Προς το περιεχόμενο

Το Concept-i της Toyota λαμβάνει υπόψη τις ανάγκες και τα συναισθήματα του οδηγού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Toyota στη έκθεση CES 2017 αποκάλυψε ένα νέο φουτουριστικό όχημα το οποίο θα αποτελέσει τη βάση για τα μελλοντικά οχήματα της.

Αν αναρωτιέστε για ποιο λόγο η Toyota παρουσίασε το νέο της concept στην CES, και όχι σε κάποιο παραδοσιακό σαλόνι αυτοκινήτου, είναι γιατί στην ουσία πρόκειται για έναν "υπολογιστή", που στο κέντρο του υπάρχει μία τεχνητή νοημοσύνη που μπορεί να αναλάβει τα πάντα. Μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, τόσο η σχεδίαση του όσο και οι δυνατότητες του και για αυτό φροντίσαμε να τραβήξουμε αρκετές φωτογραφίες, αλλά και να μάθουμε για αυτό.

 

Το Concept-i όπως είναι η ονομασία του σχεδιάστηκε στο Σχεδιαστικό Κέντρο της Toyota στην California (CALTY) με πρωταρχικό στόχο να βελτιώσει την καθημερινότητα του οδηγού του και την ποιότητα της ζωής του, προβλέποντας τις ανάγκες του (όπως το προς τα πού θέλει να κατευθυνθεί) αλλά και λαμβάνοντας υπόψη τα συναισθήματα του.

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Άλλωστε, την καρδιά του Concept-i αποτελεί μία ολοκληρωμένη μονάδα τεχνητής νοημοσύνης με την ονομασία “Yui” (αντιπροσωπεύεται από ένα κύκλο που περιβάλλεται από έναν δακτύλιο) που όχι μόνο μπορεί να προβλέψει τις ανάγκες του οδηγού αλλά είναι ικανή σύμφωνα με την Toyota να δημιουργήσει μία ουσιαστική σχέση με τον οδηγό, λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες του, τα συναισθήματα του, μαθαίνοντας τις συνήθειες του, τον τρόπο που οδηγεί, τις στάσεις που κάνει κ.ά.

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Επίσης παρακολουθώντας διαρκώς τον τρόπο που οδηγεί και του που έχει στραμμένη τη προσοχή του, μπορεί να ρυθμίζει το επίπεδο αυτο-οδήγησης, αναλαμβάνοντας πλήρως την οδήγηση εφόσον χρειαστεί. Άλλωστε το Concept-i μπορεί να παρέχει στον οδηγό του τη δυνατότητα να επιλέξει χειροκίνητη ή πλήρως αυτοματοποιημένη οδήγηση.

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Για την επικοινωνία του οδηγού με την τεχνητή νοημοσύνη Yui χρησιμοποιούνται διάφοροι τρόποι, όπως head-up display, οθόνες, φώτα που αναβοσβήνουν ή ακόμα και projectors.

 

Μάλιστα το αυτοκίνητο μπορεί και προβάλλει στο πίσω μέρος μέσω οθονών OLED μηνύματα για τα άλλα οχήματα που ακολουθούν επίσης κ.ά. Φυσικά, θα παρέχεται integration με το smartphone του οδηγού ή όποια άλλη συσκευή χρησιμοποιεί. Σύμφωνα με όσα μας αποκάλυψε εκπρόσωπος της Toyota, το Concept-I θα αποτελέσει τη βάση για τον “στόλο” της εταιρείας το 2030.

Δημοσιευμένη Εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν οδηγώ, σιχαίνομαι την οδήγηση... αλλά αυτό το "άλα-TRON" αμάξι, θα το 'παιρνα!

Όντως αυτό σου ταιριάζει!!! Αν και δεν είμαι οπαδός της αυτόματης οδήγησης το συγκεκριμένο είναι πολύ μπροστά. Γενικότερα η οδήγηση περνάει σιγά σιγά σε άλλο επίπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αυτό σου ταιριάζει!!! Αν και δεν είμαι οπαδός της αυτόματης οδήγησης το συγκεκριμένο είναι πολύ μπροστά. Γενικότερα η οδήγηση περνάει σιγά σιγά σε άλλο επίπεδο

 

Μα αφού δεν οδηγώ, προφανώς μου ταιριάζει.

Αλλά είμαι και λάτρης μεγάλος του TRON και "του φέρνει" αυτό το αμάξι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανισιακά είναι χάλια.

 

Γούστα είναι αυτά. Για μένα είναι υπέροχο. Μου αρέσουν τα "φευγάτα" μινιμαλιστικά και futuristic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανιχνεύει συναισθήματα ..... με τις γυναίκες δεν θα τα πάει καλά γιατί αφήνουν τα αμάξια τους σαν στάβλους και όταν τα πάνε για πλύσιμο φωνάζουν απορηματοφόρο απο την προηγούμενη (όσοι έχουν δουλέψει σε συνεργείο,φανοποιείο,carwash,βουλκανιζατέρ κλπ καταλαβαίνουν τι εννοώ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...