Προς το περιεχόμενο

Οθόνη 5,7 ιντσών Quad HD+ με αναλογία πλευρών 18:9 θα έχει το LG G6


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουσιαστικά θα έχει παραπλήσιο πλάτος με 5.5 και το πιο πανω κομματι θα κανει τις λειτουργίες του V20. Kι αν είναι AMOLED θα παει καλά σε κατανάλωση σαν 5.5 παντα.

 

Στο G5 υπάρχει το έξτρα mod με την μπαταρία.

 

Πάντως προσωπικά 4.7 AMOLED θα ήθελα με τις λειτουργίες του V20 απο πανω.

Snapdragon 6xx καλες επιδοαεις κι αυτονομία με μια 2800 μπαταρία να είναι σχετικα μαζεμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το g3 που έχει τη χειρότερη αυτονομία από όλες τις ναυαρχίδες της lg βγάζει μέρα, και; 

 

αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί και καλύτερα..

 

επίσης τι πάει να πει βγάζει μέρα; οι ώρες οθόνης είναι το σημαντικό 

 

Λάθος, το stand by time είναι το πιο σημαντικό. Οι ώρες οθόνης για τις περισσότερες ναυαρχίδες έτσι και αλλιώς είναι μεταξύ 3.5-4.5 ώρες. Αν εγώ πάω δουλειά (που δεν μου επιτρέπεται να χρησιμοποιώ καθόλου τη συσκευή) και μετά από 8-9 ώρες γυρίσω και βρω την συσκευή 10-15-20% κάτω αυτόματα σημαίνει ότι έχασα σχεδόν 1 ώρα οθόνη από την αναμονή και μόνο. Αντίθετα αν η συσκευή έχει καλό stand by time και χάνει 1-2% στο 8ωρο τότε αυτόματα αποκτά καλύτερη διάρκεια από ότι το άλλο που απλά είναι λες και χάνει λάδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το g3 αν δε το πειράζεις βγάζει 2-3 μέρες

 

αν το πειράζεις με ανοικτή οθόνη θα βγάλει 3 άντε 3.5 ώρες

 

κάνε τους υπολογισμούς με τη μεικτή χρήση και δες γιατί πχ θεωρείται να έχει κακή αυτονομία όταν το g2 πχ έβγαζε 5 ώρες οθόνη και το g4 χαλαρά περνάει τις 4 αλλά δεν φτάνει τις 5 του g2

 

τη μέρα όλα τη βγάζουν σε νορμάλ χρήση, σε απαιτητική αλλάζει το πράγμα

 

Τεσπα ολα αυτα δεν έχουν σημασία πλεον lg στην ελλαδα ΓΙΟΚ οπότε ο,τι και να συζητάμε είναι ασήμαντο.

Δε το βλέπω καν να πιάνουμε ποτέ στα χέρια μας το g6 για να μας απασχολεί τι κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λες αλλά προσωπικά προτιμώ μια συσκευή με απίστευτο stand by time και λιγότερες ώρες οθόνη παρά μια συσκευή που έχει παραπάνω ώρες οθόνη σε χρήση αλλά στο stand by είναι για την καβάλα. Παράδειγμα το s7 που υπάρχει στην οικογένεια έχει τραγικά κακό stand by time. Καλό (για τα χαρακτηριστικά) SOT και είναι μέσα στα όρια των περισσότερων ναυαρχίδων αλλά άπαξ και το αφήσεις και δεν το πειράξεις σου τρώει τη μπαταρία νερό. Είναι ένα χαρακτηριστικό που ορισμένες συσκευές android αλλά κυρίως iphone και windows phone έχουν λύσει. 

 

Κατά τα άλλα για την ίδια τη συσκευή κρατάω μικρό καλάθι. Σέβομαι που η LG πήρε την σκυτάλη για να παρουσιάσει κάτι νέο με το G5 αλλά εν τέλη η συσκευή (αν και δεν είναι τόσο κακή όσο λένε κάποιοι) είχε κάποια δικά της θέματα και αυτό δεν βοηθάει. Ειδικά όσοι καημένοι αγόρασαν κάτι από τα "friends" τώρα μπορούν με άνεση να τα βάλουν στον κώλο τους. Δεν έχει συνοχή η LG εδώ και καιρό με τις συσκευές της. Εντάξει η ναυαρχίδα δεν είναι απαραίτητο να έχει κάποια συνοχή αν έχει κάποια χαρακτηριστικά που είναι μοναδικά (π.χ. το λεπτότερο design της αγοράς) αλλά πάντα θα βρεις κακοτεχνίες ή/και λάθος επιλογή εξαρτημάτων όπως η οθόνη 2Κ στο G3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα να σου πω την αλήθεια δε με χαλάει καθόλου η οθόνη στο g3 και μετά από κάποια update που το κινητό έγινε σαφώς πιο smooth δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. οθονάρα με τα όλα της (και ας έχει ξεπεραστεί πλέον από νεότερες) καλό μέγεθος καλή ευκρίνεια και λογικά χρώματα 

 

δε θα προτιμούσα 1080 ν, για μένα τουλάχιστον υπήρξε selling point το συγκεκριμένο μέγεθος και ανάλυση

 

στο g4 τελειοποίησε τη συνταγή βέβαια παρά τα bootloop που τελικά το έβγαλαν ξινό, στο g5 μου το χάλασε

 

το v20 μου φάνηκε καλή φάση αλλά όπως βλέπεις δεν έρχεται στας ευρώπας, και μάλλον το ίδιο θα γίνει και με το g6

 

