Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ιντερνετ Οτε ! Αγανακτισμενος !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες , καταρχήν ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποια βοήθεια σας .
 
Βασικα θελω την γνωμη σας στο συγκεκριμενο θεμα . Έχω εδω και περιπου 6-7 μηνες αγανακτησει με το θεμα ιντερνετ στο σπιτι μου , και για να γραφω και σε φορουμ εχω πια φτασει στα ορια μου . Στον οτε ειμαι περιπου 1 χρονο . Πριν αλλαξω και ερθω στον οτε ημουν στην forthnet και εκει ειχα θεματα με το ιντερνετ , αλλα ειπα να αλλαξω να παω οτε μπας και λυθει το θεμα . Τους πρωτους μηνες συνδεσης με τον οτε , περιπου 4-5 μηνες , το ιντερνετ πηγαινε καλα χωρις καμια αποσυνδεση . 
 
Ειμαι σε περιοχη που ειμαι αρκετα μακρια απο τον κατανεμητη , Θεσσαλονικη περιοχη πυλαια - πανοραμα . Που σημαινει οτι ξερω οτι ειναι λογικο να εχω χαμηλη ταχυτητα εως γελοια ταχυτητα για αυτα που τους πληρωνω , εχω down 6100kbit/sec , up 970kb/sec . Τελος παντων , το θεμα ειναι οτι εστω αυτην την ρημαδα την ταχυτητα δεν την εχω σταθερη γιατι εχω αποσυνδεσεις .
 
Τις απογευματινες ωρες συνηθως μετα τις 7 μεχρι τις 2 το βραδυ περιπου εχω συχνες αποσυνδεσεις . τις υπολοιπες ωρες ειναι σπανιο να εχω αποσυνδεσεις . οταν γινονται οι αποσυνδεσεις αναβοσβηνουν δυο λαμπακια το dsl και το internet . μου εχουν δωσει το ρουτερ Speedport W 724V . Τι το κανω restart τι το βγαζω απο την μπριζα το αφηνω 10 λεπτα και μετα το ξαναβαζω , αυτο τον χαβα του .
 
Παιρνω τηλ στον οτε , με στελνουν τεχνικο τον οποιον τον γνωριζα επειδη ειχα κανει την πρακτικη μου στον οτε σαν τεχνικος για 6 μηνες . Αυτος με λεει οτι το ιντερνετ ερχεται καλα μεχρι το μποξακι , μπαινει σπιτι το μετραει βλεπει οτι εχει μια μικρη διαφορα σε σχεση με εξω και με λεει οτι εχει θεμα η καλωδιωση του σπιτιου . Ειχα τις αμφιβολιες μου , αλλα αντε λεω ας την αλλαξω μπας και ηρεμησω . Αλλαζω λοιπον το καλωδιο που συνδεει την κεντρικη μπριζα του σπιτιου με το εξωτερικο μποξακι εξω απο το σπιτι . Υποψιν μενω σε μονοκατοικια με κηπο . Το μποξακι ειναι εξω απο το οικοπεδο , και η αρχικη καλωδιωση πηγαινε υπογειως απο το μποξακι και εμπαινε στο σπιτι στην κεντρικη μπριζα . Τωρα , η νεα καλωδιωση ειναι εναεριως απο το κουτακι του οτε σε μια κεντρικη μπριζα στο σπιτι (διαφορετικη απο την προηγουμενη) . Με το που αλλαξα καλωδιο εστρωσε και ειχα συνεχομενη συνδεση πρωι βραδυ για περιπου 10 μερες . Μετα απο αυτο το διαστημα αρχισανε παλι τα ιδια , αποσυνδεσεις τις βραδινες ωρες .
 
