Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ιντερνετ Οτε ! Αγανακτισμενος !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραβλέπω τους όποιους χαρακτηρισμούς κάνεις και καλόπιστα θεωρώ ότι είσαι απλά τσαντισμένος (άσχετα αν φταις εσύ ή όχι) και θέλεις κάπου να ξεσπάσεις.

Επί του θέματος τώρα, το πρόβλημα σου είναι crosstalk και πιο συγκεκριμένα κάποια συσκευή που μπαίνει στο ρεύμα είτε μέσα στο σπίτι σου είτε εκτός. Μπαίνει σε λειτουργία τις ώρες εκείνες και δημιουργεί τον θόρυβο στη γραμμή.
Έχω συναντήσει τέτοιες περιπτώσεις με φώτα του δήμου, χριστουγεννιάτικα λαμπάκια, φώτα κήπου, μετασχηματιστής δεή, τηλεόραση γείτονα (πρόβλημα με τον μετασχηματιστή), ασανσερ και διάδρομο γυμναστικής.

Το μόνο σίγουρο και από την περιγραφή αλλά και από τα διαγράμματα είναι ότι κάτι παρεμβάλεται εκείνες τις ώρες το οποίο και θα πρέπει να βρεις τι είναι.
(και γι' αυτό σου είπα να μην μπαίνεις σε χαρακτηρισμούς διότι σε μια τέτοια περίπτωση δεν φταίει ο όποιος isp)

Εξυπακούεται δοκίμασε και άλλο ρούτερ αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Πρώτα απ' όλα αυτό, βάζοντας το στη κεντρική μπρίζα χωρίς τηλέφωνα πάνω και χωρίς φιλτρα, splitter κλπ. Μόνο το ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραβλέπω τους όποιους χαρακτηρισμούς κάνεις και καλόπιστα θεωρώ ότι είσαι απλά τσαντισμένος (άσχετα αν φταις εσύ ή όχι) και θέλεις κάπου να ξεσπάσεις.

 

Επί του θέματος τώρα, το πρόβλημα σου είναι crosstalk και πιο συγκεκριμένα κάποια συσκευή που μπαίνει στο ρεύμα είτε μέσα στο σπίτι σου είτε εκτός. Μπαίνει σε λειτουργία τις ώρες εκείνες και δημιουργεί τον θόρυβο στη γραμμή.

Έχω συναντήσει τέτοιες περιπτώσεις με φώτα του δήμου, χριστουγεννιάτικα λαμπάκια, φώτα κήπου, μετασχηματιστής δεή, τηλεόραση γείτονα (πρόβλημα με τον μετασχηματιστή), ασανσερ και διάδρομο γυμναστικής.

 

Το μόνο σίγουρο και από την περιγραφή αλλά και από τα διαγράμματα είναι ότι κάτι παρεμβάλεται εκείνες τις ώρες το οποίο και θα πρέπει να βρεις τι είναι.

(και γι' αυτό σου είπα να μην μπαίνεις σε χαρακτηρισμούς διότι σε μια τέτοια περίπτωση δεν φταίει ο όποιος isp)

 

Εξυπακούεται δοκίμασε και άλλο ρούτερ αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Πρώτα απ' όλα αυτό, βάζοντας το στη κεντρική μπρίζα χωρίς τηλέφωνα πάνω και χωρίς φιλτρα, splitter κλπ. Μόνο το ρούτερ.

παραβλεπω το οτι δεν εισαι στην θεση μου και δεν ξερεις τι παιχτηκε με τον τελευταιο τεχνικο που ηρθε , και ενα εχω να σε πω ευχαριστω για την απαντηση σου....δν θα το συνεχισω γιατι εχω πολλα να σε πω που δεν ειναι δυνατον να τα γραψω ολα ενα ενα....ειμαι εκνευρισμενος γιατι εχω αλλαξει εξωτερικη καλωδιωση , εχω αλλαξει κεντρικη μπριζα που συνδεεται αυτη....εχω φερει τεχνικο και εχει μετρησει ολες τις γραμμες μου , ηταν οκ....

