Προς το περιεχόμενο

10% από ΗΜΜΥ Ξάνθης σε Μηχανολόγων ΤΕΙ Πειραιά


Billblackeye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Όπως διαβάσατε σκέφτομαι μήπως διακόψω, μετά από δύο χρόνια τις σπουδές μου στο τμήμα των Ηλεκτρολόγων στο πολυτεχνείο της Ξάνθης, γυρίσω στο πατρικό μου στην Αθήνα και αρχίσω σπουδές στο τμήμα Μηχανολόγων (λογικά) στο ΤΕΙ Πειραιά.

Οι λόγοι είναι πολλοί αλλά κάποιοι βασικοί ειναι: Η μεγάλη δυσκολία και απαιτητικότητα των μαθηματων εδώ στην Ξάνθη, επίσης τα μαθήματα είναι όλα θεωρητικά και δεν νιώθω πως μαθαίνω κάτι ουσιαστικό παρά "σκόρπιες" γνώσεις κάτι που δε με κινητοποιεί να διαβάσω και με ¨απομακρύνει από τη σχολή. Νιώθω πως θα βγω από το εδω μετά απο σιγουρα 7 χρόνια και το μόνο που θα έχω θα είναι ένα πτυχίο με βαρύτητα αλλά δε θα γνωρίζω τίποτα για να πιάσω μια δουλεια. 

Ακόμα είμαι μακριά από τους δικούς μου, κοστίζω πολλά χρήματα στην οικογένειά μου, που ναι μεν μπορεί να με υποστηρίξει στα χρόνια των σπουδών μου, αλλά θα μπορούσαν αυτά τα χρήματα να πανε κάπου αλλου.. 

Προτιμώ την Αθήνα πολύ περισσότερο από την Ξάνθη, όχι ότι δεν είναι ωραία εδώ στην Ξάνθη, αλλά νοιώθω σαν να είμαι στην εξοχή, δεν μπορώ να την δω σαν ΄"βάση" και σαν την πλεον "μονιμη κατοικια" μου για τα επόμενα χρόνια. Η άποψη μου είναι πως αν είσαι επαρχία για σπουδές, πρέπει να σου αρέσει η σχολή για να νιώθεις καλά και για να μη νιώθεις πως χάνεις το χρόνο σου. Αυτό γιατί καλώς ή κακώς το μόνο που έχεις να κάνεις επαρχία είναι η σχολή, ούτε χρήματα για κάτι άλλο παίζουν αλλά ούτε και χρόνος ειδικά στο τμήμα μου. Οπότε αν δεν είσαι ικανοποιημένος με τη σχολή, προσπαθείς πολύ και ίσα που βγαίνεις από πάνω στα μαθήματα, τι να κάτσεις να κάνεις τόσα χρόνια..

 

Στην περίπτωση που έρθω Αθήνα, ναι θα έχω χάσει δυο χρόνια και χρήματα, αλλά πιστεύω πως ίσως βρω λίγο καλύτερα αυτό που ψάχνω σε κάποιο τει. Δηλαδή μια σχολή μηχανικών με γνώσεις πρακτικές και βεβαια τις απαραίτητες θεωρητικές. Που να μπορώ να ανταπεξέρχομαι πιο εύκολα και ας έχω το κόστος του "κατώτερου" πτυχίου. Αν καταφέρω να τελειώσω τη σχολή σύντομα, τότε ίσως πάω στο εξωτερικό για ένα μεταπτυχιακό στον τομέα που θέλω ακριβώς, αλλά για αυτό βλέπουμε..
Στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ με κάτι σχετικό με μηχανες- ενέργεια, είτε είναι μηχανοκίνητα οχήματα, είτε με πλοία, δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Μου αρέσει η μηχανική, να έχω δηλαδή μηχανικές γνώσεις, πως δουλεύει κάτι, πως μπορώ να κατασκευάσω κάτι. Ο λόγος που μπήκα στο Πολυτεχνείο ήταν καθαρά λόγω άγνοιας, δεν ήξερα τι να κάνω, απλά μου άρεσαν μηχανικά πράγματα, έγραψα "καλά", με έσπρωξαν καθηγητές και γονείς και μπήκα στο πολυτεχνείο. 