Ξαναφωναζω τεχνικο του οτε , ερχεται αλλος τον οποιον δεν ηξερα , τον οποιον μονο που δεν τον πλακωσα στο ξυλο . Με αφησε για 2 μερες χωρις καν τηλεφωνο και εννοειται ουτε ιντερνετ , δηλαδη το εκανε χειροτερα απο οτι ηταν , μαλλον συνδεσε αλλα καλωδια σε μενα τα οποια ηταν στον αερα (μιλαμε για Τ-ρομπα τεχνικο) . Το θεμα ειναι οτι αφοτου εφυγε μετα απο ωρα μπηκα στο ιντερνετ για να τσεκαρω αν εχει ή οχι . Τεσπα , τον παιρνω τηλ στο κιν του , και με λεει θα ερθω , ηρθε και απλα με αφησε εκει που ημουν , δλδ τηλεφωνο οκ , βραδινες ωρες αποσυνδεσεις . Οταν τον ξαναρωτησα τι προβλημα εχω μου λεει οι καλωδιωσεις σου . ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΛΕΩ , τραβηξα ολοκληρο καλωδιο απο το μποξακι εξω στο κεντρικο μεσα . Με λεει να δω και την εσωτερικη καλωδιωση . Εγω ημουν σιγουρος οτι και στις εσωτερικες καλωδιωσεις ειμαι οκ . Αλλα λεω , ας φωναξω και εναν δικο μου να τελειωνουμε επιτελους και αν εχω δικιο θα τους πρηξω στα τηλεφωνα .
 
Φωναζω , λοιπον εναν δικο μου τεχνικο τηλεπικοινωνιων ο οποιος μετρησε και ειδε τα παντα , μεχρι και τι αποχρωση εχει ο χαλκος που χρησιμοποιω , που λεει ο λογος . 3ωρες ηταν σπιτι μου . Το μετρησε με argus , το ιδιο μηχανημα που χρησιμοποιουνε οι τεχνικοι του οτε . Ολη η καλωδιωση του σπιτιου ειναι οκ χωρις κανενα λαθος . Μια πιθανη αιτια μου ειπε οτι ισως να ειναι οτι τα φωτα και γενικα τα καλωδια ρευματος μπορει να κανουν παρεμβολες στο καλωδιο του ιντερνετ σε καποιο σημειο . Του εχει ξανατυχει λεει 2-3 φορες τετοια περιπτωση , και εγω το εχω ακουσει . Αλλη πιθανη αιτια ειναι το ρουτερ να ειναι προβληματικο , αλλα δεν στεκει ακριβως γιατι πεφτει συγκεκριμενες ωρες και οχι ολη την ημερα , τεσπα ακομα δεν αλλαξα ρουτερ γιατι δεν εχω .
 
Επειδη εχω σιχαθει και εχω βαρεθει να μιλαω με τους οτετζηδες που δεν ξερουν που πανε τα 4 (οι περισσοτεροι) , θελω και την δικια σας γνωμη . Εννοειται πως θα τους ξαναπαρω τηλ και θα τους τριψω τις μετρησεις που εκανε ο δικος μου στην μουρη γιατι τις εβγαλα φωτο , και θα τους παιρνω καθε μερα τηλ μεχρι να με μαθουν . βαρεθηκα πλεον να φωναζω τον εναν τον αλλον , να με λενε γνωμες , να μην αλλαζει τπτ , και εν τελη να φταιει κατα 99% ο π-οτέ . 
 
Σας ανεβαζω και τις μετρησεις του ρουτερ μπας και βγαλετε καμια ακρη εσεις. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι αλλαζει το SNR (down) οταν πεφτει , μια παει -5 , μια -17 , ενω οταν εχω κανονικα συνδεση ειναι σταθερο στο 9με9,5 ή καμια φορα στο 17με19 . Eπισης μαζευει πολλα λαθη , και crc και fec , οταν λεω πολλα το εννοω .
 
Σας κουρασα , το ξερω , αλλα εχω αγανακτησει .
 
Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε γνωμη .

 

1)Επεσε το ιντερνετ πριν κανω ρεσταρτ

post-336147-0-16812600-1484087860_thumb.png 

 

2)Κανω ρεσταρτ και παιρνω μετρησεις οταν δεν εχει ιντερνετ

post-336147-0-11249400-1484087862_thumb.png

post-336147-0-33017500-1484087863_thumb.png

post-336147-0-02067900-1484087865_thumb.png

post-336147-0-96807100-1484087866_thumb.png

 

3)Εχει ιντερνετ

post-336147-0-21523800-1484087858_thumb.png

Επεξ/σία από JohnSpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί δε ζητάς να σου αλλάξουν προφίλ,και να σου ανεβάσουν το μάρτζιν,να αποκτήσει σταθερότητα η γραμμή;

Θα τους το ζητησω παλι και ειλικρινα ευχαριστω για την αποψη σου . Αλλα δλδ ημαρτον , πρεπει να τους πω εγω τι ενεργεια θα κανουν για να στρωσει η γραμμη μου , ειναι τοσο καθυστερημενοι οι ανθρωποι εκει ?

