Προς το περιεχόμενο

Ο εκτυπωτής καταναλώνει γρήγορα το μελάνι!!


Alex-ios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 2 χρόνια χρήσης ενως Πολυμηχάνηματος (Epson wf3620) έχω αλλάξει τουλάχιστον 3 φορές το μαύρο μελάνι ενώ τα έγχρωμα 2 φορές. Γιατί όμως??? Εφοσων στην συσκευασία τους λένε ότι διαρκούν έως 350 εκτυπώσεις!! Και απότι βλέπω δεν έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα (αξιολογήσεις στο skroutz)! Τα μελάνια που χρησιμοποιω είναι τα αυθεντικά τα οποία είναι και πανάκριβα!

Ξέχασα να αναφέρω ότι την δεύτερη φορά που αγόρασα μελάνι έκανα 2 καθαρισμούς διότι ενώ εκτυπώνε έκανε γραμμές κλπ (έκανα δύο διότι δεν έπιασε με την πρώτη). Επίσης μήπως χρειάζεται αντικατάσταση το maintenance box? Διότι απότι βλέπω έχει γεμίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κοιτάξει τις ρυθμίσεις εκτύπωσης μήπως είναι στο βέλτιστο;

Προσωπικά πιστεύω ότι 3 φορές μαύρο σε 2 χρόνια δεν είναι πολύ, δεν ξέρω τι χρήση ακριβώς κάνεις

Σίγουρα η σωστή συντήρηση του εκτυπωτή βοηθάει

Για το  maintenance box δεν ξέρω  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 χρόνια χρήσης ενως Πολυμηχάνηματος (Epson wf3620) έχω αλλάξει τουλάχιστον 3 φορές το μαύρο μελάνι ενώ τα έγχρωμα 2 φορές. Γιατί όμως??? Εφοσων στην συσκευασία τους λένε ότι διαρκούν έως 350 εκτυπώσεις!! Και απότι βλέπω δεν έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα (αξιολογήσεις στο skroutz)! Τα μελάνια που χρησιμοποιω είναι τα αυθεντικά τα οποία είναι και πανάκριβα!

Ξέχασα να αναφέρω ότι την δεύτερη φορά που αγόρασα μελάνι έκανα 2 καθαρισμούς διότι ενώ εκτυπώνε έκανε γραμμές κλπ (έκανα δύο διότι δεν έπιασε με την πρώτη). Επίσης μήπως χρειάζεται αντικατάσταση το maintenance box? Διότι απότι βλέπω έχει γεμίσει!

a.αν εκτυπωνεις κανονικη ποιοτητα τρωει παραπανω μελανι απο το Draft δηλαδη το γρηγορο.εχει αρκετη διαφορα στο μελανι.

επισης οι 350 εκτυπωσεις ειναι σελιδα εκτυπωμενη με καπου στο 10 τις 100 καλυψη.μην βλεπεις 350 και νομιζεις οτι ειναι γεματες σελιδες με εικονες και τετοια.αλλο ενα Marketing trick.κοινως για να βγαλεις 350 πρεπει να ειναι σελιδες με κειμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νουμερο είναι φυσιολογικό και μάλιστα θα τολμούσα να πω αρκετά οικονομικό αν τον χρησιμοποιείς τακτικά.

 

Το draft καταναλώνει λιγότερο μελάνι από το κανονικό και αυτό λιγοτερο από το βελτιστο.

Δες αν στις επιλογές εκτύπωσης μπορεις να εκτυπώνεις μονο με το μαυρο μελάνι, είναι μεγαλη οικονομια γιατί συνήθως τα εγχρωμα ειναι πιο ακριβα.

Το 350 ειναι για κάλυψη 10-20%. Αν δηλαδή εκτυπώνεις μαυρες σελίδες (πλήρη μαυρίλα) το πολύ να σου βγάλει 35 σελίδες (οχι 350).

 

Λύση: Refills αν τα μελάνια σου δεν εχουν ειδικά τσιπάκια. Ναι τα αυθεντικά ειναι πάρα πολύ ακριβότερα και εφόσον πέρασες το χρόνο εγγύησης, βουρ στα refills. Εντός εγγύησης οι εταιρίες πρώτα έλεγχουν αν το μελάνι που εβαζες ήταν αυθεντικό (εχουν ειδικά χημικά-δείκτες) και αν βρουν ίχνη από μη αυθεντικό, βγάζουν το μηχάνημα εκτός εγγύησης. 

