Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με θερμοκρασια στην καρτα γραφικων


jasonas21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ κατατοπιστικη η βοήθειά σου! ευχαριστώ πολυ!!!

 

καλα ξερω οτι ειναι παλια η καρτα και γενικοτερα ολα τα εξαρτήματα του pc αλλα δεν σκοπευω να του κανω καμια τρελη αναβάθμιση! μεσα στον επομενο χρονο σκοπευω να φτιάξω νεο πυργο με ολα καινουργια μεσα (θα μπαρκαρω, οποτε θα μαζεψω κανενα 1000αρικο μονο γι αυτο :P ) και να αφησω αυτο που εχω για απλη χρήση κυριως, στους γονεις μου!

 

αλλα θα κανω ενα σαφαρι στα pcαδικα μπας και βρω τιποτα καλο!

 

φανταζομε ολες αυτες οι καρτες κουμπώνουν στην μητρική ή υπάρχουν διαφορετικές καρτες με αλλο socket?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε να ειναι PCI express 

μοιάζουν έτσι τα δοντάκια:

sku_157389_1.jpg

 

Σαν αυτά της δικής σου δηλαδή... 

Υπάρχουν και παλιότερες AGP που μοιάζουν έτσι: 

AGB-CARD.jpg

 

 

Παρατήρησε ότι η AGP έχει περισσότερες εγκοπές (ενώ η PCIe μόνο στην αρχή) 

και πως έχει δύο στρώσεις με απολήξεις (αυτές οι χρυσές κυψέλες) ενώ η PCIe έχει μόνο μια σειρά απο απολήξεις.


Κατα 99.9% δεν θα συναντήσεις AGP κάρτα όμως και να την συναντήσεις αποκλείεται ο PCσας να μην σου πει ότι θα πρέπει να τσεκάρεις αν κάνει στην μητρική σου γιατι ειναι παλιό πρότυπο κτλ...

Εσύ PCIe θέλεις και τέτοιες θα βρεις οπότε μείνε ήσυχος. 

 

 

Υ.Γ και όπως είπαμε προτίμησε GDDR5 αντί για GDDR3 μνήμη κάνει διαφορά στις επιδόσεις. 

 

πχ αν δείς μια 1 GB GDDR5 και μια άλλη ίδιο ακριβώς μοντέλο με την προηγούμενη αλλά με 2GB GDDR3 μην ψαρώσεις πάρε την άλλη με το 1gb αλλά GDDR5!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια του τα λες τοση ωρα αλλα τον ρωτησες αν εχει τροφοδοτικο που να σηκωνει κοντα 250 watt που θελει η 275 με τα 30 ευρουλια?  Αντε με την 240 που του λες μετα οκ σωθηκε η κατασταση, εθελημενα η΄ μη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι παιδια ξεχασα να το πω, ειχα παλια ενα τροφοδοτικο 500W αλλα με καποιο τροπο  το εκαψε ο αδελφος μου και αλλάξαμε.... πηγαμε το pc (βασικα εγω έλειπα σε μπάρκο, οι δικοι μου το πηγαν) σε ενα pcαδικο και μαζι του πηγαν 2-3 τροφοδοτικα που ετυχε να εχουμε απο πιο παλια ωστε να διαλεξουν ενα και να βαλουν το καλυτερο.... ειδα οτι αυτο που βαλανε εχει max 300W αλλα τωρα μολις ειδα και τα αλλα τροφοδοτικα που εχουμε και ενα ειναι max 350w.... δεν εχω καταλαβει γιατι δεν το βαλανε.....

θα το δοκιμάσω τις επομενες μερες να δω αν λειτουργεί μπας και του ανεβάσω λιγο τα W...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει εισαι κομπλέ μην φοβάσαι για το τροφοδοτικό δεν πρόκειται να πάρεις κάρτα με μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα στα λεφτά που δίνεις και ακόμη και αν πάρεις δεν θα φτάσει ποτέ στο max της λόγω του bottleneck του υπόλοιπου συστήματός σου αλλά και λόγω των παιχνιδιών που θα παίζεις (αν παίζεις όσα μπορούσε να σηκώσει η 4650 )  οπότε είσαι κομπλέ με το 350άρι.
 

 

Πες μας και τι ψάρια έπιασες μόλις πάρεις κάρτα και αν έμεινες ικανοποιημένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι σε λίγο καιρό να πάρεις tower,μην παίρνεις κάρτα.Όπως βλέπεις το πρόβλημα ήταν στο ότι δε λειτουργούσε το σύστημα ψύξης.'Αστη έτσι,μπορεί να σου βγάλει αρκετό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα του κιλού είναι. Μείνε όπως είσαι και μην πετάς άσκοπα χρήματα. Το πιο πιθανό είναι να τινάξεις το τροφοδοτικό και ότι άλλο πάρει μαζί του, αν βάλεις πιο ενεργοβόρα κάρτα. Αφού λειτουργεί η GPU με την πατέντα, μην την πειράζεις και άσ'την όσο πάει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...