 

νομιζω πως μου ειχαν αλλαξει προφιλ (δεν θυμαμαι ποσο),αλλα και παλι επεφτε

 

Λες δλδ να τους το ζητησω ετσι ξερα να μου ανεβασουν το snr ?

 

θα στρωσει λες αν το αυξησω ? τωρα το νορμαλ snr μου ειναι γυρω στα 9 , οταν πεφτει το ιντερνετ μπορει να τυχει να το δω απο -7 εως και 17 καμια φορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με snr -5 kai -17  δέν ανοίγουν σελίδες.

 

Ο τεχνικός που κάλεσες είπε το πιό σωστό, οτι δηλαδή κάτι επηρεάζει την σύνδεση, μπορεί να είναι ένας μετασχηματιστής, τα φώτα ή κάτι άλλο που να σου δημιουργεί θόρυβο στη γραμμή.

Με 37 att. θα πρέπει να είσαι στα 10.000 Κbits/s τουλάχιστον.

Στη θέση σου θα δοκίμαζα εκείνες τις ώρες που πέφτει το νετ, κάποιες αλλαγές όπως να σβήσω τα εξωτερικά φώτα, τα φώτα κήπου με μετασχηματιστές ( άν υπάρχει μετασχηματιστής στα 12v ) γενικά ότι έχει να κάνει με το φωτισμό για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με snr -5 kai -17  δέν ανοίγουν σελίδες.

 

Ο τεχνικός που κάλεσες είπε το πιό σωστό, οτι δηλαδή κάτι επηρεάζει την σύνδεση, μπορεί να είναι ένας μετασχηματιστής, τα φώτα ή κάτι άλλο που να σου δημιουργεί θόρυβο στη γραμμή.

Με 37 att. θα πρέπει να είσαι στα 10.000 Κbits/s τουλάχιστον.

Στη θέση σου θα δοκίμαζα εκείνες τις ώρες που πέφτει το νετ, κάποιες αλλαγές όπως να σβήσω τα εξωτερικά φώτα, τα φώτα κήπου με μετασχηματιστές ( άν υπάρχει μετασχηματιστής στα 12v ) γενικά ότι έχει να κάνει με το φωτισμό για αρχή.

ευχαριστω για την απαντηση σου.

 

το ξερω οτι με τετοιο snr δεν παιζει τιποτα .

 

οσον αφορα για τα φωτα , εξωτερικα φωτα στον κηπο ειναι μονιμως κλειστα (κριση :P) δεν υπαρχει κατι δηλαδη μεσα στο οικοπεδο . εκει που ισως να υπαρχει θεμα με τα φωτα ειναι του δημου , αλλα τα φωτα του δημου και τα καλωδια του ειναι περιπου 2 μετρα πιο πανω απο τις γραμμες του οτε . δεν νομιζω να επηρεαζει τετοια αποσταση . εκτος και αν κανω λαθος .

 

οπως και να χει θα ξανατσεκαρω απο που μου ερχεται το καλωδιο να δω μηπως ειναι κοντα σε αλλα καλωδια ή μετασχηματιστες κτλ .ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που είναι στην ίδια γραμμή ίσως;

dimmer σε εσωτερικά φώτα και μετασχηματιστές που βρίσκονται μόνιμα σε πρίζες ρεύματος?

Κάτι σου επηρεάζει την γραμμή. 

Έσπαγα το κεφάλι μου δύο χρόνια πίσω τί μου κολλάει τη σύνδεση και ήταν ένας προβληματικός μετασχηματιστής ενος dreambox  μόνιμα καρφωμένος σε πολύπριζο πίσω απο την τηλεόραση...  Παθών βλέπεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους το ζητησω παλι και ειλικρινα ευχαριστω για την αποψη σου . Αλλα δλδ ημαρτον , πρεπει να τους πω εγω τι ενεργεια θα κανουν για να στρωσει η γραμμη μου , ειναι τοσο καθυστερημενοι οι ανθρωποι εκει ?

 

ναι,απέφυγε τους χαρακτηρισμούς.

Προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που βγάλαν σχολή όταν υπήρχαν ακόμα τηλεφωνικά κέντρα που βάζαν καλώδια για να μεταφερθεί γραμμή,αλλά κυρίως δουλεύουν 10 για να βγάλουν δουλειά 30.

