Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα της ραμ


mitkosdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα κάνω μια αναβάθμιση για τον υπολογιστή μου και επειδή εχω κολλήσει λίγο σε ένα θέματακι που αφορά την ραμ και τη συμβατότητα της με τα υπόλοιπα θα ήθελα την βοήθεια σας. Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε έναν επεξεργαστή i7 4790k με μητρική z97 ddr3 και έναν i7 6700k με μια μητρική z170 dd3 ή ddr4(δεν έχω καταλήξει στην μητρική και τον επεξεργαστη ακομα). Η απορίες μου είναι η εξης: στο σαιτ της intel αναφέρει για τον 6700k ότι υποστηρίζει ddr4-1866,2133 και ddr3L-1333,1600 @ 1.35 volt. Από μια μικρή έρευνα που έκανα στο e-shop διαμορφονοντας τα φίλτρα κατέληξα ότι δεν υπάρχει ραμ ddr4 στα 1866 άρα πρόκειται για κάποιο λάθος ή εγώ δεν έχω καταλάβει κατι; Αν του βάλω ddr4 στα 2400 θα είναι συμβατή η οχι; Αν βάλω ddr3 θα πρέπει να είναι 1.35 volt ή δεν παίζει σημασία εφόσον η μιτρικη είναι οκ; επίσης στη περίπτωση που θέλω να τον συνδιασω (τον 6700κ) με ddr3 μπορώ να βάλω την ήδη υπάρχουσα μνήμη που εχω που είναι στα 1600 στα 1.5 volt εφόσον είναι συμβατή με την μιτρικη ή πρέπει να αγοράσω κάποια που να βγάζει συγκεκριμένα 1.35 volt για να είναι συμβατή και με τον επεξεργαστη; επισης εαν του βαλω ddr3 στα 1866 θα την διαβασει η πρεπει να ειναι και αυτη στα 1.35 volt? Εν τέλει τα specs που διαβάζω για τον επεξεργαστη μετράνε τόσο στην αγορά της ραμ η εφόσον η ραμ ειναι συμβατή με την μητρική είναι όλα κομπλε; Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και τις πολλές ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση μνημών ddr3 που λειτουργούν στα 1,5 volt σε συστήματα με επεξεργαστές που οι προδιαγραφές τους προβλέπουν ddr3L, δηλαδή μνήμες που λειτουργούν στα 1,35 volt, είναι συνήθως δυνατή αλλά όχι επιθυμητή, γιατί το παραπάνω voltage "σιγοψύνει" τον επεξεργαστή με αποτέλεσμα τη μείωση του προσδοκόμενου χρόνου ζωής του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η χρήση μνημών με συχνότητα μεγαλύτερη από αυτή που υποστηρίζει κάποιος επεξεργαστής είναι δυνατή και απλά οι μνήμες υποχρονίζονται. Βέβαια παίζει σημαντικό ρόλο και η μητρική. Με τους επεξεργαστές και τις μητρικές που αναφέρεις μπορείς να ξεπεράσεις τις 3000 Mhz, κάνοντας κάποιες ρυθμίσεις από το bios...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για DDR4 μνήμες συνήθως μέχρι και την συχνότητα 2666 δεν υπάρχουν θέματα. Από εκεί και πάνω καλό είναι να δεις σαιτ της μητρικής ή στις λίστες των κατασκευαστών των μνημών αν είναι συμβατές ή όχι.

 

Αν θέλεις να βάλεις 6700Κ ξέχασε τις μνήμες που έχεις και πας σε DDR4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...