Προς το περιεχόμενο

10% από ΗΜΜΥ Ξάνθης σε Μηχανολόγων ΤΕΙ Πειραιά


Billblackeye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Χρωστάω αρκετά μαθήματα, κυρίως λόγω της δυσκολίας τους αλλά και επειδή τα περισσότερα είναι καθαρά μαθηματικά και δεν έχουν ενδιαφέρον. Βέβαια οι περισσότεροι στο έτος μου χρωστάνε τόσα. Απλά δέχονται ότι θα μείνουν αρκετό καιρό στη σχολή.

Το οικονομικό δεν είναι βασικό πρόβλημα, απλά με αγχώνει το πότε θα την τελειώσω και σε τι κατάσταση θα είμαι οικονομικά όταν βγω..

Η Αθήνα μου λείπει σίγουρα, αλλά δεν είναι ότι θα έφευγα από εδώ για αυτό. Το αντικείμενο του πολυτεχνείου με αυτό του τει δεν έχει σχέση. Δεν είναι ότι θα πάω εκεί και θα είναι το ίδιο. Εκεί σίγουρα θα καταλαβαίνω κάτι. 

Απλά νιώθω πως δεν είναι για όλους το πολυτεχνείο, απλά όλοι λένε αφού μπήκες θα βγείς κιόλας. Γιατί να τραβάω τα μαλλιά μου όταν βγω; Τώρα νομίζεις δεν τα τραβάω; Αν έχω περάσει καλά αυτά τα χρόνια, τελειώσω και την σχολή μου, γιατί να τραβάω τα μαλλιά μου; Γιατί δεν πήρα ένα καλύτερο χαρτί να το βάλω στο τοίχο; 

Απλά ίσως είναι αργά πλέον και είναι μονόδρομος..

 

Το να παρατήσεις το ΗΜΜΥ για να πας ΤΕΙ μηχανολογίας (παρότι μηχανολόγος ο ίδιος) το θεωρώ τρέλλα.

 

Το να μη σου αρέσει το πολυτεχνείο γιατί ξεωγω θες να γίνεις ψαράς, ζωγράφος, οικοδόμος, φουρναρης κλπ το συζητάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ts

 

Χωρίς να γνωρίζω τίποτα πάνω στη σχολή που πας ή αυτή που θες να πας, θα σου πω τι μου "έβγαλε" το αρχικό σου post όταν από περιέργεια το διάβασα.

Λοιπόν μου έδωσε την εντύπωση ότι για κάποιους λόγους, άσχετους με τη σχολή, έχεις "φτιαχτεί" να επιστρέψεις Αθήνα και προσπαθείς να πείσεις (ίσως και τον εαυτό σου ακόμα) ότι το κάνεις για πιο "ενήλικους" ή και αλτρουϊστικούς λόγους, όπως:

 

"Να μην επιβαρύνω άσκοπα την οικογένεια" (στην οποία όμως έχεις ήδη φεσώσει δύο χρόνια που θα καταλήξουν άχρηστα).

 

"Μεγάλη απαιτητικότητα μαθημάτων" (ίσως να το πιάνω λάθος αλλά στην λογική μου τα "απαιτητικά" μαθήματα συνήθως καταλήγουν σε πιο "βαρύ" χαρτί).

 

"Δεν μπορώ να δω την Ξάνθη σαν μόνιμη κατοικία μου για τα επόμενα χρόνια" (που δε νομίζω ότι είναι το ζητούμενο αφού εκεί πήγες για κάτι άλλο πολύ συγκεκριμένο).

 

Δεν θα κρίνω τους λόγους για τους οποίους θέλεις πραγματικά να γυρίσεις (τους οποίους ίσως μπορώ να υποθέσω αλλά ούτε τους γνωρίζω πραγματικά ούτε και μου πέφτει λόγος).

Αν όμως επιστρέψεις, όπως είναι δικαίωμά σου, δείξου δυνατός και πες, τουλάχιστον στον εαυτό σου, τον πραγματικό λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να διαχειριστείς την υπάρχουσα σου κατασταση με τον καλύτερο δυνατο τρόπο. Διαβασε και ψαξε το αντικειμενο σου ακομη περισσότερο διαβαζοντας σχετικα αρθρα στο ιντερνετ ή αγοραζοντας επιπλεον βιβλια, κανε ερωτησεις σε καθηγητες και βοηθους καθηγητων, κανε παρεα ή συνεργάσου με συμφοιτητες που καταλαβαινουν περισσότερα. Φιλοσόφισε και προβληματισου πανω στην αξια και την σημασια της θεωριας (η οποια ειναι πιο σημαντικη απο την πραξη γιατι αποτελει το θεμελιο που χτιζεται η πραξη) και συμβιβασου με την ιδεα οτι πρεπει να καταλαβεις καλα την θεωρια.

