Προς το περιεχόμενο

Πληκτρολόγιο Corsair K70 RGB LUX πλαισιο 129,90 €


JIMCA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ η προσφορά από πλαίσιο http://www.plaisio.gr/games/PC-perifereiaka/gaming-pliktrologia-keyboards/Corsair-Pliktrologio-K70-LUX-RGB-Mech-Rd-CH-9101010-NA.htm

 

εδώ λινκ για το σκρουτζ https://www.skroutz.gr/s/9959267/Corsair-K70-Lux-RGB.html?keyphrase=Corsair+K70+RGB+LUX

 

εδώ τις corsair http://www.corsair.com/en/k70-lux-rgb-mechanical-gaming-keyboard-cherry-mx-red-na

 

εδώ από idealo uk http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/5047026_-k70-lux-rgb-mx-red-de-corsair.html#

 

εδώ από αμαζον https://www.amazon.co.uk/d/rv7/Corsair-CH-9101010-UK-Performance-Multi-Colour-Backlit-Mechanical-Keyboard/B01FDEMKIW/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1484045766&sr=8-1-fkmr0&keywords=Corsair+%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF+K70+RGB+LUX

 

έχει ξαναγίνει τέτοια προσφορά πάντως από το πλαίσιο νομίζω στα 125!

 

πιστεύω οτι αξίζει σε αυτά τα χρήματα.

 

Matrixxx αν έχω κάνει κάποιο λάθος σε λινκ  η δεν είναι προσφορά εννοείτε το διαγραφείς. ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκτός ότι είναι γνωστό για gaming κλπ, είναι άνετο σε typing μεγάλου κειμένου η κουράζει?

Έχει ελληνικούς χαρακτήρες?

Ελληνικούς χαρακτήρες δεν έχει.

 

Φοράει τους κόκκινους διακόπτες που για typing εγώ δεν θα τους συνιστούσα. Είναι τελείως γραμμικοί, και έτσι δεν γίνεται αντιληπτό το πότε ενεργοποιείται το πλήκτρο που πατάς. Αν το τερματίζεις βέβαια μέχρι κάτω το πλήκτρο όταν το πατάς αυτό που λέω δεν έχει νόημα.

Είχα για καιρό το Strafe RGB με τους κόκκινους διακόπτες, αλλά για typing προτιμώ τους καφέ που έχω τώρα στο G610.

 

Στην τιμή του πλαισίου, αν ψαχνόμουν για μηχανικό θα το χτυπούσα άνετα. Τρομερή κατασκευή, + multimedia keys, ειδικά η ροδέλα είναι εθιστική :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλύτερα 130€  που έχω δώσει στη ζωή μου. 

 

Μου πήρε καμία εβδομάδα να συνηθίσω την πληκτρολόγηση με τους κόκκινους, αλλά πλέον έχει γίνει εθιστικό.

 

Μάλιστα έχω αρχίσει και έχω πρόβλημα με τα πληκτρολόγια μεμβράνης στη δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή προσφορά για ένα από τα καλύτερα keyboards της αγοράς.. Ισχύει ότι την black friday είχε παίξει το πιο ακριβό μοντέλο σε αυτά τα λεφτά από το ίδιο κατάστημα αλλά αυτή την στιγμή δεν παίζει καλύτερη προσφορά πέρα από το τρομερό inflictor ck104 στο gearbest..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικούς χαρακτήρες δεν έχει.

 

Φοράει τους κόκκινους διακόπτες που για typing εγώ δεν θα τους συνιστούσα. Είναι τελείως γραμμικοί, και έτσι δεν γίνεται αντιληπτό το πότε ενεργοποιείται το πλήκτρο που πατάς. Αν το τερματίζεις βέβαια μέχρι κάτω το πλήκτρο όταν το πατάς αυτό που λέω δεν έχει νόημα.

Είχα για καιρό το Strafe RGB με τους κόκκινους διακόπτες, αλλά για typing προτιμώ τους καφέ που έχω τώρα στο G610.

 

Στην τιμή του πλαισίου, αν ψαχνόμουν για μηχανικό θα το χτυπούσα άνετα. Τρομερή κατασκευή, + multimedia keys, ειδικά η ροδέλα είναι εθιστική :P

 

Επειδή έχω διαβάσει ότι οι κόκκινοι θέλουν την λιγότερη πίεση πλήκτρων από όλους πως γίνεται να λες ότι δεν είναι καλοί για πληκτρολόγηση;

Δεν Έχουν τη λιγότερη καταπόνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω διαβάσει ότι οι κόκκινοι θέλουν την λιγότερη πίεση πλήκτρων από όλους πως γίνεται να λες ότι δεν είναι καλοί για πληκτρολόγηση;

Δεν Έχουν τη λιγότερη καταπόνηση?

 

 

Το λένε αυτό με την έννοια ότι δεν κάνουν ήχο για να καταλάβεις ότι πάτησες το πλήκτρο σίγουρα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αν πατάς καταλάθως π.χ. πλήκτρα να μην το καταλαβαίνεις, Βέβαια όλα αυτά είναι σχετικά. Μερικοί προτιμούν αυτά τα πλήκτρα. Και εγώ το πήρα την τελευταία φορά πού το είχαν σε προσφορά και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γενικά αν ενδιαφέρεσαι για αγορά θα σου πρότεινα να πας να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις, Πάντως αν σε βολέψει είναι πολύ ποιοτικό.

Ακριβώς αυτό.

Όχι μόνο με βάση τον ήχο, αλλά και με την αίσθηση. Όπως είπα ο red διακόπτης είναι γραμμικός, που σημαίνει ότι δεν νιώθεις κάποιο κλικ όταν τον πατάς. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τον πατήσεις μέχρι κάτω. 

