Προς το περιεχόμενο

Η νέα διαφήμιση της Apple έχει χρώμα ελληνικό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους μιλάνε ακόμα για παράδοση, χωριουδάκια, τοπία και πράσινα άλογα, διαβάστε πώς το αντιμετωπίζουν στο εξωτερικό...

 

"Apple’s new ad pretends people have never seen a camera before"

 

Απλα διακωμωδεί την Ελλάδα. Εμένα προσωπικά με προσβάλλει.

 

Και εις ανώτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραια η διαφημιση, καταλαβαινω τι ειναι αυτο που ενοχλει καποιους (ηταν απο τις πρωτες σκεψεις μου οταν πατησα και αρχισε να παιζει η διαφημιση στο youtube) αλλα η τελικη εντυπωση ειναι θετικη για εμενα. 

Πρεπει να ειμαστε πολυ καλοι πελατες τους παντως και καθε αλλο παρα "αδιαφορη αγορα" για την apple, παρα το μεγεθος μας.

ΥΓ. Καλη προσπαθεια να αποτυπωσουν την εικονα ενος ελληνικου χωριου αλλα στο πρωτο πλανο στο καφενειο βλεπουμε μπροστα δυο Ελληνες παππουδες με τον ελληνικο και το ποτηρι νερο κλασικα να καθονται και να παιζουν....σκακι; :P Μα σκακι; Ουτε ταβλι ουτε χαρτι.  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια; Είναι ρατσιστικο ε; Είσαι σίγουρος Ελληνα; Ειναι ρατσιστική η διαφημιση της Apple Ελληνα; Για ποιον; Για εσένα που θεωρείς τους Αγγλους αδερφές, τους Ολλανδούς πρεζακια, τους Ιταλους μαφιοζους, τους Σκανδιναυους κρυοκωλους, τους Ρώσους στριππερ και αλκοολικους και 2,2 δις ανθ΄ρωπων στον πλανήτη λαθρέποικους και δολοφόνους; Αλήθεια Ελληνα, θα τολμήσεις εσυ να μιλήσεις για ρατσισμό;

 

Επισης ξεχασες να πεις οτι ολοι οι παραπανω που ανεφερες ,εχουν την ιδια ρατσιστικη αποψη για τους ελληνες δεκαετιες πριν....ο καθε λαος εχει τα δικα του να πιστευει για τους αλλους λαους ....αυτη η λεξη "ρατσιμος" εχει γινει καραμελα για οποιον εχει αντιθετη αποψη ξαφνικα ...δεν βαρεθηκατε ρε τυπε καθε τρεις και λιγο να λετε την λεξη "ρατσιμος" ? οι ολλανδοι πρεζονια ειναι οντως,οι ιταλοι μαφιοζοι επισης  ,οι αγγλοι αδερφες και κλπ κλπ....αμα εχεις τσακωθει με την αληθεια τυπε ,κακο του κεφαλιου σου !!! κατεβα απο το συννεφο σου και δες την πραγματικοτητα γυρω σου ......το οτι μας σουρανε ολα τα κακα της οικονομικης κρισης στην ΕΕ ....αυτο δεν ρατσιμος για εσενα απο τους ξενους ....και ο πακιστανος ειναι λαθροεποικος πραγματικα που στελνει 5 δις ευρω συναλλαγμα αφορολογητο στην χωρα του και ο ελληνας φορτωνεται με φορους απο τις χασουρες και ουδεις ιδρωνει εδω στην ελλαδα !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να γράψω πολλά αλλά θα πάνε στράφι και δεν έχω όρεξη..Απλά ο νέο-Έλληνας θέλει τη κατσίκα του γείτονα νεκρή και το εγώ του στη κορυφή...Αυτή είναι η Ελλάδα μας και εγώ προσωπικά είμαι περήφανος που τα χωριά μας έχουν μείνει ανέγγιχτα από το χρόνο και κρατούν τις παραδόσεις του όπως τις βρήκαν...Οι υπόλοιποι New Yorkers το Πάσχα να πάτε στη California να σουβλίσετε αρνιά...Αλλά συγνώμη είναι διαφήμιση της Apple όποτε αυτόματα πρέπει να φάει θάψιμο γιατί απλά έτσι...Λυπάμαι που θεωρούμαι και γω Έλληνας και με συγκρίνουν με αυτά τα πλάσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σας καταλαβαίνω όλους αλλά εγώ έχω όρεξη να τρολλάρω.

 

Νταξ τώρα μόλς την δουν οι ξέν τη διαφμση οι μσοί θα παν να πάρν αιφόνι κι οι άλλ μσοί να βγάλν ειστήριο για ελλάδα για διακπές. Ο έλλνας τώρα π' δεν μπορεί να βγάλ ειστήριο μιας κι μέν Ελλάδα θα παρ αιφόνι τελεία κι παύλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλογυρισμένη διαφήμιση, με μια δόση υπερβολής, εντάξει ορισμένα χωρια στην Ελλάδα είναι πίσω αλλά όχι ότι δεν έχουν ξαναδεί και κινητό με κάμερα.

 

Δείχνει βοσκούς, ψαράδες, φούρναρη καθημερινούς ανθρώπους κλπ και τι είναι κακό; Υπάρχουν και αυτά τα επαγγέλματα και δεν είναι ντροπή.

