Προς το περιεχόμενο

Ο νέος Ryzen της AMD απέναντι στον κορυφαίο Intel επεξεργαστή (Video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν καταλαβαινω γιατι η amd επιμενει να συγκρινει gaming benchmark -χωρις turbo boost- με εναν ιντελ που κοστιζει 1.200ευρω αλλα εχει base clock speed 3.2Ghz και 8 πυρηνες που πηγαινουν στο βροντο και οχι με εναν top mainstream τυπου i7-6700 @4.Ghz στα 380ευρω, ουτε καν οι enthousiast δεν αγοραζουν τον i7-6900 για gaming..

 

oh wait.. μαλλον καταλαβαινω...

και προβλεπεται μεγαλο φιασκο με τα real world benchmarks :D

Γιατι ο κοσμος πιστευει στα top-benchmarks. Δηλαδη: Η top cpu της amd με την top cpu της intel και παει λεγοντας.

Ας σκεφτει καποιος να κανει συγκρισεις σε full pc στα 600Ε intel vs amd και να μετραει benchmarks και fps. AMD και παλι amd!

Full ομως ε... και τροφοδοτικα και μνημες και δισκους και ολα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εως το 2006, την εποχή που βγήκε οι 6300, 6400 κλπ. Είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί το Νοέμβριο του 2006 αγόρασα τον 6300 (183€). Πληροφοριακά σε συνθήκες gaming οι Conroe ήταν πολύ καλύτεροι από τους AthlonX2 και οι τιμές τους (αρχικά τουλάχιστον) ήταν πολύ καλύτερες από τους αντίστοιχους AMD. Πχ ο 6300 κόστιζε το Νοέμβριο του 2006 183€ (Πλαίσιο) και ο 3800Χ2 (e-shop) 305€.

 

Εμ, οι Athlon 64 X2 ήταν ίδια γενιά με τους Pentium D, τους οποίους πατούσαν κάτω. Οι Conroe ήταν μεταγενέστεροι, πιο γρήγοροι, και προκάλεσαν την κατάρρευση των τιμών των Athlon 64 X2 σε επίπεδα πιο κάτω από τους Core 2. Τώρα γιατί το e-shop είχε τον 3800Χ2 300€, δεν μπορώ να σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλασσικά, μετά η Intel θα βγάλει τον επόμενο που θα είναι καμια 10αρια φορές καλύτερος και η AMD θα κάνει άλλα 4 χρόνια να βγάλει άλλον.

 

+1 συμφωνώ απόλυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εως το 2006, την εποχή που βγήκε οι 6300, 6400 κλπ. Είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί το Νοέμβριο του 2006 αγόρασα τον 6300 (183€). Πληροφοριακά σε συνθήκες gaming οι Conroe ήταν πολύ καλύτεροι από τους AthlonX2 και οι τιμές τους (αρχικά τουλάχιστον) ήταν πολύ καλύτερες από τους αντίστοιχους AMD. Πχ ο 6300 κόστιζε το Νοέμβριο του 2006 183€ (Πλαίσιο) και ο 3800Χ2 (e-shop) 305€.

Το 2006-2007 Δεκέμβρη αγόρασα τον Intel E6600 334€ μαζί με μία Asus P5w dh deluxe 247€.

 

Αρχές Φεβρουαρίου του 2007 αγόρασα 200€ τον Athlon X2 6000+ και την ASUS M2N SLI DELUXE 95€.

 

Ο 6000 default ήταν ελαφρώς πιο γρήγορος και αρκετά πιο αποκρισιμος. Ο E6600 κλοκαρε στα 3.6ghz και ξέφευγε αρκετά. Η διαφορά δεν ήταν μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2006-2007 Δεκέμβρη αγόρασα τον Intel E6600 334€ μαζί με μία Asus P5w dh deluxe 247€.

 

Αρχές Φεβρουαρίου του 2007 αγόρασα 200€ τον Athlon X2 6000+ και την ASUS M2N SLI DELUXE 95€.

 

Ο 6000 default ήταν ελαφρώς πιο γρήγορος και αρκετά πιο αποκρισιμος. Ο E6600 κλοκαρε στα 3.6ghz και ξέφευγε αρκετά. Η διαφορά δεν ήταν μεγάλη.

καλοκαίρι του 2006 τα αγόρασα τα παραπάνω αλλά δεν θυμάμαι πόσο έκανε ο e6600... περνούσε τα 300 εε? 

 

επίσης τα 3.6 για αυτόν τον επεξεργαστή μου ακούγονται πολλά και αυτό γιατί ανέβαιναν μαζί και οι μνήμες και έπαιζαν αστάθειες 

 

στα 3.2 τον δούλευα εγώ (με 800αρες μνήμες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3.6ghz πήγαινε με μνήμες supertalent 2x1gb 800mhz 4/4/3/8. Σταθερά 3.6 είχα αργότερα με την asus rampage formula x48. Η p5w παρέδωσε πνεύμα στον χρονο και κάτι. Με την p5w πάνω από 3.0 δεν θυμάμαι να πήγαινε σταθερά.

 

Ναι τόσο είχε ο E6600 334€.

 

Τότε ήταν που περιμέναμε την αντίδραση της AMD με τους πρώτους πραγματικούς 4 πυρηνους phenom , αλλά το TLB bug και η λιθογραφία της AMD τους έκανε αποτυχία.

