Προς το περιεχόμενο

επεκταση καλωδιου. καηκε?


tzizzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια επεκταση καλωδιου για τον θερμοπομπο (2 μετρα) ωστε να μπορω να τον τραβαω απο εκει που ειναι η μπριζα και να φτανει και το γραφειο.

 

το θεμα ειναι οτι χτες βραδυ οπως μετακινησα τον θερμοπομπο εβγαλε κατι σπιθες το θυληκο της επεκτασης που κουμπωνει πανω του η μπριζα του θερμοπομπου.

 

επειδη ηταν αργα, απλα εβγαλα την επεκταση και εβαλα τον θερμοπομπο απευθειας στην μπριζα του τοιχου.

 

σημερα πηγα να ξαναβαλω την επεκταση για να δω τι παιζει.. και δεν εμπαινε στο θυληκο της η μπριζα του θερμοπομπου. κοιταξα καλυτερα κια στις τρυπες εχουν "κλεισει" σαν καπακια ωστε να μην μπορει να μπει τπτ.

 

επισης οπως το μυριζω.. μου μυριζει σαν καμμενο..  παιζει να καηκε η επεκταση και να εκλεισαν οι τρυπες σαν ασφαλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον πέταξε σπίθες και μυρίζει καμμένο, προφανώς κάηκε.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πετάξεις εντελώς το θηλυκό φις της "επέκτασης" και να βάλεις άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ αυτα τα πλαστικα που εμποδιζουν να μπει οτιδηποτε στις τρυπες ειναι κατι σαν ασφαλεια? πρωτη φορα το βλεπω

 

η επεκταση ειναι ενα διμετρο καλωδιο ενιαιο.

δε ξερω πως να αλλαξω τετοια πραγματα, με βλεπω δλδ για νεα επεκταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια επεκταση καλωδιου για τον θερμοπομπο (2 μετρα) ωστε να μπορω να τον τραβαω απο εκει που ειναι η μπριζα και να φτανει και το γραφειο.

 

το θεμα ειναι οτι χτες βραδυ οπως μετακινησα τον θερμοπομπο εβγαλε κατι σπιθες το θυληκο της επεκτασης που κουμπωνει πανω του η μπριζα του θερμοπομπου.

 

επειδη ηταν αργα, απλα εβγαλα την επεκταση και εβαλα τον θερμοπομπο απευθειας στην μπριζα του τοιχου.

 

σημερα πηγα να ξαναβαλω την επεκταση για να δω τι παιζει.. και δεν εμπαινε στο θυληκο της η μπριζα του θερμοπομπου. κοιταξα καλυτερα κια στις τρυπες εχουν "κλεισει" σαν καπακια ωστε να μην μπορει να μπει τπτ.

 

επισης οπως το μυριζω.. μου μυριζει σαν καμμενο..  παιζει να καηκε η επεκταση και να εκλεισαν οι τρυπες σαν ασφαλεια?

Δεν κάνουμε τέτοια πραγματα μετα απο σπίθες. Πρώτα βλέπουμε και μετά δοκιμάζουμε.

 

Κόβεις 15-20 πόντους και βάζεις νεο θυληκό με προδιαγραφές για 3000+ watt (το γράφει πάνω). Επίσης αν το καλώδιο ειναι πάρα πολύ λεπτό (κάτω από 1,5mm ανα κλάδο) τοτε αναβεις μονο την πρωτη σκάλα του θερμοπομπου (φαντάζομαι να φτάνει 1000-1500w ανα σκάλα)

δλδ αυτα τα πλαστικα που εμποδιζουν να μπει οτιδηποτε στις τρυπες ειναι κατι σαν ασφαλεια? πρωτη φορα το βλεπω

 

Τα μικρά πλαστικά ειναι συνήθως πράσινα και ειναι εκεί για να μην βάζουν τα παιδιά αιχμηρά εργαλεία. Αυα τα είχε απο την αρχή, τα βλέπεις, δεν μπαινουν αμα καει. Εσύ μάλλον εκαψες τις επαφές και έκανε κρουστα. Αλλαγή φις και καθαρισες

 

 

 

η επεκταση ειναι ενα διμετρο καλωδιο ενιαιο.

δε ξερω πως να αλλαξω τετοια πραγματα, με βλεπω δλδ για νεα επεκταση

 

Φροντισε τοτε να είναι παχύ το καλωδιο και το φις να γράφει πάνω οτι ειναι για 3000+watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε αυτο που λες σωστο. και εγω το εκανα χωρις να εχω την επεκταση στην επιτοιχια μπριζα.. ηθελα να δω τι παιζει

 

δλδ υπαρχουν επεκτασεις που σηκωνουν συγκεκριμενα φορτια?

θα παω να παρω μια νεα, δε μπλεκω με ηλεκτρικα, δεν εχω τις γνωσεις . θα πρεπει να ζητησω επεκταση καλωδιου για 3000 βατ+ δλδ ε ..

 

ο θερμοπομπος δεν εχει σκαλες. θερμοστατη εχει και ειναι 2000βατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ αυτα τα πλαστικα που εμποδιζουν να μπει οτιδηποτε στις τρυπες ειναι κατι σαν ασφαλεια? πρωτη φορα το βλεπω

Αυτά τα πλαστικά είναι προστατευτικά, αποτρέπουν την είσοδο οτιδήποτε μεταλλικού στις τρύπες που μπορεί να προκαλέσει ηλεκτροπληξία. Προφανώς από το βραχυκύκλωμα έλιωσε ο μηχανισμός που τους επιτρέπει να ανοίγουν.

 

η επεκταση ειναι ενα διμετρο καλωδιο ενιαιο.

Δεν έχει σημασία, μπορεί να κοπεί το καλώδιο στην άκρη και να μπει νέο φις:

 

http://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=33997&skr=skr15946&cat_id=1273090521962195

 

δε ξερω πως να αλλαξω τετοια πραγματα, με βλεπω δλδ για νεα επεκταση

Κάτι τέτοιο δηλαδή:

 

http://www.emimikos.gr/OEM-GECO2-3M/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...