Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με ιδιάζουσα περίπτωση σπασίματος συμβολαίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Πέρσι τον Απρίλιο έκανα ετήσιο συμβόλαιο (ανανέωση) με την cyta. Διάρκεια συμβολαίου ακριβώς μέχρι 1/4/2017. Η ανανέωση έγινε τηλεφωνικώς.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής. Είμαι ο ενοικιαστής στο σπίτι που είναι η γραμμή. Το συμβόλαιο της μίσθωσης έληξε στο τέλος του έτους. Είχαμε κάνει προφορική συμφωνία με τον ιδιοκτήτη να συνεχίσω με λιγότερα χρήματα και με είχε στο περίμενε για το νέο συμβόλαιο μέχρι που προχθές μου είπε πως από τέλος Γενάρη θα δώσει σε ενοικιαστή με περισσότερα χρήματα (το επιβεβαίωσα με τον μεσίτη του που τον ξέρω προσωπικά). Οπότε ερχόμαστε στο δια ταύτα. Εφόσον το συμβόλαιο του σπιτιού δεν θα είναι πλέον στο δικό μου όνομα αλλά σε άλλο και ο νέος ενοικιαστής (φυσιολογικά) θέλει να βάλει την δική του γραμμή στο σπίτι, υπάρχει τρόπος λόγω της κατάστασης να μην χρεωθώ για σπάσιμο συμβολαίου; Έχω ήδη στείλει mail στην cyta αλλά τίποτα εδώ και μέρες οπότε ρωτάω και εσάς για να ξέρω πως θα κινηθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μετακομισω προσωρινα στο σπιτι των γονιων... Οποτε υπαρχει ηδη γραμμη... Αλλιως θα το ειχα κανει ηδη. Δεν θεωρειται ανωτερα βια ρε παιδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μετακομισω προσωρινα στο σπιτι των γονιων... Οποτε υπαρχει ηδη γραμμη... Αλλιως θα το ειχα κανει ηδη. Δεν θεωρειται ανωτερα βια ρε παιδια;

 

Ο ορισμός "ανωτέρα βία" χρησιμοποιείται για περιπτώσεις που συμβεί κάποιο απρόβλεπτο γεγονός, η λήξη του μισθωτηρίου κάθε άλλο παρά απρόβλεπτη ήταν, το ήξερες όταν έκανες το συμβόλαιο με τη cyta.

 

Αλλά και πράγματι να υπήρχε ανωτέρα βία το πρόβλημα θα ήταν δικό σου, όχι της cyta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θα ρωτήσεις αν μπορεί να γίνει μεταφορά του συμβολαίου στο νέο ιδιοκτήτη. (αν το θέλει και εκείνος βέβαια, αλλά δε βρίσκω το λόγο να μην το θέλει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...