Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα ένα τηλεφωνο τις προάλλες σε μια υπηρεσια γιατι ηθελα να συνενοηθω για κάτι .... μου κανει τετοια ωρα είναι 3 παρα  και έχουν φυγει ολοι....   ναι της κανω ακου πρωτα τι θέλω και μετα μου λες.

 

Αφου άκουσε ... μου κανει ότι οντως έφυγε ο υπεύθυνος και να περιμενω μέχρι την Δευτερα της κάνω μπορεις να μου δώσεις το τηλ να τον πάρω? λεει ποιον? τον υπευθυνο - διευθυντη? λεω ναι βεβαια γιατι θα τον ενοχλησω? τελικα μου το εδωσε και δικαιολογηθηκε μετά ότι και καλα την παρεξηγησα στην αρχή και ότι αυτή είναι απλα τηλεφωνικο κέντρο.

 

Μετα τον πηρα αυτόν και τον ρωτησα αμα τον ενοχλω και ειπε όχι.

 

Κουράστηκε ο υπεύθυνος και ... εφυγε από τις 2 και μιση να πάει για τσιπουράκι.

 

Εκεί ραγιάδες οι Έλληνες!

Δεν ανοίγει μύτη!

Δεν τολμάει κανείς να κάνει κιχ.

Μιλάμε για τους ίδιους ανθρώπους που τα κάνουν λίμπα σε άλλες περιπτώσεις.....χεχεχε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί ραγιάδες οι Έλληνες!

Δεν ανοίγει μύτη!

Δεν τολμάει κανείς να κάνει κιχ.

Μιλάμε για τους ίδιους ανθρώπους που τα κάνουν λίμπα σε άλλες περιπτώσεις.....χεχεχε

 

Eντάξει τον ήθελα για σοβαρο θέμα .... δεν θα μου πει εμενα η άλλη τι ώρα θα πάρω και θα με κρινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικα με εκνευριζει η αγενεια καποιων πωλητων. 

Παω να αγορασω ενα τζιν απο ενα πολυκαταστημα (καλη εταιρεια). Χαζευω λιγο, εντοπιζω ενα που μου αρεσει και ακολουθει το παρακατω:

 

"Αυτο υπαρχει στο 36?"

"Δεν ξερω" με βαριεστημενο υφος

"Θελετε να μαθετε?"

"Θα το παρετε?"

"Δεν ξερω γιατι δεν το εχω δοκιμασει"

"Ειναι εκει" και μου δειχνει μια στοιβα με τζιν

"Θελετε να μου το φερετε?"

Και εκει κανει "τσκ" και καλα σπασιματος, οπου του λεω να το αφησει τελικα και εφυγα.

 

 

 

Απο την αλλη πλευρα μια που λετε για αλλαγες, αγοραζει μια κυρια μια τσαντα κλασικη, αμπιγιε. Πριν την αγορασει με ρωτα αν μπορει να την αλλαξει αν δεν της κανει ο συνδυασμος και της απανταω πως φυσικα μπορει να την αλλαξει. Παρασκευη αυτο. Ερχεται η Δευτερα, τσουπ η κυριουλα με την τσαντα. Θα ηθελα να την αλλαξω μου λεει, δε γινεται της απανταω. Μα μου λεει ειχατε πει μπλα μπλα μπλα. 

Οπου της απανταω πως ναι, ειχα πει πως θα την αλλαξω αλλα εκεινη δεν μου ειχε πει πως θα την κρατουσε σε γαμο πριν την αλλαξει και την αναποδογυριζω και τα ρυζια γεμισαν τον παγκο. Την πηρε και εφυγε κοκκινισμενη :lol:

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποχρεωμένη είναι να μάθει. Όχι αν θέλει.

 

Και μενα μου εχει τυχει αυτό και μου λεει δεν ξερω και με κοιταζε .... της κανω αμα δεν ξέρεις εσυ ποιος ξέρει εγω?

εδώ δεν δουλευεις? και την κοιταζα με απορια. Τελικα έμαθε :cry:

 

είναι ευκολα σκηνικά αυτά με τους αγενεις υπαλλήλους. Υπάρχουν πιο δυσκολα σκηνικά πχ να δουλευεις στο ιδιο τμημα με κάποιον που δεν δουλευει .... και να προσπαθεις να πεισεις τους από πάνω να τον πάρουν και να τον πάνε αλλου και να σου φέρουν ένα πιο συνεργάσιμο άτομο.