Χωρίς να πολυλογώ (που ήδη έκανα..) θέλω να ακούσω κάποιες γνώμες από οποιονδήποτε αλλά κυρίως από άτομα του τομέα της Μηχανικής, είτε φοιτητές των αντίστοιχων τμημάτων είτε επαγγελόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν γνωρίζω, μπορείς να πας με κάποια μετεγγραφή ή καπως αλλιώς στο ΕΜΠ? πάλι Αθήνα θα είσαι..

Δεν γίνεται, εκτός και αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι και γίνονται στο πρώτο έτος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν γνωρίζω, μπορείς να πας με κάποια μετεγγραφή ή καπως αλλιώς στο ΕΜΠ? πάλι Αθήνα θα είσαι..

 

 

Δεν γίνεται, εκτός και αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι και γίνονται στο πρώτο έτος.

Προσπάθησα για μετεγγραφή, αλλά δεν είχα τα απαιτούμενα μόρια, οπότε αν αποφασίσω να πάω Αθήνα θα πρέπει να κάνω 10%, που μάλλον δε θα είναι 10 αλλα 6%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4% ειναι μετα απο δυο χρονια.

 

Η σχολη σου γινεται γαματη μετα το τριτο ετος να ξερεις. Στα λεω εκ των εσω.

 

Μην αφησεις κανεναν να σε διωξει γιατι ειναι στραβοξυλο. Ουτε π***** ουτε γ******.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4% ειναι μετα απο δυο χρονια.

 

Η σχολη σου γινεται γαματη μετα το τριτο ετος να ξερεις. Στα λεω εκ των εσω.

 

Μην αφησεις κανεναν να σε διωξει γιατι ειναι στραβοξυλο. Ουτε π***** ουτε γ******.

Ευχαριστώ για την απάντηση και την διόρθωση. Δεν ήξερα ότι γίνετα;ι 4%.

Δεν ξέρω αν γίνεται πιο "γαμάτη" μετά το 3ο έτος, το θέμα είναι ότι δε μου αρέσουν τα μαθήματα έως τώρα και πέρα από αυτό έχω και μεγάλη δυσκολία να τα περνάω. Πιο εύκολη δεν θα γίνει η σχολή, για το πιο ενδιαφέρουσα, εξαρτάται από τι αρέσει στον καθένα.. 

Αν σου αρέσουν ο προγραμματισμός και γουστάρεις πολλά μαθηματικά, τότε μπορείς να την παλέψεις με τη σχολή..

Δεν με διώχνει κάποιος, ούτε έφυγα ακόμα, απλά δε θέλω να καταντήσω να σπουδάζω τόσα χρόνια μια σχολή που δε μ'αρέσει. Αν την τελείωνα σε 5 χρόνια, θα το επέμενα, τώρα φοβάμαι πόσα ακόμα θα κάτσω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χρωστάς πολλά μαθήματα, βγάλε τη σχολή στην Ξάνθη. Αν χρωστάς τα μαλλιοκέφαλά σου, ξενοίκιασε από τώρα και κάνε 10%. Λογικά κάτι θα περάσεις στην Αθήνα.

Γενικά: η επαρχία δεν είναι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Σχολή και μελλοντική δουλειά δεν έχουν σχέση. Οπότε απλά φροντίζεις να περάσεις τα μαθήματα το συντομότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρατησεις μια καλη σχολη μετα απο 2 χρονια για να πας σε τει μηχανολογιας?????Αν δεν ειναι αποκλειστικα το οικονομικο ουτε να το σκεφτεσαι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι σου λείπει η Αθήνα.