 

Το προφίλ θα στο αλλάξουν για να ανέβει η ταχύτητα, που θα πέσει από το αυξημένο snr.

Αλλά αυτά είναι ημίμετρα.

Προφανώς έχεις κάποιο θέμα στο σπίτι,είτε έχουν περάσει τα καλώδια του τηλεφώνου δίπλα από του ρεύματος,ή το καλώδιο που έβαλες δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Γενικά,είναι η φάση σου,ανέστησες τον πεθαμένο.Που να το πρωτοπιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι,απέφυγε τους χαρακτηρισμούς.

Προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που βγάλαν σχολή όταν υπήρχαν ακόμα τηλεφωνικά κέντρα που βάζαν καλώδια για να μεταφερθεί γραμμή,αλλά κυρίως δουλεύουν 10 για να βγάλουν δουλειά 30.

 

Το προφίλ θα στο αλλάξουν για να ανέβει η ταχύτητα, που θα πέσει από το αυξημένο snr.

Αλλά αυτά είναι ημίμετρα.

Προφανώς έχεις κάποιο θέμα στο σπίτι,είτε έχουν περάσει τα καλώδια του τηλεφώνου δίπλα από του ρεύματος,ή το καλώδιο που έβαλες δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Γενικά,είναι η φάση σου,ανέστησες τον πεθαμένο.Που να το πρωτοπιάσεις.

προφανως και δεν μιλαω για ολους....οπως ανεφερα και στο αρχικο μου μηνυμα , εχω κανει πρακτικη στον οτε , τους ξερω πανω κατω....οι περισσοτεροι ειναι για μπατσες , υπαρχουν ομως και πολυ καλα τσακαλακια.....γενικα δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο εκει μεσα , ή θα ειναι τσακαλια ή θα ειναι τεμπεληδες , ημιμαθεις....τελος παντων εγω αναφερομουν στους ημιμαθεις....οπως ο τελευταιος που ηρθε να μου ''φτιαξει'' την βλαβη και την εκανε χειροτερα...

 

 

το καλωδιο που εβαλα ειναι οκ ,γιατι ο τεχνικος μου οταν ηρθε , με το που μπηκε μεσα μετρησε απο τον κατανεμητη μεχρι το τελος του καινουργιου μου καλωδιου .... φερνει δλδ ακριβως οτι φερνει και η μετρηση στο κουτι του οτε.....

 

 

για αυτο που λες για την εσωτερικη καλωδιωση παλαιοτερα δεν υπηρχε θεμα με το ιντερνετ...δουλευε οκ....απο μια μερα και μετα για καποιο ανεξηγητο λογο με πηγαινει ετσι...που σημαινει οτι ο ηλεκτρολογος δεν τα περασε και διπλα διπλα με του ρευματος....αλλιως θα ειχε θεμα το σπιτι εδω και 20 χρονια...τους τελευταιους 7 μηνες εχω θεμα εγω.....ε τωρα , τι να εχει γινει , να εχουν φθαρθει τα καλωδια ιντερνετ απο μονα τους μεσα στα μπετα ? λιγο δυσκολο.....και ουτως ή αλλως ο τεχνικος μου μετρησε και τις 4 μπριζες και ολα ηταν ιδιες τιμες με αυτες που φερνει ο οτε στο εξωτερικο κουτι...

 

πραγματικα σπαω το κεφαλι μου

Κάτι που είναι στην ίδια γραμμή ίσως;

dimmer σε εσωτερικά φώτα και μετασχηματιστές που βρίσκονται μόνιμα σε πρίζες ρεύματος?

Κάτι σου επηρεάζει την γραμμή. 

Έσπαγα το κεφάλι μου δύο χρόνια πίσω τί μου κολλάει τη σύνδεση και ήταν ένας προβληματικός μετασχηματιστής ενος dreambox  μόνιμα καρφωμένος σε πολύπριζο πίσω απο την τηλεόραση...  Παθών βλέπεις....

ομοιοπαθης και συ....εσυ το ελυσες....θα ξανατσεκαρω , τι να πω....για εξωτερικα πραγματα το εχω ελεγξει ολα , ουτως ή αλλως δεν εχω και πολλα....

 

τι εννοεις οταν λες στην ιδια γραμμη ? ποια γραμμη ? του τηλεφωνου-ιντερνετ ?

