Προς το περιεχόμενο

Καθαρή εγκατάσταση Win 10 λόγω αλλαγής δίσκου...


lykeiarhis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά σε όλους.

 

Λόγω αλλαγής του δίσκου σε SSD, θέλω να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση Win 10 στο laptop μου.

Το είχα πάρει με προεγκατεστημένα Win 8 και στη συνέχεια έκανα το upgrade στα 10.

 

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τα recovery disks της Lenovo.

Το κλειδί ενεργοποίησης είναι στο bios φαντάζομαι, αλλά το έχω και σημειωμένο, οπότε εκεί δεν υπάρχει θέμα.

Με ποιο τρόπο να το κάνω, μιας και δεν το κατέχω καλά το θέμα;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου,

 

Σίγουρα χρειάζεσαι ένα dvd εγκατάστασης των windows 10 (ή usb φλασάκι -αν και δεν το έχω δοκιμάσει). Αυτό σημαίνει πως κατεβάζεις τα windows 10  από την microsoft και τα γράφεις σε dvd. Μετά πρέπει να ενεργοποιήσεις από το bios όταν ανοίξει το laptop, να κάνει boot από τη μονάδα cd και όχι από τον σκληρό δίσκο. Αν όλα έχουν γίνει σωστά, κάνεις επανεκκίνηση με το dvd μέσα και θα δεις την οθόνη εγκατάστασης των windows. Αφού έχεις το κλειδί ενεργοποίησης είσαι ok. Ακολουθείς τις οδηγίες στην οθόνη, Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

-Αφού τελειώσεις με την εγκατάσταση των windows, πρέπει να μπεις στο site της lenovo και να κατεβάσεις τους drivers για το μοντέλο του λαπτοπ σου, ώστε να βεβαιωθείς πως όλα θα λειτουργούν σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ!

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να βρω από το site της Microsoft την αντίστοιχη έκδοση Win 10 με αυτή που έχω τώρα. 

Αν χρησιμοποιήσω Usb disk, πρέπει να το κάνω bootable, ώστε να μπορέσει να κάνει εκκίνηση από εκεί.

Και λογικά αφού το product key είναι στο bios, δεν θα χρειαστεί ούτε να το περάσω...θα το κάνει ενεργοποίηση από μόνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε ένα win10 iso, απλά πρόσεξε να είναι ίδια έκδοση με το κλειδί που έχεις (π.χ. home,pro κλπ).

Mε το universal-usb-installer ή το rufus «κάψε» το iso σε ένα usb stick. (ένα παλιό μέχρι 2Gb σου φτάνει και θα το κάνουν αυτόματα bootable).

Μπουτάρησε με το stick, κανονικά δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι αφού ο ssd είναι άδειος και το laptop θα ψάξει να βρεί κάποια άλλη πηγή για να μπουτάρει.

Αν δεν γίνει τίποτα τότε μπες στο bios και άλλαγε τις ρυθμίσεις για να μπουτάρει από το stick.

 

Μόλις γίνει η εγκατάσταση πέρνα το κλειδί (αν δεν το έχει πάρει από το BIOS) και μετά τρέξε τις αυτόματες ενημερώσεις και θα κατεβάσει μόνο του ότι χρειάζεται.

Κάνε έναν έλεγχο μετά αν λείπει τίποτα και κατέβασε το από την Lenovo.

Θα σου έλεγα να μην εγκαταστήσεις κάτι προγράμματα που έχει η Lenovo για αυτόματες ενημερώσεις (προσωπικά δεν το κάνω) αλλά αν βαριέσαι να ασχολήσε στο μέλλον τότε προχώρα κανονικά.

 

Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε ένα win10 iso, απλά πρόσεξε να είναι ίδια έκδοση με το κλειδί που έχεις (π.χ. home,pro κλπ).

Mε το universal-usb-installer ή το rufus «κάψε» το iso σε ένα usb stick. (ένα παλιό μέχρι 2Gb σου φτάνει και θα το κάνουν αυτόματα bootable).

Μπουτάρησε με το stick, κανονικά δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι αφού ο ssd είναι άδειος και το laptop θα ψάξει να βρεί κάποια άλλη πηγή για να μπουτάρει.

Αν δεν γίνει τίποτα τότε μπες στο bios και άλλαγε τις ρυθμίσεις για να μπουτάρει από το stick.

 

Μόλις γίνει η εγκατάσταση πέρνα το κλειδί (αν δεν το έχει πάρει από το BIOS) και μετά τρέξε τις αυτόματες ενημερώσεις και θα κατεβάσει μόνο του ότι χρειάζεται.

Κάνε έναν έλεγχο μετά αν λείπει τίποτα και κατέβασε το από την Lenovo.

Θα σου έλεγα να μην εγκαταστήσεις κάτι προγράμματα που έχει η Lenovo για αυτόματες ενημερώσεις (προσωπικά δεν το κάνω) αλλά αν βαριέσαι να ασχολήσε στο μέλλον τότε προχώρα κανονικά.

 

Αυτά.

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Τα προγράμματα της Lenovo δεν θα τα εγκαταστήσω. Άλλωστε έχει σταματήσει να δίνει ενημερώσεις από το 2015 :huh:

 

Έχει κανένα σοβαρό νόημα να κάνω στον SSD δίσκο ξεχωριστό partition για το λειτουργικό και άλλο για τα αρχεία ή τζάμπα κόπος είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...