 

το αν ειναι crosstalk προσπαθω να λυσω εδω και καιρο , και δεν υπαρχει μεχρι στιγμης κατι που να το αποδεικενει....ειμαι σε οικοπεδο με αυλη....αραιωκατοικημενη περιοχη, που σημαινει ουτε μπαρακια γυρω ουτε σουπερ μαρκετ ουτε περιπτερα ουτε φωτεινες πινακιδες ουτε τπτ .... το καλωδιο του οτε το οποιο βγαινει στην επιφανεια και ανεβαινει την πρωτη ξυλινη κωλονα μεχρι το σπιτι μου ΔΕΝ ακουμπαει πουθενα ΔΕΝ ειναι κοντα ουτε σε μετασχηματιστες ουτε σε καλωδια ρευματος ουτε οτιδηποτε αλλο μπορεις να φανταστεις....οποτε εξωτερικα ειμαι οκ....δεν εχω ουτε φωτα στην αυλη , ολα ειναι μονιμως κλειστα....

 

μεσα στο σπιτι τωρα , εχω αλλαξει τηλεφωνα , φιλτρακια , σπλιτερ , καλωδια dsl στο ρουτερ και στα τηλεφωνα προσεχοντας να μην ακουμπανε πουθενα , ρουτερ , εχω αλλαξει θεση στο ρουτερ σε αλλη μπριζα , εχω ελεγξει το ρουτερ να συνδεεται μονο του χωρις αλλα τηλεφωνα πανω , εχω ελεγξει με argus την καθε τηλεφωνικη μπριζα....το μονο που δεν εκανα ειναι να σκαψω ολο το σπιτι 2οροφοι + 1 υπογειο , και να περασω καινουργια καλωδιωση....μιλαμε για τρελα λεφτα στον σοβατζη , στον τεχνικο τηλεπικοινωνιων.....εσυ θα το εκανες στην θεση μου ??? ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ , ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ !!! ΟΣΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΗΡΘΑΝ ΟΤΕ-ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ , ΕΙΠΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ , ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΛΟΓΙΚΟ !!! ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΕ ΡΟΔΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ , ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ !!!

 

τελος παντων , σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου οπως και να χει , θα τα εχω ξανα υποψιν μου παροτι τα δοκιμασα ολα , και σορυ αν ξεφευγω καμια φορα , αλλα ανθρωπος ειμαι που τους πληρωνει μηνας μπαινει μηνας βγαινει χωρις να εχω την πληρωμενη μου υπηρεσια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε αποτελέσματα ... :-)  

δεν εχει να κανει ρε φωτισμους....ουτε με διακοπτες ουτε κατι με ρευματα.....επισης το ρουτερ και τα καλωδια του ηταν ηδη μακρια απο καλωδια ρευματος-τηλεορασεις-ηλεκτρ.συσκευες....αλλα το απομακρυνα και αλλο.....το αποτελεσμα : ΤΑ ΙΔΙΑ ....δεν κανει παρεμβολες απο αλλες συσκευες γενικα....αλλου ειναι το θεμα.....και δεν ξερω που ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχω ακριβως κι εγω το ιδιο προβλημα με την διαφορα οτι εχω wind και οι αποσυνδεσεις μου ειναι μεταξυ 15¨00-20¨00...ολες τις αλλες ωρες το ιντερνετ ειναι αψογο...τις ωρες που εχω προβλημα εχω διακοπες ανα 5 λεπτα  λογω errors που ριχνουν το ιντερνετ.Επικοινωνησα με wind και διαπιστωσαν και αυτοι το προβλημα....εστειλαν τεχνικο που μου ειπε οτι μεχρι το σπιτι δεν υπαρχουν errors και υπαρχει προβλημα με την εσωτερικη καλωδιωση...μου αλλαξαν προφιλ(+2μβς) αλλα τιποτα...στα 14 προηγουμενα χρονια που υπαρχει το σπιτι μου δεν ειχα ποτε προβλημα....ολα ξεκινησαν πριν 1 μηνα περιπου χωρις να αλλαξει κατι στην περιοχη μου η' στο σπιτι.Εχω κανει τα παντα μεχρι και καινουριο ρουτερ αγορασα αλλα το προβλημα παραμενει.Το ψαχνω κι εγω μπας και το λυσω αλλα αρχιζω να πιστευω πως αν αλλαξω παροχο,το προβλημα θα λυθει δια μαγειας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχω ακριβως κι εγω το ιδιο προβλημα με την διαφορα οτι εχω wind και οι αποσυνδεσεις μου ειναι μεταξυ 15¨00-20¨00...ολες τις αλλες ωρες το ιντερνετ ειναι αψογο...τις ωρες που εχω προβλημα εχω διακοπες ανα 5 λεπτα  λογω errors που ριχνουν το ιντερνετ.Επικοινωνησα με wind και διαπιστωσαν και αυτοι το προβλημα....εστειλαν τεχνικο που μου ειπε οτι μεχρι το σπιτι δεν υπαρχουν errors και υπαρχει προβλημα με την εσωτερικη καλωδιωση...μου αλλαξαν προφιλ(+2μβς) αλλα τιποτα...στα 14 προηγουμενα χρονια που υπαρχει το σπιτι μου δεν ειχα ποτε προβλημα....ολα ξεκινησαν πριν 1 μηνα περιπου χωρις να αλλαξει κατι στην περιοχη μου η' στο σπιτι.Εχω κανει τα παντα μεχρι και καινουριο ρουτερ αγορασα αλλα το προβλημα παραμενει.Το ψαχνω κι εγω μπας και το λυσω αλλα αρχιζω να πιστευω πως αν αλλαξω παροχο,το προβλημα θα λυθει δια μαγειας....