 

Αφου καταφερες να μπεις στο πολυτεχνειο, εχεις και την δυνατοτητα να το βγαλεις με σοβαροτητα, επιμονη και υπομονη.

 

Η εναλλακτική επιλογη του ΤΕΙ που αναφερεις ειναι οτι νανε, το επιπεδο σπουδων χαμηλο και το επιπεδο καθηγητων/συμφοιτητων πιο χαμηλο και ενα κλιμα χαλαροτητας και ελαφροτητας που μπορει να χαλασει και τους λιγους που ενδιαφερονται σοβαρα για το αντικειμενο. (Το σχολιο μου αυτο ειναι γενικως για τα ΤΕΙ).

 

Συμπερασματικα, ασε τις κλαψες και κατεβαλε μεγαλυτερη προσπαθεια στο πολυτεχνειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια πόσες ώρες αφιερώνεις στο διάβασμα; Εάν είσαι το κλασσικό φοιτητιλίκι όπου δεν πατάς μάθημα, δεν ασχολήσε καθόλου και θέλεις με 1 (άντε 2 μέρες) διαβάσματος πριν την εξέταση με σημειώσεις από παρατάξεις να περάσεις τότε παράτα αυτήν την σχολή γιατί δεν είναι για σένα. Πίστεψε με το 2ο έτος είναι ζόρικο αλλά στο 4ο θα πάθεις την πλάκα σου από ζόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια πόσες ώρες αφιερώνεις στο διάβασμα; Εάν είσαι το κλασσικό φοιτητιλίκι όπου δεν πατάς μάθημα, δεν ασχολήσε καθόλου και θέλεις με 1 (άντε 2 μέρες) διαβάσματος πριν την εξέταση με σημειώσεις από παρατάξεις να περάσεις τότε παράτα αυτήν την σχολή γιατί δεν είναι για σένα. Πίστεψε με το 2ο έτος είναι ζόρικο αλλά στο 4ο θα πάθεις την πλάκα σου από ζόρι.

Έλα ρε, τα παλούκια είναι στο 3ο, ποιο 4ο λες τώρα.

 

Εκτός αν θεωρείς τον δρακόπουλο δύσκολο.  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια πόσες ώρες αφιερώνεις στο διάβασμα; Εάν είσαι το κλασσικό φοιτητιλίκι όπου δεν πατάς μάθημα, δεν ασχολήσε καθόλου και θέλεις με 1 (άντε 2 μέρες) διαβάσματος πριν την εξέταση με σημειώσεις από παρατάξεις να περάσεις τότε παράτα αυτήν την σχολή γιατί δεν είναι για σένα. Πίστεψε με το 2ο έτος είναι ζόρικο αλλά στο 4ο θα πάθεις την πλάκα σου από ζόρι.

 

Ετσι ειναι σημερα το κλασσικο φοιτητιλικι στο πολυτεχνειο ή υπερβάλεις; (στο συγκεκριμενο της Θρακης ή γενικως)

΅Εχω ακουσει και εχω την εντυπωση οτι εχει πεσει το επιπεδο των φοιτητων αλλα αυτο που λες ειναι ο πάτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, τα παλούκια είναι στο 3ο, ποιο 4ο λες τώρα.

 

Εκτός αν θεωρείς τον δρακόπουλο δύσκολο.  :ph34r:

 

Σόρι αλλά οι πληροφορίες μου είναι λιγο outdated και - μάλλον - με το προηγούμενο πρόγραμμα σπουδών. Λογικό να έγιναν κάποιες αλλαγές :) .

 

 

Ετσι ειναι σημερα το κλασσικο φοιτητιλικι στο πολυτεχνειο ή υπερβάλεις; (στο συγκεκριμενο της Θρακης ή γενικως)

΅Εχω ακουσει και εχω την εντυπωση οτι εχει πεσει το επιπεδο των φοιτητων αλλα αυτο που λες ειναι ο πάτος...

 

Μάλλον δεν σπουδάζεις ε; Αυτή η κατηγορία φοιτητών υπάρχει παντού νομίζω (και φυσικά στην Ξάνθη). Δυστυχώς λόγω κρίσης τα μόρια για ΗΜΜΥ Θράκης συνεχώς πέφταν οπότε λογικό και να υπάρξει μείωση στο επίπεδο των φοιτητών. Προσωπική μου άποψη είναι πως όποιος θέλει θα μάθει (κ ναι χρειάζεται κ προσωπική ενασχόληση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι αλλά οι πληροφορίες μου είναι λιγο outdated και - μάλλον - με το προηγούμενο πρόγραμμα σπουδών. Λογικό να έγιναν κάποιες αλλαγές :) .