 

το deambox σου επαιζε κανονικα ακομα και με προβληματικο μετασχηματιστη ? σε τι αποσταση απο το ρουτερ σου ή τις εσωτερικες καλωδιωσεις ητανε περιπου ? ρωταω για να αρχιζω να υποψιαζομαι και αλλα πραγματα για την δικια μου περιπτωση ...

Επεξ/σία από JohnSpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να φέρεις τον φίλο σου βράδυ να σου μετρήσει την γραμμή ή να σου δανείσει το argus. Καλυτερα αν μπορεί στο box. Ειδικά αν έχεις voip μήπως και βρει τίποτα ξένες τάσεις. 

Δες το καλώδιο του box, αν έρχεται επιτοίχιο, μήπως περνάει δίπλα από καμιά φωτεινή επιγραφή(μου έτυχε με κατάστημα) ή κάποιο φωτιστικό σώμα


Δυστυχώς είναι λίγο μ@λ@κισμένη βλάβη (λόγω της ώρας που εκδειλώνεται). 

Το επόμενο που μπορείς να κάνεις, την ώρα που παρουσιάζεται το πρόβλημα, να τους πάρεις τηλ. να κάνουν τεστ στην γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορείς να φέρεις τον φίλο σου βράδυ να σου μετρήσει την γραμμή ή να σου δανείσει το argus. Καλυτερα αν μπορεί στο box. Ειδικά αν έχεις voip μήπως και βρει τίποτα ξένες τάσεις. 

Δες το καλώδιο του box, αν έρχεται επιτοίχιο, μήπως περνάει δίπλα από καμιά φωτεινή επιγραφή(μου έτυχε με κατάστημα)

voip δεν εχω , εκτος και αν μου το αλλαξαν αυτοι για καποιο λογο ....δεν ξερω τι παιζει με το voip , πρεπει να κανεις αιτηση για να σε βαλουν ?

 

τα καλωδια στην περιοχη μου ερχονται υπογειως και σε καποιο σημειο ανεβαινουν σε μια ξυλινη κολωνα και μεσα στο κουτακι του οτε....εναεριως παει σε αλλη ξυλινη κολωνα και μεσα στο κουτακι του οτε.....απο εκει εναεριως κατευθειαν μεσα στο σπιτι....σε ολες τις ξυλινες κολωνες και οπου γενικα ταξιδευει το καλωδιο ουτε ακουμπαει πουθενα αλλου ουτε ειναι κοντα σε οτιδηποτε αλλο....ειμαι σε περιοχη που δεν εχει πολλα σπιτια γενικα , ανοιχτος χωρος ειναι....το μονο που μπορω να αναφερω ειναι οτι τα καλωδια ιντερνετ ειναι περιπου 2μετρα απο τα φωτα του δημου και τα καλωδια ρευματος...αν παιζει καποιο ρολο το αναφερω....αλλα εγω δεν νομιζω...

 

αυτο που ειπες για να φερω τον δικο μου το βραδυ θα το κανω....θα τον φωναξω και θα περιμενουμε να πεσει το ιντερνετ για να μετρησουμε εξω στο μποξ.... :P ευχαριστω

 

το σκεφτηκα και αυτο που ειπες να τους παρω επι τοπου τηλ να μετρησουν , και το ειχα κανει δλδ και με ειπαν ολα οκ.....επισης , το ιντερνετ αυτες τις ωρες , μπορει να επανελθει πχ σε 1 λεπτο ή σε 20 λεπτα κανενας δεν ξερει , και με το που ερθει μπορει να ξαναπεσει πχ σε 1λεπτο ή 20λεπτα κανενας δεν ξερει παλι...οποτε θα πρεπει να ειμαι λιγο κωλοφαρδος για να το πετυχω αυτο....

