Προς το περιεχόμενο

ΠΕΡΑΙΩΣ Άνοιγμα λογαριασμού (ταμιευτηριου)


mpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ειναι τερμα βλακεια αυτο που δεν αφηνουν να ανοιξεις νεο λογαριασμο.

Τότε δεν θα είχαν νόημα τα CC και τα όρια αναλήψεων που έχουν βάλει, γιατί όλοι θα πήγαιναν να ανοίξουν λογαριασμούς σε όλες τις διαθέσιμες τράπεζες για να μπορούν να τραβάνε λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν θα είχαν νόημα τα CC και τα όρια αναλήψεων που έχουν βάλει, γιατί όλοι θα πήγαιναν να ανοίξουν λογαριασμούς σε όλες τις διαθέσιμες τράπεζες για να μπορούν να τραβάνε λεφτά.

 

Ειπα να το γραψω εξ'αρχης αλλα λεω ασε αν το πει κανεις τοτε θα το γραψω.

Θα μπορουσαν να βαλουν περιορισμο σε αυτους τους νεους λογαριασμους να μην μπορουν να γινουν αναληψεις.

Οποτε οποιος εχει σε αλλη τραπεζα λογαριασμο, θα τραβαει απο εκει τα λεφτα του, και οποιος δεν εχει θα κανει την δουλεια του απο αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνετε κάποιος να μην έχει λογαριασμό σε καμία τράπεζά ακόμα και λαθρομετανάστες έχουν λογαριασμούς, κάρτες να κινούνται & να τραβάνε χρήματα από ΑΤΜ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν θα είχαν νόημα τα CC και τα όρια αναλήψεων που έχουν βάλει, γιατί όλοι θα πήγαιναν να ανοίξουν λογαριασμούς σε όλες τις διαθέσιμες τράπεζες για να μπορούν να τραβάνε λεφτά.

 

Το «παραθυράκι» που λες ήδη υφίσταται όμως... υπάρχει κόσμος που έχει 2-3 λογαριασμούς σε διάφορες τράπεζες, αλλά με μηδενικό (ή ελάχιστο) υπόλοιπο, οπότε άνετα γίνεται μεταφορά (π.χ. από φίλο/συγγενή) και ανάληψη €840/15μερο, συν έμβασμα €1000/μήνα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το «παραθυράκι» που λες ήδη υφίσταται όμως... υπάρχει κόσμος που έχει 2-3 λογαριασμούς σε διάφορες τράπεζες, αλλά με μηδενικό (ή ελάχιστο) υπόλοιπο, οπότε άνετα γίνεται μεταφορά (π.χ. από φίλο/συγγενή) και ανάληψη €840/15μερο, συν έμβασμα €1000/μήνα. :)

Αυτοι οι λογαριασμοί που λες και οι κινήσεις τους ειναι υπολογισμένες

 

Αν υπήρχε η δυνατότητα για νεους λογαριασμούς, 1,5 χρόνο τώρα, οι λογαριασμοί θα ειχαν πενταπλασιαστεί, με οτι αυτο σημαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα που μιλούσα με άλφα για μια εργαζόμενη που ήθελε να ανοίξει μισθοδοσία από ότι μου έλεγε η τύπισσα ισχύουν τα εξής

 

1)μπορείς να ανοίξεις νέο λογαριασμό μισθοδοσίας εφόσον απαιτείται (πλέον όλες οι μισθοδοσίες μέσω τράπεζας υποχρεωτικά) 

2) μπορείς να έχεις μόνο έναν τέτοιο λογαριασμό γενικά (σε βάζουν να υπογράψεις και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις σε άλλη τράπεζα, αν έχεις σε άλλη και θες σε μια άλλη για διάφορους λόγους κλείνεις τον έναν και ανοίγεις τον άλλο)

3) σε ερώτησή μου γιατί να μην ανοίξεις λογαριασμό ταμιευτηρίου και να χρησιμοποιείς αυτόν για μισθοδοσία; (εγώ αυτό έκανα το καλοκαίρι) μου λέει ότι λόγω cc δεν μπορείς ΕΚΤΟΣ αν έχεις ήδη κάποιο προϊόν/λογαριασμό στην όποια τράπεζα 

 

εν ολίγοις εγώ που είμαι σε κάτι λογαριασμούς από πριν  μπορώ να ανοίγω ταμιευτηρίου και τώρα, κάποιος άλλος που δεν είναι ήδη δε μπορεί εκτός αν μιλάμε για μισθοδοσία 

 

 

βέβαια με αυτή τη λογική όπου ανοίξεις μισθοδοσία πιθανώς και να μπορείς μετά να ανοίξεις και ταμιευτηρίου και άμα έχεις όρεξη παίρνεις και τις τράπεζες σβάρνα και μεταφέρεις κάθε λίγο και λιγάκι τη μισθοδοσία σου σαν δούρειο ίππο   :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου λέει πήγε στην τράπεζα και του αρνήθηκαν, τι το ψάχνεις...

Πήγε με λεφτά, εργόσημο ή μισθοδοσία και δε του άνοιξαν? 

 

Όσο για τα cc δε πρόκειται να λήξουν αν δεν υπάρξει εμπιστοσύνη στο Ελληνικό κράτος και στις τράπεζές μας πράγμα που αποτελεί σενάριο επιστημονικής φαντασίας αυτη τη στιγμη. Και αυτό για τη 5ετία που γράφτηκε το θεωρώ πολύ λίγο.