 

 

 

Μάλλον δεν σπουδάζεις ε; Αυτή η κατηγορία φοιτητών υπάρχει παντού νομίζω (και φυσικά στην Ξάνθη). Δυστυχώς λόγω κρίσης τα μόρια για ΗΜΜΥ Θράκης συνεχώς πέφταν οπότε λογικό και να υπάρξει μείωση στο επίπεδο των φοιτητών. Προσωπική μου άποψη είναι πως όποιος θέλει θα μάθει (κ ναι χρειάζεται κ προσωπική ενασχόληση).

 

Περασε μια δεκαετια που τελειωσα. Στην εποχη μου και με βαση την προσωπικη μου αποψη, το κλασσικο φοιτητιλικη, ασπουμε ενα ποσοστο 60%, ηταν αυτοι που διαβαζαν και προσπαθουσαν αρκετα, κρατουσαν μια ισσοροπια με την προσωπικη/φοιτητικη ζωη και τελειωναν σε ευλογο χρονικο διαστημα (με 1 συνηθως, το πολύ 2 χρονια καθυστερηση). Υπήρχε ενα 20% που ηταν λίγο ή πολύ αυτο που λεμε φυτα και ενα 20% που ηταν χυμα στο κυμα (στη λογικη που περιγραψες εσυ ως κλασσικο φοιτητιλικη πριν)

Το κλιμα μιας σχολης το φτιαχνει η πλεοψηφία, οποτε το κλιμα ηταν αυτο του 60%.

 

Οποτε προφανως υπηρχαν και υπαρχουν οι χυμα φοιτητες οπως τους περιγραψες (το φοιτητιλίκι όπου δεν πατάς μάθημα, δεν ασχολήσε καθόλου και θέλεις με 1 (άντε 2 μέρες) διαβάσματος πριν την εξέταση με σημειώσεις από παρατάξεις να περάσεις)

 

Εκει που κολησα και σου εκανα την ερωτηση ειναι γιατι εγραψες οτι αυτο ειναι το κλασσικο φοιτητιλικι. Θεωρησα οτι εννοεις οτι ετσι συμπεριφερεται σημερα η πλειοψηφία των φοιτητων του πολυτεχνειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, 
Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας. Οι απαντήσεις σας με έχουν βοηθήσει πολύ, όλες.
Καταλαβαίνω ότι το αρχικό μου ποστ βαραίνει προς την επιλογή να πάω στο τει, κάτι που δεν θα έπρεπε μιας και απλά έιναι μια ιδέα που μου πέρασε από το μυαλό και θέλησα να το ψάξω μήπως με βοηθήσει ή μήπως είναι κάτι λάθο ή και χαζό.
Θέλω να πω ότι εκτιμώ πραγματικά την ευκαιρία που μου δώθηκε-δίνεται σε αυτή τη σχολή και για αυτό άνοιξα την συζήτηση, πιο πολύ για να ακούσω γνώμες και να πω την δική μου γνώμη- παράπονο. Βέβαια, όπως το βλέπω τώρα μετά από όλα όσα έχω ακούσει καταλαβαίνω από την σκοπιά σας, ότι φαίνεται χαζο και μάλλον είναι, να αφήσω το πολυτεχνείο και να πάω τει. 
Αυτό που θα έπρεπε να πω είναι πως, μάλλον αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα έκανα κάτι τέτοιο. Πλέον όμως είναι χαζό και το αντιλαμβάνομαι.
Δεν είμαι χύμα, αλλά ούτε από τους καλούς θεωρούμαι. Είμαι στο ποσοστό, όπως ανέφερε κάποιος, αυτών που προσπαθούν να περνούν τα μαθήματα. Σίγουρα δεν το κάνω με χαρά, ζορίζομαι πολύ να βγάλω ύλες και να καταλάβω πολλά μαθήματα. Αυτό είναι που με έχει απογοητεύσει κυρίως, ότι φτάνω σε σημείο να διαβάζω μόνο τα σος, χωρίς να μπορώ να διαβάσω απλά για να μάθω.. Δεν υπάρχει χρόνος για αυτό..
Χωρίς να μακρηγορώ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και θα προσπαθήσω να κινητοποιηθώ, ελπίζω πως με κάποιο τρόπο θα αποκτήσει πιο πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάω διαβάζοντας μόνο το 1ο post γιατί και εδώ πάει να ξεκινήσει κόντρα AEI - TEI.

