Προς το περιεχόμενο

Ο νέος Ryzen της AMD απέναντι στον κορυφαίο Intel επεξεργαστή (Video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κλασσικά, μετά η Intel θα βγάλει τον επόμενο που θα είναι καμια 10αρια φορές καλύτερος και η AMD θα κάνει άλλα 4 χρόνια να βγάλει άλλον.

 

Η ψαλίδα δεν κλείνει πια.

ποσες φορες; :')

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό θα μειώσει τις τιμές των αντίστοιχων intel σε επίπεδα 10-15% υψηλότερα από της AMD. Στην επόμενη γενιά θα την ξεπεράσει η Intel, μετά θα βγάλει κάτι καλύτερο η AMD κ.ο.κ. Δεν περιμένω θαύματα, αλλά τουλάχιστον θα δούμε κάποια εξέλιξη. Ελπίζω μόνο να μην μπούμε πάλι σε αυτή τη διαδικασία που επικρατούσε μέχρι το 2010, που κάθε 6μηνο είχαμε καινούριο μοντέλο και όλα απαξιώνονταν πολύ γρήγορα. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, τότε ή θα πρέπει η AMD να έχει κάποιον "άσσο στο μανίκι της" ή θα χάσει πάλι τη μάχη και θα παραιτηθεί, όπως έκανε στο παρελθόν. Η Intel έχει πολύ μεγαλύτερα κεφάλαια και μια μάχη "σώμα με σώμα" δε συμφέρει την AMD. Θα πρέπει να κινηθεί έξυπνα. Ελπίζω τα λάθη του παρελθόντος να της έμαθαν κάτι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι extreme μητρικη για OC, γι αυτο εχει εξτρα τροφοδοσια, οι κανονικες ειναι οπως ολες με ενα 8πινο

 

Κάτσε, κάτσε.

 

Η Sabertooth που έχω (δύσκολο να βρεις πιο extreme oc μητρική αφού υποστηρίζει επίσημα και τους FX95xx) έχει το κλασσικό 20(?)πινο "δεξιά" και ένα 4πινο "πάνω".

 

Τ0 extra 8πινο "πάνω", τί θα προσφέρει πια, και πού (ειδικά από τη στιγμή που το TDP έχει μειωθεί και η νέα λιθογραφία "ζητά" λιγότερα")?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παλιά συμπαθούσα τους AMD και είχα, αλλα μετά τις τελευταίες βλακείες που έκανε σταμάτησα πλέων και να έχω, αλλα και να την εμπιστεύομαι, μια παροιμία λέει όπου ακούς πολλά κερασια κρατα και μικρό καλάθι, πλέων Intel και ξερώ ψωμί εγγύηση, στο τέλος ακόμα και όταν τον πουλήσεις δεν χάνεις τα χρήματα σου, ότι και να λέει πλέον η AMD είναι απλά αδιάφορο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παλιά συμπαθούσα τους AMD και είχα, αλλα μετά τις τελευταίες βλακείες που έκανε σταμάτησα πλέων και να έχω, αλλα και να την εμπιστεύομαι, μια παροιμία λέει όπου ακούς πολλά κερασια κρατα και μικρό καλάθι, πλέων Intel και ξερώ ψωμί εγγύηση, στο τέλος ακόμα και όταν τον πουλήσεις δεν χάνεις τα χρήματα σου, ότι και να λέει πλέον η AMD είναι απλά αδιάφορο 

μπραβο.παρε εσυ τωρα λοιπον 2 core στα 200 ευρω και την εγηυση της ιντελ :P:P:P :P :P

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, κάτσε.

 

Η Sabertooth που έχω (δύσκολο να βρεις πιο extreme oc μητρική αφού υποστηρίζει επίσημα και τους FX95xx) έχει το κλασσικό 20(?)πινο "δεξιά" και ένα 4πινο "πάνω".

 

Τ0 extra 8πινο "πάνω", τί θα προσφέρει πια, και πού (ειδικά από τη στιγμή που το TDP έχει μειωθεί και η νέα λιθογραφία "ζητά" λιγότερα")?

 

Περιμένω πως και πως την ASUS να βγάλει μητρική για τους ΖΕΝ στη σειρά Sabertooth.