 

ομοιοπαθης και εσυ....φωναξες κανεναν τεχνικο εσυ περαν τους τεχνικους της wind?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προτεινε ο τεχνικος της wind που ηρθε,να φερω δικο μου ηλεκτρολογο να τσεκαρει το σπιτι αλλα ειπα να κανω ολες τις δοκιμες πρωτα απο μονος μου με τις συσκευες μπας και βρω μια ακρη....μου φαινεται απιστευτο το προβλημα να εμφανιζεται μονο το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και μονο τον τελευταιο μηνα απο τους 6 που ειμαι στην wind.Εχω τσεκαρει σχεδον τα παντα απο συσκευες και φωτα...μου μενει ο καυστηρας-κυκλοφορητης της κεντρικης θερμανσης,το ψυγειο και ο συναγερμος(ο μετασχηματιστης του) που ειναι λιγο δυσκολο να τα τσεκαρω απο μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προτεινε ο τεχνικος της wind που ηρθε,να φερω δικο μου ηλεκτρολογο να τσεκαρει το σπιτι αλλα ειπα να κανω ολες τις δοκιμες πρωτα απο μονος μου με τις συσκευες μπας και βρω μια ακρη....μου φαινεται απιστευτο το προβλημα να εμφανιζεται μονο το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και μονο τον τελευταιο μηνα απο τους 6 που ειμαι στην wind.Εχω τσεκαρει σχεδον τα παντα απο συσκευες και φωτα...μου μενει ο καυστηρας-κυκλοφορητης της κεντρικης θερμανσης,το ψυγειο και ο συναγερμος(ο μετασχηματιστης του) που ειναι λιγο δυσκολο να τα τσεκαρω απο μονος μου.

αυτο που θα κανω εγω ειναι να απομονωσω ολο το σπιτι , να αποσυνδεσω δλδ τα καλωδια τηλεφωνου απο ολες τις τηλεφωνικες μπριζες του σπιτιου.... και να βαλω το ρουτερ να τρεχει μονο του στην κεντρικη τηλεφωνικη μπριζα του σπιτιου που συνδεεται με την εξωτερικη καλωδιωση....και θα το κανω μονο τις ωρες που μου πεφτει το ιντερνετ......μονο ετσι θα καταλαβω σιγουρα αν εχω εγω θεμα ή ο οτε....αυτο δοκιμασε και εσυ αν θελεις και αν πιανουν τα χερια σου με τα τηλεφωνικα δικτυα...εγω οταν το δοκιμασω θα σε πω τα αποτελεσματα για την δικη μου περιπτωση , μηπως μπορεσω να σε βαλω σε υποψιες.....