 

ακριβως  οπως το ειπες , μ@λ@κισμενη βλαβη 

Επεξ/σία από JohnSpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν εχεις voip, παρε τους τηλεφωνο βραδυνη ωρα, να τεσταρουνε την γραμμη. Ισως τους βγαλει καποιο βραχυκυκλωμα ή ξενη ταση. Μπορουνε να δουνε το ιστορικο σου με τις αποσυνδεσεις οτι γινοντε βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν εχεις voip, παρε τους τηλεφωνο βραδυνη ωρα, να τεσταρουνε την γραμμη. Ισως τους βγαλει καποιο βραχυκυκλωμα ή ξενη ταση. Μπορουνε να δουνε το ιστορικο σου με τις αποσυνδεσεις οτι γινοντε βραδυ

Τους εχω παρει και βραδυ και πρωι τηλεφωνο .... και οι ιδιοι απο το τηλεφωνικο κεντρο ειδαν τις αποσυνδεσεις μου....εννοειται τους ανεφερα οτι εχω αποσυνδεσεις μονο τις βραδινες ωρες...δεν νομιζω να μπορουν να δουν οι ιδιοι οι τηλεφωνητες αν εχω ξενο ρευμα στην γραμμη μου....αυτοι λογικα μπαινουν στο ρουτερ μου και βλεπουν το ιστορικο μου και λογικα καποια πραγματα παραπανω απο οτι μπορω να δω εγω....αλλα δεν νομιζω για βραχυκυκλωματα....τελος παντων , σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μετασχηματιστής του dreambox βρισκόταν σε πολύπριζο πίσω απο την τηλεόραση.

 

Το πολύπριζο ήταν πολλαπλό, είχε και άλλους μετασχηματιστές,  δούλευε κανονικά και βρισκόταν σε μία απόσταση 5 μέτρων περίπου απο το ρούτερ.

Το ρούτερ βρισκόταν σε άλλη πρίζα και σε άλλη γραμμή

Παρόμοια lag αντιμετώπισα και με ρυθμιστικά ( dimmer) για σποτάκια οροφής.

Μόνος σου θα βρείς τη λύση, απο το τηλέφωνο δέν στην βρίσκουν οι τεχνικοί.

Έχει να κάνει με ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και αυτο που σου λεει ο maqqis. Απομακρινε το ρουτερ και το καλωδιο του τηλεφωνου απο μετασχηματιστες. Ακομα και απο τον δικο του. Αν εχεις και αλλους κοντα του βγαλτους απο το ρευμα για λιγες ωρες. Αν εχεις ντιμερ σε φωτα κλειστα και αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μετασχηματιστής του dreambox βρισκόταν σε πολύπριζο πίσω απο την τηλεόραση.

 

Το πολύπριζο ήταν πολλαπλό, είχε και άλλους μετασχηματιστές,  δούλευε κανονικά και βρισκόταν σε μία απόσταση 5 μέτρων περίπου απο το ρούτερ.

Το ρούτερ βρισκόταν σε άλλη πρίζα και σε άλλη γραμμή

Παρόμοια lag αντιμετώπισα και με ρυθμιστικά ( dimmer) για σποτάκια οροφής.

Μόνος σου θα βρείς τη λύση, απο το τηλέφωνο δέν στην βρίσκουν οι τεχνικοί.

Έχει να κάνει με ρεύμα.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες σου , θα προσπαθησω να λυσω το μυστηριο των βερμουδων :P :) 

 

Εμενα μαλλον εχει να κανει με φωτισμο , γιατι αν ηταν απλα ενας μετασχηματιστης θα επεφτε και τις υπολοιπες ωρες....

 

Λες να κανω δοκιμες , να ανοιγω εναν διακοπτη λαμπας να βλεπω αν πεφτει , μετα να ανοιγω αλλον διακοπτη κτλ κτλ ?

 

Γιατι εμενα πεφτει συγκεκριμενες ωρες , δεν ειναι ολη την ημερα ! αυτη ειναι η διαφορα εμενα με εσενα....οποτε το να αλλαξω πολυμπριζα αρχικα δεν λεει.....ετσι δεν ειναι ?

Δοκιμασε και αυτο που σου λεει ο maqqis. Απομακρινε το ρουτερ και το καλωδιο του τηλεφωνου απο μετασχηματιστες. Ακομα και απο τον δικο του. Αν εχεις και αλλους κοντα του βγαλτους απο το ρευμα για λιγες ωρες. Αν εχεις ντιμερ σε φωτα κλειστα και αυτα

Θα δοκιμασω διαφορα οπως με διακοπτες ανοιξε , κλεισε , βλεπω αν πεφτει ή οχι....ουτως ή αλλως το ρουτερ ειναι μακρια σχετικα απο μετασχηματιστες περιπου 1,5 μετρο....θα προσπαθησω να απομακρυνω και τα καλωδια του ρουτερ απο σχετικα ρευματα....Σε ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...