 

Ts ξεκαθάρισε πρώτα όταν λες "πρακτική" δουλειά τι εννοείς. Ως διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός θα μάθεις πως να εκπονείς μελέτες, δηλαδή τον σχεδιασμό διαφόρων μηχανολογικών εγκαταστάσεων εξαρτημάτων και συστημάτων αυτό απαιτεί αρκετές θεωρητικές γνώσεις. Αν ψάχνεις δουλειά στυλ μηχανικού αυτοκινήτων ή κάτι σαν εγκαταστάτης πάνω σε μηχανολογικές εγκαταστάσεις τότε αμφιβάλλω αν αυτή η σχολή κάνει για σένα. Επίσης πιθανότατα θα σε στεναχωρήσω αλλά αν νομίζεις οτι πηγαίνοντας σε ΤΕΙ εδώ στην Αθήνα δεν θα έχεις θεωρητικά μαθήματα είσαι γελασμένος. Τα θεωρητικά μαθήματα σε σχολές ΣΤΕΦ ειδικά εδώ Αθήνα είναι ελαχίστως ευκολότερα κατ' εμέ σε σύγκριση με μια πολυτεχνική σχολή, επίσης ενδέχεται να βρεις μαθήματα ευκολότερα σε σύγκριση με μια πολυτεχνική σχολή αλλά διαφορετικά μαθήματα που θα είναι δυσκολότερα στο ΤΕΙ λόγω κολλήματος του καθηγητή, είχαμε ένα τέτοιο θέμα στο τμήμα μου με έναν καθηγητή που είχε πάρει ένα μάθημα ηλεκτρολογικό και το είχε ξεσκίσει στην δυσκολία, ακόμα και φίλοι μου που σπούδαζαν ΗΜΜΗ τους έδειχνα τα θέματα και μου το έλεγαν αυτό.

 

Ένα άλλο σοβαρότατο θέμα που θα αντιμετωπίσεις και είναι μακράν το σημαντικότερο, είναι οτι δεν θα έχεις επαγγελματικά δικαιώματα από σχολή μηχανολογίας. Η κατάσταση σε αυτό το θέμα της επαγγελματικής κατοχύρωσης είναι τραγική, το ΤΕΕ κάνει οτι γουστάρει ως συντεχνία που επηρεάζει τους πολιτικούς και τις κυβερνήσεις και δεν μπορεί κανένας να κάνει τίποτα. Ουσιαστικά από το ΤΕΙ θα πάρεις ναι με σημαντικές γνώσεις αλλά ένα πτυχίο κουρελόχαρτο.

 

Στην θέση σου θα καθόμουν να τελειώσω την σχολή σου πάντως και αν γούσταρα πρακτική δουλειά θα κοιτούσα κάτι που να συνδυάζει και θεωρητικές γνώσεις στο κομμάτι εκπόνησης μελέτης και πρακτικές όπως υλοποίηση μελέτες (εκτέλεση επίβλεψη και λειτουργία μηχανολογικών εγκαταστάσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο ποσοστό, όπως ανέφερε κάποιος, αυτών που προσπαθούν να περνούν τα μαθήματα. Σίγουρα δεν το κάνω με χαρά, ζορίζομαι πολύ να βγάλω ύλες και να καταλάβω πολλά μαθήματα. Αυτό είναι που με έχει απογοητεύσει κυρίως, ότι φτάνω σε σημείο να διαβάζω μόνο τα σος, χωρίς να μπορώ να διαβάσω απλά για να μάθω.. Δεν υπάρχει χρόνος για αυτό..

Συνέχισε έτσι και προσπάθησε να βγάλεις τη σχολή στα 5 έτη.

 

ΥΓ. Μετά την αποφοίτηση, τουλάχιστον τα μισά ούτε που θα τα θυμάσαι. Οπότε μην κολλάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαίνω από την σκοπιά σας, ότι φαίνεται χαζο και μάλλον είναι, να αφήσω το πολυτεχνείο και να πάω τει. 

 

 

Από τη σκοπιά μου δέν είναι παράλογο κατ' αάγκην να αφήσεις το τμήμα σου για να πας σε ΤΕΙ πχ νοσηλευτικής, συντήρησης έργων τέχνης κλπ 

 

απλά όχι μηχανολογίας.

ΥΓ. Μετά την αποφοίτηση, τουλάχιστον τα μισά ούτε που θα τα θυμάσαι. Οπότε μην κολλάς.

 

Ο χρόνος ημίσιας ζωής αυτών που μαθαίνεις στο πολυτεχνείο είναι κάπου 1 εβδομάδα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...