 

Εγω πχ μολις πάω στη δουλειά πιάνομαι απευθειας .... και θέλω να διώχνω γρηγορα τις εκκρεμότητες ... οποτε αμα κάτσω με χαλαρο και τεμπελη συνάδελφο δεν θα τα πάμε καλά. Θέλω άτομα να δουλευουν επειδή δουλεύω και εγω.

 

Επισης όταν ο πελάτης γνωριζει πιο πολλα από σενα ..... δεν πάς καλά. Θα πρέπει εσυ να εισαι έτοιμος να δώσεις λυση στον πελάτη όχι αυτος σε σενα.


Γενικα με εκνευριζει η αγενεια καποιων πωλητων. 

Παω να αγορασω ενα τζιν απο ενα πολυκαταστημα (καλη εταιρεια). Χαζευω λιγο, εντοπιζω ενα που μου αρεσει και ακολουθει το παρακατω:

 

"Αυτο υπαρχει στο 36?"

"Δεν ξερω" με βαριεστημενο υφος

"Θελετε να μαθετε?"

"Θα το παρετε?"

"Δεν ξερω γιατι δεν το εχω δοκιμασει"

"Ειναι εκει" και μου δειχνει μια στοιβα με τζιν

"Θελετε να μου το φερετε?"

Και εκει κανει "τσκ" και καλα σπασιματος, οπου του λεω να το αφησει τελικα και εφυγα.

 

 

 

Βασικά στην ερωτηση σου άλλη απάντηση από το "ναι δώστε μου μισο λεπτό να το κοιτάξω-ψάξω."

 

δεν υπάρχει. Ποσο μάλλον σε ιδιωτική δουλειά.

 

Και αν ακομα σου πει δεν ξέρω επειδή οντως δεν ξέρει ... και επειδή δεν θα σε φοβηθεί ... ουτε θα σε γλειψει .... απλα ο υπάλληλος είναι ειλικρινης. Μετά όταν της πεις .... θέλετε να μάθετε θα πρέπει να σου πει ναι βέβαια μισο λεπτο να ρωτησω.

 

Γενικα οι αγενεις και τεμπέληδες είναι πρόβλημα .... εσεις τους σιχτιριζετε μια φορά αλλα οι υπολοιποι που μένουν πισω τους τρωνε στη μάπα κάθε μερα μέχρι να αποφασισει το αφεντικο να τους τζάσει.

 

Εμενα κάποιος παλιοτερα το έπαιζε παλιος ... λεει φιλε εγω είμαι και κάποιας ηλικιας ... εσυ εισαι νέος και με ορεξη .... γιατι ρε μεγάλε του κάνω? τα ιδια λεφτά δεν παιρνουμε? αλλα εντάξει ο τυπος ηταν .... ότι και να του ελεγες. Στη κοσμαρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μαγαζι ακριβως αλλα ταιριαζει με το thread.

 

Θελαμε πετρελαιο για το σπιτι.Πριν ξεκινησω να πω οτι στην δεξαμενη εχουμε ενα σωληνακι-δειχτη ο οποιος δειχνει ποσα λιτρα εχει μεσα η δεξαμενη.Τοσα χρονια δεν ειχαμε ποτε θεμα με κανεναν.Παραγγελνουμε απο εναν τυπα λοιπον.Ανεβαζει τον σωληνα,δειχνω στον βοηθο του οτι εχει τοσα λιτρα και οτι θα πρεπει να φτασει εδω ο δεικτης.Οκ,βλεπει τον δειχτη κανενα προβλημα.Βαζει λοιπον και σταματει 30-40 λιτρα παρακατω,ενω ο απο κατω κοβει την αντλια.Λεω ωπα εχει αλλα 40 λιτρα.Φωναζει το αφεντικο ο αλλος λεει αυτο ηταν δεν εχει αλλο και αλλα τετοια.Οκ λεω εγω θα πληρωσω οτι μου εβαλες.Ανεβαινει ο Ελληναρας,πατατας,χοντρος πανω με υφακι και τσαμπουκα,οτι και καλα σωστα ειναι,αδειασε το φορτηγο,εχει κρατησει η σωληνα και αλλα τετοια.Λεω εμενα τοσα μου εβαλες,τοσα θα παρεις και ειχα μαζι τον βοηθο σου ο οποιος ειδε τον δειχτη και δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου.Αρχισε την κλαψα,καλα οκ θα τα βαλω απο την τσεπη μου κλπ.Του απαντω δεν μπορω να κανω κατι για αυτο,πηρε οσα του αναλογουσαν και εφυγε.Η πλακα ειναι οσο διαφωνουσαμε κραταγε το κεφαλι του γιατι ενω ερχοταν φουριοζος να πει οτι εβαλε σωστα πετρελαιο εσκασε με το κεφαλι σε μια χαμηλη πορτα που εχουμε.Οριακα κρατιομουν να μην σκασω στο γελιο.

