Προς το περιεχόμενο

Ο εκτυπωτής καταναλώνει γρήγορα το μελάνι!!


Alex-ios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικως το καλο με τα ιμιατασιον μελανια ειναι οτι δινουν εγγυηση.το κακο ειναι οτι ναι μπορεις να πετυχεις πολυ πιο ευκολα σε χαλασμενα απο οτι με τα αυθεντικα.καθαρισμο μπορεις να κανεις και Manual>αν τωρα οταν ξεκιναει ο εκτυπωτης κανει εναμικρο καθαρισμο και αφηνει μελανι στο tray δεν ξερω.αυτο μπορεις να το δεις αλλαζοντας/καθαριζοντας το σφουγγαρακι που πεφτει το μελανι και μετα να τον κανεις Restart.η εστω να βαλεις κατι καθαρο απο πανω γιανα δεις αν θα ριξει μελανι χωρις να κανεις καθαρισμο απλα με ενα restart.τωρα ο καθε εκτυπωτης /μαρκα συμπεριφερεται διαφορετικα οταν λειπει καποιο μελανι ή εχει τελειωσει.

οπως ειπα καποιοι σου λενε δεν εχει μελανι δεν εκτυπωνω.αλλοι βλεπουν οτι εχει τελειωσει το μαυρο και απλα εκτυπωνουν απο το εγχρωμο μαυρο απλα με αναμειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Epson παλιότερα σίγουρα εκτύπωναν με "ανάμειξη".

 

Το πρόβλημα, είναι ότι το παλιότερα ήταν παλιότεροι οδηγοί!

 

Στον δικό μου SX515W, επί Win7 όταν τον πρωτοπήρα, είχα αυτή την επιλογή.

 

Με τον τελευταίο επίσημο οδηγό (και 10ρια), δεν υπάρχει πια η δυνατότητα. Αν τελειώσει το μαύρο, κάθεται και με κοιτάζει.

 

Επίσης, το ίδιο κάνει και αν τελειώσει κάποιο από τα έγχρωμα.

 

Από συμβατά/ξαναγεμισμένα  πάντως, έχω πάθει αρκετά χουνέρια και τα έχω κόψει τελείως τα τελευταία χρόνια.

 

Τώρα, 2 μελάνια για ένα χρόνο που λέει ο TS, δεν είναι σοβαρή κατανάλωση και επίσης δεν είναι και σοβαρή χρήση.

 

Πιθανότατα όντως του τρώει μελάνι η περιοδική "συντήρηση" που κάνει αυτόματα ο εκτυπωτής, για να μην ξεραθούν τα μελάνια μέσα στα ακροφύσια και τις κεφαλές (από την αχρησία) και πάει για πέταμα όλο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

το να μην βγαζει μαυρο απο τα αλλα 3 μελανια ή αμα τελειωσει ενα να μην εκτυπωνει ειναι λιγο τραγικο αλλα ειναι ενας τροπος να σε αναγκασει καποιος να παρεις μελανι.οπως και με τα τσιπακια γιανα χρειαζεται παραπανω δουλεια με τα επαναγεμισματα.αξιζουν εκτυπωτες που εχουν δοχεια στο πλαι και ριχνεις το μελανι εκει μεσα στο δοχειο(epson).τρελη ποσοτητα.μεγαλος κοστος εκτυπωτη 150 Plus αλλα οικονομικες εκτυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαστε απο τις λιγες τυχερες χωρες στην υφηλιο που εχουμε την δυνατοτητα να αγορασουμε τους εκτυπωτες της Epson με τα Link.png Site: μελανια συνεχους ροης και το Link.png Site: αστειο κοστος εκτυπωσης (5.15-9 ευρω τα 70ml) που αν ο κοσμος ηξερε περι τινος προκειται θα επρεπε να μην πουλιεται κανενας αλλος εκτυπωτης στην Ελλαδα. (Η πωληση αυτων των εκτυπωτων επιτρεπεται μονο στην Ελλαδα, Ρωσια, και Ινδια, και ο λογος ειναι τα μειωμενα εσοδα σε γνησια μελανια σε αυτες τις χωρες).
 

Επεξ/σία από SpirosZ68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με παραξενευει αφου ελαχιστοι αγοραζουν αυθεντικα.ενω σε αυτους τους εκτυπωτες αξιζει να παρει καποιος αυθεντικα μελανια αφου ειναι φτηνα.βεβαια ειναι να μην σου βουλωσουν οι κεφαλες.κατα τα αλλα ναι τρελλα ml μελανι λες και εχεις Laser me toners.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με παραξενευει αφου ελαχιστοι αγοραζουν αυθεντικα.ενω σε αυτους τους εκτυπωτες αξιζει να παρει καποιος αυθεντικα μελανια αφου ειναι φτηνα.βεβαια ειναι να μην σου βουλωσουν οι κεφαλες.κατα τα αλλα ναι τρελλα ml μελανι λες και εχεις Laser me toners.

Παντως τον δικο μου L800 τον εχω απο το 2013 και παρ ολο που δεν του κανω οση χρηση θα επρεπε, σπανια βουλωνει κεφαλες.

Εχει χρειαστει 4-5 φορες απλο καθαρισμο και μια φορα που εμεινε αχρησημοποιητος για πανω απο 40 μερες χρειαστηκε βαθυ καθαρισμο.

Με κανονικα μελανια αυτο θα σημαινε τουλαχιστον 10-15 ευρω κοστος σε μελανι αλλα με τα συνεχους ροης κανεις βαθυ καθαρισμο και δεν κλαις τα λεφτα σου.

Υ.Γ. Ακομα δεν εχω αλλαξει Cyan, Light Cyan και Magenta μετα απο 4 χρονια (ελαφριας ομολογουμενως) χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai o bro τον εχει κανα διχρονο και δουλευει ακομα .σε αλλον epson με κανονικα μελανια με καθαρισμο εστρωνε καθε λιγους μηνες που γινοταν αλλα ναι ετρωγες αρκετα απο τα μελανια.εχω αναγκαστει να δοκιμασω να κανω 2-3 βαθυς καθαρισμους σε canon και το μισο μελανι εκανε φτερα που λεει ο λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...