 

Πλεόν οι εταιρίες έχουν φτάσει στο σημείο να δίνουν σχεδόν τζάμπα τους εκτυπωτές και να βάζουν μελάνια με τσιπάκια για να εχουν από εκεί κέρδος. 

 

Αλλη λύση : Αγόρασε εκτυπωτη που παίρνει μελάνια χωρίς τσιπάκια. Πριν χρόνια αγορασα ένα brother για αυτό ακριβώς το λόγο. Ηταν διπλή τιμή σε σχέση με αντίστοιχους hp/epson/cannon αλλά από τα φθηνά μελάνια (refills μετά το πρώτο έτος) εχω βγάλει το κόστος και είμαι καθαρά στο κέρδος. Απλώς επειδή πλέον δεν εκτυπώνω συχνά αναγκάζομαι να αλλάζω μελάνια γιατί τα παλιά ξεραίνονται! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.να προσθεσω οτι τα τσιπακια μπορουν και τα μηδενιζουν πλεον οπως και μπορει καποιος να παρει και μελανια καινουρια απο third party εταιρεια με τσιπακια κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνω στην βιασύνη ξέχασα να πω αρκετά... :(

Η χρήση που του κάνω είναι οικιακή (το πολύ 20 σελίδες τον μήνα (αντε και 30). Εκτυπώνω συνήθως έγγραφα με κείμενο και όχι φωτογραφίες. Όσων αφορά την ποιότητα είναι στο κανονικό. Τώρα κάτι για γρήγορη εκτύπωση δεν μου λέει. Και ναι, το σκέφτηκα να αγοράσω refill μελάνια, αλλά νομίζω ότι στο τσιπακι τους είναι αποθηκευμένο ότι είναι άδεια και ο εκτυπωτής αυτός δεν εκτυπώνει τίποτα απολύτως εάν είναι άδεια η λείπει κάποιο μελάνι (3,50 κάνει το συμβατό και 40 το γνήσιο!!!!!!!!!!) . Αλλά μόνο 70 περίπου σελίδες?? Εδώ με έναν Canon pixma είχα το ίδιο μελάνι περίπου 1 χρόνο +! Και όταν τελείωσε χρησιμοποιούσε αυτό που απέμεινε και τα έγχρωμα έτσι ώστε να παραχθεί κάτι σαν μαύρο...

Επεξ/σία από Alex-ios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ηταν να βαζεις draft δηλαδη γρηγορη εκτυπωση για να γλυτωνεις μελανι..το τσιπακι μπορει να μηδενιστει.το κανουν οσοι γεμιζουν μελανια ή οσοι πουλανε μη αυθεντικα.σιγουρα θα σε συμφερε κανας laser για ασπρομαυρες εκτυπωσεις.επισις μερικοι κατασκευαστες εχουν High capacity μελανια που ειναι διπλα Ml αλλα η τιμη δεν ειναι διπλασια.το να χρησιμοποιεις τα εγχρωμα για μαυρο βγαινει πιο ακριβα δεν συμφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω και κάτι άλλο!! Εάν αγοράσω συμβατα μελάνια (περίπου 1-3 κάνουν) πως θα ξέρω ότι έχει μηδενιστεί το τσιπακι τους? Για παράδειγμα αυτό!http://www.printking.gr/el/Proion/Melani-EPSON-Symbato-T2791-27XXL-Selides-2200-Black/228

 

 

Και επίσης η ποιότητα εκτύπωσης με συμβατα/refill μελάνι δεν θα είναι ίδια με την ποιότητα εκτύπωσης αυθεντικού, έτσι?

Επεξ/σία από Alex-ios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μη αυθεντικα μελανια που πουλανε ειναι ετοιμα για χρηση.δεν χρειαζεται να κανεις κατι.δεν θα ειχε νοημα να το πουλαει καποιος αν δεν μπορει να χρησιμοποιηθει επειδη το τσιπακι το δειχνει αδειο.