και ακόμα και αν έρθει σε κάποιες χώρες στην ευρώπη δε το κόβω να έρχεται εδώ (ξαναλέω δες διαθεσιμότητα των g5 αυτή τη στιγμή σε μεγάλα καταστήματα και πες μου αν η αντιπροσωπεία ή και η ίδια η lg την έχει κάνει ή όχι ακόμα με ελαφρά πηδηματάκια, τελείωσε η ιστορία και για μας που επιλέγαμε τη συγκεκριμένη εταιρεία τώρα το μόνο που μας μένει ειδικά για μεγάλες οθόνες είναι τα υπερτιμημένα samsung με τις παραμορφωμένες edge που προσωπικά δεν αγοράζω για κανένα λόγο ή κινέζαροι.. επίσης ξεχνάμε τις ομορφιές της αφαιρούμενης μπαταρίας κτλ.. κρίμα ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κατήφορος με την αύξηση ιντσών δεν έχει τέλος..

Σε λίγο καιρό δε θα θυμόμαστε στις πόσες ιντσες άρχιζαν οι ταμπλέτες.

 

Η μείωση των bezel αντί να χρησιμοποιηθεί ως όπλο για μείωση του μεγέθους (και αύξηση της φορητότητας) αυτή χρησιμοποιήθηκε ως δικαιολογία για την αύξησή τους. 

 

Κρίμα που γεμίσαμε phablets. Και καλά να υπάρχουν phablets για όσους τα θέλουν το πρόβλημα είναι ότι όσοι δεν τα θέλουν δεν έχουν καμία (ή σχεδόν καμία) σοβαρή επιλογή για φορητό τηλέφωνο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κατήφορος με την αύξηση ιντσών δεν έχει τέλος..

Σε λίγο καιρό δε θα θυμόμαστε στις πόσες ιντσες άρχιζαν οι ταμπλέτες.

 

Η μείωση των bezel αντί να χρησιμοποιηθεί ως όπλο για μείωση του μεγέθους (και αύξηση της φορητότητας) αυτή χρησιμοποιήθηκε ως δικαιολογία για την αύξησή τους. 

 

Κρίμα που γεμίσαμε phablets. Και καλά να υπάρχουν phablets για όσους τα θέλουν το πρόβλημα είναι ότι όσοι δεν τα θέλουν δεν έχουν καμία (ή σχεδόν καμία) σοβαρή επιλογή για φορητό τηλέφωνο..

Ειχα το sony z5 compact.

Παρα πολυ καλο για τις ιντσες του και ισως και μοναδικο στα specs του στις ιντσες αυτες.

Αλλα καταλαβαινω τι λες.

Ειναι αυτο και αντε και κανα ακομη.

Περαν τουτων τιποτα αλλο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά γιατί νομίζετε ότι οι ίντσες έχουν πάρει τον ανήφορο; Απλά είναι πολύ πιο δύσκολο (δηλαδή ακριβό) να κατασκευαστεί η ίδια -λειτουργικά- συσκευή σε πιο μικρό μέγεθος.

 

Φυσικά στον κόσμο προωθούνται ως "wow big screen" και πλεονέκτημα αυτές οι επιλογές τους, αντί για "το να το κάνουμε μικρότερο κοστίζει πολύ, οπότε πάρτε μια γκουμούτσα".

 

:P 

 

Ψάξτε να δείτε πόσες ναυαρχίδες βγαίνουν σε <5.0"... βασικά δε μου 'ρχεται στο μυαλό ούτε μία εταιρεία που να προσπαθεί να δημιουργήσει high-end συσκευή σε τέτοιο μέγεθος. Τρελή θα 'ταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το v10 μου βγαζει με νορμαλ χρηση 2 μερες.

Με gaming χρηση 0,5% ανα λεπτο περιπου.

Αλλα αν ηθελα παιχνιδομηχανη να επαιρνα psp.

Το οτι μπορω να παιζω παιχνιδια στο κινητο μου και οχι να κουβαλαω μαζι μου και psp για μενα σημαινει εφ ολης της υλης εργονομια.

 

Οποιος θελει μικροτερη οθονη να μεινει στο g5

Οποιος θελει να χρησημοποιει αντι για καθρεφτη το κινητο του, ας μεινει στο iphone.

Οποιος θελει να το παιζει εξυπνος ας μεινει στο κινεζικο που φτιαχνεται στο κοντεινερ ενω ερχεται Ελλαδα.

 

Και οσο αναφορα τα bootloops... Παλιωσε το αστειο.

Πεστα ντεεε, εμενα με στεναχωρει το οτι παλι δε θα ερθει ελλαδα αλλααα μου δινει χρονο να μαζεψω φραγκα μεχρι να βγει στα σκρουτζομαγαζα ελπιζω να μην εχει ενα εκατομυριο.χαχαχα

ΥΓ αν δεν εχει θεματα θα ειναι κινηταρα ας μοιασει στο τζι2 και θα θερισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρότερη αυτονομία από g 3 η v10 δεν νομίζω να έχει. 2 φορές φόρτιση την μέρα μόνο με χρήση viber. Μακάρι να το βελτιώσει εδώ και ίσως την τιμήσω. Όπως και αυτά τα πάνελ της που είναι για κλάματα. Αν είναι δυνατόν αυτά τα δύο να είχαν χειρότερη οθόνη από το πιο παλιό τους Ζ2. Δίπλα δίπλα βιντεακια έβλεπα στο YouTube και τα LG ήταν για κλάματα με τις qhd οθόνες τους. Που να τα έβαζαν και δίπλα σε αμολεντ! Αλλιώς μέχρι τότε σονυ και ξερό ψωμί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...