 

Αν δεν σου αρέσει η σχολή, καλύτερα άλλαξε αντικείμενο. Το να πας απο μια σχολή μηχανολογίας σε μια άλλη δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Χρωστάω αρκετά μαθήματα, κυρίως λόγω της δυσκολίας τους αλλά και επειδή τα περισσότερα είναι καθαρά μαθηματικά και δεν έχουν ενδιαφέρον. Βέβαια οι περισσότεροι στο έτος μου χρωστάνε τόσα. Απλά δέχονται ότι θα μείνουν αρκετό καιρό στη σχολή.
Το οικονομικό δεν είναι βασικό πρόβλημα, απλά με αγχώνει το πότε θα την τελειώσω και σε τι κατάσταση θα είμαι οικονομικά όταν βγω..
Η Αθήνα μου λείπει σίγουρα, αλλά δεν είναι ότι θα έφευγα από εδώ για αυτό. Το αντικείμενο του πολυτεχνείου με αυτό του τει δεν έχει σχέση. Δεν είναι ότι θα πάω εκεί και θα είναι το ίδιο. Εκεί σίγουρα θα καταλαβαίνω κάτι. 
Απλά νιώθω πως δεν είναι για όλους το πολυτεχνείο, απλά όλοι λένε αφού μπήκες θα βγείς κιόλας. Γιατί να τραβάω τα μαλλιά μου όταν βγω; Τώρα νομίζεις δεν τα τραβάω; Αν έχω περάσει καλά αυτά τα χρόνια, τελειώσω και την σχολή μου, γιατί να τραβάω τα μαλλιά μου; Γιατί δεν πήρα ένα καλύτερο χαρτί να το βάλω στο τοίχο; 
Απλά ίσως είναι αργά πλέον και είναι μονόδρομος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πτυχιο του ΥΜΜΗ μονο για τοιχο δεν ειναι... Ειναι ισως μεσα στα 4-5 αντικειμενα που εχει ζητηση αυτη τη στιγμή στην Ελλαδα, ολα τα υπολοιπα αντικειμενα ειναι στα ταρταρα... αν ξανασπουδαζα ή ΗΜΜΥ ή ΧΗΜΜΗΧ θα πηγαινα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε διάβασε δεν είναι κάτι υπεράνθρωπο 

 

και να αισθάνεσαι τυχερός και προνομιούχος που υπάρχει οικονομική υποστήριξη ώστε να μπορείς να σπουδάζεις σε άλλη πόλη, άλλοι έχουν αναγκαστεί να εγκαταλείψουν λόγω οικονομικών δυσκολιών

 

οπότε μην φέρεσαι αχάριστα και κακομαθημένα και στρώσε κώλο γιατί προς το παρόν αυτό είναι το πρόβλημά σου και μελλοντικά ο,τι σου προκύψει βλέπεις πώς θα το αντιμετωπίσεις, δεν είναι ακόμα η ώρα να σκέφτεσαι το μετά όταν έχεις τώρα πάρα πολλά να κάνεις 

 

και αν δε φας τώρα αυτό το ζόρι που είναι να χαμε να λεγαμε και φούσκα σε σχέση με την υπόλοιπη ζωή σου πώς περιμένεις να αντιμετωπίσεις μετά τα πράγματα; 

 

και τέλος έχεις και υποχρέωση προς την οικογένειά σου που σου παρέχει όσα σου παρέχει και τα στερείται, ή νομίζεις ότι αυτοί θα αισθανθούν καλά όσο βλέπουν το παιδί τους να μη ξέρει τι θέλει και να κάνει πράγματα που δεν φαίνεται να έχουν λογική;

 

στρώσου λοιπόν και άσε τα παράπονα και τους προβληματισμούς ΑΦΟΥ εσύ έχεις τηρήσει τις υποχρεώσεις σου και όχι πριν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως, το ζορι της σχολής ειναι αστείο μπροστά σε αυτό που θα φας στη δουλεια σου σε μερικά χρονια...ή το ζόρι της ανεργίας αν τελειωσεις καποια σχολή μειωμένης ζήτησης!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...