 

αυτο με τις παρεμβολες απο αλλες συσκευες ή φωτα ειναι λιγο πιο δυσκολο να σου τυχει....οχι απιθανο μεν , αλλα μικρες πιθανοτητες για να σου τυχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα φίλος είχε τρελό θέμα με οτε άλλαξε καλωδιώσεις άλλαξαν τα πάντα απο οτε και πάλι δεν συγχρόνιζε είχε vdsl τον γύρισαν σε adsl ξανά τα ίδια και τελικά τον έκριναν να αλλάξει πάροχο δωρεάν πήγε vodafone χωρίς να αλλάξει και και δουλεύει μια χαρά 

Μήπως την ώρα που πέφτει το ίντερνετ σου ξεκινάει κάποια συσκευή απο γείτονα και σου κάνει παρεμβολή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το line test που σου είπα να ζητήσεις γίνεται από την πόρτα σου στο dslam (εκεί βλέπει και τις αποσυνδέσεις σου όχι από το ρουτερ).

Απλά θα πρέπει να κλείσεις το τηλέφωνο και να μην έχεις συνδεμένες συσκευές στις τηλ. πρίζες. Θα πρέπει να σε καλέσουνε μετά αυτοί ή να τους ξανακαλέσεις μετά από λίγα λεπτά..

 

@GPOWERR,

υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα κάποιο καλώδιο υπόγειο ( φθαρμένο λόγω παλαιότητας, ελατωματική μούφα,) και έγινε πιο έντονο τώρα το πρόβλημα υγρασίας( βροχών,χιονοπτώσεων) που μουσκεύουνε τα χώματα. Ρώτησε στην οικοδομή αν έχεις και κανένας άλλος πρόβλημα σαν το δικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το σπιτι ειναι μονοκατοικια και σχετικα καινουρια κατασκευη(13 ετων)...αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το κανει αυστηρα μονο τις ωρες αυτες...μου ειπε ο τεχνικος της wind να φερω ηλεκτρολογο να μου απομονωσει ολες τις μπριζες τηλεφωνου και να συνδεσει το ρουτερ στην κεντρικη γραμμη...Αν καποιος γειτονας ανοιγε καποια συσκευη εκεινη την ωρα τοτε θα μου εβγαζε errors και στο κουτι του οτε στην κολωνα μου της αυλης....εκτος και μου ειπε ψεμματα οτι δεν εχει λαθη εξω....σημερα δεν αναψα καθολου την κεντρικη θερμανση(καυστηρας-κυκλοφορητης) και μεχρι ωρας μου εχει κανει μονο 3 αποσυνδεσεις.Αν τελικα δεν βγαλω ακρη θα φερω ηλεκτρολογο για τα ανωτερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα. Όταν έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ πες του να πάρει μετρήσεις ένα hop πριν στην κολόνα του ΟΤΕ, δλδ όχι από αυτή που έρχεται η γραμμή σε σένα αλλά στην προηγούμενα. Και στο φινάλε πες του από το KV να σου αλλάξει το ζεύγος, να σου δώσει ένα καινούργιο ζεύγος. Είχα παρόμοιο θέμα και στις μετρήσεις βγαίναν όλα καλά, όταν κάναμε μέτρηση μία κολόνα πριν είδαμε ότι ήταν καμπάνα (δλδ ακόμα καλύτερα) και με άλλαξε το ζεύγος και λύθηκε η υπόθεση μία για πάντα. Μου έλεγαν και εμένα για ρεύματα, συσκευές που επηρεάζουν, ασανσέρ κτλ., αλλά τα είχα ψάξει όλα δεν ήταν τπτ από όλα αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα φίλος είχε τρελό θέμα με οτε άλλαξε καλωδιώσεις άλλαξαν τα πάντα απο οτε και πάλι δεν συγχρόνιζε είχε vdsl τον γύρισαν σε adsl ξανά τα ίδια και τελικά τον έκριναν να αλλάξει πάροχο δωρεάν πήγε vodafone χωρίς να αλλάξει και και δουλεύει μια χαρά 

Μήπως την ώρα που πέφτει το ίντερνετ σου ξεκινάει κάποια συσκευή απο γείτονα και σου κάνει παρεμβολή; 

το σκεφτομαι μηπως αλλαξω παροχο , αλλα ειναι καθαρα θεμα τυχης αν θα ειναι καλυτερο....