 

Εννοειται μαυρο και σε αυτον και μετα κλαιγονται οτι τους κτυπησε η κριση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Ελλάδα, στο Βέλγιο μου έχει τύχει 3 φορές να ψωνίσω και να ξεχάσουν να βγάλουν τον συναγερμό από ρούχο (συνήθως αγοράζω αρκετά κομμάτια όταν πάω για ψώνια). Από τα C&A.

 

Την πρώτη φορά μάλιστα φωνάξαν και security για κλοπή.

Είχα αγοράσει κάποια κομμάτια, πήγα σπίτι και δεν πρόσεξα τον συναγερμό. Την επομένη έφευγα Ελλάδα, πήρα μαζί μου και το ρούχο με το συναγερμό. Τα ταμπελάκια τα είχα αφαιρέσει. Στην Ελλάδα συνειδητοποίησα ότι υπήρχε ο συναγερμός, και γυρίζοντας Βέλγιο πήγα με την απόδειξη στο κατάστημα. Επειδή δεν είχε ταμπελάκι που το είχα πετάξει έναν μήνα πριν, η υπάλληλος να λέει ότι κανένα από τα ρούχα της απόδειξης που αγοράστηκαν δεν είναι το ίδιο με αυτό που είχα στα χέρια μου και είχε συναγερμό. Φώναξε την υπεύθυνη, τα ίδια. Όταν τα πήρα στο κρανίο και πήγα να πάρω πίσω το ρούχο και να φύγω, το αρπάζουν και φώναξαν security λέγοντας ότι δεν το έχω πληρώσει. Τα παίρνω ακόμα πιο πολύ και απαιτώ να μου φέρουν ένα ολόιδιο που να έχει ετικέτα πάνω. Τελικά λάθος των δύο βλαμμένων που νόμιζαν ότι ο κωδικός στην ταμπέλα είναι διαφορετικός από αυτόν στην απόδειξη.

 

Μόνο ο σεκιουριτάς ζήτησε συγγνώμη που δεν έφταιγε και σε τίποτα στην τελική, την υπεύθυνη και την υπάλληλο τις διαολόστειλα.

 

Έχει συμβεί άλλες δύο φορές ξανά να μην μου αφαιρέσουν συναγερμό, ευτυχώς τις δυο αυτές φορές είχα και τα ταμπελάκια και την απόδειξη. Αν τύχει και ξαναψωνίσω στα C&A πάντα ελέγχω την σακούλα με τα ψώνια αν μου έχουν αφήσει συναγερμό, γιατί την τρίτη φορά το διευκρίνισα στην υπάλληλο να προσέξει και πάλι τον άφησε.

αυτό μου έχει συμβει και μένα σε μαγαζί με ζωνες. Μία ήταν όλη κι όλη, ξέχασε η πωλητρια να βγάλει το αντικλεπτικο(δεν το είδα γιατί την έβαλε κατευθείαν στη σακούλα), δε χτύπησε, και το πρόσεξα όταν πήγα να το φορεσω.Επειδη το μαγαζί ήταν αλυσίδα (όχι όμως ζαρα κτλ, μια ελληνική μαρκα) δεν πήγα στο ίδιο αλλά σε ένα άλλο υποκατάστημα που ήταν πιο κοντά. Είχα απόδειξη και το καρτελάκι πάνω και δε μου δημιουργησαν πρόβλημα, αλλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ήρθε με αυτοκίνητο ο υπέυθυνος του άλλου καταστήματος να σιγουρευτεί ότι δεν έλεγα ψέματα.Δε με κατηγόρησαν ή κάτι τέτοιο, αντιθέτως ήταν ευγενικοί, αλλά μου φάνηκε κάπως περιεργο που έκανε τόσο δρόμο για να το ελέγξει ο ίδιος, ενώ είχα απόδειξη και το καρτελάκι πάνω στη ζώνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A καλα εισαι..... για το πετρελαιο τα είχαμε ξαναπει και σε άλλο θρεντ ..... κλεφταράδες είναι αμα δεν τους έχεις από κοντά πάει στην έκατσαν. Εκανες το κολπο που ειπα και σε εκεινο το θρεντ .... άφησες την πληρωμή για μετά και δεν τον πληρωσες από πριν. Σημαντικοτατο αυτό. Για αυτό και τα γλιτωσες αλλιως ξέρεις τι θα έκανε? θα σου ελεγε πρεπει να φυγω έχω και αλλους .... καλα στα εβαλα και αντε γεια. Τρεχα να τον ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ταμπελάκια που γράφουν την τιμή ισχύει 100%, αλλά νομίζω πως αν κόψεις αυτά στο εσωτερικό των ρούχων (που γράφουν το υλικό και τις οδηγίες πλύσης) δε γίνεται η αλλαγή. Σίγουρη δεν είμαι.

