και επιχειρημάτων.

 

*ΥΓ. για να μην παρεξηγηθεί κανείς. Δεν με θεωρώ ηλίθιο. Θεωρώ ότι πολλές φορές λέω ηλίθια πράγματα. Ελπίζω να καταλαβαίνει κάποιος την διαφορά. Αλλιώς, ίσως να είναι.

 

(ξεχιόνιζα όλη μέρα - θα γράψω όταν ευχερήσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα να ξεθυμάνει όλος ο ντόρος σε αυτό το άρθρο πριν γράψω και πραγματικά δεν περίμενα τέτοιου είδους σχόλια, δεν με ενοχλεί προσωπικά αν άρεσε ή όχι η διαφήμιση αλλά το γεγονός ότι οι εικόνες ενός παραδοσιακού γραφικού χωριού που προβάλει ήθη και έθιμα που ο κόσμος στις πόλεις έχει ξεχάσει, χαρακτηρίζεται ως τρίτος κόσμος. Είναι λυπηρά πραγματικά τέτοιου είδους σχόλια. Κάποιος μάλιστα χαρακτήρισε ως αγράμματους τους κτηνοτρόφους. Μπορεί στα χωριά της Ελλάδος να μην υπάρχει σχολή εκπαίδευσης κτηνοτρόφων αλλά σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες υπάρχει πτυχίο για το παραπάνω επάγγελμα όπως και για τον αγρότη και τον φούρναρη. Δεν νομίζω να είστε σε θέση να κάνετε τα παραπάνω επαγγέλματα δίχως γνώσεις και εκπαίδευση επειδή όπως αναφέρθηκε χρησιμοποιείτε έναν υπολογιστή.

 

Στην τελική χλευάζεται αυτούς που σας παρέχουν την τροφή την οποία βρίσκετε στα μανάβικα, στις ψαραγορές και τα σούπερ μάρκετ. Ο χωριάτης ή ο τσοπάνης για εμένα όπως και για τους κατοίκους της Αρεόπολης δεν είναι προσβολή αλλά επάγγελμα.

 

Σοβαρευτείτε λίγο, γιατί στο έτος 2017 είναι ντροπή να υπάρχει αυτή η νοοτροπία, θα έπρεπε να είστε περήφανοι σαν Έλληνες για την κουλτούρα μας και τον πολιτισμό μας και μακάρι να υπήρχαν και στην πόλη παραδοσιακοί φούρνοι και μαγαζάκια που να παρέχουν φρέσκα βιολογικά προϊόντα. 

 

Όσο για το βίντεο για αυτούς που θέλουν να το αναλύσουν, ένα παραδοσιακό καφενείο σε κάθε γραφικό χωριό είναι έτσι όπως στο βίντεο, σαφώς και υπάρχουν πίνακες και αποκόμματα εφημερίδας του 50-60 αφού προσπαθούν τέτοια μέρη να κρατήσουν την παράδοση και τις αναμνήσεις τους. Όσο για την ενδυμασία δεν είδα τα παιδάκια να είναι περίεργα ντυμένα, κανονικά μπουφάν και ζακέτες φορούσαν. Όσο για τους παππούδες και τις γιαγιάδες του χωριού ήταν όπως οι περισσότεροι παππούδες των μικρών παραδοσιακών χωριών ντυμένοι. Το πουλόβερ με το πουκάμισο της κοπέλας όπως και του τύπου στο βίντεο είναι μια χαρά μοντέρνα, υπάρχει κόσμος που ντύνεται κομψά, δεν ήξερα ότι το πουλόβερ με το πουκάμισο είναι ενδυμασία τριτοκοσμική. Μήπως να έδειχναν καλύτερα τους γείτονες με την φαρδιά αθλητική φόρμα και την παντόφλα στον κήπο; Υπάρχουν τελοσπάντων ενήλικες που ντύνονται κομψά και εγώ φοράω πουλόβερ δεν βλέπω που είναι το κακό.

 

Η Φουρνάρησα, μέσα στο πλάνο βλέπουμε και πάστες και στο πίσω μέρος κάποια ταμιακή ή ζυγαριά, τι έπρεπε δηλαδή να δείξουν για να σας αρέσει;

 

Ο κουρέας είναι προφανώς ένας παραδοσιακός μπαρμπέρης, φυσικά δώσανε με τις ενδυμασίες παραπάνω έμφαση στην παράδοση των επαγγελμάτων αλλά δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Τέλοσπάντων η διαφήμιση προβάλει ένα προϊόν σε ένα παραδοσιακό τόπο. Την διαφήμιση την βρήκα προσωπικα καλή, ούτε τέλεια ούτε χάλια. Έχω δει και καλύτερες αλλά δεν θα κατακρίνω τους ανθρώπους που πήραν μέρος σε αυτή με τους χαρακτηρισμούς που υπώθηκαν παραπάνω, τέλος Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Υπάρχουν μέρη που παραμένουν γραφικά και κρατούν την παράδοση, σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι αλλά δεν σαν δίνετε το δικαίωμα να τους προσβάλετε. 