Η μετεξέλιξη τους σε DENEB/THUBAN σε χαμηλότερα nm έφερε σοβαρό CPU από πλευράς AMD αλλά ήδη η intel βρισκόταν και πάλι μία λιθογραφία μπροστά.

Τα πράγματα όμως για την AMD με τους thuban ήταν σαφώς καλύτερα από ότι μετά με τους dozer....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές τις supertalent είχα κι εγώ :P (αυτές θυμάμαι καλά ότι έκαναν 300αρι...  :cry:  ) 

καλά παίζει στα πλαίσια να είχαν έτοιμη τη σύνθεση για τους κ@@μένους 

 

εμένα η p5w  πάντως ακόμα δουλεύει  :-D αν και την έχω παροπλίσει και την έχω κάπου παρατημένη με κουμπωμένο ακόμα τον επεξεργαστή αν χρειαστώ ποτέ να στήσω pc κειμήλιο σε κάποια φάση ανάγκης.. 

 

ε με άλλη μητρική δε ξέρω, αλλά με αυτή σου λέω 3.2 και με πολύ ψάξιμο.. 

 

καλά ήταν βέβαια εκείνη την εποχή μου φαινόταν πύραυλος

 

και μετά τσιμπάω με 200 ευρουλάκια i5 750 ακόμα πιο πύραυλος και μετά με 260 haswell με μέτριο ενθουσιασμό σε σχέση με τον προηγούμενο, μόνο και μόνο για να μη τρώω μπουκάλι δηλαδή άντε και κάνα sata 3/usb 3 

 

και μετά μου λένε γιατί παραπονιέμαι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω εξηγήσει σε άλλα θέματα γιατί παραπονιέμαι, τέσπα 

 

προς το παρόν δε θα πάρω τίποτα γιατί ακόμα βαστάει 

 

αλλά αν ήταν να πάρω επί zen κάτι και με ενδιέφερε η συγκεκριμένη κατηγορία θα περίμενα στο 200αρι να παίζει quad core ξεκλείδωτος ή στο μαξ 300αρι quad με 8threads 

 

θα το θεωρούσα λογικό στα ίδια λεφτά να έπαιρνα κάτι ψιλά παραπάνω 

 

αν γίνουν και  συνεχίσουν να είναι ανταγωνιστικοί θα ήθελα σε 3 το πολύ χρόνια octa core με κάτω από 400, το θεωρώ εφικτό 

 

αλλιώς η intel θα δίνει στη mainstream πλατφόρμα της το πολύ 6core στα ίδια λεφτά και αν, νομίζω θα μπορούσε να πάει άλλα 5 χρόνια με τετραπύρηνους αν της το επέτρεπαν οι συνθήκες και παράλληλα να επενδύει (και να μας βάζει υποχρεωτικά στη τιμή)  στα ενσωματωμένα της γραφικά για τα οποία κανείς δε νοιάζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω εξηγήσει σε άλλα θέματα γιατί παραπονιέμαι, τέσπα 

 

προς το παρόν δε θα πάρω τίποτα γιατί ακόμα βαστάει 

 

αλλά αν ήταν να πάρω επί zen κάτι και με ενδιέφερε η συγκεκριμένη κατηγορία θα περίμενα στο 200αρι να παίζει quad core ξεκλείδωτος ή στο μαξ 300αρι quad με 8threads 

 

θα το θεωρούσα λογικό στα ίδια λεφτά να έπαιρνα κάτι ψιλά παραπάνω 

 

αν γίνουν και  συνεχίσουν να είναι ανταγωνιστικοί θα ήθελα σε 3 το πολύ χρόνια octa core με κάτω από 400, το θεωρώ εφικτό 

 

αλλιώς η intel θα δίνει στη mainstream πλατφόρμα της το πολύ 6core στα ίδια λεφτά και αν, νομίζω θα μπορούσε να πάει άλλα 5 χρόνια με τετραπύρηνους αν της το επέτρεπαν οι συνθήκες και παράλληλα να επενδύει (και να μας βάζει υποχρεωτικά στη τιμή)  στα ενσωματωμένα της γραφικά για τα οποία κανείς δε νοιάζεται 

 

 

 

αφου θες -για εναν απροσδιοριστο λογο- σωνει και καλα 8πυρηνες σε φθηνο πακετο γιατι δεν αγοραζεις εναν fx-8300 να ησυχασεις; 

 

evilgrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί έχουν χειρότερες επιδόσεις ανά πυρήνα και από τον 750 που είχα.. 

 

δεν είμαι fanboy, θέλω απλά ανταγωνιστικό προϊόν. δεν κάνω φιλανθρωπία σε καμιά εταιρεία 

 

προφανώς και πήρα τον haswell γιατί ήταν ο καλύτερος για τις ανάγκες μου, απλά δεν ήταν το καλύτερο δυνατό σε σχέση τιμής αξίας που θα μπορούσε η intel 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για για όλους του φαν των pc ενα πράγμα θα σας πω ο ανταγωνισμός τώρα αρχισε.Δυστυχως χρόνια είχαμε μονοπώλιο και στις κάρτες γραφικών και στους επεξεργαστές μαντεψτε πια εταιρία γυρίζει βλέπω να τους τον καρφώνει βαθιά η voodoo ναι καλα ακούσατε ο θρύλος των καρτών γραφικών.

Τη Voodoo την εξαγορασε η Nvidia με επιφυλαξη το λεω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...