Ακριβώς. Μια φορά είχα αγοράσει ένα μπλουζάκι απο bershka, αλλά μου έφεραν την επόμενη ένα παρόμοιο για δώρο και αποφάσισα να αλλάξω αυτό που πήρα ενώ είχα βγάλει οτ εξωτερικό ταμπελάκι. Πήγα στο καταστημα, τους εξήγησα και μου είπαν ότι τα εξωτερικά ταμπελάκια δεν τους απασχολούν, γιατί αντικαθίστανται, φτάνει να μην κόψω τα ραμμένα που είναι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη εξυπηρέτηση ever στο Λονδίνο.

Μιλάμε σε σκλαβώναν οι άνθρωποι πραγματικά. 

Γενικά σε καπιταλιστικές χώρες που έχουν 200 χρόνια ξέρω γω παράδοση στο επιχειρείν (όλες οι Αγγλοσαξωνικές δηλαδή) η εξυπηρέτηση πελατών είναι τρόπος ζωής.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα χρόνο ίσως και πιο πολύ είχαμε παραγγείλει πετρέλαιο έρχετε το τυπάς του λεω μην βάλεις τη μάνικα να δούμε μάζι πόσο είναι οκ μου λέει το βλέπουμε βάζει τελειώσαμε λέω όπα λέω ο μετρητής μου λέει αυτό σύμφωνα με αυτό που λέει λείπει καλή ποσότητα λέω αα μου λέει όχι δεν βλέπεις καθόλου καλά και δεν είσαι σοβαρός και ότι άλλο ήθελε και του είμαι συγνώμη αλλά μαζί δεν είπαμε ότι είχα χ λίτρα και πρέπει να πάει στη χ γραμμή ναι μου λέει.Μα πριν ήταν μου λέει δεν βλέπεις μου λέει τι είσαι κανάς τυφλός και χαλαρά του είμαι πριν το πετρέλαιο λεώ έκανα τραμπάλα τώρα που έκατσε λέει άλλα πάντα λεω το μετράμε 2 λεπτάκια μετά για να κάτσει.Αλλα λέω αφού έβαλες λιγότερα πρέπει να κόψεις άλλο τιμολόγιο κόβοντας το ποσό που πρέπει ή να μου βάλεις αυτά που μου έκλεψες εεε φώναζε εκεί πέρα και του ειμαι σε φάση περίμενε λέω γιατί έχει λίγο κρύο να βάλω μια ζακετούλα και να φέρω τη σοκολάτιτσα μην κρυώσει και συνεχίζεις μετά εεε τον άφησα έκανε το μονολογο του ένα 20 λέπτο και του είμαι κοίτα να δεις έχω και άλλες δουλείες υπάρχουν 2 λύσεις η μου φέρνεις τιμολογιο με το πετρέλαιο που έβαλες ή δεν πληρώνεσε αμα δεν βάλεις και τα υπόλοιπα.Εεε απλά γυρνάει μετά κάνει στον άλλον ρε βάλτου και τα υπόλοιπα λίτρα και του λέω απευθείας αα βάλτου και άλλα λίτρα κλεφτράκο.Εννοείτε από τότε ο τυπάς δεν έχει ξαναέρθει στο οικοδομικό τετράγωνο καθώς φρόντησα να ενημερώσω τα γειτονάκια για την πάρτυ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A καλα εισαι..... για το πετρελαιο τα είχαμε ξαναπει και σε άλλο θρεντ ..... κλεφταράδες είναι αμα δεν τους έχεις από κοντά πάει στην έκατσαν. Εκανες το κολπο που ειπα και σε εκεινο το θρεντ .... άφησες την πληρωμή για μετά και δεν τον πληρωσες από πριν. Σημαντικοτατο αυτό. Για αυτό και τα γλιτωσες αλλιως ξέρεις τι θα έκανε? θα σου ελεγε πρεπει να φυγω έχω και αλλους .... καλα στα εβαλα και αντε γεια. Τρεχα να τον ψάξεις.