Οι υπόλοιποι διακόπτες, έχουν ένα σημείο πριν τους τερματίσεις μέχρι κάτω, που νιώθεις στα δάχτυλα ένα κλικ, το tactile bump που λέμε, και είναι ο λόγος που οι περισσότεροι πάνε σε μηχανικό. Το Bump αυτό σε κάποιους διακόπτες είναι ισχυρότερο και συνοδεύεται από ήχο (Green, black) ενώ στους καφέ είναι αθόρυβο και το νιώθεις εφόσον πληκτρολογείς.

 

Οπότε εν ολίγης, η απόσταση που πρέπει να διανύσει ένας διακόπτης(actuation distance) για να ενεργοποιηθεί (register) παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο πόσο άνετη είναι η πληκτρολόγηση. Στους red δεν υπάρχει καν αυτό το κλικ που σημαίνει ότι τερματίζεις κάθε φορά με αποτέλεσμα, αν τύχει και δεν πατήσεις μέχρι κάτω έναν διακόπτη, δεν είσαι σίγουρος αν πατήθηκε.Αυτό οδηγεί είτε σε τυπογραφικό λάθος σε ό,τι πληκτρολογείς, είτε απλά στο να σταματάς λίγο για να διαπιστώσεις αν τον πάτησες, ή να τον ξαναπατήσεις με περισσότερη δύναμη αν δεν πατήθηκε κτλ.

 

Όλα αυτά είναι τεράστιες λεπτομέρειες που σε κάποιους δεν έχουν καν σημασία.

 

Το μηχανικό πληκτρολόγιο είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση και ο "τέλειος" διακόπτης είναι διαφορετικός από άτομο σε άτομο.

 

 

Σαν πληκτρολόγιο, το συγκεκριμένο της προσφοράς είναι άψογο. Κάποιος που την ψάχνει πολύ με τους διακόπτες και έχει δοκιμάσει πολλά, ξέρει αν του κάνουν ή όχι οι συγκεκριμένοι και μπορεί να είναι ακόμα και ανασταλτικός παράγοντας για την αγορά του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ TS για το post.

Παρακάτω παραθέτω μερικές λεπτομέρειες που ίσως βοηθήσουν τους επόμενους ενδιαφερόμενους.

 

To παρήγγειλα εχθές βράδυ (21:00 περίπου) από το ηλεκτρονικό κατάστημα. Το προϊόν τότε ήταν ακόμα σε διαθεσιμότηα.

Σήμερα το πρωί με ενημέρωσαν τηλεφωνικά πως δεν το είχαν διαθέσιμο στο ηλεκτρονικό κατάστημα, ωστόσο υπήρχαν διαθέσιμα κομμάτια στο κατάστημα που είχα επιλέξει για παραλαβή
(4 στη Μεταμόρφωση ... το ένα δικό μου άρα μένουν 3, εκτός και αν είναι και αυτά δεσμευμένα). Μου ακύρωσαν την παραγγελία από το ηλεκτρονικό κατάστημα και έχω κάνει κράτηση για σήμερα να το παραλάβω το απόγευμα.

Πλέον στο ηλεκτρονικό κατάστημα η κατάσταση του προϊόντος είναι "διαθέσιμο σε 72 ώρες". Ίσως αξίζει με ένα τηλ. να ρωτήσει κανείς για απόθεμα σε κατάστημα απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λεπτομέρεια παιδιά επειδή μου έτυχε όταν πήρα το K70 από πλαίσιο.

Ήταν το τελευταίο στο κατάστημα και παίρνοντας το, όταν πήγα σπίτι είδα ότι είχε ανοιχτεί η συσκευασία και το πληκτρολόγιο είχε ένα πολύ μικρό σημαδάκι πάνω του. Αμέσως το πήρα πίσω και μου το άλλαξαν χωρίς να πουν κουβέντα, με ένα Strafe RGB.

Όταν πρόκειται για πλαίσιο, να ελέγχετε ότι η συσκευασία σας είναι σφραγισμένη όταν την παραλάβετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . δεν έχω δοκιμάσει ποτε μηχανικό. Πρέπει να δοκιμασω από κοντά για να δω τι παίζει.

 

Έχω χρησιμοποιώ μηχανικά εδώ και 3 χρόνια και δεν ξαναγυρνάω σε μεμβράνη, έχω 2 corsair k70 ένα με μπλε και ένα με κόκκινους διακόπτες. Στο ένα με τους μπλε διακόπτες αντικατέστησα τα κουμπιά WASD με κόκκινους λόγο ότι ήταν εκνευριστικά στο gaming και ειδικά την νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιώ μηχανικά εδώ και 3 χρόνια και δεν ξαναγυρνάω σε μεμβράνη, έχω 2 corsair k70 ένα με μπλε και ένα με κόκκινους διακόπτες. Στο ένα με τους μπλε διακόπτες αντικατέστησα τα κουμπιά WASD με κόκκινους λόγο ότι ήταν εκνευριστικά στο gaming και ειδικά την νύχτα.

Ο θόρυβος δεν σε ενοχλεί όταν παίζεις; Οι μπλε είναι σαν γραφομηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ ωραίο άρθρο για τα μηχανικά πληκτρολόγια

 

https://www.pcsteps.gr/98637-τι-είναι-το-μηχανικό-πληκτρολόγιο/

 

Κάτω κάτω έχει όλους τους διακόπτες και εξηγεί το κάθε χρώμα που είναι καλό και που όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...