Μιλάει κάποιος που έχει ακόμη και πορεύεται - παιδεύεται  με Intel Q6700  πάνω σε ASUS Striker Extreme με 8 Giga Ram και Samsung 850 PRO. Ουφ μετά από 10 χρόνια και κάτι θα κάνω την πολυπόθητη αντικατάσταση του "κύριου" υπολογιστή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, κάτσε.

 

Η Sabertooth που έχω (δύσκολο να βρεις πιο extreme oc μητρική αφού υποστηρίζει επίσημα και τους FX95xx) έχει το κλασσικό 20(?)πινο "δεξιά" και ένα 4πινο "πάνω".

 

Τ0 extra 8πινο "πάνω", τί θα προσφέρει πια, και πού (ειδικά από τη στιγμή που το TDP έχει μειωθεί και η νέα λιθογραφία "ζητά" λιγότερα")?

 

Περισσότερη τροφοδοσία για CPU / VRM σημαίνει και καλύτερο / σταθερότερο OC, δεν έχει να κάνει με το TDP. To ότι η Mobo σου έχει μόνο ένα 4πινο δεν λέει κάτι. Τον καιρό που βγήκε, σχεδόν όλοι παίζανε με 4πινο. Η ASUS που έχω εγώ έχει 8+4 σαν το παραπάνω. Γενικά όλοι οι κατασκευαστές, στις ακριβές σειρές Mobo, τελευταία πάνε στο 8+4...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κυκλοφορήσουν τότε θα κριθούν πραγματικά και εαν μπορούν single-thread που χρησιμοποιούν τα video games να έχουν καλή απόδοση, ήμουνα χρόνια οπαδός amd-cpu αλλά όταν βγήκαν οι Bulldozer τον αγοράσα αλλά μετά απο 6μήνες τον έδωσα και πήρα έναν intel, ελπίζω να έχει επανέλθει η amd για να υπάρχει και ανταγωνισμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι διότι μετά τον K6 δεν έχω επιλέξει ξανά AMD σε cpu 

 

Έχασες τους Athlon x2 και τα 64bit, κρίμας που έμεινες με τον P4.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, κάτσε.

 

Η Sabertooth που έχω (δύσκολο να βρεις πιο extreme oc μητρική αφού υποστηρίζει επίσημα και τους FX95xx) έχει το κλασσικό 20(?)πινο "δεξιά" και ένα 4πινο "πάνω".

 

Τ0 extra 8πινο "πάνω", τί θα προσφέρει πια, και πού (ειδικά από τη στιγμή που το TDP έχει μειωθεί και η νέα λιθογραφία "ζητά" λιγότερα")?

 

Κατσε γιατι παιζουμε με τις λεξεις μην μπερδευτουμε και γινει χαμος απο σχολια μετα

οι περισσοτερες Χ370/Χ300/Β350 θα εχουν αυτο, οπως αντιστοιχα σε Ζ270 κλπ

 

motherboard-connector.jpg

 

το 4πινο που υπαρχει ακομα εινα για εξτρα τροφοδοσια για ομαλοτερο OC. Το 6Πιν κατω ειναι οπως ειπαν για τις PCI σε περιπτωση που χρισημοποιουνται ολα τα Lanes (3x CF/ nvme κλπ)

Περιμένω πως και πως την ASUS να βγάλει μητρική για τους ΖΕΝ στη σειρά Sabertooth.

Μιλάει κάποιος που έχει ακόμη και πορεύεται - παιδεύεται  με Intel Q6700  πάνω σε ASUS Striker Extreme με 8 Giga Ram και Samsung 850 PRO. Ουφ μετά από 10 χρόνια και κάτι θα κάνω την πολυπόθητη αντικατάσταση του "κύριου" υπολογιστή μου.

Τερμα η σειρα Sabertooth. Το αντιστοιχο θα ειναι η TUF Mark 1. δες την σε Ζ270 να  εχεις μια εικονα(πρακτικα ιδιες ειναι)

 

Μάλλον έξτρα τροφοδοσία για τις PCI-E το κόβω για να μην ζορίζεται το Mobo (γι'αυτό και 6πινο)...

Σωστα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...