Οχι ρε σιγα μην του τα εδινα στο χερι απο πριν.Παντα πρωτα μπαινει το πετρελαιο και μετα οτι εχει βαλει.Η αποδειξη βεβαια που μου εδωσε ελεγε τα λιτρα που δεν ειχε βαλει.Οποτε σιγα μην τα εβαλε απο την τσεπη του.Σιγουρα ειχε κανει π@στια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου της απανταω πως ναι, ειχα πει πως θα την αλλαξω αλλα εκεινη δεν μου ειχε πει πως θα την κρατουσε σε γαμο πριν την αλλαξει και την αναποδογυριζω και τα ρυζια γεμισαν τον παγκο. Την πηρε και εφυγε κοκκινισμενη :lol:

 

Έκανα εικόνα τη στιγμή που χύνεις τα ρύζια και δάκρυσα άσχημα! :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη εξυπηρέτηση ever στο Λονδίνο.

Μιλάμε σε σκλαβώναν οι άνθρωποι πραγματικά.

Γενικά σε καπιταλιστικές χώρες που έχουν 200 χρόνια ξέρω γω παράδοση στο επιχειρείν (όλες οι Αγγλοσαξωνικές δηλαδή) η εξυπηρέτηση πελατών είναι τρόπος ζωής.

εκτος απο την εστιαση βεβαια εκει δεν το χουν καθόλου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα χρόνο ίσως και πιο πολύ είχαμε παραγγείλει πετρέλαιο έρχετε το τυπάς του λεω μην βάλεις τη μάνικα να δούμε μάζι πόσο είναι οκ μου λέει το βλέπουμε βάζει τελειώσαμε λέω όπα λέω ο μετρητής μου λέει αυτό σύμφωνα με αυτό που λέει λείπει καλή ποσότητα λέω αα μου λέει όχι δεν βλέπεις καθόλου καλά και δεν είσαι σοβαρός και ότι άλλο ήθελε και του είμαι συγνώμη αλλά μαζί δεν είπαμε ότι είχα χ λίτρα και πρέπει να πάει στη χ γραμμή ναι μου λέει.Μα πριν ήταν μου λέει δεν βλέπεις μου λέει τι είσαι κανάς τυφλός και χαλαρά του είμαι πριν το πετρέλαιο λεώ έκανα τραμπάλα τώρα που έκατσε λέει άλλα πάντα λεω το μετράμε 2 λεπτάκια μετά για να κάτσει.Αλλα λέω αφού έβαλες λιγότερα πρέπει να κόψεις άλλο τιμολόγιο κόβοντας το ποσό που πρέπει ή να μου βάλεις αυτά που μου έκλεψες εεε φώναζε εκεί πέρα και του ειμαι σε φάση περίμενε λέω γιατί έχει λίγο κρύο να βάλω μια ζακετούλα και να φέρω τη σοκολάτιτσα μην κρυώσει και συνεχίζεις μετά εεε τον άφησα έκανε το μονολογο του ένα 20 λέπτο και του είμαι κοίτα να δεις έχω και άλλες δουλείες υπάρχουν 2 λύσεις η μου φέρνεις τιμολογιο με το πετρέλαιο που έβαλες ή δεν πληρώνεσε αμα δεν βάλεις και τα υπόλοιπα.Εεε απλά γυρνάει μετά κάνει στον άλλον ρε βάλτου και τα υπόλοιπα λίτρα και του λέω απευθείας αα βάλτου και άλλα λίτρα κλεφτράκο.Εννοείτε από τότε ο τυπάς δεν έχει ξαναέρθει στο οικοδομικό τετράγωνο καθώς φρόντησα να ενημερώσω τα γειτονάκια για την πάρτυ του.

 

Πωω ρε φίλε τί γράφεις εδώ πέρα;

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...