 

για παρεμβολες εχω τσεκαρει τα παντα...δεν ξεκιναει τπτ εκεινη την ωρα

Το line test που σου είπα να ζητήσεις γίνεται από την πόρτα σου στο dslam (εκεί βλέπει και τις αποσυνδέσεις σου όχι από το ρουτερ).

Απλά θα πρέπει να κλείσεις το τηλέφωνο και να μην έχεις συνδεμένες συσκευές στις τηλ. πρίζες. Θα πρέπει να σε καλέσουνε μετά αυτοί ή να τους ξανακαλέσεις μετά από λίγα λεπτά..

 

@GPOWERR,

υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα κάποιο καλώδιο υπόγειο ( φθαρμένο λόγω παλαιότητας, ελατωματική μούφα,) και έγινε πιο έντονο τώρα το πρόβλημα υγρασίας( βροχών,χιονοπτώσεων) που μουσκεύουνε τα χώματα. Ρώτησε στην οικοδομή αν έχεις και κανένας άλλος πρόβλημα σαν το δικό σου

 

 

μενω σε μονοκατοικια με κηπο....οι γειτονες που παιρνουν απο αλλο μποξακι εχουν και αυτοι παρομοια θεματακια γενικα

Καλημέρα και από μένα. Όταν έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ πες του να πάρει μετρήσεις ένα hop πριν στην κολόνα του ΟΤΕ, δλδ όχι από αυτή που έρχεται η γραμμή σε σένα αλλά στην προηγούμενα. Και στο φινάλε πες του από το KV να σου αλλάξει το ζεύγος, να σου δώσει ένα καινούργιο ζεύγος. Είχα παρόμοιο θέμα και στις μετρήσεις βγαίναν όλα καλά, όταν κάναμε μέτρηση μία κολόνα πριν είδαμε ότι ήταν καμπάνα (δλδ ακόμα καλύτερα) και με άλλαξε το ζεύγος και λύθηκε η υπόθεση μία για πάντα. Μου έλεγαν και εμένα για ρεύματα, συσκευές που επηρεάζουν, ασανσέρ κτλ., αλλά τα είχα ψάξει όλα δεν ήταν τπτ από όλα αυτά. 

 

και εγω προς τα εκει οδευω....αφου μεχρι τωρα δεν εχω βρει οτι φταει κατι απο μεριας μου

Φιλε μου το σπιτι ειναι μονοκατοικια και σχετικα καινουρια κατασκευη(13 ετων)...αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το κανει αυστηρα μονο τις ωρες αυτες...μου ειπε ο τεχνικος της wind να φερω ηλεκτρολογο να μου απομονωσει ολες τις μπριζες τηλεφωνου και να συνδεσει το ρουτερ στην κεντρικη γραμμη...Αν καποιος γειτονας ανοιγε καποια συσκευη εκεινη την ωρα τοτε θα μου εβγαζε errors και στο κουτι του οτε στην κολωνα μου της αυλης....εκτος και μου ειπε ψεμματα οτι δεν εχει λαθη εξω....σημερα δεν αναψα καθολου την κεντρικη θερμανση(καυστηρας-κυκλοφορητης) και μεχρι ωρας μου εχει κανει μονο 3 αποσυνδεσεις.Αν τελικα δεν βγαλω ακρη θα φερω ηλεκτρολογο για τα ανωτερω.

 

 

και εμενα με προβληματιζει που πεφτει συγκεκριμενες ωρες.....αστα να πανε....δυστυχως μονοι μας θα βρουμε τι φταιει με διαφορα πειραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ανάλογο είχα αντιμετωπίσει και γω όταν έφυγα από Forthnet και ήρθα ΟΤΕ. Μετά τις 6 μέχρι τις 11 το βράδυ ανεβοκατέβαινε το internet και είχα αποσυνδέσεις. Έκανα αίτημα βλάβης το οποίο για να το λύσουν τους πήρε πάνω από 15 μέρες ώσπου ήρθε τεχνικός στο σπίτι και σε συνεργασία με το κέντρο άλλαξαν θέση στην ρεγκλέτα. Πλέον μετά την αλλαγή πάει τρένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...