Προς το περιεχόμενο

Αντικαταστάτης του logitech mx620.


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι,

Μέχρι πρόσφατα είχα το Logitech mx620 ->https://www.amazon.com/Logitech-MX620-Cordless-Laser-Mouse/dp/B000QJ3DZE

, παρόλο που κοντεύει 10ετια και με άπειρη χρήση+ κοπανηματα δούλευε απροβληματιστα.

 

Το πρόβλημα είναι πως έχασα τον δέκτη του και δυστυχώς δεν μπορώ να βρω άλλο(έστειλα και στην Logitech email μπας κ μπορούσα να αγοράσω ανταλλακτικό αλλά δεν...).

 

Οπότε σαν δεδομένα έχουμε

 

1)Το μέγεθος του mx620 ήταν ιδανικό

2)Με την απόκριση του δεν είχα θέμα(ούτε και με τα φθηνά m185 δεν έχω παράπονο).

3)Αρκετή χρήση σε Lightroom.Είχα στήσει τα κουμπιά στα μέτρα μου μέσω του προγράμματος της Logitech(flag/rating κοκ). Εάν μπορούσα να είχα και περισσότερα ακόμα καλύτερα.

4)Απαραίτητα ασύρματο με μικρό δέκτη

 

Η λογικη μαλλων λέει να πάρω το marathon μιας και έχει ίδια ακριβώς κουμπιά,εφάμιλλη ποιοτητα και το ίδιο πρόγραμμα παραμετροποίησης της logitech.

 

Υπάρχει κάτι από άλλη εταιρία με περισσότερα κουμπιά?

Παλιότερα είχα δει άλλο ένα της Logitech που είχε στο πλάι 9 εάν δεν κάνω λάθος αλλά δεν το βρίσκω.

 

Επίσης αξίζει λέτε να ψάχτω από εξωτερικό?

 

Για πείτε,για πείτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εξεπλάγην ευχάριστα, από το Logi MX Anywhere 2. Μέγεθος ακριβώς όσο πρέπει , κουμπιά αρκετούτσικα για τα γούστα μου, βάρος τέλειο, και tracking παντού και πάντα! 

Πιστός πολέμιος των wireless ποντικιών και αρρωστάκι με τα περιφερειακά όσο δεν παίρνει (σκέψου έχω στην κατοχή μου Razer Deathader - RAT 3 & 7 - RAT Pro X τα περισσότερα παροπλισμένα), το Logi κούμπωσε ταμάμ στο χέρι μου (έχω μικρό χέρι και προτιμώ πολύ ελαφριά ποντίκια - αυστηρά μέχρι 100 g και claw grip).

Είναι ακριβούτσικο, αλλά τεσταρισμένo σε MAC και PC, είμαι ενθουσιασμένος σε βαθμό να το κάνω το main ποντίκι μου ακόμα και για gaming :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit->

Από οσο είδα το marathon είναι μικρό οπότε άκυρο.

Logitech g602,g700s η και MX master..

 

Τι λέτε?

 

Εναλλακτικά είπα να δω και κανένα με καλώδιο γιατί βγαίνουνε αρκετά ψηλά σε τιμη,άλλα από όσο είδα μόνο το sharkoon drakonia ίσως να αξίζει.

 

-Δεν έχω δυνατότητα να δω κανένα απο κοντά.-

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγειλα τελικά το g602 από το public στα 67 ευρώ μιας και από Amazon.de έβγαινε στα 60(μαζί με τα μεταφορικά) και στο ebay~52ευρω αλλά φοβήθηκα μήπως είναι μαϊμού/καθυστερήσει/τελωνείο.

 

Αν και έχω μέχρι τις 16/1 μέχρι να αποφασίσω.

Κοίταξα και άλλα logitech κανονικού μεγέθους/front back κουμπιών όπως m510/m560 αλλά η διαφορά έβγαινε στο 20ευρω οπότε είπα ας μπω all in.

Σκεφτόμουν και το g700s αλλά είδα πάρα πολλά παράπονα για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας και τέλος το MX performance εβγαινε αρκετά ακριβότερο και είχε λιγότερα κουμπιά, στα θετικά του βέβαια ο unifying receiver, η σύνδεση με 3 συσκευές και τέλος η δυνατότητα σύνδεσης του και με Bluetooth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο δεκτης του παλιού ήταν κάτι που μπορούσες να συνδέσεις πάνω του πολλές συσκευές θα μπορούσες να πάρεις ένα ποντίκι φθηνό Logitech που να υποστηρίζει αυτή την λειτουργία και να συνδέσεις σε εκείνον τον δέκτη το ποντίκι εκείνο που θες.

 

Unifying λέγεται τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο δεκτης του παλιού ήταν κάτι που μπορούσες να συνδέσεις πάνω του πολλές συσκευές θα μπορούσες να πάρεις ένα ποντίκι φθηνό Logitech που να υποστηρίζει αυτή την λειτουργία και να συνδέσεις σε εκείνον τον δέκτη το ποντίκι εκείνο που θες.

Unifying λέγεται τελικά.

Το χα σκεφτεί...

Αλλά είναι μαλλων διαφορετικής τεχνολογίας ο δέκτης του mx620(όπως κ του g602) οπότε μαλλων δεν είναι συμβατά.

Με τρώει βέβαια να το δοκιμάσω αλλά να δώσω 26 ευρώ για ένα m325 και να μην μου δουλέψει μου φαινετε κάπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ακυρώθηκε η αγορά από το public και έγινε αγορά από το Amazon.co.uk στα 47 ευρώ τελική τιμή.

Μάλιστα θα δοκιμάσω και το mx620 με τον unifying να μου φύγει η απορία μιας κ η παραγγελία έγινε συνδυαστικά με φίλο που παρήγγειλε mouse/keyboard combo με τέτοιο δέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...