Προς το περιεχόμενο

Πως θα αντιδρούσατε αν σας ελεγαν ψέματα με προσπάθεια να τα δικαιολογήσουν?


Gigamestin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το τελευταίο διάστημα νομίζω οτι κάποιος φιλος μου λέει ψέμματα και δεν μπορω να καταλάβω τον λόγο.Σκέφτομαι να τον πιάσω στα ισια.Εσεις τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, δεν θα βγει τιποτα. Αρχισε απλά να τον κάνεις πέρα, τετοια ατομα μονο κακο θα σου κανουν και μπορει να σε μπλέξουν. Κρατα τυπικές και επιφανειακές σχέσεις.

Αν είσαι σιγουρος οτι λεει ψεματα, κρατα το σαν χαρτί και κάποτε που θα σου πει αλλο ψέμα, ριξε του στη μουρη το χαρτί και ασε τον στη γωνία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο σοβαρό είναι το ψεμα, αν είναι κάτι χαζό περιστασιακό δεν με νοιάζει (πχ "άργησε στην κίνηση"). Αν το κάνει σύστημα και επιμένει, τον ξεκόβω τελείως. Ούτε τυπικά, τελείως Χ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το τελευταίο διάστημα νομίζω οτι κάποιος φιλος μου λέει ψέμματα και δεν μπορω να καταλάβω τον λόγο.Σκέφτομαι να τον πιάσω στα ισια.Εσεις τι λέτε?

 

Τι ψέμματα σου λέει; Και ποια ακριβώς η σχέση σου με εκείνον;

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να μην θέλεις να πεις αλλά τότε δεν μπορούμε (πέρα από αοριστολογίες) να σου πούμε κάτι εμείς από εδώ αν δεν γνωρίζουμε τι προηγείται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί για ποιο λόγο μπορεί να λέει ψέματα;

Ναι αλλα αυτο το αφηνω παντα στο τελος για να μην ξεκιναω αρνητικα

Τι ψέμματα σου λέει; Και ποια ακριβώς η σχέση σου με εκείνον;

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να μην θέλεις να πεις αλλά τότε δεν μπορούμε (πέρα από αοριστολογίες) να σου πούμε κάτι εμείς από εδώ αν δεν γνωρίζουμε τι προηγείται.

 

Να μια φορα λεγαμε με το black friday να παμε για καφε και αφου συμφωνησαμε να μιλησουμε τον πηρα τηλεφωνο(δεν το σηκωνε) και απο μονος το επομενο πρωι ξεκινησε να στελνει κατι σαν να δικαιολογηθει.Εμαθα απο αλλα 2 παιδια της παρεας οτι το ηξεραν ολοι και εμενα δεν μου ειπαν.Ολοι εφταιγαν αν δεν μιλησαν αλλα ας σταθω σε αυτο πρωτα.

Τωρα 2 φορα κανονιζαμε να παμε καπου(μου στελενει στα ξαφνικα και μου λεει πηγα μονο εγω),σκαει φωτογραφια στο fb μαζι με ενα αλλο παιδι που ξερω και λεω απο μεσα μου:Με κοροιδευουν ή σκέφτομαι πονηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αυτο το αφηνω παντα στο τελος για να μην ξεκιναω αρνητικα

Να μια φορα λεγαμε με το black friday να παμε για καφε και αφου συμφωνησαμε να μιλησουμε τον πηρα τηλεφωνο(δεν το σηκωνε) και απο μονος το επομενο πρωι ξεκινησε να στελνει κατι σαν να δικαιολογηθει.Εμαθα απο αλλα 2 παιδια της παρεας οτι το ηξεραν ολοι και εμενα δεν μου ειπαν.Ολοι εφταιγαν αν δεν μιλησαν αλλα ας σταθω σε αυτο πρωτα.

Τωρα 2 φορα κανονιζαμε να παμε καπου(μου στελενει στα ξαφνικα και μου λεει πηγα μονο εγω),σκαει φωτογραφια στο fb μαζι με ενα αλλο παιδι που ξερω και λεω απο μεσα μου:Με κοροιδευουν ή σκέφτομαι πονηρα

 

Μην ασχολείσαι και άρχισε να αραιώνεις θα έλεγα. Επίσης αμφιβάλω πως είναι φίλος σου.

Τι ηλικίες είστε;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην γουστάρει την παρεα σου το σκέφτηκες;

Ναι αλλα δεν γινεται στα ξαφνικα απο εκει που κανονιζαμε-βγαιναμε να εχει τοσο αντιθετη συμπεριφορα.

Κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ και γι' αυτό ρώτησα και την ηλικία.

ηλικια 22 εγω γυρω στα 21 αυτος και η υπολοιπη παρέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν γινεται στα ξαφνικα απο εκει που κανονιζαμε-βγαιναμε να εχει τοσο αντιθετη συμπεριφορα.

 

Θεωρητικά δεν γίνεται. Πρακτικά γίνεται αν ο άλλος έχει ανώριμη συμπεριφορά.

 

ηλικια 22 εγω γυρω στα 21 αυτος και η υπολοιπη παρέα

 

Τρία πράγματα μπορώ να καταλάβω από τα παραπάνω (με μια μικρή πιθανότητα λάθους)

 

α) Δεν είστε φίλοι. Εκείνος πάντως όχι με εσένα.

β) Δεν είσαι στις προτεραιότητες του (σε φιλικό επίπεδο) και σε βλέπει ως καβάντζα.

γ) Είναι ανώριμος και η συμπεριφορά του είναι παιδιάστικη και δεν δικαιολογείται από την ηλικία.

 

Δεν ξέρω ποια από τα 3 ισχύουν αλλά στην θέση σου θα του ξεκάθάριζα τα παραπάνω και το πρόβλημα που έχω μαζί του (ώστε να γνωρίζει, γιατί έχει δικαίωμα να γνωρίζει) και θα το έκοβα μαχαίρι. Και επειδή είστε σε κοινή παρέα, και απ' ότι κατάλαβα από τα γραφόμενα σου, υπάρχουν και κάποια ψιλοπροβλήματα και με αυτή, θα έκοβα μαχαίρι και με την υπόλοιπη παρέα. Μικρός είσαι (με την καλή εννοια το λέω το "μικρός") και θα βρεις άλλα άτομα που θα έχεις καλύτερη επικοινωνία. Γιατί η ρίζα του προβλήματος σας που οδηγεί στην αναξιοπιστία είναι η έλλειψη σωστής επικοινωνίας. Και αυτό δεν θα διορθωθεί. Οπότε..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...