 

Προφανώς για όσους έχουν πρόβλημα με αυτή την εικόνα, η σύγχρονη Ελλάδα είναι να κάθεσαι στην καφετέρια και να τα ξύνεις όλη μέρα ακούγοντας Πάολα και το A3 παρκαρισμένο απ' έξω για να πουλάς μούρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ελιτισμός είναι η απαξίωση ανθρώπων με λανθασμένα ή ανύπαρκτα επιχειρήματα που βασίζονται απλά σε pseudointellectuality. Έννοιες όπως πλέμπα, χωριάτες, deplorables, κτλ, δεν πιάνουν ως επιχειρήματα, αλλά ως χαρακτηρισμοί, που γίνεται κυρίως από ελιτιστές σαν και εσένα, αν όντως έχω κρίνει σωστά.

 

"Απλή παρατήρηση" σαν να μας λες ότι είναι τόσο απλό που όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι ηλίθιος. Αν είναι απλό, εξήγησέ το απλά αδερφέ, και άσε τους χαρακτηρισμούς. Έχεις γράψει σε μια πρόταση μόνο χαρακτηρισμούς χωρίς καμία επεξήγηση (-χαμερπών συμπεριφορών, μονοφαγικός, εγωπαθής-) καθώς και απειλές-προσβολές τύπου "να ψοφήσει". Από έναν σπουδαγμένο και σοφό άνθρωπο σαν και εσένα όπως υπαινίσσεσαι ότι είσαι, θα περίμενε κάποιος μια πιο καλά articulated πρόταση με επιχειρήματα.

 

Είναι τόσο ηλίθιο αυτό που γράφεις, και εξηγώ γιατί είναι ηλίθιο, χωρίς να σε αποκαλώ ηλίθιο* γιατί όλη σου η πρόταση, θα μπορούσε να διαβαστεί από τον οποιονδήποτε και να στοχεύσει σε οποιονδήποτε. Δεν έχει ίχνος ταυτότητας και επιχειρημάτων.

 

*ΥΓ. για να μην παρεξηγηθεί κανείς. Δεν με θεωρώ ηλίθιο. Θεωρώ ότι πολλές φορές λέω ηλίθια πράγματα. Ελπίζω να καταλαβαίνει κάποιος την διαφορά. Αλλιώς, ίσως να είναι.

 

 

λοιπόν, θα ευχαριστήσω εκ βαθέων για αυτό το οξύ σχόλιο που αποδείχθηκε από τα πιο χρήσιμα πράγματα που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια

 

εδώ πάνω βρέθηκα αρχικά με θετική διάθεση και χωρίς προκαταλήψεις - ποτέ δε με προκατέλαβε το μορφωτικό επίπεδο και η στάση ζωής οποιουδήποτε για το πως θα τον εκλάβω και χαρακτηρίσω, πολλώ δε μάλλον η σωματική/πνευματική αρτιότητα, χρώμα, ύψος,φύλο κλπ κλπ καθώς για μένα μόνο ένας χαρακτηρισμός μπορεί να υπάρχει, καλός ή κακός άνθρωπος, όσο παιδικό και να ακούγεται αυτό

 

τις προηγούμενες ημέρες, σκεφτόμενος το πως θα απαντήσω αναφέροντας αξιοσημείωτες περιπτώσεις και περιπτώσεις και περιπτώσεις και και και, αυξανόμενα τσαντιζόμενος όσο τις συλλογιζόμουν, άξαφνα συνειδητοποίησα πως οι τιμημένοι ιθαγενείς με κάνανε τελικά σαν τα μούτρα τους και πραγματικά θέλω να είμαι καλύτερος από αυτό το επίπεδο διανοητικής κατάστασης που κόλησα τα τελευταία 2 χρόνια με τις συμπεριφορές που είδα, άκουσα και έζησα

 

επειδή αυτές οι συμπεριφορές έχουν και αστικά και ποινικά κολάσιμο κομμάτι και επειδή πολλαπλά θέματα υγείας μας κάνουν ευπαθείς σε ενδεχόμενες επιθέσεις κλικών που λιμαίνονται την περιοχή εκμεταλευόμενοι την από τουρκοκρατίας ραγιάδικη στάση των λοιπών ντόπιων συν την παντελή έλλειψη αλτρουιστικής αλληλεγγύης μεταξύ τους, σε ένα από τα όμορφα αυτά χωριά (εντάξει, είναι και από τα χειρότερα του νομού όπως μου λένε άνθρωποι που τριγυρνάνε, δεν είναι όλα έτσι στο νομό μας -κεντρική χώρα- και προφανώς και γενικώς στην υπόλοιπη χώρα), αν θες λεπτομέρειες ρίξε πμ με μια επαφή σκάιπ να σου πω κατά πρόσωπο όσα θυμηθώ και αντέξω πριν βγάλω ατμούς από τα αυτιά

 

αυτά .-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...