για κειμενο που το θες δεν θα δεις διαφορα.στην πραξη κιολας το δοκιμαζεις και βλεπεις.απο το να σκας 10-15 ευρω τα 2-3 ευρω ειναι μεγαλη διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω έναν epson WF2540. Πράγματι οι εκτυπωτές αυτοί όχι μόνο "τρώνε" μελάνι δήθεν για συντήρηση, αλλά δεν σου επιτρέπουν καν να εκτυπώσεις ασπρόμαυρα αν έχουν τελειώσει τα έγχρωμα(από μόνα τους, χωρίς καμία έγχρωμη εκτύπωση). Ένα hp που είχα παλιότερα σου επέτρεπε να εκτυπώνεις με άδεια κάποια από τα μελάνια.

 

Το πρόβλημα είναι ότι κάτι μελάνια του πλαισίου που είχα βάλει μια μέρα ξαφνικά δεν μου τα αναγνώριζε(είχε μελάνι όμως μέσα). Τώρα σκέφτομαι να έχω έγχρωμα μαϊμού και ένα αυθεντικό μαύρο για να κάνω τη δουλειά μου. Προτιμώ να δίνω λεφτά στο αντιπαθές πλαίσιο(θα δω και άλλους προμηθευτές) παρά σε αυτές τις μαφιόζικες εταιρείες.

 

Μιας και αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα θα ήθελα μόνο να μας πει κανείς τους λόγους που ξαφνικά σταματάνε να αναγνωρίζουν ιμιτασιόν μελάνια. Έχει να κάνει με κάποια αυτόματη ανανέωση του firmware; Πώς το αποφεύγεις;

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν epson WF2540. Πράγματι οι εκτυπωτές αυτοί όχι μόνο "τρώνε" μελάνι δήθεν για συντήρηση, αλλά δεν σου επιτρέπουν καν να εκτυπώσεις ασπρόμαυρα αν έχουν τελειώσει τα έγχρωμα(από μόνα τους, χωρίς καμία έγχρωμη εκτύπωση). Ένα hp που είχα παλιότερα σου επέτρεπε να εκτυπώνεις με άδεια κάποια από τα μελάνια.

Το πρόβλημα είναι ότι κάτι μελάνια του πλαισίου που είχα βάλει μια μέρα ξαφνικά δεν μου τα αναγνώριζε(είχε μελάνι όμως μέσα). Τώρα σκέφτομαι να έχω έγχρωμα μαϊμού και ένα αυθεντικό μαύρο για να κάνω τη δουλειά μου. Προτιμώ να δίνω λεφτά στο αντιπαθές πλαίσιο(θα δω και άλλους προμηθευτές) παρά σε αυτές τις μαφιόζικες εταιρείες.

Μιας και αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα θα ήθελα μόνο να μας πει κανείς τους λόγους που ξαφνικά σταματάνε να αναγνωρίζουν ιμιτασιόν μελάνια. Έχει να κάνει με κάποια αυτόματη ανανέωση του firmware; Πώς το αποφεύγεις;

αν κανεις καθαρισμο τρωει μελανι.ο βαθυς καθαρισμος ακομα περισσοτερο.καποιοι εκτυπωτες εκτυπωνουν μαυρο με το εγχρωμο αν το μαυρο ειναι αδειο ή δνε ειναι καν μεσα.αλλοι εκτυπωτες σου λενε λειπει μελανι οποτε δεν εκτυπωνουν.τωρα να μην εκτυπωνει μαυρο επειδη εχει τελειωσει το εγχρωμο δεν το εχω πετυχει.

καποια στιγμη για μια φιλη μου ειχα παρει ενα μελανι απο το πλαισιο.εκτυπωσε 10 -20 σελιδες και δεν το αναγνωριζε.το πηγα πισω το ζυγισαν για να δουν πραγματι οτι εχει ακομα μελανι μεσα και οτι πραγματι δεν το τελειωσακαι μου το αλλαξαν.δεν νομιζω οτι ειναι απο το Firmware γιατι συνηθως αμα παρεις αλλο το βλεπει.απλα πιστευω οτι καποια μελανια ειναι λιγο της πλακας.τωρα αν θα κανεις επανεγεμισμα ή θα παρεις μυ ημιτασιον το βλεπεις εσυ.οπως και καθε εταιρεια εχει αλλα ημιτασιον μελανια οποτε θελει δοκιμες.αλλιως ωραιοι εκτυπωτες της epson που εχουν κατι τεραστια δοχεια στο πλαι και εχουν και νορμαλ τιμη στο μελανι αλλα κραταει παρα πολυ.για αυτοματη αναβαθμιση Firmware δεν το ξερω δεν το εχω πετυχει.αν το κανει αυτοματα απο το ιντερνετ τοτε καποιος θα πρεπε να κοψει με Firewall τον server που στελνει το Update.(αφου τον βρει)

Έτσι όπως τα λες είναι!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!

Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει εναν 1515 Ηp και σε εμένα τρώει το μελάνι γρήγορα, δηλαδή στις 25 σελίδες έχει αδειάσει ακόμα και αν το έχω πρόχειρη εκτύπωση, βασικά μόνο εκεί το έχω,  ενώ έναν canon που είχα  τα μελάνια με κρατούσαν και 1 χρονο, αλλα ειχαν 35Ε και τα 2 αν δεν κανω λαθος,   τωρα με αυτον που πηρα έχουνε κάπου στα 17Ε άλλα νομίζω είναι θέμα εκτυπωτή πως θα ψεκάσει το μελάνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει εναν 1515 Ηp και σε εμένα τρώει το μελάνι γρήγορα, δηλαδή στις 25 σελίδες έχει αδειάσει ακόμα και αν το έχω πρόχειρη εκτύπωση, βασικά μόνο εκεί το έχω, ενώ έναν canon που είχα τα μελάνια με κρατούσαν και 1 χρονο, αλλα ειχαν 35Ε και τα 2 αν δεν κανω λαθος, τωρα με αυτον που πηρα έχουνε κάπου στα 17Ε άλλα νομίζω είναι θέμα εκτυπωτή πως θα ψεκάσει το μελάνι

εχει να κανει και με την ποσοτητα του μελανιου μεσα στο cartridge.αν ειναι μιση τιμη μπορει πχ να ειναι και τα μισα ml.οποτε θα πρεπε να υπολογιστει σε κοστος ανα σελιδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν κανεις καθαρισμο τρωει μελανι.ο βαθυς καθαρισμος ακομα περισσοτερο.καποιοι εκτυπωτες εκτυπωνουν μαυρο με το εγχρωμο αν το μαυρο ειναι αδειο ή δνε ειναι καν μεσα.αλλοι εκτυπωτες σου λενε λειπει μελανι οποτε δεν εκτυπωνουν.τωρα να μην εκτυπωνει μαυρο επειδη εχει τελειωσει το εγχρωμο δεν το εχω πετυχει.

καποια στιγμη για μια φιλη μου ειχα παρει ενα μελανι απο το πλαισιο.εκτυπωσε 10 -20 σελιδες και δεν το αναγνωριζε.το πηγα πισω το ζυγισαν για να δουν πραγματι οτι εχει ακομα μελανι μεσα και οτι πραγματι δεν το τελειωσακαι μου το αλλαξαν.δεν νομιζω οτι ειναι απο το Firmware γιατι συνηθως αμα παρεις αλλο το βλεπει.απλα πιστευω οτι καποια μελανια ειναι λιγο της πλακας.τωρα αν θα κανεις επανεγεμισμα ή θα παρεις μυ ημιτασιον το βλεπεις εσυ.οπως και καθε εταιρεια εχει αλλα ημιτασιον μελανια οποτε θελει δοκιμες.αλλιως ωραιοι εκτυπωτες της epson που εχουν κατι τεραστια δοχεια στο πλαι και εχουν και νορμαλ τιμη στο μελανι αλλα κραταει παρα πολυ.για αυτοματη αναβαθμιση Firmware δεν το ξερω δεν το εχω πετυχει.αν το κανει αυτοματα απο το ιντερνετ τοτε καποιος θα πρεπε να κοψει με Firewall τον server που στελνει το Update.(αφου τον βρει)

 

Ίσως να γίνεται μόνο στα φθηνότερα μοντέλα, αλλά ναι έτσι είναι. Αν έχει τελειωσει π.χ. το κίτρινο σου δίνει λίγο καιρό περιθώριο για να τ'αλλάξεις και μετά δεν εκτυπώνει καθόλου, ούτε καν ασπρόμαυρα, παρά μόνο σαρώνει.

Ίσως έπεσα πάνω σε ελαττωματικό μελάνι σχετικά με το άλλο που λες.

Τους καθαρισμούς τους κάνει μόνο του.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...