Τα cc κατά τη προσωπική μου άποψη έπρεπε να ειχαν ξεκινήσει απο το 2009 που υπογράψαμε το πρώτο μνημόνιο ώστε να αποφευχθεί η άτακτη μεταφορά καταθέσεων στο εξωτερικό που ξεκίνησε τότε και κορυφώθηκε λίγες μέρες πριν τα cc. (θα σου λεγα τωρα πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα και ποσο διαφορετικά θα συμπεριφέρονταν κάποιοι :P)

 

Tέλος σε ότι αφορά τις καταθέσεις, υπάρχει σύστημα online που βλέπει αν έχεις ταμιευτήριο σε άλλη τράπεζα; Διότι μπορει να έχεις ας πουμε αλλά να ειναι παγωμένο χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πήγα σήμερα στη τράπεζα Πηραιώς για να ανοίξω ένα καινούριο λογαριασμό ταμιευτηρίου (δεν ήμουν ποτέ πελάτης) και μου είπαν ότι δεν γίνεται λόγο καπιταλ κοντρολ και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με τη τράπεζα που είμαι ήδη πελάτης (eurobank) ! Η eurobank όμως δεν με βολεύει τι μπορώ να κάνω για να φτιάξω λογαριασμό στη Πειραιώς? 

 

Αφού δεν σε βολεύει η Eurobank κλείσε τον λογαριασμό που έχεις εκεί κι άνοιξε στην Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τερμα βλακεια αυτο που δεν αφηνουν να ανοιξεις νεο λογαριασμο.

 

 

Πάει ανάλογα με το συλλογικό δείκτη ευφυΐας των Ελλήνων. 

Πήγε με λεφτά, εργόσημο ή μισθοδοσία και δε του άνοιξαν? 

 

Όσο για τα cc δε πρόκειται να λήξουν αν δεν υπάρξει εμπιστοσύνη στο Ελληνικό κράτος και στις τράπεζές μας πράγμα που αποτελεί σενάριο επιστημονικής φαντασίας αυτη τη στιγμη. Και αυτό για τη 5ετία που γράφτηκε το θεωρώ πολύ λίγο.

Τα cc κατά τη προσωπική μου άποψη έπρεπε να ειχαν ξεκινήσει απο το 2009 που υπογράψαμε το πρώτο μνημόνιο ώστε να αποφευχθεί η άτακτη μεταφορά καταθέσεων στο εξωτερικό που ξεκίνησε τότε και κορυφώθηκε λίγες μέρες πριν τα cc. (θα σου λεγα τωρα πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα και ποσο διαφορετικά θα συμπεριφέρονταν κάποιοι :P)

 

Tέλος σε ότι αφορά τις καταθέσεις, υπάρχει σύστημα online που βλέπει αν έχεις ταμιευτήριο σε άλλη τράπεζα; Διότι μπορει να έχεις ας πουμε αλλά να ειναι παγωμένο χρόνια.

 

Να κάθονταν δηλαδή το έξυπνο χρήμα να το φάνε οι Καρανίκες και τα σόγια τους;

Τότε δε θα λέγονταν έξυπνο χρήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφού δεν σε βολεύει η Eurobank κλείσε τον λογαριασμό που έχεις εκεί κι άνοιξε στην Πειραιώς.

 

 

Καταπληκτικό, πώς δεν το σκέφτηκε κανείς έως τώρα; :o

 

ΥΓ: Αυτά που λένε, περί capital controls και κάτι παρόμοια, δεν ισχύουν ε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά ο πιο εύκολος τρόπος να ανοίξει κάποιος που δεν έχει σταθερό εισόδημα λογαριασμό σε κάποια συγκεκριμένη τράπεζα εφόσον όμως δεν έχει λογαριασμό σε άλλη τράπεζα είναι να του κάνει κάποιος φίλος ένα εικονικό εργόσημο της πλάκας.Θυμάμαι διάβαζα σε ένα φόρουμ πρακτικές συμβουλές επιβίωσης επί cc και με κάτι τέτοια τσάτσικα είχαν ανοίξει πολλοί λογαριασμό στην Ελλάδα μετά την επιβολή cc.

 

Eπίσης έλεγαν κ κάτι άλλα κουλά τύπου λες ψέμματα στην υπεύθυνη δήλωση οτι δεν έχεις λογαριασμό σε άλλη τράπεζα αλλά προφανώς σπας το νόμο με κάτι τέτοιο αν κ από οτι έλεγαν δεν ασχολούνται οι τράπεζες να ψάξουν αν έχεις ήδη άλλο λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει ανάλογα με το συλλογικό δείκτη ευφυΐας των Ελλήνων. 

 

Να κάθονταν δηλαδή το έξυπνο χρήμα να το φάνε οι Καρανίκες και τα σόγια τους;

Τότε δε θα λέγονταν έξυπνο χρήμα.

 

Και ειμαι σιγουρος οτι σε αυτόν τον συλλογικό δείκτη δεν συμπεριλαμβάνεσαι εσυ έτσι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες μια δουλεια πηγαινε στην συνεντευξη να σε προσλαβουν τραβα το χαρτι στην τραπεζα ανοιξε λογαριασμο και παραιτησου πριν καν ξεκινησεις ετσι ανοιξα κ εγω τον πρωτο μου λογαριασμο επι cc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...