 

Και στην Αμερική έχει κάτι ξεχασμένα χωριά 3 φορές χειρότερα από τα πιο ξεχασμένα δικά μας.

 

Μου θυμίζεται τον ντόρο που είχε γίνει με την τελευταία ταινία Jason Bourne με τα riots στην αθήνα που τα σπάγανε και γινόταν χαμούλης ότι και καλά δεν είναι σωστή εικόνα να περνάμε στο εξωτερικό και ότι βλάπτει την εικόνα της Ελλάδας και μπλα μπλα.

 

Ή εκείνο το πολεμικό παιχνίδι το ARMA που είχε σενάριο σε Ελληνικό νησί και κράαααααξιμο αν θυμάστε.

 

Και τί έγινε; Τίποτα.

 

Όποια διαφήμιση ειναι καλή διαφήμιση.

 

Υπάρχει ταινία που δείχνει να σκάει ατομική βόμβα σε Αμερικανικό έδαφος (Sum of all fears) και σειρά που σκάσανε από μια σε κάθε πολιτεία και τελικά το σενάριο που έπαιζε ήταν ότι σχεδιάστηκε εκ των έσω (Jericho) και δεν άνοιξε ρουθούνι και σεις μου λέτε ότι δείχνει κακή εικόνα μια ταινία σαν το Jason Bourne με τον πετροπόλεμο στην Αθήνα και η διαφήμιση της Apple.

 

Υ.Σ Δεν είμαι Apple fan, ούτε καν αλλά αν νομίζεται ότι η διαφήμιση της είναι δυσφήμιση για τον τόπο μας τότε πείτε μου τι σκ@#$ είναι η κυβέρνηση ΤΣΥΡΙΖΑ που την βγάλαμε και 2 φορές...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι βρε παιδιά να ήταν τα χωριά έτσι... Εγώ προσωπικά θα ήθελα πάρα πολύ να ζήσω σε τέτοιες συνθήκες... 

Βλέποντας το βίντεο θυμήθηκα τη συγχωρεμένη την προ γιαγιά μου και νοστάλγησα τα παιδικά μου χρόνια που πέρασα μαζί της. Ούτε καν διανοήθηκα ρατσισμούς, υπανάπτυξη, ιλουμινάτι και δε συμμαζεύεται... ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει οκ... μια διαφήμιση.... δε θα σχολιάσω την ίδια τη διαφήμιση. είναι ας πούμε τυπική....

 

Το iphone γιατί να το πάρω λόγω του χαρακτηριστικού που διαφημίζεται;;;;; ένα ψηφιακά υπολογισμένο bokeh effect είναι λόγος σοβαρός;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρομάζει το ότι δεν καταλάβατε τη vintage αισθητική της διαφήμισης, η οποία θέλει να περάσει το μήνυμα ότι το iPhone είναι τεχνολογία απ το μέλλον...

 

Η οποία γυρίστηκε με φόντο μεσαιωνική αρχιτεκτονική, έχει dress code 30's, και μουσική απ' το 1935... Πόσο πιο ξεκάθαρο να το κάνει ο σκηνοθέτης... Μήπως θέλατε να δείτε και κάρα ?

 

Το ότι δε καταλαβαίνετε πως αναπαριστούν την εποχή των 30s για να κάνει την αντίθεση το iPhone, αλλά φαντάζεστε θεωρίες συνωμοσίας πραγματικά με τρομάζει. Θα με κάνει να είμαι πιο προσεχτικός όταν κυκλοφορώ στο δρόμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο "σκουριασμενα" μυαλά νέων ανθρώπων, μαζεμένα σε ένα topic! Και δεν το κρίνω καν σε σχέση με την Apple και το προϊόν που διαφημιζεται...

 

βρώμισε ανωτερίλα...

 

Ειλικρινή απορία: αφού θέλει να δείξει χωριουδάκια και χωριατάνθρωπους γιατί δε πάει σε καμιά κωμόπολη σε καμιά ημιέρημο της ηπειρωτικής Αμερικής αλλά έρχεται στη κουτσουλιά του χάρτη; μήπως έχει κανείς αυταπάτες πως η διαφήμιση απευθύνεται σε Έλληνες ή έστω ανθρώπους που έχουν τη παραμικρή ιδέα πώς ζει ο μέσος Έλληνας;

 

και πες οι χωριανοί είναι χωριανοί. η κοπέλα που ναι ντυμένη λες και τη δίνουν προίκα πουθενά άλλη σύμπτωση; τα ντεκολτέ και τα ροζ μαλλιά είναι για απελευθερωμένες κοινωνίες εδώ πέφτει ο βούρδουλας ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Έλληνας που σε tech forum κάθε φορά πετάει ατάκες του στυλ win7 ανώτερα από win10 δεν έχει ανάγκη καμιά apple να τον παρουσιάσει σαν τεχνολογικά πρωτόγονο.Το καταφέρνει μια χαρά και μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστειτε ποσοι ελληνες προτειμουν το iphone για να κατσει να κανει διαφημηση στην Ελλαδα η apple με αγγλικους υποτιτλους.

 

Τι να πω ποτε δεν την συμπαθησα την εταιρια και ουτε προκειτε.

 

Υπαρχουν σαφως πολυ καλυτερες εταιριες κινητων που δεν σε βαζουν να πληρωσεις φυκια για μεταξωτες κορδελες οπως κανει η apple σε ολα της τα προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...